HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
21065
5455
5063
1438
1600
7336
5994
12806
1687

Online 40708 uživatelů

Návody > METRO 2033: The Last Refuge


Zobrazení:74444
Autor návodu:Michal Paclt (Abecedaher.cz)

ÚVODEM

Hra Metro 2033 se velice podobá hrám se série STALKER. Svět sice není tak propracovaný co se týče RPG prvků, o to víc je propracovanější po stránce vizuální. Úchvatné scény zničené Moskvy, podzemní stanice metra, lidské komunity v podzemí - to vše vytváří jedinečnou atmosféru jakou ve hrách jen tak nevidíme. Je potěšitelné, že právě tato hra u nás vychází s českými titulky. Zajímavostí je, že i dabing si můžete v nastavení změnit hned na několik jazyků. Rozhodně bych doporučoval zvolit si ruštinu, protože to k tomuto prostředí hodí. Ono prohánět se moskevskou podzemkou a slyšet jak se postavy spolu baví anglicky vypadá přece jen trochu divně. Navíc, kdo tento jazyk ovládáte, tak budete mít možnost si vyslechnout od postav celou řadu špeků, které ani do českých titulků nebyly přeloženy. Zajímavostí je, že celou řadu postav namluvili (v ruštině) stejní dabéři jako ve STALKERovi.


MOSKVA ROKU 2033

Roku 2013 globální jaderná katastrofa zničila většinu lidstva. Následkem katastrofy se objevily různé anomálie a někteří živočichové zmutovali. Povrch planety se stal neobyvatelným a poslední přežiší lidé se stáhli do podzemních úkrytů. Moskva byly kdysi jednou z nejvýznamnějších metropolí světa, avšak z více než deseti miliónů původních obyvatel přežilo je 40000. Tito lidé se stáhli do rozsáhlého moskevského metra a bývalé stanice metra se proměnily v malá města. Někteří lidé se snažili jen přežít, avšak našli se i tací, jejichž ambice sahaly mnohem dál. Vzniklo několik vojenských organizací, které pod nálepkou obnovy světa, se snaží získat moc a založit svůj vlastní totalitní svět. Ať už za pomoci násilí nebo různých demagogií a propagand se snaží ovládnout ostatní. Hlavními takovými frakcemi v metru jsou fašisté a komunisté, které spolu navzájem svádí krvavé boje. Daleko větší hrozbou jsou však různí mutanti, kteří žijí na povrchu a kteří se neustále snaží pronikat do podzemí. Tyto pokusy se nesou ve znamení krvavých bojů lidí a mutantů. Ve hře se vtělíte do role mladého Arťoma, který se narodil krátce před jadernou katastrofou a celý život strávil ve své domácí stanici metra. Hrozba blížící se nové katastrofy ho donutí opustit svůj domov a vydává se na dlouhou a nebezpečnou pouť tunely metra, aby varoval ostatní přeživší.


VÝBAVA

Najednou poberete dvě veké zbraně, pistoli, nůž, 5 vrhacích nožů, 5 granátů, 5 přichycovacích granátů, 5 lékárniček, jednu masku a větší množství vzduchových filtrů. Co se týče zbraní je nejlepší kombinace víceranná brokovnice, útočná puška nebo odstřelovačka s optikou a revolver s tlumičem. V tomto seznamu možná nejsou úplně všechny zbraně, ale snažil jsem se jich najít opravdu co nejvíc.
 • Nůž - jedná se o zbraň poslední záchrany, kterou můžete použít pokud vám dojde munice, což vám však při důkladném prohledávání a sbírání všech předmětů nehrozí.
 • Vrhací nůž - s jeho pomocí můžete tiše zabít jedinou ranou lidské nepřátele a využít situace k tichému průchodu danou oblastí. I v případě, že se rozhodnete nepřátele pozabíjete, naplánujte si svůj postup a snažte se ze začátku alespoň několik nepřátel tiše zabít, abyste poté nemuseli čelit tak silnému nepřátelskému odporu.
 • Revolver - jedná se o standartní rychlopalný revolver. Revolver může mít někdy i tlumič, přídavnou pažbu, prodlouženou hlaveň (pro zvýšení přesnosti) a optiku. Můžete ho tudíž využít jako tichou zbraň nebo alternativu odstřelovačky. Ovšem ostřelování na dálku revolverem není příliš efektivní vzhledem k jeho malé přesnosti a poměrné nízké účinnosti munice.
 • Samopal Bastard - má zásobník na 30 nábojů. Jedná se velice běžnou zbraň, která není příliš přesná ani účinná. Jeho účinnost můžete zvýšit používáním lesklé munice, avšak ta slouží jako platidlo. Existuje i verze samopalu s tlumičem.
 • Kalašnikov - oproti běžnému samopalu podstatně účinnější zbraň, která je vhodná do každé bojové situace. Doporučuji tuto zbraň neustále nosit u sebe a neměnit ji za jinou. Existuje i verze s optikou, díky čemuž budete mnohem přesněji střílet.
 • Kalašnikov 2012 - vylepšený samopal, který má oproti normálnímu vyšší kadenci.
 • Speciální samopal s tlumičem - jedná se o samopal ze zásobníkem na 20 nábojů. Díky tlumiči je odeální pro tichý průchod nepřátelským územím. V celé hře jsem na něj narazil jen jednou a to v levelu Černá stanice, kdy ho dostanete od vězně na začátku.
 • VSV - automatická zbraň s optikou a tlumičem, kterou lze používat jako ostřelovačku. Výhodou je, že používá stejnou munici jako samopaly.
 • Dvouhlavňová brokovnice „Dvojka“ - je vhodná v boji proti mutantům a obecně při bojích na blízko. Její nevýhodou je pomalost a častá potřeba nabíjení.
 • Revolverová brokovnice - má zásobník na šest nábojů a je automatická. Je to opravdu ničivá zbraň na blízko a je tudíž vhodná do nejtěžších přestřelek na blízko.
 • Ubíječka s bajonetem - jedná se o brokovnici, která má navíc bajonet pro boj na blízko.
 • Těžká automatická brokovnice - má velký zásobník a je to nejničivější zbraň ve hře pro souboje na blízko. Pokud ji získáte, tak se jí v žádném případě nevzdávejte.
 • Tihar - jedná se o podomácku vyrobenou vzduchovou odstřelovačku.
 • Pneumatická zbraň - zbraň se zásobníkem na 15 nábojů, která vystřeluje elektrické kuličky. Její nevýhodou je nízká kadence a malý zásobník. Jedná se o pneumatickou zbraň kterou je třeba tlakovat.
 • Voltovnice - speciální a velice účinná zbraň vystřelující rovněž elektrické kuličky. Má i sekundární palebný mód.
 • Khelsing - speciální pneumatická a velice účinná zbraň střílející šipky.
 • Granát s pojistkou - klasický granát s pojistkou pro klasické užití.
 • Přichycovací granát s pojistkou - speciální granát s pojistkou, který je schopný přilepit se v místě, kam byl hozen.
 • Stacionární kulomet - v několika ojedinělých případech budete mít příležitost využít napevno zabudovaný těžký kulomet. Mějte však na paměti, že nemá neomezenou munici jako je to u obdobných zařízení v jiných hrách.
 • Plamenomet - jen v jednom jediném případě ho budete ovládat. Jen díky němu je možné zastavit masivní útok mutantů, protože je na ně velice účinný.
 • Těžký oblek - poskytuje zvýšenou ochranu proti zraněním. Na některýcch základnách si ho můžete koupit od chlápků, kteří se zdržují v blízkosti ostatních obchodníků.
 • Svítilna - je ideální do temných prostor, avšak její svit vás může prozradit nepřátelům. Její účinnost můžete zvýšit pomocí nabíječky.
 • Lékárnička - vaše zdraví se sice automaticky regeneruje, avšak můžete se dostat do situace, kdy vám bude bezprostředně hrozit smrt a v takovém případě je užití lékárničky na místě.
 • Nabíječka - podržením tlačítka pro svítilnu vyberete nabíječku. Mačkejte opakovaně levé tlačítko myši, aby se ručička na budíku dostala co nejvíc vpravo. Tím si zvýšíte dosah paprsku baterky. Baterku musíte v ten okamžik mít ale zapnutou. Stejným způsobem se dobíjí brýle pro noční vidění.
 • Brýle pro noční vidění - uplatníte je pokud se chcete v tichosti proplížit přes nepřátelské pozice. Rozsvícená baterka by vás totiž prozradila.
 • Plynová maska - chrání vás tam, kde je nedýchatelné prostředí. Dávejte si pozor, ať vám nepřátelé masku nepoškodí. V tom případě si musíte masku vyměnit za jinou.
 • Vzduchový filtr - umístěné na plynových maskách pomáhají filtrovat vzduch. Je třeba je často vyměňovat. Sbírejte tudíž filtry, které najdete v různých koutech u mrtvol nebo v zásobních bednách nebo regálech. Bylo by velice nepříjemné, kdybyste se dostali se do situace, kdy budete filtr na masce potřebovat vyměnit a neměli byste náhradní.

PASTI A SIGNALIZAČNÍ ZAŘÍZENÍ

Ve hře se vyskytují různé nástrahy, které vám mohou zkoplikovat postup popřípadě vaši přítomnost předčasně prozradit nepřátelům. Bývají často na temných místech v okolí nepřátelských pozic.
 1. Výbušná past - jsou většinou v úzkých chodbách. Buď je na stěně nastražená nějaká trhavina nebo nádrž s nějakou hořlavinou. Ta je propojená s provazem, který je natažený přes chodbu a který výbušninu aktivuje. Tyto pasti je většinou možné zlikvidovat. Jděte do pokrčení a přibližte se k nastražené výbušnině. Poté stiskněte klávesu Použít. Pokud nějaká nástraha nejde zneškodnit, tak ji jednoduše přeskočte.
 2. Pandža - kdo jste někdy hrál nějakou hru z Vietnamu tak víte, že se jedná o ostnatou kládu. Podobně jako v případě výbušných pastí se i tato aktivuje provazem nebo lankem nataženým přes chodbu. Tato past je velmi nebezpečná, a pokud včas neutečete, tak vás jistojistě zabije.
 3. Signalizační nástraha - jsou natažené přes chodbu jako při nastražených pastech, avšak jsou vašemu zdraví neškodné. Tato lanka jsou propojena se zvonky, které kontaktem s lankem spustíte a tím varujete nepřátele.
 4. Zavěšená plechovka - v okolí nepřátelských základen bývají často rozmístěné. Kontaktem s nimi vyvoláte hluk a upozorníte na svoji přítomnost. Při pohybu hlavně ve tmě koukejte i nad hlavu, abyste o nějakou plechovku nezavadili.
 5. Rozsypané sklo - Při pohybu u nepřátelských základen se dívejte i na podlahu, kde může být rozsypané sklo. Pokud na něj šlápnete vyvoláte hluk.
 6. Zařízení na vyvolání poplachu - jedná se o jakési na stojanu zavěšené železo, na které v případě vašeho prozrazení někdo z vojáků zazvoní a tím upozorní ostatní. V některých případech je dobré zamezit hlídkám, aby se k takovému zařízení vůbec dostaly (to znamená zabít je než k němu doběhnou).

FRAKCE

 1. Svobodní lidé (lovci) - jedná se o obyčejné lidi, kteří obývají podzemní stanice a jejich jedinou ambicí je přežít. Stanice metra, ve kterých přebývají, mají vybudovanou vlatní samosprávu, hierarchii a infrastrukturu. Osamělí lovci se někdy stávají terčem útoků vojenských frakcí, které je v lepším případě nutí pro vstup do vlastních řad.
 2. Bandité - jsou to menší organizované skupiny podobně jako svobodní lidé. Na rozdíl od nich však jejich prioritou je přepadat a okrádat ostatní a žít na jejich úkor. Žijí většinou v různých opuštěných částech metra, kde je lze jen těžko objevit. Jsou nepřáteli všech počestných lidí. Není přesně známo v jakém vztahu jsou k vojenským organizacím, avšak předpokládá se, že se s nimi rovněž nesnáší.
 3. Fašisté - po nukleární katastrofě se v Německu zformovala organizace nových fašistů. Tito šílenci za účelem ovládnutí světa mají své odnože po celém světě včetně Moskvy. Jejich jediným cílem je ovládnutí světa a to za jakoukoli cenu. Bojují proti všem, kteří se jim postaví na odpor a jsou schopni použít jakéhokoliv prostředku k dosažení cíle. Jsou smrtelnými nepřáteli komunistů.
 4. Komunisté - vojenská organizace, která svojí ideologií navazuje na sovětskou tradici. Neustále šíří demagogickou propagandu, kterou se snaží do vlastních řad nalákat další „ovce“. Podobně jako fašisté se snaží vyolávat dojem, že bojují za lepší svět; ve skutečnosti je však jejich jediným cílem svět ovládnout. Co se týče prostředků, které k tomu využívají, tak se od fašistů v ničem neodlišují. Kvůli střetu zájmů vedou právě s fašisty nikdy nekončící válku.

MUTANTI

 1. Nosál - jedná se o nejběžnější druh mutanta, který prolézá ventilačními šachtami a tímto způsobem proniká do podzemí. Útočí vetšinou ve velkém počtu. Nejsou příliš rychlí, avšak o to jsou odolnější. Nejlepší zbraní na většinu mutantů je víceranná brokovnice.
 2. Lurker - jedná se o mutanta, ktery se trochu podobá obrovské kryse. Žije v podzemí a vyhrabává si tunely ve zdech. Proto jsou mnohem nebezpečnější než nosálové, protože jsou schopni se prokopat kamkoliv. Díky tomu se jim takto podařilo zcela zničit několik stanic obývaných lidmi, do kterých se na více místech prohrabali a následným masivním útokem pozabíjeli všechny obyvatele. Jsou sice méně odolní než nosálově, avšak jsou velice rychlí a útočí rovněž ve velkém počtu.
 3. Okřídlený démon - jedná se o nejnebezpečnější typ mutanta, který žije na povrch a má schopnost létat. Díky tomu na vás může nečekaně a rychle zaútočit ze vzduchu a někdy vás i jedním útokem zabít. Jsou velice odolní a díky svým schopnostem špatně zasažitelní. Pokud se vám někdy stane, že tohoto mutantu uvidíte jak sedí na zemi a nezpozoruje vás, zlikvidujte ho několika granáty (nejlépe příchytnými).
 4. Knihovník - je to velice silný a odolný mutant, který žije ve starých budovách v centru Moskvy. Má schopnost dělat obrovské skoky a díky tomu vás může nečekaně zaskočit. Je nesmírně odolný a zabijete ho jen koncentrovanou střelbou
 5. Černý knihovník - jedná se o prakticky stejného mutanta jako je knihovník. Rozdíl je jen v barvě. Oproti normálnímu knihovníkovi má však někdy sklony k zbabělosti a může před vámi i utíkat.
 6. „Skokan“ - je to nejvzácnější druh mutanta, se kterým se lidé často nesetkávají. Žije hluboko v podzemí a v různých tunelech a ventilačních šachtách. Má schopnost dělat obrovské skoky. Musíte si hlídat stěny a stropy a nezdržovat se v okolí různých otvorů, protože vám tento mutant může nečekaně skočit přímo na hlavu a těžce vás zranit nebo zabít. Jeho velká síla, odolnost a schopnost nečekaně a bleskově zaútočit z něj dělají druhého nejnebezpečnějšího mutanta po okřídleném démonovi.
 7. Stropní chapadlo - jedná se o podivného živočicha, který žije v domech na povrchu. Je přichycený na stropě a jeho tělo je vlastně dlouhým chapadlem, které útočí po všem živém, co kolem projde. Stropní chapadla se vždy vyskytují ve větších počtech na jednom místě. Tohoto tvora můžete zneškodnit střelbou, čímž ho donutíte, aby se zkroutil a stáhl ke stropu. Bohužel, má schopnost po určité době se zregenerovat a opět se spustit k zemi.
 8. Biomasa - jedná se o monstrum, které žije v podzemí základny D6. Má dlouhá chapadla, kterými může způsobovat nepříjemná zranění. Kromě toho vyzařuje radioaktivitu a tudíž je pobyt v jeho blízkosti dvojnásob nebezpečný. Energii čerpá z elektrických zdrojů. Chapadla biomasy mají schopnost prorůstat stěnami. Z konců chapadel prorostlých stěnami se rodí améby, které biomasa ve svém těle vytváří.
 9. Améby - jsou to malé žluté koule, které vytváří ve svém těle Biomasa a které produkuje svými slizovitými chapadly. Améby útočí přímým útokem a při kontaktu s cílem explodují, čímž způsobují zranění. V malém množství nepředstavují velké nebezpečí, avšak ve velkém množství můžou představovat vážný problém. Abyste se jich zbavili, musíte rozstřelovat konce chapadel prorostlé stěnami, ze kterých améby vycházejí.

TIPY PRO PŘEŽITÍ V METRU

 • Všímejte si ve stanicích obchodníků a směnárníků, u kterých můžete nakupovat a prodávat. Vždy, když se k takovému člověku přiblížíte, objeví se vám na místě zaměřovače symbol peněz.
 • Světlá lesklá munice do samopalu slouží jako platidlo. Je tudíž na místě rozmyslet si, zda takovou munici používat ke střílení.
 • Experimetujte se zbraněmi. Účinnost některých je možné zvýšit natlakováním (podržením klávesy pro dobíjení). Samopaly navíc používají dva typy munice, které měníte podržením stejného tlačítka.
 • Samopaly užívají horší (tmavší) a lepší (světlou munici). Lepší munice je mnohem účinnější, avšak tato slouží jako platidlo, takže střelba touto muncí není příliš vhodná.
 • Pneumatické zbraně je třeba tlakovat. Pro tento účel podržte klávesu pro dobíjení a poté opakovaně tiskněte levé tlačítko myši.
 • Přichycovací granáty lze nalézt jen velice výjimečně. Přesto se jedná účinnou zbraň, takže si je neustále dokupujte u obchodníků na základnách.
 • Pokud zpozorujete, že se vám špatně dýchá, okamžitě použijte plynovou masku, jinak se udusíte.
 • Plynovou masku vám může nepřítel zničit a v agresivním prostředí vám tak může hrozit udušení. Proto si všímejte míst, kde leží náhradní masky, které můžete vyměnit za poškozenou.
 • Dávejte si pozor na místa, kde je silná radiace. Jakmile uslyšíte praskání a začne se vám obrazovka zbarvovat do červena, urychleně opusťte místo, na kterém se nacházíte.
 • Dávejte si pozor na duchy. Kontakt s nimi je pro vás smrtící.
 • Ve hře jsou různé slepé odbočky a skrytá místa, kde můžete nalézt cenné předměty.
 • Pokud používáte vrhací nože, tak si je nezapomínejte z těl mrtvých nepřátel vzít zase zpátky.
 • Na okřídlené démony jsou nejlepší přichycovací granáty. Ovšem trefit se není žádná legrace.
 • Pokud se chcete pohybovat nenápadně, musíte být v pokrčení, mít zhasnutou baterku (namísto ní můžete použít noční vidění), mesmíte běhat a přiblížit se k nepřátelům na bezprostřední vzdálenost. Rovněž dávejte pozor na signalizační zařízení, nastražené výbušniny, na zavěšené plechovky či na rozsypané sklo. Jakýkoliv hluk v blízkosti nepřátel vás prozradí.
 • Pokud chcete používat tiché zabíjení lidských nepřátel, musíte toto učinit velice rychle a nejlépe první ranou vrhacím nožem nebo zbraní s tlumičem. Pokud ho nezabijete okamžitě, tak může vyvolat poplach (i když nevykřikne nebo nevystřelí).
 • Doslech lidských nepřátel je omezený. I když v boji použijete zbraň bez tlumiče a poté přejdete do jiné vzdálenější části levelu, tak zde poplach nebude vyvolán a můžete opět taktizovat a tiše zabíjet.
 • V levelu Polis se setkáte s posledním obchodníkem a směnárníkem. Další kalkulace ohledně peněz nemají tedy do budoucna smysl. Za lesklé náboje tudíž nakupte co můžete (klidně je utraťte všechny). Další možností je nechat si tyto náboje a normálně je vystřílet (jsou mnohem účinnější než běžná munice).


Prolog

Prolog

Až vyletzete nahoru tak u vrat přistupte ke kolu vpravo. Přidržením tlačítka Použít vrata otevřete. Podlezte pod vraty a vlevo si ze skříněk a beden posbírejte všechno vybavení co unesete (nejen náboje, ale také lékárničky). Nabijte si zbraň klávesou pro dobíjení. Pokračujte za svým druhem, přeskočte přes šachtu a vejděte do úzké chodby. Vystoupejte po schodech až nahoru. Nasaďte si příslušným tlačítkem plynovou masku (standartně G). Stiskem další klávesy (standartně T) si kontrolujte čas a uvidíte kolik vám zbývá času do vypotřebování filtru na masce. Vejděte do místnosti, kde budete napadeni několika mutanty, které postřílejte. Pomozte kamarádovi vytrhnout mříž (rychle za sebou tiskněte klávesu Použít). Po odblokování východu vyjděte ven a pokračujte směrem vlevo na prostranství nedaleko věže. V animaci přijede vozidlo s posilami. Po skončení animace se všude začnou rojit mutanti. Střílejte po nich co to jde, ale nakonec budete stejně sraženi na zem.


Lovec

Vyjděte ze svého pokoje a následujte muže, který vás vzbudil. Projděte úzkou chodbou a můžete si poslechnout co ostatní povídají. Na konci chodby vyjděte po schodech nahoru. Nahoře se dejte vlevo a počkejte až se před vámi otevřou plechová vrata. Projděte několika místnostmi až do vstupní místnosti. Kde vzadu u vrat stojí strážci. Až otevřou vrata vstoupí do základny Lovec. Po zavření vrat a krátkém rozhovoru začnou na základnu útočit mutanti. Ze skříňky na straně si seberte revolver a náboje. Až začnou ventilacemi lézt mutanti střílejte po nich co to jde. Po boji vás čeká dlouhé vudeo a přenesete se do další kapitoly.

Úspěch:
 • Quick Draw - v levelu Lovec pobijte mutanty dříve než prorazí mřížoví.


Kapitola 1 - Vyrážíme

Exhibice

Až vstanete, tak si vyzkoušejte, jak se chodí do deníku, kde máte zapsány aktuální cíle mise. Vyjděte z místnosti a dejte se do úzké chodby vpravo. Přes několik úzkých chodeb a malých místností dojděte až ke schodišti a vystoupejte po něm nahoru. Vyjděte do hlavní společenské místnosti. Vpravo je obchodník se zbraněmi, u kterého si za vojenskou munici můžete leccos koupit. Zatím si však nic kupovat nemusíte (stejně nemáte za co). Pokračujte dál místností a vpravo na konci je směnárník, u kterého si můžete za vojenskou munici koupit jiné náboje. Projděte na konec místnosti a jděte vlevo do úzké chodbičky. Na konci je zbrojnice, ve které vám zbrojíř vydá vaše vybavení. Vše si vezměte a jděte chodbou zpět. Jděte hned vlevo do nově otevřených dveří. Na konci otevřte dveře a vejděte do místnosti velitele základny. Namiřte na něj kursor a pomocí klávesy Použít si s ním opakovaně promluvte. Poté vyjděte z místnosti a dejte se do nově otevřených dveří vpravo. Projděte místností s prasaty a na druhé straně vyjděte ven ke kolejím metra. Promluvte si se staříkem a poté nastupte do drezíny.


Honička

Jedete na drezíně, a až vás napadnou mutanti, střílejte do nich co to jde. Vezměte si od kolegy brokovnici a pusťte se do nich s touto zbraní. Až vás srazí z drezíny, postavte se a rychle drezínu dohoňte, jinak vás v temném tunelu mutanti udolají.Kapitola 2 - Bourbon

Riga

Až dopijete „za zdoróvě“ prohlédněte si okolí. Můžete si zabrnkat na klavír nebo můžete si na gramofonu, který je na baru, pustit jinou hudbu. To vás ovšem bude stát jednu nábojnici. Ovšem „Podmoskóvnye věčěrá“ znějí trochu lépe než hudba, která hraje. V umyvadle je nábojnice a další nábojnice je na jednom ze zadních stolů. Až vše prozkoumáte sestupte po schodech dolů. Vpravo mezi dveřmi vám kyne malý chlapec. Nejprve však můžete pod schody jít do zbrojnice a mezi paletami najdete nábojnici. Je sou tu také obchodníci a směnárník. V následujícím levelu se poprvé utkáte s lidskými nepřáteli. Pokud raději volíte tichý postup, nakupte si několik vrhacích nožů. Jděte k chlapci a promluvte s ním. Řekne vám o jakémsi muži, který s vámi chce mluvit a slibuje vám závést vás za ním za jednu nábojnice. Nic mu nedávejte a raději si cestu najděte sami. Chlapec odběhne k nedaleké skupince mužů u ohně a bude jim na vás žalovat, že jste lakomci. Toho si však nevšímejte a sejděte po schodech dolů. Projděte dlouhým kanálem a vlevo můžete podarovat nábojnicí bývalého systémového administrátora, který prý umírá hlady. Ale ja to tak bývá, tak nejspíš potřebuje peníze na něco jiného než na jídlo. Na konci vyjděte po schodech nahoru a přejděte po prvním můstku. V místnosti za dveřmi najdete nábojnici. Vraťte se zpět a přejděte po druhém můstku. V místnosti na druhé straně se konečně setkáte s mužem, který si vás dal zavolat. Nejpve seberte nábojnici ze zadního stolu a poté se posaďte na židli vedle muže (namiřte na židli kursorem a stiskněte Použít). Po rozhovoru následujte muže do chodby, kde vlevo z elektrické skříňky seberte nábojnici. Projděte až na konec a budete pokračovat do další části.

Úspěchy:
 • Generous - dejte dítěti nábojnici a podaruje všechny chudáky a děti ve stanici.
 • Realist - nedávejte dítěti nábojnici.

Ztracené tunely

Jděte po kolejích vpřed, prohledejte okolí mrtvoly vpravo a získáte nějaké předměty. Po chvíli uvidíte odbočku vlevo. Jděte tam a zabijte dva mutanty. Dávejte pozor, abyste nespadli do některé z děr - to by byl váš konec. Prohledejte okolí mříže (i za mříží je nábojnice) a ze země můžete sebrat pneumatickou zbraň, kterou si můžete vyměnit za jinou pokud chcete. Hlavně si však seberte granát, který se vám bude hodit, pokud budete chtít za chvíli situaci s bandity zvládnout bez boje. Poté se vraťte zpět na rozcestí a pokračujte za kolegou vlevo dál po kolejích až k vagónu metra. Vlezte do vagónu a prolezte ho na konec. V kabině strojvůdce si vezměte z revolveru ležícího u mrtvoly munici. Vyskočte ven a pokračujte dál tunelem. Na rozcestí se dejte vpravo a tady dávejte pozor na zavěšené plechovky, které slouží namísto poplašného zařízení. Projděte do malé místnosti, kde prohledejte tři skříňky a v každé něco najdete. Zároveň však nešlápněte na rozsypané sklo. Za dveřmi dávejte pozor na nastražený drát, který přeskočte, a dejte se vpravo. Nyní máte dvě možnosti jak postupovat - buď bandity postřílíte, nebo budete postupovat potichu.
 1. Útočný styl - Vrtrhněte do tunelu a postřílejte všechny nepřátele. Poté prohledejte všechny mrtvoly a seberte také munici ze zbraní nepřátel. Toto dělejte po každé přestřelce. Nebudu na to pokaždé upozorňovat - berte to jako samozřejmost. U malého ohýnku najdete na bedně nějakou další munici a také další zbraň - voltovnici, - kterou si můžete sebrat. Dojděte na konec tunelu a vstupte vlevo do dveří. Projděte na konec chodby a postřílejte několik dalších banditů. Poté vstupte do dveří vpravo.
 2. Stealth - Pokud jste dali na mou radu a nakoupili v minulém levelu vrhací nože, tak nyní můžete postupovat potichu. Dojděte ke dveřmí a schovejte se vpravo. Po chvíli vejde do chodby dveřmi ožralý bandita, tak ho zabijte vrhacím nožem. Vejděte dveřmi do místnosti a kryjte se vlevo vedle Bourbona. Počkejte až k vám přijde hlídka a poté i ji oddělejte vrhacím nožem. Nyní si všimněte další hlídky, která chodí s rozsvícenou lampou. Počkejte až zajde vpravo a bude se jakoby okruhem vracet k ohni. Postavte se tomuto vojákovu čelně v okamžiku, kdy se stáčí vaším směrem, a zlikvidujte ho vrhacím nožem. V místě, kam zacházel vpravo sedí další ožralý voják. Dostaňte se zprava za jeho záda a zabijte ho zezadu (dávejte pozor na rozsypané sklo). Nyní se proopližte kolem ohně vpravo dozadu, kde stojí vpravo a vlevo další dvě hlídky. Nejprve zabijte vojáka vlevo a poté toho vpravo. Nyní je třeba ještě zlikvidovat tři bandity u ohně. Pokud je nezbijete, tak Bourvon za vámi nepůjde a vy se nedostanete skrz dveře dál. Opatrně se k nim přibližte a hoďte mezi ně granát. Tím se jich zbavíte všech najednou a bez boje. Posbírejte všechnu munic, hlavně granáty, a také si můžete sebrat novou zbraň - voltovnici. Vejděte společně s Bourbonem do dveří vlevo. Na konci chodby jsou vojáci, které jste vyplašili předtím hozeným granátem. Pokud jste si u ohně nasbírali další granáty, tak je použijte na bandity na konci chodby. Projděte na konec, pobijte zbytek banditů a vstupte do dveří vpravo.

Most

Projděte chodbou a vpravo u elektrické skříňky si seberte nějaké náboje. Vpravo přeskočte přes bednu a po zemi najdete poházené další součásti vybavení (mj. i filtry do masky). Jděte na začátek lávky a s rozběhem skočte dolů. Nasaďte si plynovou masku a poté budete čelit útoku mutantů, který odražte. Pokračujte za kolegou a vyjděte po schodech nahoru. Pokračujte směrem vlevo podél vagónu metra. Až se váš kolega zastaví, tak vlevo v dálce uvidíte drezínu banditů, ze které na vás kdosi střílí. Opětujte palbu a útočníka zabijte (nejlépe automatickou zbraní). Sejděte po schodech dolů a přejděte po lávce k dalšímu schodišti, kde budete opět napadeni mutanty. Všechny pobijte a vyjděte po schodech nahoru. Vlezte do vozu metra, který však každou chvíli spadne, takže rychle proběhněte na konec a vyskočte ven. Vyjděte po dalším schodišti nahoru a nahoře pokračujte dál po kolejích vpřed. Na konci váš kolega spustí schodiště dolů. Pokud si chcete trochu zastřílet, tak zůstaňte na místě a pobijte všechny mutanty, kteří vás pronásledují. Poté sejděte po schodech dolů a pokračujte kanálem jedinou možnou cestou až na konec.


Ztracené katakomby

Prohledejte nejprve všechny mrtvoly v okolí a posbírejte všechno vybavení. Zatím váš kolega se bude pokoušet vpředu otevřít mříž. Budete mít jakési bílé vize. Jakmile bude mříž otevřená, tak při následující vizi se rozběhněte vpřed k mříži a spolu s kolegou se protáhněte skrz. Ve vizích se nesmíte střetnout s červeným světlem za vašimi zády, jinak vás toto světlo zabije. Vpravo od vás je velký podzemní sál. Přeskákejte po římsách na druhou stranu, kde můžete u mrtvoly sebrat novou zbraň - revolver s tlumičem. Nyní se vraťte stejnou cestou zpět a pokračujte vpravo do tunelu. Nyní si již můžete sundat plynovou masku. Přeskočte přes díru v podlaze a pokračujte do dalšího tunelu metra. Onou dírou v podlaze se můžete dostat hlouběji do podzemí, kde lze nalézt další zajímavé věci do výbavy. Nepříšel jsem však na to, jak se z tohoto podzemí dostat zpět nahoru (po žebříku nejde vylézt a žádné dveře nelze otevřít). V tunelu metra jděte k zavřeným vratům. Po chvíli vás začnou napadat mutanti, tak je všechny postřílejte. Teprve poté se vrata otevřou a vy můžete projít dál.


Tržnice

Počkejte chvíli než budete vpuštěni. Opět prohledávejte různá zákoutí a najdete nějakou cennou munici. Projděte noclehárnami a na konci dostanete od parťáka za úkol koupit filtr do masky. Projděte několika místnostmi plnými lidí. V poslední místnosti vlevo je směnárník. Pokud máte nějaké munice nadbytek, můžete se jí zbavit tím, že ji prodáte. Poté přejděte vpravo, kde je ochodník a kupte od něj jeden filtr. Nyní se vraťte o několik místností zpět a jděte do místnosti s barem. Na jejím konci se setkáte opět s parťákem. Následujte ho přes turniket a po chvíli, až se otevřou vrata, projděte jimi.


Mrtvé město 1

V tomto a příštím levelu důkladně prohledávejte všechny kouty a odbočky. Pokud najdete všechny skrýše lovců, získáte zvláštní ocenění Ranger. Vyjděte na prostranství a prohledejte okolí - najdete několik mrtvol a u nich věci do výbavy. V jedné části se dá vstoupit do budovy. Hned za vstupem je však nebezpečná past, takže to chce rychle proběhnout. Vyjděte po schodech nahoru a najdete bednu se spoustou munice. Vraťte se dolů a následujte Bourbona. Zůstaňte v krytu, protože na obloze se právě objevil nebezpečný okřídlený mutant. Poté Bourbon půjde vlevo a přeskočí na auto na druhé straně příkopu. Zkuste skočit za ním, avšak nepodaří se vám to a spadnete do radioaktivního příkopu. V příkopu dávejte pozor, ať se nedostanete do kontaktu s vodou, protože je silně radioaktivní a může vás zabít. Přeskákejte vpravo a vyjděte opatrně nahoru. Běžte vlevo a dozadu, kde se po prknech dostanete přes příkop dál. Pokračujte směrem vpravo ke vchodu do budovy. Vejděte do budovy, jděte do chodby dozadu a vlevo zabijte dva mutanty. Vlevo u mrtvoly posbírejte nějaké věci a poté pokračujte do chodby směrem vpravo. Projděte mříží a jděte dál ke schodišti. Vyjděte po schodech nahoru a dejte se vlevo do kanceláří. Na konci pod posledním stolem je nějaká munice. Pokud chcete můžete skočit do výtahové kabiny a dostanete se tak na tajné místo, kde jsou nějaké další věci k sebrání. Pokud skočíte do výtahové šachty pod kabinou, dostanete se na začátek budovy. V kancelářích najděte zřícenou zeď a zde sejděte opatrně dolů. Pokračujte vpravo kolem vraků aut a postřílejte několik mutantů. Vyjděte po krátkých schůdcích a vstupte do budovy. Projděte na druhou stranu budovy a vlevo vlezte do náklaďáku - najdete spoustu předmětů. Pokračujte vpřed až na dětské hřiště. Vlevo se dá projít dál, tak tudy pokračujte. Přejděte prostrantví a vejděte do další budovy, která byla kdysi zřejmě prodejnou potravin. Postřílejte mutanty a posledním oknem vpravo vylezte ven. Jděte mírně vlevo a vpravo po prknech sestupte do příkopu. Přeskočte ke schodišti na druhé straně a poté po tomto schodišti vyjděte nahoru. Pokračujte nahoru do prudkého svahu a v jednom místě se dá vejít do budovy. Vejděte a dávejte pozor na past na zemi. Přeskočte ji, projděte ke schodišti a sestoupejte po něm dolů.


Mrtvé město 2

Nyní se opět vyhýbejte vodě, protože je radioaktivní. Projděte do vedlejší místnosti. Pokud vyjdete po schodech najdete mrtvolu s různými věcmi. Jinak jděte vpravo a vyjděte ven z budovy. Vpravo vyskákejte nahoru a přejděte prostranství. V průjezdu najdete Bourbona. Prozkoumejte konec průjezdu a poté následujte Bourbona přes prostranství. Na jednom místě jsou schůdky vedoucí ke sklepním dveřím budovy (je tam mrtvola s municí). Jděte tedy za Bourbonem a vyjděte po širokém schodišti nahoru. Bourbon se drží po pravé straně, vy však jděte přes velké prostranství vlevo a na druhé straně najdete mrtvolu a cennou munici. Rychle se stáhněte zpět k Bourbonovi, protože na vás zaútočí větší množství mutantů. Všechny pobijte a následujte Bourbona dírou v plotě vzadu. Doběhněte na konec a pomoze si s Bourbonem navzájem uniknout z dosahu mutantů.

Úspěch:
 • Ranger - najděte všechny skrýše lovců v levelech Mrtvé město 1 a 2.


Kapitola 3 - Chán

Suchá

Tuto část můžete projít buď útočným stylem nebo stealth. I pokud se rozhodnete pro první případ, tak rozhodně doporučuji alespoň ze začátku zůstat v utajení. V první řadě ve ventilační šachtě seberte revolverovou brokovnici a vzadu Kalašnikov.
 1. Útočný styl - jakmile vylezete ven, zhasněte baterku, jděte do pokrčení, dejte se k lampičce na bedně vpravo a zhasněte ji. Poté jděte k mříži vlevo, kde zhasněte další lampičku a seberte vybavení. Nyní jděte do průchodu na druhé straně. Vpravo za rohem uvidíte jednoho z banditů jak sedí. Zabijte ho vrhacím nožem. Vraťte se zpět do místa, kde jste začínali. Schovejte se a po chvíli přijde další bandita. Až k vám bude zády, zabijte ho vrhacím nožem. Nyní jděte pravým tunelem vpřed (přeskočte signalizační zařízení na zemi) a vpravo na bedně zhasněte další lampičku. Před vámi sedí u stolu tři muži. Hoďte na ně granát a tím jste se zbavili před začátkem přestřelky hned pěti nepřátel bez boje. Zbytek nepřátel v okolí postřílejte a dostaňte se k nízkému průchodu pod pletivem. Před vámi je velké množství nepřátel, kteří se navíc dobře kryjí. Použijte opět dynamit a zbytek postřílejte. Abyste se jim dostali do boku, běžte za pletivem rychle vpravo a zde se ukryjte. Celou dobu si dávejte pozor na zákeřné nepřátele, kteří po vás střílejí z lávek nahoře. Po vyčištění obou místností se dostaňte se ke dveřím na druhé straně a vejděte do nich.
 2. Stealth - Jakmile vylezete z ventilační šachty, běžte zhasnout lampičku na bedně. Projděte do pravého tunelu a seskočte dolů z plošiny. Jděte stále vpřed a vlezte dolů pod podlahu. Dostaňte se tudy až k díře, kterou vyskočte nahoru. Před vámi je v dálce hlídka natočená vaším směrem a vaše další cesta povede průchodem pod pletivem vpravo. Hlídka za nějaký čas odejte, takže se pližte vpravo, kde podlezte pletivo, a vstupte do další místnosti. Držte se stále vpravo a i tady se občas prochází hlídka. Pokud by vám překážela, odstraňte ji vrhacím nožem. Dojděte po okraji plošiny k místu, kde vlevo uvidíte jiskřící mříž. V té je elektřina. Přeskočte mříž a vejděte do dveří vpravo.
Pokud jste místnosti vystříleli, tak můžete na dvou místech vylézt po žebřících na lávky nahoře a obrat další mrtvoly. Vlevo od dveří na konci můžete vejít úzkými uličkami mezi bedny. Na konci jedné uličky najdete feťáka, z jehož vodní dýmky si můžete potáhnout (uvidíte co se bude dít). Takže jakmile vejdete do dveří na konci druhé místnosti, spustí se animace, ve které se setkáte s Chánem. Po skončení animace prohledejte místnost, z bedýnky si seberte munici a vejděte do chodby vlevo za Chánem.


Duchové

Projděte dlouhou chodbou za Chánem a vejděte do tunelu metra. Zkuste vzadu otevřít mříž, ale nepůjde to. Chán se však vyzná a mříž sám otevře. Projděte do další části tunelu. Nyní vás čeká první setkání s duchy. Jsou to černé siluety, kterých se nesmíte dotknout, jinak vás zabijí. Abyste je viděli, musíte mít stále rozsvícenou baterku. První duch vám po chvíli uhne z cesty. Pokračujte k další siluetě, které se však tentokrát vrhne proti vám, takže se přitiskněte ke stěně vpravo. Jděte dál k vozu metra a vylezte dovnitř. Na konci vagónu uvidíte ducha malého chlapce, který se chystá proběhnout vagónem. Přitiskněte se opět ke stěně, abyste se mu vyhnuli. Vyskočte dveřmi vpravo z vagónu ven a pokračujte dál tunelem. Přitiskněte se ke stěně, protože po chvíli bude projíždět přízračná drezína. Pokračujte až k místu, kde vám stojí v cestě hned několik siluet. Až Chán začne cosi mumlat, siluety se začnou rozestupovat. Jděte opatrně za ním a nesmíte udělat ani krok stranou. Pokračujte dál tunelem a na konci zajděte vlevo. Projděte několika místostmi a nakonec se dostanete na místo, kde se hemží krysy. Otevřte dveře vpravo a postřílejte několik mutantů. Pokračujte dál za Chánem, seskočte do nižší chodby a brzy dojdete na konec.


Anomálie

Vyjděte z chodby a dejte se tunelem vlevo. Brzy se před vámi objeví jakási poletující anomálie. Zůstaňte na místě a nehýbejte se dokud anomálie nezmizí. Poté pokračujte tunelem až k vozu metra. Vpravo přelezte přes bednu do pravé části tunelu a pokračujte v cestě tudy. Až dorazíte k dalšímu vagónu metra, vpadnou vám do zad mutanti. Všechny postřílejte a poté vyskočte do vozu metra. Projděte na druhou stranu a opět seskočte do tunelu. Na konci pravého tunelu je kostra a nějaká munice. Přejděte do levého tunelu a následujte Chána k mříži. Vlevo z bedny seberte nějakou munici a poté nasedněte vedle Chána do drezíny.

Úspěch:
 • Exorcist - dokončete levely Duchové a Anomálie aniž byste zemřeli.

Prokletá

Běžte vpravo, kde je stanoviště vašich druhů. Z bedny za kulometem si seberte nějakou munici. Nyní je třeba zastavit příliv mutantů. Běžte po nástupišti vpřed a po pravé straně vyjděte nahoru po schodech. Zde musíte najít označené místo, na které je třeba umístit dynamit. Rychle seběhněte po schodech dolů a výbuch místnost nad schody zničí. Nyní jděte na konec pravého tunelu (bráno ze směru, ze kterého jste původně přišli) a seberte bombu. Jděte na konec levého tunelu, kde je díra ve stropě, kterou skáčou do podzemí mutanti. Na označené místo dejte bombu a utíkejte co to jde co nejdál od výbuchu. Výbuch má totiž velký rozsah a mohl by vás zabít. Setkejte se s Chánem a následujte ho. Projděte do chodby a brzy vyjdete v jakési kruhové místnosti. Počkejte až Chán odhrne plech a poté slezte po žebříku dolů.

Úspěchy:
 • Heavy Metal - zabijte 15 nepřátel pomocí stacionárního kulometu. Pokud se vám to nepodaří stihnout v tomto levelu, tak v levelu Přední linie budete mít možnost pozabíjet několik dalších nepřátel.
 • Demolitionist - vyhoďte do vzduchu místnost a tunel, abyste zamezili příliv nových mutantů.

Zbrojnice

Rychle projděte radioaktivní místností a vlezte do chodby vpravo. Pokračujte k bráně, kterou vám obyvatelé stanice otevřou. Vyjděte po schodech na nástupiště a projděte mříží vpravo. Vejděte do strážnice, kde vás budou chtít zatknout. Následujte prchajícího muže, sprintujte a nezastavujte se. Až vašeho společníka zabijí, rychle vyběhněte vlevo nahoru po schodech. Pokračujte až k místu, kde budete obklíčeni a propadnete se dolů. Nyní se konečně setkáte s kovářem Andrejem, se kterým si v animaci promluvíte. Poté vyjděte ven a jděte jedinou možnou cestou vpřed. Vlevo jsou tři ochodníci prodávající zbraně. Vpravo je chlápek, který prodává těžký oblek, který si rozhodně kupte pokud máte dostatek nábojnic. Směnárník je za stěnou vlevo za obchodníky. Dojděte k díře v zemi a skočte do ní. Až nad vás přejedou s vozem dostaňte se do nákladového prostoru vozu.

Úspěch:
 • Fugitive - dokončete level aniž by vás chytili.


Kapitola 4 - Válka

Přední linie

Tuto misi můžete buď projít v naprostém utajení, nebo se natvrdo prostřílet.
 1. Útočný styl - Jděte na konec tunelu a zabijte dva strážce. Nyní běžte směrem k místu, kam jela drezína a vyčistěte okolí. Pokračujte podél drezíny vpřed a vlevo je stacionární kulomet, který použijte na likvidaci nepřátel na druhé straně. Poté se vraťte kousek zpět a sejděte po schodech dolů. Přejděte vlevo a v průchodu dávejte pozor na nepřátele, kteří vás budou ostřelovat ze všech stran, hlavně shora. Vyběhněte vlevo po schodech nahoru a zlikvidujte na mostě zbytek komunistů. Pokud půjdete vlevo na konec tunelu, tak vpravo je vchod a za ním schodiště. Jedná se o slepou odbočku, na jejímž konci najdete nějakou zbraň. Nyní se rozhodněte jak postupovat: Pokud půjdete rovně přes most, budete čelit na druhém konci mostu silnému odporu fašistů. Pokud se vám nechce dobývat opevnění přímým útokem, je tu ještě druhá možnost - použijte spodní cestu po potrubí jak je popsáno níže pro stealth postup. Tím vpadnete nepřátelům do zad. Všechny důkladně vystřílejte a vyjděte opět nahoru na most. Jděte dál po kolejích a koncentrovanou zničte kulometnou drezínu. Brzy dorazíte do další jeskyně, kde vystřílejte jak nepřátele na kolejích, tak všechny nepřátele vpravo dole. Dole jsou nějací zajatci, které můžete osvobodit a získat tak speciální ocenění. Prostřílejte se na konec tunelu, zahněte vlevo ke dveřím, projděte jimi do místnosti a poté vstupte do dalších dveří naproti.
 2. Stealth - jděte směrem, kterým odjel vozík. Na něm stojí jakýsi hlasatel komunistické propagandy. Zhasněte baterku a jděte do pokrčení. Vlevo od kolejí jsou schody dolů, po kterých sejděte. Dávejte si pozor na vojáky vpravo pod schody. Pokračujte na lávku a vpravo seskočte na zadní trojici potrubí. V pokrčení projděte pod lávkou a dosáhněte osvětlené plošiny. Z plošiny vede lávka na druhé straně, která se rozděluje do dvou směrů. Tady dávejte pozor, ať nespadnete do některé z děr. Vpravo nahoře právě probíhá exekuce údajného dezertéra, který se provinil jen tím, že v boji nezvolil čelní útok. Až bude dotyčný popraven, tak jeden ze dvou zbývajících vojáků půjde kolem vás přes lávku směrem vlevo. Až přejde dejte se na rozcestí směrem vpravo, kde zůstala ještě jedna hlídka. Schovejte se za sloupem a obejděte ji opatrně zprava tak, aby vás přecházející voják nespatřil. Dostaňte se k díře v zábradlí a skočte na potrubí za plošinou. Teprve teď se vám hra uloží. Jděte po potrubí směrem vlevo a dávejte pozor na místo, kde je potrubí přerušené. Skočte vpravo dolů na ventilační potrubí. Nyní si můžete klidně rozsvítit baterku, protože vás v tuto chvíli už nikdo nevidí. Dojděte na konec ventilačního potrubí, skočte vlevo na fragment lávky a poté ještě dál na další potrubí. Dejte se po tomto potrubí směrem vpravo až k místu, kde leží konec jiného potrubí na tom, na kterém stojíte. Jděte tudíž po potrubí vlevo až k místu, kde je kovová konstrukce, na níž je potrubí upevněno. Zahněte vpravo na konstrukci a jděte až ke stěně, kde poté vyskákejte vlevo na lávku. Z ní přeskočte na další mohutné ventilační potrubí. Pokud se dáte vlevo, tak najdete mrtvolu a nějaké zásoby. Po potrubí přelezte až k místu, kde budete mít po levé straně plošinu. Přeskočte na plošinu a pokračujte po lávce stále vpřed. Přeskočte díru v lávce a za lávkou skočte na konstrukci dole. Přeskočte na vedlejší konstrukci a poté skočte na šikmou konstrukci, abyste nespadli přímo dolů. Pád z větší výšky by pro vás byl samozřejmě smrtelný. Tímto způsobem seskákejte až dolů na zem. Jděte spodem vpřed (s nasazenou maskou), likvidujte pasti a dostaňte se ke vchodu do zeleného tunelu. Vylezte po žebříku nahorů a v horním kanále vylezte ještě po jednom žebříku. Nyní se již dostáváte na fašistické území, takže je opět na místě zvýšená opatrnost. Buďte v pokrčení a mějte zhasnutou baterku a zhasněte nedalekou lampičku. Nyní před sebou uvidíte, že jeden z trojice mužů jde kamsi vlevo. Počkejte si až se vrátí ke zbylým dvěma a poté proklouzněte vlevo. Vyjděte po schodech nahoru a vstupte na kolejte. Pokud jste nyní prozrazeni, tak již nemá smysl se skrývat. Běžte po kolejích směrem vpravo a pokud budete zasaženi střelami, na chvíli se někde schovejte a použijte lékárničku. Na konci tunelu zaběhněte vlevo, projděte dveřmi a poté vstupte hned do dalších dveří. Pokud prozrazeni nejste, pližte se po východu z chodby po kolejích vpravo a vyhýbejte se hlídkám. Až dorazíte do velké jeskyně, seskočte hned vpravo za rohem do temného kouta dole a vylezte po dvou žebřících nahoru na železné konstrukce. Po těchto konstrukcích se dostaňte na druhou stranu, kde opatrně slezte nebo seskákejte dolů na koleje. Pokračujte dál tunelem, kde pokud to bude možné se vyhýbejte hlídkám. Pokud vás někdo uvidí, tak si ho nevšímejte a utíkejte vpřed tak, jak bylo popsáno výše.
Úspěchy:
 • Hedge-Hopper - zabijte všechny fašistické a komunistické vojáky.
 • Invisible Man - dokončete level aniž byste někoho zabili (musíte zvolit postup stealth; viz výše).
 • Rescue Ranger - zachraňte skupinu zajatců v posledním širokém tunelu (jsou vpravo dole pod kolejemi).

Bitva na kolejích

Nejprve prohledejte mrtvolu, která leží vedle vás (má toho u sebe opravdu hodně). Projděte chodbou a nastoupíte do obrněné drezíny s kulometem. Při následující cestě prostě střílejte po všem co se hne. Často vás buou pronásledovat nepřátelské drezíny, které koncentrovanou palbou rovněž zničte. Až dorazíte k jakési mezistanici, vyčistěte vlevo plošinu od nepřátel a poté prostřílejte dřevěnou zátarasu v tunelu. Po chvíli odbočíte a tunel se za vámu zřítí. Vpravo od vás vyjede tank, který musíte zničit. Střílejte vytrvale do betonových sloupů, které podpírají železné traverzy (musíte střílet do těch vzdálenějších sloupů, protože ty bližší se zřítí samy). Až dojdete na konec tunelu vejděte do nenápadné chodby vpravo a postupně projděte několika místnostmi až vyjdete v dalším tunelu.

Úspěch:
 • Tank Buster - zničte fašistický pancéřák v levelu Bitva na kolejích.

Depo

Na začátku další cesty drezínou se skrčte, aby vám nízký trám neurazil hlavu. Brzy dojedete na nástupiště, které je plné nepřátel. Zde je lépe nedávat o sobě příliš vědět. Zastřelte hlídku v tunelu na kolejích, aby nestačila varovat ostatní, skrčte se a projedete kolem nepřátel nepovšimnuti. Za nějaký čas dorazíte do depa a zde začnou útočit mutanti. Nakonec se jim stejně neubráníte a vašeho parťáka strhnou na koleje. Drezína s vámi začne šílenou rychlostí ujíždět a nakonec havarujete. Až se seberete ze země, běžte vpřed tunelem. V zemi je porušené potrubí. Zatím jděte vpravo kolem vozu metra a likvidujte pasti. Na konci vlevo vlezte do vozu a posbírejte spoustu věcí u mrtvol. Vraťte se k potrubí a vlzte do něj. Pokud půjdete vpravo dostanete se do slepého konce a najdete jen mrtvolu a nějaké věci. Poté jděte potrubím na druhou stranu.

Úspěch:
 • Raider - tiše zabijte prvního nepřítele v tunelu a zůstaňte před lidskými nepřáteli nepovšimnutí (skrčeni v drezíně). Pokud nebudete střílet až těsně u nástupiště a budete rychlí a zastřelíte hlídku ještě v tunelu, tak nemusíte ani použít zbraň s tlumičem.

Obrana

Vyjděte do místa, kde se tunel rozšiřuje. Setkáte se se spřátelenými vyděděnci, na které se chystají zaútočit mutanti. Vlevo od mříže si seberte z bedničky nějakou munici a poté se připravte na útok. Odražte dva útoky. Po druhém útoku zůstanete naživu jen vy a velitel skupiny. Oberte mrtvoly a vejděte mříží k veliteli, který vám sdělí, jaký má pro vás úkol. Počkejte až domluví a poté si od něj vezměte kazetu. Pokud si ji nevezmete, tak v levelu Předsunutá obrana nebudete moci odeslat zprávu. Projděte dozadu a vyjděte v tunelu. Pokračujte tunelem k otevřené bráně. Za ní vlevo je další nástupiště, které je plné mrtvol. Tady začne útočit další druh mutantů, tzv. lurkeři, kteří vylézají z děr ve zdích a podlahách. Vyskočte na plošinu vlevo a brzy přijdete na rozcestí. Rovně je vagón metra, který můžete celý prolézt včetně horní části (dole pozor na past). Vůbec v celém komplexu důkladně vše prohledejte - postranní místnosti, zákoutí, mrtvoly - a najdete leccos zajímavého. Jinak jděte na rozcestí vlevo a poté vpravo a projděte průchodem na konci, kde se vám také hra uloží. Vlevo si můžete vyjít nahoru a udělat tak odbočku (je to vlastně další skrýš). Nyní je třeba, abyste si nasadili masku a dávejte si bacha, aby vám ji lurkeři nerozbili, jinak by vám hrozilo udušení. Jděte uličkou stále vpřed a opět prohledávejte postranní místnosti a odbočky. Vejděte do průchodu vlevo, kde hoří oheň. Nyní pokud půjdete vlevo, tak se nikam nedostanete, avšak najdete nějaké předměty (prolezte i vlak). Jděte tedy vpravo, propleťte se mezi troskami a vzadu uvidíte červeně osvětlená vrata. Tudy se však dál nedostanete, takže zahněte do úzké chodby vpravo.

Úspěch:
 • Fire in the Hole - zabijte 20 lurkerů. Pokud jste to nestilhli v tomto levelu, tak to snadno dohoníte v příštím, ve kterém se ještě s lurkery setkáte. Na některých místech se dokonce objevují donekonečna, takže jen stačí stát a zabíjet je dokud se vám úspěch neodemkne.

Dítě

Po skončení animace projděte místností a vyjděte z ní. Vystoupejte po schodech nahoru a vejděte do tunelu, kde je spousta dět, ze kterých lezou lurkeři. Projděte na konec tunelu, vyjděte po troskách nahoru a vstupte do chodby vpravo. V chodbě je past, kterou tentokrát normálně projděte, čímž způsobíte výbuch a zával chodby, kterou jste právě prošli. Alespoň budete mít chvíli od lurkerů pokoj. Projděte do místnosti, kde je v osobní skříňce nějaká munice. Pokračujte do dalšího tunelu, kde opět budou útočit lurkeři. Na konci se dejte vpravo a projděte několika dalšími místnostmi. Tady chlapec upozorňuje, že je slabý strop a že tu není dobré používat granáty. Jakmile projdete do místa, kde jsou svislé dřevěné podpěrné trámy, hoďte za sebe granát a opět se zbavíte lurkerů, protože strop se zřítí. Nyní jste v místě, kde se cesta rozděluje. Pravá cesta vede dolů do kanálu. Je úplně jedno, kterou půjdete, protože obě cesty se po chvíli sbíhají. Pokračujte kanálem až k místu, kde je nahoře vidět nebe. Vylezte po lávkách až nahoru, kde se v tunelu setkáte s dalšími lidmi. Po skončení animace si z vozíku seberte plynovou masku, pokud vaše utrpěla v bojích s lurkery, a pokračujte tunelem vpřed. Vpravo je obchodník a směnárník. Dojděte na konec tunelu, kde vám otevřou vrata a pustí vás ven.


Předsunutá pozice

Nejprve si nasaďte masku, protože prostředí, ve kterém se nacházíte, není zrovna zdraví příznivé. Opět máte na výběr zda level absolvujete útočným stylem nebo potichu.
 1. Útočný styl - vyjděte na prostranství a schovejte se v boudě vpravo (je tu také náhradní maska). Zůstaňte ukryti a počkejte až velká skupina vojáků půjde kolem vás směrem k vratům, od kterých jste přišli. Pližte se za nimi a poté použijte na skupinu několik granátů. Pokud někdo přežije, tak ho zastřelte. Vraťte se na prostrantví a nahoře na lávce je jedna hlídka. Zabijte ji a jděte vpravo do rohu, kde je žebřík. Vylezte po žebříku nahoru a dejte se po pravé lávce. Vylezte po prknech nahoru na střešní konstrukci. Po prknech a po konstrukcích přejděte na druhou stranu, kde je malý domek. Vchod do domku je z druhé strany a v domku jsou dva strážci. Pokud budete domek obcházet zleva, tak dávejte pozor na nastraženou past. Zabijte oba vojáky uvnitř a pokračujte po prostranství směrem k pobořenému domu. Za oknem vlevo je první nepřítel, tak ho zabijte. Ve střední části domu pronikněte troskami dovnitř a po nakloněné plošině vyjděte nahoru do místnosti. Nyní se pusťte do čištění celého patra od nepřátel. Vejděte do chodby a jděte k oknu vlevo na konci chodby. Vyskočte oknem a zachyťte se vpravo žebříku. Vylezte na střechu budovy. Pokud nevyplašíte okřídlené mutanty, můžete je oba zabít granáty. Jděte k dřevěné boudě vlevo, kde automaticky vložíte kazetu do mechaniky a odešlete vysílání. Pokud jste si v levelu Obrana nevzali od velitele kazetu, tak nebudete moci vysílat. Jděte k levému okraji domu a seskočte dolů. Vpravo je chodba, ve které jste už jednou byli. Jděte touto chodbou vlevo a zajděte do posledního vchodu vpravo. Vyjděte po šikmých plošinách nahoru o patro výš, kde je několik dalších nepřáteslkých hlídek. Pozabíjejte je, seskočte do nižší místnosti a proskočte dírou v podlaze. Dopadem na nábytek jste způsobili hluk (jde však seskočit šikovně tak, abyste na nábytek nedopadli). Je lépe však hluk způsobit a schovat se vlevo v koutě. Až přijde hlídka zabijte ji tiše nožem (alespoň proti vám bude stát o jedoho vojáka míň). Vejděte do chodby, dejte se vpravo a nejlépe za pomoci granátů si zredukujte počet nepřátel v chodbě. Prostřílejte se ke vchodu vpravo, vyjděte ven a pokračujte směrem na parkoviště. V dálce uvidíte, jak po parkovišti jde skupinka vojáků. Dostaňte se jim za záda a hoďte na ně granát. Kryjte se mezi auty a všechny nepřátele postřílejte. Poté jděte na konec parkoviště, kde je nenápadný vchod do podzemí.
 2. Stealth - Vyjděte na prostranství a schovejte se v boudě vpravo, kde si také můžete vyměnit masku pokud jste tak již neučinili na konci minulého levelu. Nyní je třeba dlouho čekat, protože skupina fašistů sestoupí dolů a půjde k bráně, kterou jste přišli. Nechte je přejít kolem sebe a teprve poté vylezte ven. Pokud nezpůsobíte poplach, tak pro vás tato skupinka bude v budoucnu neškodná. Vpravo je žebřík, po kterém vylezte nahoru. Na nedaleké lávce přechází hlídka. Zastřelte ji nejlépe revolverem s tlumičem. Musíte však být rychlí, protože hlídka nesmí doběhnout k poplašnému zařízení. Tady se také někdy stává, že spustí poplach vojáci nahoře. Poté běžte po lávce podél pravého okraje budovy a vpravo vylezte po prknech nahoru. Vystoupejte až na trámy úplně nahoru a nyní musíte opatrně přejít na druhou stranu. Na druhé straně je domek, ve kterém jsou dva nepřátelé. Vedle domku je další poplašné zařízení. Je na vás, jestli je chcete zabít, ale není to nezbytné. Pokud je chcete zabít, připližte se ke vchodu a prvního střelte do hlavy a do druhého vyprázdněte zbytek revolveru. Pokud se rozhodnete nechat je být, obejděte domek po trámech zprava (v průchodu vlevo je past) a opatrně běžte směrem vpravo podél porušené budovy. Tu proti vám vyrazí jeden z nepřátel a brzy bude dohnán a unesen okřídleným mutantem. Tato událost vyláká oba vojáky z onoho domku (pokud jste je nezabili) a v tomto okakžiku musíte být dobře skryti, aby vás neviděli. Projděte vlevo porušenou zdí a před vámi uvidíte bagr. Vyskočte si na bagr, poté na jeho rameno a přejděte k budově. Buďte neustále v pokrčení, protože budova je plná fašistů. Vlevo skočte na žebřík a vylezte nahoru. Na střeše jsou dva okřídlení démoni, kterých si nevšímejte. Běžte vpravo k dřevěné boudě, kde automaticky vložíte kazetu do mechaniky a odešlete vysílání. Pokud jste v levelu Obrana nevzali od velitele kazetu, tak vám zpráva odeslat nepůjde. Jděte k levému okraji budovy a skočte na šikmou plošinu dolů. Rychle přejděte vlevo, protože hned vedle vás jsou dva vojáci. Přejděte na konec balkónu a přelezte po vyčnívající trubce k oknu. Skočte do místnosti a schovejte se u vchodu vpravo. Po chodbě občas přechází hlídka. Buď ji nechte přejít vpravo, nebo až půjde vlevo, pližte se za ní a zabijte ji zezadu vrhacím nožem. V každém případě vyjděte z místnosti, jděte po chodbě kousek vlevo a vpravo zahněte do rozvalin. Po šikmých plošinách vyjděte nahoru a přilepte se vlevo ke zdi. Nahoře se prochází další hlídka, tak si na ni počkejte (může to chvíli trvat) a jakmile přijde vpravo od vás, zabijte ji vrhacím nožem. Jděte na místo, kde byla hlídka. Dole pod vámi je temná místnost a v ní další dva vojáci. Musíte být opravdu rychlí a oba zabít vrhacími noži než se stačí vzchopit. Bohužel, i při nejvyšší rychlosti stejně způsobíte poplach, avšak vojáci nahoře v budově jsou pro vás v tuto chvíli již neškodní. Proskočte dírou v podlaze a dole dopadnete na nábytek, který rozbijete (jde to skočit i tak šikovně, abyste ho nerozbili). Hned se schovejte vlevo do temného kouta a počkejte si na hlídku, která po chvíli přijde přilákána hlukem. Zabijte ji opět vrhacím nožem. Nyní nastává problém, protože následující úsek hry bez střílení prostě zvládnout nejde. Můžete se sice proplížit ke vchodu do budovy, kde je několik hlídek a proklouznout ven, jenže venku na volném prostranství vás hlídky stejně zahlédnou a začnou po vás střílet. Dalším problémem je, že od vstupu do budovy (u bagru) se vám hra vůbec neuloží, takže jakákoli chyba v tomto úseku může znamenat nepříjemnost v podobě opětovného procházení celou budovou. Sice se nabízí možnost proklouznout ven a nepřátelům prostě utéct. Jenže tady je další problém - na parkoviště se začnou hrnout další nepřátelé a ti vyplašeni střelbou z domu po vás začnou okamžitě také útočit. A ani zde na parkovišti se vám hra neuloží (pokud postřílíte nepřátele u vchodu budovy, tak se na začátku parkoviště uloží). Domnívám se, že autoři hry v tomto levelu nepředpokládali, že by se ho někdo snažil procházet v utajení, takže checkpointy na určitých místech fungují jen v případě, že zvolíte klasickou metodu - prostřílet se. Pokud okolí vchodu budovy normálně vystřílíte, tak potom na parkovišti až se spustí skript a začnou na parkoviště přicházet další nepřátelé, tak je již nic nebude moci vyplašit, protože nepřátelé v okolí vchodu do budovy budou mrtví. Udělejte tedy, jak jsem výše naznačil a postřílejte nepřátele v okolí vchodu do budovy. Vyjděte na parkoviště, kde se vám hra konečně uloží (pouze za předpokladu, že jsou nepřátelé v okolí vchodu mrtví). V dálce uvidíte, že na parkoviště přichází noví nepřátelé. Držte se vlevo a pližte se podél levého okraje příkopu. Skupinka vojáků půjde směrem vpravo jakoby tím směrem, kterým jste přišli. Na konci vlevo jsou dvě hlídky. Na nic nečekejte, vyběhněte, proběhněte kolem hlídek a sejděte po schodech do podzemí.
 3. Alternativní možnost zakončení - jak jsem výše popisoval problém v budově, ze které se nelze bez pozorování proplížit, tak je tady ještě další možnosti řešení za předpokladu, že se chcete vyhnout střílení. Od okamžiku, kdy jste proskočili dírou v podlaze sprintuje ke vchodu, poté ven, na parkovišti běžte po jeho levém okraji, ignorujte všechny vojáky na parkoviště a vběhněte do vchodu do podzemí. Problém tady může nastat jen v budově, kde je koncntrace nepřátel dost vysoká a mohou vás zabít dříve než z budovy vyběhnete (případně vás dorazí až vám budou střílet do zad jak budete utíkat od budovy).
Úspěch:
 • DJ Artyom - odešlete vysílání z vysílací stanice na střeše domu.

Černá stanice

Tuto misi můžete opět odehrát útočným nebo tichým způsobem. Tichý průchod je ovšem poměrně dost obtížný.
 1. Útočný styl - od vězně si můžete vzít samopal s tlumičem a poté se dejte do temné chodby vpravo. Zastřelte hlídky ve strážní místnosti a pokračujte úzkými chodbami vpřed. Na rozcestí se dejte nejprve vlevo a dojdete do místnosti, kde vpravo dole je několik nepřátel. Všechny je postřílejte a poté pokračujte na druhé straně do chodby a po schodech dolů. Vpravo je odbočka ke generátoru, který můžete odpojit, rovně je cesta na nástupiště, kde se může motat další fašista. Nyní se buď vraťte stejnou cestou na rozcestí chodeb a jděte přes toto rozcestí rovně, nebo v tunelu s vagónem metra se dejte vlevo a vlevo sejděte do podzemí. Dostanete se na stejné místo jako kdybyste šli přes ono rozcestí rovně. Každopádně zde postřílejte všechny vojáky na nástupišti a prohlédněte i přilehlé prostory, kde se může ještě někdo další skrývat. Nyní vyjděte po širokých schodech nahoru a tunelem se dostaňte do další místnosti plné nepřátel, kterou vystřílejte. V jedné z postranních místností najdete díru v zemi, do které skočte. Projděte kanálem, přeskočte pandžu a hned za ní je na zemi natažený provaz, který může aktivovat další. Vyjděte z kanálu, vystoupejte po schodech nahoru, projděte další chodbou, vyjděte ještě po jednom schodišti a zahněte do osvětlené chodby vlevo. Na konci nasedněte do drezíny. Jakmile budete mít vidiny, musíte utíkat bortící se chodbou až k zavírajícím se vratům a podlézt pod nimi.
 2. Rychlý průchod (bez zabití - pro získání hodnocení Mercifull) - V tomto případě zcela ignorujte nepřátele a jen rychle probíhejte chodbami. Běžte vpravo do chodby, proběhněte kolem strážní místnosti a pokračujte do chodby, která se po chvíli rozdvojuje. Dejte se vpravo, ignorujte hlídky a vpravo proskočte porušenou mříží. Na nástupišti vyběhněte po širokém schodišti nahoru a nahoře vejděte do tunelu, který vás dovede do temné místnosti s dalšími hlídkami. Po straně místnosti je vchod do menší místnosti a v ní je díra v podlaze. Skočte dolů a touto cestou se dostaňte na konec tak, jak je popsáno v prvním a třetím odstavci.
 3. Stealth - Jděte vpřed k vězni a vyslechněte si co vám chce říct. Můžete si od něho vzít speciální samopal s tlumičem. Nyní se pohybujte velice opatrně, protože v temné chodbě jsou zavěšené plechovky, natažená lana a rozsypané sklo. Jakýkoliv sebemenší hluk pro vás znamená prozrazení. Použijte noční vidění, abyste se bezpečně mohli pohybovat. Až dorazíte k místu, kde jsou v místnosti dva vojáci, musíte se v přikrčení držet levé zdi a obejít zleva hromádku střepů. Pokud byste prošli přímo kolem dveří, vojáci by vás zaregistrovali. V chodbě se vám hra uloží. Před vámi je rozcestí, kde přechází jedna z hlídek. Počkejte až půjde vlevo a opatrně se pližte za ní. V místě, kde svítí světlo se zastavte a toto světlo zhasněte. Přitiskněte se do malého výklenku pod světlem a počkejte až se hlídka bude vracet. Poté jděte stále v přikrčení chodbou dál. V místě, kde je vlevo vidět skrz mříž na nástupiště metra, uvidíte hlídku, kterou odstřelte zbraní s tlumičem (pokud nehrajete na hodnocení Mercifull), protože tento voják by později pro vás mohl být problém. Brzy dorazíte do místnosti, kde se dole vojáci baví o posílení hlídek u generátoru. Přejděte po prkenných podlážkách do temné části místnosti. Nyní záleží na vás, jak chcete dále postupovat. Můžete jít vypnout genetátor, avšak toto musíte stihnout dříve než hlídky k němu dorazí. Problém je, že v případě jakéhokoliv pohybu se můžete prozradit i při dodržování všech bezpečnostních zásad (být v přikrčení, ve stínu, nesvítit atd.) Raději generátor nechte být a počkejte až hlídky z místnosti odejdou. Poté přejděte k začátku osvětlené chodby, avšak držte se na prkenné lávce vlevo. Vpravo dole pod vámi je totiž hlídka a ta vás může uslyšet pokud budete na lávce uprostřed nebo vpravo. Dostaňte se tedy k osvětlenému vchodu do chodby a sejděte po schodech dolů. Odbočka vpravo vede ke generátoru a chodba rovně do tunelu metra. Tady byla hlídka, kterou jsem doporučoval odstřelit skrz mříž. Dostaňte se vlevo na konec tunelu, kde je vchod do podzemí. Sejděte dolů do temného tunelu a pližte se stále vpřed. Jste pod kolejemi sousedního tunelu. Projděte na konec a nyní je nad vámi spousta nepřátel. Já byl v tuto chvíli už prozrazen, takže jsem prostě běžel vpřed nehledě na nepřátele a zahnul do úzké chodby vpravo. Sejděte dolů do stoky, projděte ji a vpravo se dostaňte ke schodišti. Vyjděte po schodech nahoru, kde se vám hra opět uloží. Nyní v chodbě před sebou vidíte na zemi ožralého vojáka. Nyní záleží na tom, jestli hrajete na hodnocení Mercifull (nikoho nezabít). Pokud ano, rychle proběhněte kolem vojáka do temné místnosti vlevo a hledejte po pravé straně další menší místnost, kde seskočte do podzemí. Pokud na toto hodnocení nehrajete, tak vojáka zabijte vrhacím nožem a poté se do výše zmíněné místnosti v tichosti propližte. Dole projděte kanálem, přeskočte přes pandžu a o kousek dál dávejte pozor, ať další neaktivujete (u země je natažený provaz). Vyjděte po schodech nahoru a pokračujte dál temnou chodbou, na jejímž konci vyjděte po dalším schodišti. Jděte do osvětlené chodby vpravo. Až budete mít vidiny musíte rychle utíkat před řítící se podlahou. Na konci chodby podlezte pod zavírajícími se vraty.
Úspěch:
 • Mercifull - dokončete level, aniž byste zabili jediného nepřítele.


Kapitola 5 - Naděje

Polis

Až dojedete na konec a vystoupíte vyběhněte vpravo po schodech nahoru a vstupte vpravo do místnosti, kde si promluvte s velitelem stanice. Vpravo máte směnárníka a obchodníka se zbraněmi, u kterých můžete leccos nakoupit nebo vyměnit. Také je tu chlápek prodávající těžký oblek. Je to vaše poslední setkání s obchodníky, takže neštřete penězi a klidně je všechny utraťte. Po chvíli vyjde ze dveří vlevo Miller, tak si s ním promluvte a bude následovat dlouhá animace.


Ulička

Vlevo od vás prohledejte mrtvolu a jděte vpřed až k místu, kde uvidíte vpravo poškozený most přes příkop. Nyní máte na výběr ze dvou cest:
 1. Levá cesta - je snazší a nesetkáte se s takovým nepřátelským odporem. Běžte rovně a seskočte dolů na chodník. Rychle běžte po chodníku vpřed, protože se chodník za vámi bortí. V tomto okamžiku na vás začne útočit okřídlený démon, takže rychle proskočte otvorem do podzemí. Jděte tunelem až na rozcestí. Pravá cesta je slepá a na konci najdete jen nějakou munici. Dejte se tedy vlevo a vylezte z jámy nahoru (po dřevěných prknech). Jděte k nedaleké mohutné budově, kde se vlevo za rohem setkáte s Millerem.
 2. Pravá cesta - je obtížnější a budete muset bojovat s mutanty. Jděte přes poškozený mostek vpravo a postupujte po prostranství stále vpřed. Zničte všechny mutanty a vpravo vstupte do otevřeného náklaďáku, kde najdete nějakou munici. Dojděte až na konec, vlevo přeskočte vedle trolejbusu a jste před knihovnou. Za rohem se setkáte s Millerem.

Knihovna

Jděte vpřed a počkejte až Miller otevře dveře. Projděte dveřmi, která za sebou vaši druhové zavřou, protože dovnitř se začne dobývat nějaká zrůda. Vyjděte po schodech nahoru a dveře před vámi vám kdosi zabouchne. Dejte se směrem vpravo, kde uvidíte, jak ze stropu trčí jakási chapadla. Ta vás mohou zraňovat, avšak při vašem rychlém pohybu vám nebudou příliš nebezpečná. Pokud si ale chcete zastřílet, tak je všechny zlikvidujte. Oběhněte halu na druhou stranu a proskočte dírou ve zdi. Vpravo zkuste otevřít dveře, avšak nepůjde to. Zamiřte zbraní skrz mezeru ve dveřích a rozstřelte dřevěnou příčku, která brání v otevření dveřím v hale. Počkejte až vaši přátelé projdou těmito dveřmi a otevřou vám. Projděte do další místnosti. Jděte vlevo k oknu, kde se vám opět ukáže okřídlený démon. Až vaši přátelé přejdou ke dveřím na druhé straně a řeknou vám, abyste něco vymysleli, přejděte k poškozeným dveřím v levé části místnosti. Tentokrát půjdou normálně rozstřílet, tak to udělejte a projděte do malé místnůstky. Vyskákejte k otvoru ve stěně a proskočte do menší haly se schodištěm. Střelte do lustru, který spadne a otevře dveře vašim druhům. Vyjděte společně po schodech nahoru a vstupte do další haly. Tady budete opět napadeni okřídleným mutantem, který jednoho z vašich zraní. Běžte k ostatním a dostanete instrukce jak postupovat dál individuálně. Vyjděte po schodech nahoru a vylezte ke vchodu do chodby. Projděte chodbou, rozstřílejte dveře vpravo na konci a pokračujte ke schodišti vedoucímu dolů.

Úspěch:
 • Quick-Witted - sestřelte lustr kvůli otevření dveří nejpozději do 20 vteřin od vstupu do místnosti.

Depozitář

Seskočte dolů a pusťte se do monstra jménem knihovník. Vydrží toho hrozně moc, ale jiný způsob jak ho zabít než ustřílet není. Pokud máte poškozenou masku, tak si ji u mtrvoly uprostřed místnosti vyměňte. V pravé části místnosti jsou dveře, které rozstřílejte a projděte dál. Zde na vás zaútočí další knihovník, kterého rovněž odrovnejte. Vpravo je mrtvola s maskou, pokud potřebujete. Na konci zajděte do malé místnosti vlevo. Vpravo rozstřelte dveře a za nimi zlikvidujte dalšího knihovníka. Vstupte do malé místnosti vlevo na konci a rozstřelte další dveře. Prolezte dírou ve zdi a projděte do levé části toalet. Pokračujte do chodby, na jejímž konci uvidíte mizejíícího knihovníka. Dveře na konci chodby jde rozstřelit - ty však vedou do prostor, které jste už navštívili. Vpravo vyjděte po schodech o patro výš a pokračujte směrem vpravo, kde uvidíte po pravé straně díru ve zdi. Prolezte do malé místnosti a otevřte železnou mříž. Pokračujte podlouhlou prostorou. Tady dávejte pozor, abyste nepropadli některou z děr, protože cesta za vámi je v jednom místě zatarasená a nemohli byste se vrátit. Zajděte do vchodu vlevo a pokračujte stále vpřed až úplně nakonec k výtahu, kde se spustí animace, ve které se střetnou v boji knihovník a okřídlený mutant. Po skončení animace projděte místností, zabijte dalšího mutanta a pokračujte k pootevřenými dveřím na druhém konci.

Úspěchy:
 • Heavy Reader - zabijte nejméně jednoho knihovníka.

Archivy

Jděte do středu místnosti a zabijte mutanta. Ve sloupech jsou zapíchané šípy, tak si je můžete posbírat. Na druhé straně je polozřícené schodiště. Musíte přeskakovat z jedné části schodiště na druhé, abyste se takto dostali až dolů. Toto je třeba prováděte rychle, protože zbytky schodiště se za vámi zřítí. Pokud spadnete až dolů, tak na jedné stěně jsou příčky, po kterých je možné vylézt. V podzemní místnosti seskočte dolů a zabijte dalšího mutanta. Na druhé straně místnosti je schodiště, po kterém vyjděte nahoru. Nahoře na levé zdi je římsa, na kterou přeskočte a vlezte do nízké šachty. Prolezte šachtou do další velké místnosti, kde nejprve sestupte po schodech dolů co to půjde a poté seskočte dolů na zem. Zabijte postupně dva mutanty a poté vlevo prolezte do jakési chodby. Projděte na konec této chodby a dejte se vpravo, kde je schodiště. Vyjděte po schodech nahoru a otočte ventilem. Poté pokračujte vpravo, kde si však dávejte pozor na zrádná prkna, která se pod vámi mohou propadnout. Projděte k dalšímu schodišti, po kterém sestupte dolů a vejděte do místnosti, kde jsou lidské ostatky. Zabijte dalšího mutanta přejděte na druhou stranu k dalšímu schodišti, po kterém tentokrát vyjděte nahoru. V místnosti vpravo za rohem jsou v trezoru nějaké náboje. Jinak zajděte do dveří vlevo na konci a dostanete se konečně do archívů.


Cesta do Sparty

Po skončení pěkné animace se octnete uvnitř základny Sparta. Jděte vpřed a vpravo od vás je zbrojíř, od kterého si můžete vzít co chcete a zadarmo. Pokračujte až ke schodišti, vyjděte nahoru a promluvte si s velitelem stanice.Kapitola 6 - D6

Temná hvězda

Až zkolabujete tak ve vidinách jděte vpřed. Za nějaký čas drezína zastaví, avšak zjistíte, že se k vám něco přibližuje zezadu. Chopte se tedy plamenometu a zničte všechny nepřátele, kteří se přibližují z tunelu. Pokud se některý z nepřátel dostane až k vám, pusťte plamenomet, jinak vás mutanti umlátí. Po chvíli se povede otevřít vrata a budete pokračovat v cestě drezínou. Až dojedete na konec vystupte vpravo za ostatními a můžete vyrazit do katakomb.

Úspěch:
 • Pyro - zabijte 5 nepřátel plamenometem.

Katakomby

V jedné místnosti vlevo je spousta munice. Jinak následujte ostatní do místnosti, kde jsou vpravo zavřená vrata. Vpravo od vrat stiskněte páku a vrata se otevřou. Projděte do další místnosti, kde na vás zaútočí mutant. Pokračujte na druhou stranu a v tom okamžiku zaútočí velká skupina mutantů. Pobijte je a jděte dál skrz další prostory až dorazíte k dalším vratům, kde mutant zabije jednoho z vašich. Projděte vraty.


Jeskyně

Boje s mutanty se stávají těžší a obzvlášť to platí od tohoto levelu. Nikdo z vašich společníků nesmí, zemřít, jinak pro vás hra končí. Vpravo si z bedny můžete sebrat nějakou munici a poté projděte k vratům. Až se otevřou sejděte po schodech dolů a následujte ostatní směrem vpravo. Tady budete přepadeni velkým množstvím mutantů, tak je všechny pobijte a pokračujte s ostatními do chodby a k dalším vratům. Až se vrata otevřou, tak projděte, avšak vzápětí za vámi zapadnou. V místnosti vás napadne nový velice nebezpečný typ mutanta. Nesmíte se zdržovat na jednom místě a musíte se neustále pohybovat, jinak hrozí, že vám mutant skočí na hlavu a tím vás zraní. Poté pokračujte na druhé straně dál a ž k místu, kde se chodba rozdvojuje. Pokud půjdete vpravo, tak hned vlevo za rozbitnými dveřmi je tajná místnosti. Další je za dalšími dveřmi v levé chodbě vlevo. Projděte tudy do chodby vzadu a pokračujte touto chodbou až k vlezu do podzemí. Sestupte šachtou dolů a dole v kanálu jděte druhým tunelem vlevo. Vpravo vylezte nahoru a vyjdete v jeskyni. Zničte dalšího nebezpečného mutanta a poté po kamenných chodnících sestupujte dolů. Přeskočte na železnou konstrukci a přejděte po ní ke dveřím, které otevřte pákou na zdi. Na nástupišti se setkáte se svými a dozvíte se o smrti dalšího z nich. Po chvíli přijede vůz metra, tak do něj nastupte a v něm budete pokračovat k vašemu cíli - D6.


D6

Vystupte z vlaku a dejte se vpravo, kde je schodiště. Sejděte po schodech dolů. Vlezte do vagónu metra vlevo a počkejte si až vám kamarád otevře protější dveře. Rychle přejděte do sousedního vagónu, protože pod vámi probíjí elektrika. Na konci tohoto druhého vagónu vpravo je bedna s maskou a municí. Vyjděte i z druhého vagónu a dejte se vlevo. Sejděte po krátkém schodišti dolů a přejděte k dalšímu dlouhému schodišti. Vyjděte nahoru, na rozcestí se dejte vpravo a následujte kolegu do řídící místnosti. Na druhé straně místnosti otevřete dveře a vystoupjete po schodech nahoru do jakési kopule. Nejprve odkryjte 4 kryty po stranách. Za každým krytem je spínač a na zdi vidíte jeho číslo. Kolega vám bude zadávat příkazy v jakém pořadí mačkat tlačítka (musíte vždy stisknout a podržet klávesu Použít). Ke konci musíte být velice rychlí, protože jinak se vám předchozí zlačítko vypne a vy se tak vrátíte o krok zpátky. Po úspěšném završení tohoto úkolu sejděte po schodech dolů a vlevo pod sebou uvidíte ostatní přátele jak zkouší výtahovou plošinu. Projděte kontrolní místností, sestupte po dalším schodišti až na rozcestí, kde se dejte vpravo a přidejte se k ostatním na výtahové plošině. Výtah se s vámi rozjede a zastaví o něco níž. Vystupte a běžte k velkým vratům. Počkejte chvíli než je vaši přátelé docela otevřou (aktivují vozík, který vrata prorazí). Projděte vraty do velké místnosti a na druhé straně jděte ke kontrolní místnosti. V místnosti je jen trocha munice. Pokračujte za ostatními do chodby dozadu a vyjdete v dalším sálu, kde je spousta terminálů. Ve skříňce vpravo je maska a spousta munice. Vaši přátelé se nabourají do počítače a chvíli to bude trvat než zneškodní všechny rakety. Poté běžte společně zpět k výtahu, kde budete napadeni novým druhem nepřátel - amébami. Nenastupujte však do výtahu, kterým jste přijeli, ale oběhněte sál na druhou stranu (ve vozíku jsou náboje) a zde nastupte do jiného výtahu. Až sjedete dolů vystupte a z vozíku vpravo si naberte munici. Následujte kamaráda směrem vlevo a tady dávejte pozor na améby. Je jich tu velké množství a líhnou se z výběžků chapadel Biomasy, které jsou prorostlé zdmi. Rychle rozstřílejte všechnu mateřskou biomasu, čímž zamezíte přísun dalších améb, jinak hrozí, že vám kolegu améby zabijí. Projděte až na konec a vlevo nastupte do výtahu.

Úspěch:
 • Pathoanathomist - zabijte 5 améb.

Biomasa

Následujte kolegu směrem vlevo a vpravo si z regálu vezměte munici. Opět rychle likvidujte výběžky Biomasy, ze které vyskakují améby. Na konci vylezte po dlouhém žebříku nahoru a počkejte na kolegův pokyn, že máte jít do jeřábu. Stiskněte tlačítko vedle dveří vpravo od vás a projděte dveřmi. Sejděte po schodech dolů a projděte kolem příšery vpravo. Vylezte po žebříku nahoru na plošinu a po dalším žebříku až ke kabině jeřábu. Nyní budete ovládat jeřáb a musíte s jeho pomocí odstranit tři kadmiové tyče, abyste přerušili dodávku proudu. Jeřáb ovládáte směrovými klávesami, klávesou pro primární střelbu spouštíte drapák a klávesou pro sekundární střelbu drapák zvedáte. Na plánku vlevo vidíte romístění tří tyčí, které musíte sesbírat. Vždy najeďte přesně na značku a počkejte až se vám ozve hlas automatu, který potvrdí správnost pozice. Teprve poté aktivujte drapák. Nijak se s tímto nezdržujte, protože příšera do vás zespoda mlátí chapadly a může vám jeřáb úplně zlikvidovat, což by pro vás znamenalo konec hry. Až budete mít všechny tyče odstraněné, podržete klávesu Použít pro opuštění jeřábu. Seskočte dolů k příšeře a po schodech vyběhněte ke kolegovi do kontrolní místnosti. Společně běžte do dlouhé chodby vzadu, která vede k výtahu a do kterého společně nastupte.


Rozdělení

Následujte kolegu chodbou do kontrolní místnosti a poté vlevo sestupte po schodech dolů. Projděte vpravo na nástupiště a vlevo na konci si naberte z bedny munici. Poté seberte naváděcí sytém, který leží hned vedle. Nastupte do vlaku, kterým následně odjedete pryč.Kapitola 7 - Věž

Věž

Na nic nečekejte a běžte za kolegou. Likvidujte útočící mutanty a příliš se neopožďujte, jinak vás dostane okřídlený démon. Doběhněte až k jakémusi přístřešku. Pokračujte dlouhou cestou pod přístřeškem až dojdete k věži. Vstupte do budovy a počkejte až kolega otevře dveře. Poté za ním vstupte do kabiny výtahu a v následné animaci vyjedete výtahem na vrchol věže.


Na vrcholu

Jste na vrcholu věže, ze které je opravdu úchvatný výhled na zničenou Moskvu. Jakmile se přiblížíte k okraji, zaútočí na vás démon, před kterým se ukryjte v kabině výtahu dokud nezmizí. Poté přelezte přes padlý blok a pokračujte jedinou možnou cestou kolem dalších bloků. Po dalším útoku démona bloky popadají. Skrčte se a prolezte pod nakloněnými bloky. Jděte vlevo ke kraji, kde je díra v podlaze. Musíte ji rychle přeskočit a dostat se po úzké římse do další místnosti. Po poškozeném schodišti vystoupejte nahoru. Pokračujte vpravo po ochozu a dírou ve stěně vstupte do místnosti vlevo, kde bude váš kamarád napaden a zraněn démonem. Démona zabijte koncentrovanou palbou a přeskočte vpravo na ochoz za místo, na které dopadl démon. Přejděte po další části ochozu a poté vpravo vyjděte o patro výš po nakloněných betonových deskách. Naproti je žebřík, na který skočte a začněte šplhat nahoru. Žebřík se však s vámi začne hroutit, proto rychle tiskněte klávesu Použít, abyste se na žebříku udrželi. Až vylezete na ochoz nahoře, pokračujte na jeho konec a vlevo projděte ke schodišti. Vystoupejte po schodech nahoru a projděte strojovnou na druhou stranu k otevřeným dveřím. Vyjděte na další ochoz a jděte stále vlevo až do míst, kde je ochoz velice úzký. Zde vyšplhejte po pokroucených plechách nahoru o patro výš. Přejděte ke vchodu do nitra věže. Zde překaskujte po fragmentech lávek stále výš a výš. Nakonec začnete v animaci šplhat nahoru po silném laně. Opět musíte tisknout rychle klávesu Použít, abyste nespadli. Nahoře vylezte po žebříku nahoru a poté ještě po jednom. Konečně jste na samém vrcholu věže. Odtud je pohled na město ještě úchvatnější, protože máte kruhový rozhled. Jděte na rampu, kde umístěte zařízení a aktivujete ho. Poté se ve snách octnete na podivném místě. Sledujte, kde se vám pod nohami objevují kameny. Pokud šlápnete vedle, tak poté v reálu spadnete z věže dolů. Musíte postupně otevřít čtyři dveře. Poslední dveře jsou cestou ven.


Blouznění

Opět jste ve snách na jakémsi podivném místě. Prohlédněte si stěny. Poté se jedna strana otevře a před vámi bude dlouhá chodba. Nesmí vás dohnat červená bytost, takže vždy běžte opačným směrem než se tato bytost nachází. Po chvíli dojdete do místa, kde budete chodit v kruhu (vlastně ve čtverci). Musíte udělat alespoň jedno kolečko každým směrem a poté se před vámi otevře další chodba. Opět utíkejte před červenou bytostí. Brzy dorazíte na rozcestí, kde zahněte a běžte vpravo. Poté se přenesete na jakousi kamennou plošinu. Běžte a překakujte po plošinách. Brzy se před vámi začne formovat tunel. Běžte tunelem na rozcestí, kde se dejte vpravo (cesta rovně je slepá). Pokračujte dál, překakujte po dalších plošinách. Na dalším rozcestí uvidíte, že se červená bytost přibližuje tentokrát z pravého směru. Běžte tudíž vlevo tunelem stále vpřed dokud se nepřenesete do reálu. Kamarád vám dá revolver. Otočte se a uvidíte za sebou bytost, která vás celou dobu ve snách pronásledovala. Jelikož nevidíte zaměřovač zbraně, podržte tlačítko pro sekundární palebný mód a střílejte do bytosti tak dlouho dokud nepadne. Poté vás čeká již jen závěrečná animace a dlouhý pohled na věž a na město.

DALŠÍ úspěchy:
 • Air-Bender - zabijte 30 lidských nepřátel pouze pneumatickými zbraněmi.
 • Air-Gunner - zabijte 30 nepřátel pneumatickými zbraněmi.
 • Cowboy - zabijte 30 nepřátel revolverem.
 • Explorer - nesmí být v celé hře místo, které byste nenavštívili.
 • First Blood - za zabití prvního nepřítele ve hře.
 • Gunman - zabijte 50 nepřátel těžkou automatickou brokovnicí.
 • If it´s Hostile, you kill it - staň se opravdovým lovcem (za dokončení celé hry). Pravděpodobně toto platí jen pro dokončení na tři normální obtížnosti.
 • Inquisitor - zabijte 2 démony (nejlépe za pomoci granátů na střeše domu v levelu Předsunutá pozice). Stačí vám zabít jednoho, protože na konci hry budete muset jednoho zabít tak jako tak.
 • Ka-Boom - zabijte 10 nepřátel pomocí výbušnin.
 • Last Man Standing - dokončete hru na obtížnost lovec-hardcore.
 • Metro Dweller - musíte poznat všechny lidi v metru a znát všechna skrytá místa.
 • Ninja - zabijte 10 nepřátel vrhacími noži.
 • Nosalis Hunter - zabijte 30 mutantů.
 • Old School - zabijte 30 nepřátel pomocí dvouhlavňové brokovnice.
 • Scrooge - shromážděte v kupě 500 speciálních patron (peněz). Splňte si úkol u obchodníka tím, že všechno prodáte. Až se vám úspěch odemkne, můžete si načíst poslední uloženou pozici.
 • Sherlock - najděte všechnu speciální munici ukrytou ve stanicích (na základnách).
 • Shocking - zabijte 50 nepřátel voltovnicí.
 • Slice and Dice - zabijte 15 nepřátel pomocí nože.
 • Sniper - zabijte 25 nepřátel střelou do hlavy.
 • Soft Touche - zneškodněte 10 pastí.
 • Sterling Effort - zabijte 50 mutantů nožem.
 • Stick Like a Bur - zabijte 15 nepřátel přichycovacím granátem.
 • Stunning - zabijte 25 nepřátel za pomoci alternativního módu voltovnice.
 • Survivor - dokončete hru na obtížnost lovec-lehká.
 • Trader - nakupte 10 kusů zboží u obchodníků.
 • Weaponsmith - použijte každou zbraň ve hře a zabijte s každou alespoň jednoho nepřítele.
 • Wheeler-Dealer - nakupte u směnárníků munici nejméně za 500 speciálních patron (peněz). Po demknutí úspěchu si můžete načíst poslední uloženou pozici.

Související hry Metro Exodus: Sam's Story
Metro Exodus: The Two Colonels
Metro Exodus
Metro: Redux
METRO: Last Light - Chronicles Pack
METRO: Last Light - Developer Pack
METRO: Last Light - Tower Pack
METRO: Last Light - Faction Pack
METRO: Last LightDiskusia Príspevkov: 8 Hodnotenie
188 hlasov

100
60
20

80
40
0
75
Zobraziť všetky Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2022 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |