HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
18920
5449
5063
1423
1599
6965
5121
10568
1687

Online 18470 uživatelů

Návody > ANNO 1404


Zobrazení:32531
Autor návodu:Vlastimil Praus

Na začátek pár rad k volné hře. Vyberte si ostrov na kterém je možnost pěstování jablek (jablečný mošt), konopí, obilí a léčivých rostlin. Suroviny: kámen, železná ruda, solisko. Dále NUTNĚ potřebujete ŘEKU. Jedině na ní se dají stavět některá budovy. V orientální části (jižní ostrovy) jsou k mání datle, koření, indigo, hedvábí, káva. Suroviny: fialový důl na křemen (z něho se dělá sklo a mozaika) a jíl. Je to v důležitosti pořadí. U každého ostrova je u řádky co se tam pěstuje otazník, u obchodníků si můžete koupit svitek, který umožní pěstovat chybějící surovinu. Než si ho dáte do skladiště a aktivujete, pořádně si to rozmyslete, změna je nevratná. Až se dostanete na vyšší úroveň, budete možná potřebovat něco jiného. Proto si alespoň na jednom ostrově nechte možnost doplnit pěstování něčím potřebným. A to na jednom severním a jednom jižním ostrově, protože možnosti se liší podnebím.

Když obsadíte severní ostrov, na loď si vezměte dřevo a nářadí a OKAMŽITĚ loď pošlete na průzkum zejména jihu. K postupu osadníků je nutné koření a indigo! Na ostrově stačí udělat skladiště tak, aby byla v jeho dosahu zelená plocha ostrova. Než se dostanete na milost sultána, který zná zavodňování, bude zelená plocha jediná možnost pěstování. Pak loď pošlete prozkoumat mapu, třeba najdete ostrov, který nikdo nevlastní a bude se vám hodit. Na každém severním ostrově si udělejte dřevorubce, dřeva budete zpočátku potřebovat skutečně hodně. Na některých ostrovech jsou obchodníci, kteří s vámi budou obchodovat, pokud spojíte svoje skladiště s jejich. Někteří prodávají skutečně potřebné věci. Než se dostanete na úroveň, kdy budete vyrábět nářadí, nezapomeňte si v přístavu nastavit jeho nákup.

Možnost staveb u sultána dostanete po obchodování s ním a plněním misí, za které dostanete slávu. Po určité úrovni se otevře stavební menu u orientu a můžete stavět na jižních ostrovech.

Teď ke stavbě osady. Přístav postavte tak, aby vedle něj bylo místo na další stavby. Pak na hlavním ostrově postavte dva (tři) dřevorubce a až budete mít prozkoumanou mapu, vozte lodí dřevo z ostatních zabraných ostrovů, abyste co nejdříve osadu vybudovali. Samozřejmě každý má svůj styl, ale mě se nejvíc osvědčil tenhle. Když budete stavět pole, vyhněte se chybě, kterou jsem zpočátku dělal, a sice automatickou stavbu políček. To se klikne na budovu a na ní na konev. Políčka se postaví automaticky, jenže počítač je trouba a tam, kde se později vešlo maximum políček, tak tam rozhodil třeba jenom 3. Až tedy postavíte hlavní budovu pole, spojte jí cestou se skladištěm a pak klikněte na budovu. V horní části je tlačítko s takovou ohrádkou. Klikněte na ohrádku a můžete stavět jednotlivá políčka na označenou plochu kolem hlavní budovy. Záleží na vás, kolik se jich tam vejde. U 8. mise jsem s tím neuspěl, tam jsem musel ponechat původní zdroje. Na každou výrobní budovu to chce minimálně dvě budovy na suroviny, jinak máte stále problémy. Jo další poznatek. Ať prodáváte u kohokoliv, ceny jsou vždy stejné a koupí i to co prodává (na rozdíl od předcházejících dílů Anno).


1. mise

První mise je v podstatě tutoriál. Měl jsem jí hotovou asi za 10 minut. Takže jen ve stručnosti. V městě vládce se staví katedrála. Vy dostanete ostrov s pár budovami. Vládce vám říká, co máte dělat. Věc, která se má udělat má nad sebou šipku, nebo ve stavebním menu se prosvětlí. Chce třeba, abyste klikli na přístav, postavili obydlí, dřevorubce a dodali 10 dřeva. K tomu chci dodat, že v celém návodu budu používat pouze číslovku, rozumí se, že se jedná o počet tun výrobku. Takže 10 dřeva = 10 tun dřeva. Když máte 10 tun, objeví se v pravém horním rohu žadatel úkolu a ptá se, jestli materiál, případně dopis, osobu a pod. si může vzít. Kliknete na možnost ano a úkol je splněný. Tak je to v celé hře. Po předání 10 dřeva dostanete vlastní loď a úkol sebrat bednu v moři. Jsou to nástroje, dejte si je do skladiště a úkol je splněný. Vlevo nahoře (budu v návodu používat světové strany, takže SZ) na vašem ostrově je vrak lodi a vedle něho dvě bedny s nástroji. Vyplatí se je sebrat a dát do skladiště. Hledání mistra stavitele katedrály je jednoduchost sama. Přibližte si katedrálu a jediná osoba, která se válí pod stromem je kdo? Pak dostanete úkol dovést 10 ryb do dolů na J ostrově. Ještě, zadavatel úkolu zůstává do splnění na levé liště, když zapomenete, co chtěl, úkolů se třeba nahromadí víc, stačí kurzor dát na podobiznu a na mapě bliká červený kroužek, kde je vyřešení nebo cíl úkolu.

Odvezte ryby k přístavu dolů, dostanete za ně sloup ke katedrále. Cestou k ostrovu ještě seberte 3 bedny. Všechno odvezte do přístavu V ostrova. Předejte a nakonec ve své osadě postavte kostel. Projde intro, jak přijede loďstvo, vedené Guy Forcasem. Ten něco povídá a tramta dá, mise hotová.


2. mise

V této misi máte pomoci křižákům se zásobováním. Od Forcase dostanete úkol dopravit do jeho přístavu 15 ryb a 3 moštu. Kašlete na něj a udělejte si základní ekonomiku osady, mezitím prozkoumejte mapu. Když pojedete kolem JZ ostrova, dostanete žádost o záchranu 5 trosečníků. Seberte je a odvezte do přístavu Z ostrova. Pak pokračujte v objevování. Na SSZ ostrově objevíte klášter a dostanete úkol postavit přístav a spojit ho cestou s klášterem. Jestli jste v plusu s penězi a máte materiál, můžete splnit. Dopravte pak ryby a mošt Forcasovi a dostanete od něj dopis pro Marii dArtois. Odvezte jí ho a ona vás požádá o dovezení bedny se zbraněmi z ostrova Kamenolom. Zajeďte tam. Souběžně dostanete od Forcase úkol, provést nábor 10. křižáků na svém ostrově. Když se přiblížíte domům, uvidíte, že někteří rytíři mají kopí a jsou zvýrazněni. To jsou oni, klikejte na ně, otáčejte mapou, někteří se schovávají. Za bednu se zbraněmi dostanete odměnu 5 nářadí a 5 dřeva. Moc se nepředala, ale nářadí se dá koupit i na V ostrově u lorda Northburga celkem levně. Občas je potřeba kouknout na svůj ostrov a případně doplnit a současně prodat dřevo. Marie chce 10 dřeva dopravit k lodi u útesu V od vašeho ostrova. Až bude výzva, ovezte křižáky k Forcasovi. Křižákům je asi zima a chtějí 3 košile, musíte vybudovat tkalcovské chatrče a konopné farmy. Pak chtějí zase 3 lana, musíte postavit výrobnu lan. Když je dodáte, křižáci jako správní křesťané potřebují požehnat zbraním na zabíjení a chtějí dovést mnicha z kláštera. Mnich je po zadání úkolu ve vašem přístavu na ostrově s klášterem, vyzvedněte ho a dovezte křižákům. Závěrečné intro o požehnání, objeví se loď s kardinálem Luciem, ten vydá nové rozkazy a mise je hotová.


3. mise

Na začátku má Lucius projev ve stylu hrrr na pohany. Jenže si to přestavuje jak Hurvínek válku a tak máte postavit přístav, odkud může křižácká výprava vyrazit. Mapa je stejná jako v předešlé misi.

Přístav postavte až po srovnání vlastní osady. Musel jsem zbourat a znovu postavit farmy na konopí a jablka, stavěl to asi nějaký opilec a vůbec nevyužil místo. Při automatice se objeví maximálně 4, já jich postavím až 8. To byl první úkol. Jako druhý postavte důl na kámen a kompletní výrobu nástrojů (dřevo, uhlí, slévárna) na ostrově s klášterem, máte tam už přístav. Potřebný materiál vám prodá klášter za rozumnou cenu. Potom jsem si převezl potřebný materiál na hlavní ostrov a postavil loděnici. Vyrobil jsem dopravní loď a poslal na automatickou cestu (přeprava kamení a nástrojů), nejprve na hlavní ostrov a po postavení křižáckého přístavu na JZ ostrově i tam. Ten jsem postavil první lodí, co jsem vlastnil a převážel tam dřevo, co bylo potřeba ke stavbě.

Křižáci chtěli v přístavu postupně:
  • správce přístavu
  • 4 malá skladiště
  • jeřáb na opravy lodí
  • 15 nářadí
Další úkol od křižáku je dopravit 10 železa do přístavu Z ostrova. Jak to uděláte, Marie připluje se svými poškozenými loděmi do křižáckého přístavu co stavíte a vznese požadavek na jeřáb na opravu. Když lodě opraví, vyrazí na pohany a vykašle se na svoje město na SSV. Křižáci mezitím vznesou požadavek na 4 dopravní lodě, tady se hodí lana vyměněná za kameny. Lodě postavte, ale do ukončení všech úkolů je nechte stát. Teprve když máte všechno hotovo a chcete ukončit misi, zajeďte s loděmi k přístavu Z ostrova. Konec.


4. mise

Máte zachránit 6 dětí unesené v předchozí misi. Nejdřív jsem opět přestavěl celou osadu podle svého (smazal sad a postavil nový, s více poli, postavil kamenolom a jednoho dřevorubce). Jako další jsem spojil cestu s klášterem, zdrojem nářadí. Pak jsem prozkoumal mapu. Na SZ jsem objevil neobydlený ostrov, na Z ostrov s obchodem arabů, na JZ dva ostrovy obsazené korzáry, na J ostrov sultána Al Zahira a JV ostrov dolů. Dalším šmejděním po mapě jsem našel na SV ostrůvek s troskami lodi a poblíž jedno dítě a nářadí. Kdykoliv seberete dítě, je třeba ho dopravit do svého přístavu a ono se přemístí do kláštera. Pak plňte úkoly podle toho, jak naskočí. Po čase postoupíte do úrovně vlastní osady, takže můžete postavit výrobnu nářadí konopnou plantáž a tkalcovskou dílnu. Až můžete postavit opravárenský jeřáb, opravte u něj obě lodi. Kliknutím na lordovu loď dostanete dopis pro sultána. S dopisem jeďte k sultánovi, stoupne vám pověst a umožní vám stavby arabů. Taky vás požádá o 3 lana pro poškozenou loď východně od jeho ostrova (postavte druhou konopnou plantáž a provazárnu). Pak to důležité - přistavení domů. Dloho jsem zkoušel a došel jsem k číslu asi 34 (z toho pak vyplývají další věci a bohužel dozvíte se o nich až později, já se musel několikrát vracet. Jde o to postoupit do úrovně patriciů. Nutno také šetřit s penězi, v závěru mi dost chyběly, musem jsem prodávat. Až dáte lana sultánovi, a opravíte jeho loď, dostanete ji darem i s nákladem a jedním dítětem na palubě. Až dítě odevzdáte, mnich požádá o 4 košile, že je dětem zima. Darovanou lodí zajeďte k V ostrovu, postavte tam přístav a spojte cestu s obchodem. Dostanete za úkol vybudovat arabskou osadu se 145 nomády. Abyste je uživili, můžete datle kupovat v obchodě nebo postavit zavlažování pouště a na něm datlovou plantáž. Nechte místo na kozí farmu a farmu s kořením. Budete zde později pěstovat indigo a hedvábí kvůli kobercům. Když máte 145 nomádů, dostanete pochvalu, odemknou se další budovy a v přístavu arabů máte další dítě. Po splnění si vás pozve sultán do svého přístavu a dá vám list pro šéfa horníků. Zajeďte k jeho ostrovu, dostanete úkol přivést 10 nářadí a 5 koření. Splněním vám dá list pro sultána a jedno dítě. Odvezením listu sultánovi vám stoupne pověst.

Lord vám zadá najít korzárskou loď na JZ a vzít od nich dítě. Korzáři se vám vysmějí. Sultán na to chce 5 zbraní. Musíte tedy populaci osady povýšit na patricie. Někdy je to problém, předchůdce to řešil domy navíc, já kliknul na patricijský dům a a z okna vyčetl, co tomu chybí (pití, jídlo, hospoda, kaple a p.) a pak udělal, co je potřeba a problém byl vyřešen. Domy jsem přidávat nemusel. Ale počet domů je důležitý, jak uvedeno výše a i v závěru, je nutno mít optimální počet. Když úroveň vaší osady stoupne na patricie, mnich se dožaduje 10 chleba, že děti mají hlad. No to jsem odbočil, takže s 5 zbraněmi k sultánovi a dostanete hák na zahákování lodi. Přijeďte ke korzárům, klikněte na hák a na korzárskou loď. Měli byste jí zajmout. Takže máte dítě i válečnou loď. Před útokem samozřejmě save, korzáři střílí, aby vás nepotopili před zabráním lodi. Následuje oprava v přístavu a předání děcka do kláštěra. Pak je asi bug. Mnich chce 15 mléka, ale vezme si 5. Jenže když jsem přijel s 5, tak úkol není splněný. Holt přebytečné mléko vrátím nomádům. Sultán požaduje 3 koberce, to se zase musí zvýšit počet nomádů (asi o 10), abyste mohli postavit potřebné plantáže a budovy. Po předání koberců dostanete velkou válečnou loď, což se hodí. Sice máte 3 válečné lodi, ale lord chce, abyste vyrobili ještě 2 v loděnici. (Mně se stalo, že lodě nebylo možné vyrobit, čevená jednička byla u malé lodičky. Dopátral jsem se jen toho, že velikost flotily je závislá na počtu obyvatel.) Když je hotovo, save a hurá na zbytek korzárských lodí. Když jsem měl jen tři lodi, zkusil jsem to jen s nimi. Čelní útok neměl šanci, Když jsem zkusil objet ostrov, tak na mně zaútočily jen tři lodi, ty jsem zmákl. U břehu útočily za sebou, měly málo místa. Čtvrtá se pak dala na útěk, se zbylými dvěma loděmi jsem ji snadno dohonil a potopil. Když je zničíte, zajeďte do korzárského přístavu a tam dostanete poslední dítě. Převezte ho do svého přístavu a následuje intro, ve kterém Forcas zajme lorda. Velmi obtížná mise, dělal jsem ji dlouho a víckrát jsem se vracel. Konec.


5. mise

Na úvod jsem zkusil tento trik: Nejdříve jsem dal všechny obyvatele na klidné. Pak jsem na JV doplnil chybějící cesty a vydal jsem na průzkum. Projel jsem celou mapu a na kontě mi přibylo 5 tisíc a sklady byly naplněny. Pak jsem naložil loď a vydal jsem se k SV ostrovu, kde jsem založil osadu. Pak jsem se vrátil na svůj ostrov, postavil pivovar, postavil 9 domů a dal všechny obyvatele na nadšené. Začalo přestěhovávání obyvatel. Pak jsem se teprve věnoval úkolům.

V misi máte pomoci sultánovi Al Záhirovi proti křižákům vedenými Marií d´Artois. Misi zahajuje útok loďstva křižáků na přístav sultána. Jako první úkol máte dodat 8 obleků z kůže. Abyste je mohli vyrábět, potřebujete 690 patriciů. Abyste ale mohli vyrábět papír a šaty, potřebujete ostrov s řekou. Když dosáhnete 690 obchodníků, zaútočí křižáci na araby znovu. Při obou útocích, jak počátečním, tak i nynějším můžete sultánovi pomoci loděmi, jinak by asi přišel o přístav. Mimo útoky se vám křižáci nevěnují a honí pouze sultánovy lodě. S vyrobenými obleky zajeďte k sultánovi, dostanete dopis, který převezete do napadeného přístavu. V přístavu se nalodí sběrači datlí, které dovezte k sultánovi. Za odměnu dostanete orientální město, které bylo předtím napadeno. Hlavně jsou potřeba datle a mléko. Opuštěné domy nebourejte, po návratu obyvatel se samy obnoví. Sultán pzději chce 10 datlí a 10 mléka. Dostanete za ně dopis pro křižáky. Toto je důležité: Včas postavte 3 válečné lodi a dopravte je k Hakimovi ještě před útoky na jeho přístav. Když útoky skončí, oznámí vám to. Následuje hledání bedny z vraku na Z, získání kapitánského deníku, jeho odevzdání Hakimovi. Ten za jeho přečtení chce 5 papíru a 5 indiga. Mezitím si zvyšte populaci na 940 obchodníků. Když jich máte 940, můžete vyrábět papír. Mnich z kláštera zase chce později 10 knih. K získání indiga potřebujete povýšit statut Kuhrangu, tak tam postavte 9 nových chatrčí. Nyní zde postavte plantáž na indigo (musíte mít titul Host beduínú, který vám v určité chvíli dá Záhir) a na SV ostrově pak postavte papírnu a tiskárnu. Pak dostanete úkol najít měděný klíč a trezor. Klíč mi dal zabrat, nápověda ukazuje na vrak lodi na JV ostrově. Vrak jsem našel hned a nic v něm (okolo něho je loďstvo Forcase). Po dodání knih ukáže nápověda na JZ ostrov. Na tomto ostrově je další vrak, teprve po přiblížení povrchu ostrova jsem si všimnul pohozené bedny. Kliknutím na ní bedna zmizela a nabídla převzetí). Objel jsem ostrov, kliknul na každou nalezenou bednu (bylo jich celkem 5, 2x zbraně, klíč a 2x zbrojíři). Orientaci ztěžuje písečná bouře. Pak jsem zajel s lodí k prvnímu vraku, kliknul na něj, a Záhir mi slíbil pomoc za 10 válečných strojů. Abych je mohl vyrábět, musel jsem povýšit v osadě patricie na šlechtice (to znamenaloasi 1195 patriciů). S 10 stroji jsem zajel k přístavu sultána a dostal jsem za ně válečné lodě. Vyrobil jsem si ještě pár vlastních válečných lodí a mohl jsem zaútočit na Forcase. Po potopení všech jeho lodí jsem našel v moři bednu s trezorem. Těch beden tam bylo víc, posbíral jsem je a zjistil, že to bylo vylepšení lodí (pevnější trup, větší útok, bojovný kapitán a pod.). Takže po jakémkoliv boji pečlivě prozkoumat oblast, i z korzárských lodí občas něco vypadne. Mudrc chce po mě 3 válečné lodi jako ochranu, postavte je před jeho přístav, občas tam útočí křižácké lodě. Nezapomeňte postavit opravný jeřáb v nejbližším přístavu a poškozené lodě tam opravovat. Předejte trezor a klíč, dostanete list pro křižáky a od mnicha bílou vlajku. Tady save, vlajka funguje jenom 10 minut. Než jsem zjistil, že ji musím aktivovat až na dohled křižáků (kliknout na vlajku a pak ještě na fajfku) u SZ ostrova, tak mě párkrát potopili. Předáte dopis a pak je to hodně rychlé. Zjeví se loďstvo Forcase (hergot vždyť jsem ho celé potopil) a napadne loďstvo křižáků Marie d´Artois. Výsledkem je potopení části lodí křižáků a ústup zbývajících do vašich přístavů a předání pod vaše velení. V mezihře jeďte ochránit jižní ostrov a přivezte Záhirovi pasáky koz. Záhir vám též nabízí za 4 zbraně válečné lodi navíc. Opravil jsem lodě, připravil všechny válečné lodě na dohled ale mimo dostřel lodí Forcase, dal save a hurá na něj, protože úkol zněl zničit jeho loďstvo. Pár lodí mi sice potopily dělové věže z pobřeží, ale těch si nemusíte všímat, přednostní je potápět lodě. Taktika je jednoduchá. Žádný gentleman, pěkně všichni na jednoho, protože poškozená loď střílí pořád stejně silně. Když jsem všechny poslal do hlubin, naběhlo intro. Objevil se kardinál Lucius s loděmi, zahuhlal něco jako zatracení kacíři a zničil všechny lodě kromě jedné, na které uprchla Marie dÁrtois. Konec. Těžká, složitá a dlouhá mise.


6. mise

Marie utekla, pronásleduje jí Lucius s loďstvem. Hlavní úkol mise zní: ochránit město (tvrz) před útoky Lucia. Celou mapu pokrývá divná mlha, skoro nic není vidět. Nepříjemné.

Protože se začne odpočítávat čas do prvního útoku (15 min.) je nutno pracovat rychle. Jako první je nutno dobudovat zásobování - postavil jsem 3 kamenolomy (třetí naleziště se obtížně hledá, ale je tam), 4 dřevorubce na severu a 3 rybárny poblíž. Marie vás požádá o opravu městských hradeb, vyhovte jí. Spustil jsem stavbu dvou válečných lodí. Pak jsem zrušil konopné plantáže a postavil je znovu (podaří se jich postavit dost navíc). U nich jsem postavil druhou provazárnu. Potom jsem obnovil činnost dílny na nástroje, která byla zablokovaná. Také jsem přistavěl opravárenský jeřáb (nalevo!).

Prvním úkolem je vystavět malé nebo velké tábořiště mimo město. Dost dlouho mi trvalo, než jsem zjistil, jak to udělat. Klikněte na tvrz uprostřed města, tím se objeví nabídka na stavbu tábořiště. Vybrané tábořiště (malé) postavte na volném prostranství mimo město. Když je postaveno, klikněte na něj a podle nabídky ho přemístěte na jih, na prostranství nad přístavem. Pak postavte 3 obranné věže nad přístavem (nejlépe na hranici dostřelu), postavte další loď a další 2 tábořiště u města, kliknutím na ně je aktivujete. V mezičase dostanete výzvu k odvozu lidí z ostrova, proveďte to. Nyní nastane první boj, dostanete úkol ubránit se.

Lucius zaútočí hned pěti loděmi (u třech rybáren). Ty zničí a vylodí se. Vhodně postavené věže a vojsko postupně armádu zničí. Všechny tři velké válečné lodě nepřítele se dají potopit, při troše šikovnosti bez ztrát (měl jsem v té chvíli 5 lodí k útoku). Souběžně jsem vybudoval dílnu na zbraně a později 2 dílny na válečné stroje. Po zničení armády příprava na druhou vlnu útoků (oprava lodí, přemístění dvou táborů k přístavišti a postavení dvou nových u města).

Následují třetí a čtvrtá vlna útoků. Přijde žádost o likvidaci tří špiónů, není to problém (kliknout na ně, přemístí se do přístavu, útoky jsou pak slabší). Dále byly porušeny hradby na jihu, doplnit je. Při vhodném přesunování tábořišť k místu bojů, vytváření nových a stavba obranných věží navíc (na konci jsem jich měl 5), není problém útokům odolávat.

Okamžitě, jak vyjde úkol poslat loď k sultánovi, neprodleně jí poslat. Dopis je v přístavu, musí se naložit na loď a aktivovat kliknutím (1x na dopis, 1x na fajfku). Loď odjede z mapy a po čase se vrátí. Vyřídí vzkaz, že je sultán se svými loďmi na cestě. Do příjezdu lodí začne být odpočítáváno 10 minut. Mezitím útoky už nemají žádný interval, jsou prostě pořád. Když přijede sultán s pár loděmi, zamíří k S ostrova. Tam zaparkuje a za chvíli je hláška, že nalodil Marii a odváží jí k sobě. Pak přišlo intro, ve kterém lodě odjíždí a naštvaný Lucius srovná město se zemí.


7. mise

Dostanete od sultána osadu beduinů. Nejdřív jako obvykle srovnat ekonomiku, začít pěstovat datle a mléko. Nezapomeňte postavit dřevorubce, nářadí prodává sultán. Postavte brzo tolik chatrčí, aby byl postupdo vyšší úrově. Od Hildegardy na S ostrově dostanete úkol najít vězněného lorda. K tomu musíte najít dvě indicie – napravo na SV Rašíd vám nic nedá, ale Hekata (vlevo) vám dá láhev se zprávou (ale za 5t mléka). Zprávu odvezte alchymistům. Dostanete od nich úkol, dovézt 6t indiga a 5t papíru. K tomu musíte mít diplomatický titul Host Beduínů. Zajeďte na ostrov Earlbury, kde zakupte šlechetné uznání a odvezte ho Záhirovi. Ten přijme dar a titul je váš. Pak postavte na svém ostrově plantáž na indigo a na ostrově Frostham postavte přístav, Norii, plantáž na hedvábí a dílnu na výrobnu koberců. Až budete mít žádané zboží, uložte ho do svého přístavu. Pak vytvořte trasu indigo-koberce mezi ostrovy. Po naložení na loď 6t indiga a 5t papíru se vypravte k ostrovu Sheepbridge. Vyčkejte, až se náklad změní v mapu, tu pak předejte Hildegardě. Od ní dostanete dopis a dar pro Záhira (Královská pozornost). Po jejich předání dostanete úkol vytvořit 120 velvyslanců na svém ostrově.

K jejich vytvoření toho musíte hodně udělat. Postavte důl na křemen, jílové jámy, a mozaikovou dílnu, Postavte nové domy (já jich měl na konci 61) a doplňte zdroje potravin. Postavte i mešitu a dojeďte k Hildegardě pro královskou pozornost, kterou předejte Záhirovi. Dále na ostrově s hedvábím postavte dvě plantáže na kávu a pražírnu. Kávu zařaďte do trasy s indigem a koberci. Máte-li vše v pořádku (kliknout na jeden dům velvyslanců), velvyslanci se nastěhují v počtu 120.

Dostanete četu horníků. Přesuňte je na ostrov vrahů, vykopejte tunel do věže a osvoboďte Northruga. Toho odvezte k audienci u císaře, ten je nemocen, potřebuje lék. Dostanete zde dopis, se kterým zajeďte k čarodějnicím, Ty sdělí, že s receptem na lék ujel na lodi kupec. Tu loď dohoňte a potopte ji. Se získaným receptem zpět k čarodějnicím. Ty ovšem chtějí nyní ještě černou perlu a lektvar. Izmir chce za láhvičku s lektvarem zlato, stříbro a železo. Pro černou perlu máte tři tipy na ostrovech v troskách věží, na jednom místě je. Přesuňte sem horníky, kteří k věži vykopají tunel a na jednom místě bude černá perla. Dostanete i další úkol, k získání dobrovolníků na získání stříbra rozšířit měto (já dal 6 domů navíc). Když jsou dobrovolníci, přinesou sami do skladiště stříbro. Zlato a železo koupíte. Vše dáte do svého skladiště a dostanete lahvičku s lektvarem. Černou perlu a tu lahvičku odvezte k čarodějnicím. Dostanete esenci života, kteru odvezte lordu Northrugovi. Tím mise končí.


8. mise

Těžká a složitá mise. Máte 90 minut čas na postavení první etapy katedrály dřív než Lucius. Proto musíte pracovat rychle, bez ztrátových časů a s rozvahou o pořadí úkonů. Na konci mise bude nedostatek peněz, tak na to pamatujte a peníze zbytečně neutrácejte. Na začátku mise se vrací lord a Marie do svých zničených měst. Musíte je obnovit tak, aby se obnovila ekonomika a v lordově městě žili šlechtici. Nejdřív ve V části ostrova musíte najít dřevorubce, nad jejichž budovami je vykřičník a kliknout na konev, aby vyrostly stromy. Pak zde přidejte dalšího dřevorubce. Vykřičník je i nad dolem na železo a kamenolomem. Dále vybudujte alespoň 3 rybárny, kapli a velké tržiště a podívejte se, co chybí obyvatelům a začněte to vyrábět. Také se objeví úkol mít 5 dílen na nástroje. Doporučuji se občas podívat zpět, zda občané mají to, co potřebují a zařídit se podle toho. Často ukládejte a myslete dopředu. Stane se, že stavíte a stavíte a po čase zjistíte, že jste zapomněli něco přibalit na loď nebo něco jiného postavit. A musíte se vrátit a začít znovu. Také čas od času ověřte, zda obchodní trasy fungují, tak jak mají.

Pak vypravte loď s materiálem vpravo dolů na ostrov, kde budete pěstovat indigo a dolovat křemen. Pak jděte na ostrov s Beduíny, zde přistavte 15 domů a farmu na datle. Po zvýšení úrovně postavte na JV ostrově důl na křemen, dvě farmy na idigo a norii. A vytvořte trasu křemen+indigo na ostrov na SV. Na tomto ostrově pak postavte dva dřevorubce, kamenolom a důl na železo s výrobou nástrojů. A pak i koželužnu, papírnu a vše co k nim patří. A také dvě sklárny.

Souběžně se stavěním jezděte k Marii a Záhirovi. Kliknutím je kontaktujte. Marie vás požádá o 30 dřeva a 15 nářadí, obnoví část města a začne prodávat mošt. Sultán chce zachránit námořníky, jeďte je sebrat (jsou 3) a předat Záhirovi, odměna je stavitel, kterého dopravte do svého přístavu. Marie vás po dodání zboží požádá o další materiál – 20t ryby a 40t plátěná oblečení. Vyhovte jí. Při příjezdu lodi se zbožím si postěžuje na špiony ve městě, zlikvidujte je kliknutím. Poté Marie převezme zásilku a dá vám olovnici.

Na SV ostrově dokončete výstavbu tak, abyste vyráběli kožené vesty a tiskli knihy. Pak vytvořte obchodní trasu vesty+knihy (později i sklo) na ostrov s katedrálou. Slaďte výstavbu a jízdy loděmi tak, aby v době postavení sklárny (2x) byla ve skladišti první dodávka křemene a indiga. Souběžně dobudovávejte město, aby přicházeli noví obyvatelé. Nepochopil jsem význam hlášek, že občané žádají o přístup na tržiště (ozývají se celou hru). Asi to je výzva k postavení dalších domů, ale když jich postavíte moc, bude vám chybět v závěru jídlo, pití a košile. Kolik domů je potřeba postavit se mi nepodařilo zjistit, já obsadil všechna vypálená místa kolem katedrály. Také sledujte potřeby lidí, a korigujte přísuny k nim (já musel přistavět po třech rybárnách, po dvou sadech a konopí a to, co k tomu patří).

A teď to nejtěžší. Musíte vytvářet šlechtice. K tomu potřebujete, aby u patriciů (ale i u občanů a poddaných) byla u všech políček hodnota na dobrém procentu. A musí na ostrov s katedrálou fungovat pravidelná doprava knih, vest a skla. V momentě, kdy máte první šlechtice, se vám uvolní nové stavební možnosti. Vybudujte výrobu masa, po dalším příchodu šlechticů (200) je oznámeno, že obnova města skončila. Po příchodu asi 400 šlechticů oznámí lord dychtivost pro zahájení stavby katedrály. Objeví se menu, kde kliknutím spustíte stavbu základů. Zjistíte, že stavba katedrály probíhá ve čtyřech etapách. Každou etapu musíte spustit zvlášť. Stavbu základů zahajte ihned. Po příchodu asi 600 šlechticů, je signalizován příchod tří špiónů, když je kliknutím nezničíte (jsou modří), něco zbourají. Po příchodu asi 630 šlechticů jste vyzváni k postavení pěti funkčních kamenolomů (jeden dostavte na svém ostrově, dva na SV ostrově. Příchodem 640 šlechticů skončí jejich přistěhovávání a vy máte napůl vyhráno. Zahajte druhou etapu výstavby kliknutím na menu. Zároveň naskočí nových 90 minut, které máte na dokončení výstavby etapy. Od Záhira dostanete požadavek na 20t chleba a 20t košil. Vyhovte mu, dostanete stavební mistry. Pak vás Marie vyzve k hledání lodi, zajeďte tam, seberte plovoucí věc a odvezte ji Marii, dostanete talisman, urychlující stavbu. Ta vás dále požádá o 40t provazů, postavte dvě provazárny. Souběžně jsem prodal Záhirovi zbytečné suroviny, docházely mi peníze (peníze se dají získat i demolicemi budov a zařízení). Posléze zahajte třeí etapu. Po jejím ukončení jste v maléru, máte málo peněz a přijdete o jednu loď na obchodní trase. Postavte 2 lodě (jednu na obchodní trasu a druhou pro plnění úkolů) a upravit ostatní trasy, aby provoz města pokračoval normálně. Marie vás po dodání provazů požádá o 40t zbraní. Dále dostanete úkol mít 5 funkčních sklářských pecí. Postavenou čtvrtou lodí zajeďte k Záhirovi, dostanete trezor, se žádostí o jeho předání Hakimovi na jižním ostrově.

Vsuvka: Hra má možná i varianty, stalo se mi nevím jak, že příchod šlechticů pokračoval i nad 640 šlechticů. Po příchodu 740 šlechticů mi naskočilo nové stavební menu s tím, abych postavil vinnou révu, vinný lis, výrobnu sudů, loveckou chatrč a koželužnu (výroba vína a kožichů). Přitom loveckou chatrč můžete postavit jen u jeskyně medvěda, která je mimo ostrovy, na kterých stavíte. Totéž platí i pro vinnou révu.

Další (3.) etapa stavby katedrály a opět 90 minut. Sultán chce doručit Hakimovi na JJZ trezor, který od něj dostanete. Má to ale háček, protože Hakim má laboratoř na ostrově obsazeném Luciem a ten se vám na žádost předat bednu jenom vysměje. Naštěstí je na JV ostrově Kárim, který vám dá Luciův prapor za 15 papírů a 2000 peněz. Jeďte si tedy pro papír na SV ostrov a odtud na svůj ostrov, kde naložte 10t železné rudy a vydejte se k ostrovu, kde sídlí Kárim. Tam železnou rudu vyložte a předejte papír a peníze. Zároveň zachyťte nějakou loď, na kteru naložte dřevo a nástroje. S oběma loďmi současně se vydejte k Hakimovi. Loď s praporem a trezorem už může do Luciova přístavu a trezor se předá. Hned na to se zvedne bouře vyvolaná Hakimem a ta zničí Luciovy skladiště. Lodí s dřevem a nástroji ostrov zaberte, postavte přístav a propojte ho s Hakimem. Dostanete talisman. Ten zavezte ke Kárimovi. (V mezičase jsou u katedrály hlášeni špióni, zlikvidujte je.) Ihned po předání talismanu na vaše město Lucius sešle kletbu moru. Současně ale dostanete od Kárima za železnou rudu lék proti němu. Nemá cenu stavět doktory, stejně nepokryjí celé město. Urychleně lék odvezte do svého přístavu a dejte do aktivního okna, to je ta řada nahoře. Když spustíte 4. etapu výstavby, bude více času (dalších 90 minut). Zde jsem v přestávkách jednou lodí vozil zboží Záhirovi, kterému jsem je prodával. Tím jsem měl v závěru dost peněz. Když se staví poslední etapa katedrály, začíná zábava se špiony. Nejdřív 2 na rozcvičení a pak se to stupňuje. Ti šmejdi obhlížejí katedrálu a pak jdou něco zničit. Sledujte hlášky lorda, ten vás na případně zničený objekt upozorní a ve vlastním zájmu ho rychle postavte. Ničí takové drobnosti jako rybárny, důl na železo, skladiště, tržiště a pod. A pozor, ne jen na hlavním ostrově.

Největší psina vás čeká po dostavění katedrály. To se Lucius naštve a pošle na vás svoje loďstvo. Začne potápěním lodí a následně u útokem na Marii a sultána. Naštěstí připluje s loďstvem imperátor a i od Marie dostanete nějakou tu loď (lana a zbraně se vyplatí). Nemá cenu se honit po celé mapě, celé válečné loďstvo si dejte do jedné skupiny. Dopravní lodě stáhněte do přístavu, a když Lucius na ně zaútočí, dejte mu za uši. To už by Luciovo loďstvo mělo být minimální, Lucius sám je na admirálské lodi u útesu, který je J od jeho hlavního ostrova. Od imperátora dostanete úkol ho zajmout. Stačí potopit jeho poslední lodě sebrat ho z hladiny. Když ho dopravíte ke svému přístavu, kde čeká loď imperátora, mise končí. Závěrečné intro, Lucius si stěžuje, že ho hlídají vojáci. Vedle náměstí se významně pohupuje šibenice. Marie kamsi odplouvá s projevem něco ať jí křižáci trhnou nohou, sultán je štěstím bez sebe nad možností obchodu. No a tak dobro zase zvítězilo.

Těžká, složitá a na čas náročná mise. Čistého času jsem vyčerpal asi 3 hodiny, a to nepočítám časté ukládání a načítání. Největší problémy mi dělalo vytvoření takového provozu města, aby bez problémů přicházeli šlechtici. Hodně jsem se natrápil s vytvořením léku na mor. Náročné bylo i vytváření a úprava obchodních tras. Důležité je současné plnění úkolů, během plavby lodí se toho dá mnoho udělat.

Game over, konec hry.

Súvisiace hry: Anno 1800: Botanica
Anno 1800: Sunken Treasure
Anno 1800
Anno 2205: Frontiers
Anno 2205: Orbit
Anno 2205: Tundra
Anno 2205
ANNO 2070: Complete Edition
ANNO 2070: Deep Ocean
ANNO 2070
ANNO 1404: Gold Edition
ANNO 1404: Venice
ANNO 1701: Gold Edition
ANNO 1701: The Sunken Dragon
ANNO 1701
Anno 1503: Treasures, Monsters and Pirates
Anno 1503: The New World
1602 A.D.
Anno 1602: Creation of a New WorldDiskusia Príspevkov: 0 Hodnotenie
85 hlasov

100
60
20

80
40
0
62
Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2019 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |