HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
19131
5449
5063
1423
1599
6998
5180
10775
1687

Online 52678 uživatelů

Návody > Heroes of Might & Magic 2


Zobrazení:25865

Heroes 2 kombinuje styl fantasy a strategie v boji o nadvládu nad územím a přírodním bohatstvím. Hráč soupeří s jedním až pěti nepřátelskými lordy o obsazení nových území, sbírání surovin a artefaktů, obsazovaní měst. Tyto města je nutné chránit a rozvíjet, aby mohly hráče podporovat svými bojovými jednotkami (dále jen BJ). K úplnému vítězství je potřebné strategické plánování a taktická vychytralost.

Cílem každého scénáře je splnit úkol, který je popsán na začátku scénáře, případně jenom zničit všechny nepřátele. Hra se ovládá převážně myší, levé tlačítko vykonává akci, pravým tlačítkem získáváš nápovědu nebo bližší informace o jednotkách, městech apod. Některé volby lze aktivovat pomocí klávesnice, odpovídající tlačítka budou uvedena v hranaté závorce za příslušnou volbou (např. [E] značí tlačítko E).

Co je nového v Heroes 2.

Hra Heroes of Might and Magic 2, pokračování hry Heroes of Might and Magic, má mnoho nových rysů a zlepšení. Jestli jsi hrál první Heroes, v této části najdeš přehled hlavních změn v Heroes 2. Podrobné informace k jednotlivým položkám budou uvedené v příslušné části manuálu.

Kouzla:

Změnil se systém znalostí a používání kouzel. Nyní máš k dispozici tzv. magickou energii, kterou potřebuješ k použití kouzla. Kouzla, která se jednou naučíš, si pamatuješ stále. Číslo uvedené u kouzla nyní vyjadřuje množství magické energie, které musíš mít k dispozici, abys dané kouzlo mohl použít. Bylo přidáno mnoho nových kouzel, nyní lze stavět pět úrovní věže kouzel, oproti 4 úrovním v prvním Heroes.

Boj:

Bylo zvětšené bojiště a přidané nové bojové jednotky (BJ). Bojovníci mohou být ovlivněni více kouzly současně (např. Lep, Kletba, Štít a Slepota mohou současně působit na jednu BJ).

Hrdinové:

Přibyly dva nové typy hrdinů - Mág a Nekromancer. Mág je mocný čaroděj s armádou magických bojovníků (mág, golem, titán), Nekromancer je čaroděj černé magie ovládající nemrtvé (undead) bojovníky (kostlivci, mumie, zombie, upíři). Hrdina se nyní může učit speciální schopnosti jako např. lukostřelba nebo vedení armády. Některé z těchto schopnosti jsou určitým typům hrdiny vrozené stejně jako v prvních Heroes (hledač cest u Barbara nebo navigace u Kouzelníka). Hrdinové se mohou naučit celkem 8 speciálních schopnosti z nabídky 14 schopností. Tyto schopnosti získává, když získá další level (úroveň) zkušeností.

Hrady:

Hrady mají nové stavby zvyšující jejich ochranu, dále možnost stavět upgrade (vylepšení) stávajících staveb - tím lze najmout nové silnější BJ. Dále přibyly úplně nové typy staveb jako např. socha nebo tržnice.

Bojové jednotky:

Bojeschopnost některých BJ lze zvýšit, upgrade je většinou zrychlí a zvýší jejich energií, některým BJ přidá speciální schopnosti. Byly přidány dvě nové skupiny BJ, jedna pro Mága, jedna pro Nekromancera.

Scénáře:

Velikost mapy může být menší nebo větší než předtím (od 1/4 původní oblasti do 4-násobné oblasti). V mnoha scénářích je třeba k získání vítězství splnit konkrétní úkol místo standardního pobití všech nepřátel. Tyto speciální úkoly budou popsané vždy na začátku daného scénáře. Přibyly nové typy terénu, nové stavby a mnoho nových artefaktů.

Kampaň:

První scénář kampaně Heroes 2 ti nabídne možnost si vybrat, za kterého ze dvou synů lorda Ironfista budeš hrát - za Rolanda (strana dobra) nebo za Archibalda (strana zla). Každá strana má vypracovanou rozdílnou sadu zajímavých scénářů, takže jistě obě vyzkoušíš.

Jestli nebudeš znát funkci nebo popis čehokoli, stiskni vždy pravé tlačítko myši. Tato funkce ti dá informaci o daném tlačítku, schopnosti, artefaktu, BJ, kouzlu, stavbě, hrdinovi - prostě o čemkoliv, co najdeš na mapě.

Úvodní menu:

NEW GAME [N]

start nové hry pro jednoho nebo více hráčů.

STANDARD game [S]

spustí jeden scénář pro jednoho hráče.

CAMPAIGN game [C]

spustí soubor 10 na sebe navazujících scénářů pro jednoho hráče.

MULTI-PLAYER game [M]

spustí jeden scénář pro více hráčů.

LOAD GAME [L]

spuštění dříve uložené pozice v rozehrané hře.

STANDARD game [S]

spustí dříve uloženou pozici standardní hry.

CAMPAIGN game [C]

zde si jen vybereš, kterého lorda budeš podporovat - zda vznešeného Rolanda (stačí 3x kliknout levým tlačítkem myši) nebo proradného Archibalda (myš posuň do levého dolního rohu a 3x stisknout levé tlačítko), podle toho se ti spustí příslušný úvodní scénář.

MULTI-PLAYER game [M]

spustí dříve uloženou pozici hry pro více hráčů následujícím způsobem :

HIGH SCORES [H]

CREDITS [C]

ukáže informace o autorech programu.

Quit [Q]

ukončení programu a návrat do DOSu.

Po navolení typu spojení jeden hráč (hostitel) nastavuje volby scénáře, které jsou stejné jako u standardní hry. Jediný rozdíl je možnost volby ztížení hry. Volné ruce značí normální hru, ruce svázané provazem značí 15% méně surovin a zlata, ruce v řetězech 30% méně surovin a zlata.

Hrací plocha:

Hlavní okno

ukazuje pohyb hrdinů po mapě.

Mapa světa

ukazuje kompletní mapu scénáře ve zmenšené velikosti.

Ikony hrdinů a měst - zde si vybíráš, s kterým hrdinou nebo hradem budeš dělat následující akci. Žlutý pruh zleva vedle ikony hrdiny ukazuje počet kroků, které může hrdina udělat. Zelený pruh zprava vedle ikony hrdiny ukazuje množství jeho magické energie.

Osm speciálních ikon:

Pohyb po mapě:

Po mapě se mohou pohybovat jen hrdinové, neutrální jednotky jen hlídají určené pozice, ale nemohou se pohybovat. Pohybový kurzor se mění podle toho, jakou akci očekává, na následující ikony:

běžící kůň

nejčastější ikona, označuje pohyb - po stisknutí levého tlačítka se objeví cesta, kudy hrdina pojede, opětovným stiskem hrdinu přesuneš na určené místo. Vedle ikony hrdiny je žlutá čára označující počet kroků, které hrdina může udělat. Pokud mu ještě zbývají nějaké kroky, může jít dál, jinak může táhnout další hrdina nebo odevzdat tah dalšímu hráči. Pokud se u koně objeví dvojka nebo trojka to znamená, že na dané místo hrdina dojede až ve druhém nebo třetím kole. Když si necháš ukázat cestu, kus cesty je značený zelenými šipkami (tento úsek hrdina projde v tomto kole), další úsek je značený červeně (ten projde v dalších kolech). Pokud je šipka delší, hrdina se pohybuje po obtížném terénu a udělá méně kroků.

kůň postavený na zadní

označuje pohyb k místu, kde lze něco získat (viz příloha číslo 1), nebo sebrat (suroviny, poklad, artefakt), nebo obsadit (hrad, město, důl).

meč

označuje boj - buď proti cizímu hrdinovi nebo proti neutrální jednotce. Pozor - boj s neutrální jednotkou probíhá 1 pole od této jednotky, tak ať se ti to nestane omylem!

klasická šipka

oblast, kam se v dané chvíli nedá dojet. Buď je vůbec nedostupná (hory, lesy), nebo cestu blokuje hrdina nebo neutrální BJ.

přilba

po nastavení kurzoru na svého hrdinu - po odklepnutí daný hrdina bude aktivní - změna aktivity mezi hrdinou a hradem (totéž co dělají ikony hrdinů a hradů na panelu vedle).

hrad

po nastavení kurzoru na svůj hrad - po odklepnutí daný hrad bude aktivní - změna aktivity mezi hrdinou a hradem (totéž co dělají ikony hrdinů a hradů na panelu vedle).

loď

po nastavení kurzoru na neobsazenou loď - po odklepnutí hrdina nasedne do lodi.

kotva

pokud hrdina je na lodi a kurzor se nastaví na pevninu - umožní hrdinovi vylodit se z lodi na pevninu

dvě šipky proti sobě

výměna mezi hrdiny - po nastavení kurzoru na jiného svého hrdinu, který není zrovna aktivní - po odklepnutí se oba hrdinové setkají a mohou si mezi sebou vyměňovat BJ a artefakty. Stejné BJ se spojí dohromady a vytvoří tak silnější jednotku. Každému hrdinovi musí zbýt na konci výměny alespoň 1 BJ. Nelze vyměňovat zkušenosti, speciální schopnosti, znalosti kouzel a Knihu kouzel. Tato výměna se používá často k „zásobování“ hlavního hrdiny na cestách novými BJ, které se mezitím narodily v jeho hradu. Pokud chceš k hrdinovi přesunout jen část BJ, stiskni během přesouvání tlačítko SHIFT, pak se objeví nabídka, ve které zvolíš počet přesouvaných bojovníků. Stejným způsobem lze přesouvat BJ i jejich části mezi hrdinou a posádkou hradu nebo města.

šipka

přetáčení hlavního okna směrem dolu, nahoru nebo do stran - když kurzorem najedeš na okraj hlavního okna.

Popis míst a věcí, které lze nalézt na mapě:

Na mapě můžeš najít spoustu míst a předmětů, které ti zvýší šanci na vítězství. Jedná se o hromádky surovin, artefakty, truhly s pokladem, různé stavby, neutrální BJ apod. Přehled všech míst, které lze najít na mapě a prozkoumat, najdeš v příloze číslo 1. Název místa na mapě zjistíš po stisknutí pravého tlačítka myši na daném místě. Všechna místa k prozkoumání poznáš podle ikonky koně, která určuje, kam pojede hrdina - kůň na ikonce se postaví na zadní. Následuje seznam věcí k sebrání:

hromádky surovin (Resource)

po sebrání dostaneš několik kusů dané suroviny. Na mapě lze najít následující suroviny: kamení (Ore), dřevo (Wood), rtuť (Mercury), síru (Sulfur), krystaly (Crystal), drahokamy (Gems) a zlato (Gold).

truhla s pokladem (Treasure Chest)

po sebrání můžeš si vybrat jestli chceš zlato (odpověď Yes) nebo získat zkušenosti pro daného hrdinu (odpověď No). Někdy zde místo zlata najdeš artefakt.

truhla ve vodě (Sea Chest)

po sebrání dostaneš zlato, artefakt nebo nic.

trosečník (Shipwreck Survivor)

 po sebrání trosečníka dostaneš artefakt.

láhev (Bottle)

po sebrání láhve dostaneš nějakou zprávu.

plovoucí trosky (Flotsam)

po sebrání dostaneš zlato a několik kusů nějaké suroviny.

ohniště (Campfire)

po sebrání dostaneš zlato a několik kusů nějaké suroviny.

stará lampa (Ancient Lamp)

po sebrání si můžeš najmout džiny (genies), pokud máš na ně dost zlata a drahokamů a volné místo pro další BJ. V jedné lampě je 1-5 genies.

artefakt (Artifact)

během sbírání artefaktu mohou nastat tři situace:

Musíš být připraven na všechny tři možnosti. Některé artefakty lze sebrat jen hrdinou, který má speciální schopnost rozum (wisdom), některé hrdinou se schopnosti vedení (leadership).

neutrální BJ

většinou hlídají nějaký artefakt, poklad, důl nebo cestu. Pokud se přes ně potřebuješ dostat, musíš na ně zaútočit. Někdy jsou to tví příznivci a místo boje se k tobě přidají. Stává se to náhodně, zpravidla když máš nad nimi velkou přesilu, máš volné místo pro další BJ nebo už danou BJ máš u sebe. BJ se k tobě přidají častěji, pokud máš schopnosti diplomacie. Podle znalosti diplomacie (základní, pokročilý, expert) se k tobě přidá 25%, 50% nebo 100% bojovníků z tábora neutrálních jednotek, zbytek musíš zaplatit zlatem. Někdy se BJ vyděsí a před tvým hrdinou chtějí utíkat - můžeš je nechat utéct nebo na ně zaútočit.

Obraz hradu:

Hrady a města zásobují tvé hrdiny BJ, kouzly a zlatem. Můžeš obsadit 6 typů hradů, které odpovídají 6 typům hrdinů: barbar, rytíř, kouzelník, čaroděj, mág, nekromancer. Za obsazené město dostáváš 250 zlaťáků denně, za obsazený hrad 1000 zlaťáků denně.

hradní okno

v něm vidíš všechny stavby postavené v hradu.

šipky

ve spodu obrazovky - pomocí nich se můžeš přepínat mezi jednotlivými hrady a městy.

portrét hrdiny - je zobrazen jen, když je hrdina v hradě - po odklepnutí dostaneš info hrdiny.

posádka

řada oken pod hradním oknem je vyhrazena pro posádku (vojsko, které hlídá hrad). Posádka může mít maximálně 5 BJ. Když je v hradu hrdina, může si vyměňovat s posádkou bojové jednotky.

přehled surovin

v pravém dolním rohu je v okně zobrazeno množství jednotlivých surovin k dispozici na nákup staveb a BJ.

název hradu

je zobrazen uprostřed nad ikonami posádky.

Stavby budované v hradech:

Ve městě lze vybudovat jen jednu stavbu - hrad. V hradech pak můžeš budovat různé stavby. Po klepnutí na obraz hradu v hradním okně dostaneš nabídku ke stavbě. Pod každou stavbou je proužek s názvem stavby, který může nabývat následujících barev:

Ikony pro postavení staveb mohou být s následujícím označením:

Některé vojenské stavby nelze postavit, dokud nejsou postavené některé předepsané stavby - v tomto případě se podívej ve volbě stavby budovy na položku vyžaduje - zde jsou vypsány požadované stavby.

V každém hradě lze stavět následující stavby:

Šest obydlí (dwellings)

v obydlích se každý týden rodí nové BJ, které si pak můžeš najmout do své armády. Pro každý typ hradu jsou rozdílné obydlí s jinými typy BJ, jejich popis včetně ceny stavby je uvedený v příloze číslo 3.

Upgrade (vylepšení) obydlí

po upgrade některých obydlí lze v nich najímat silnější BJ, které jsou samozřejmě o něco dražší. Pokud už máš dříve z daného obydlí koupené BJ, můžeš pak na nich provést také upgrade po otevření ikony BJ a pak stisknutí tlačítka Upgrade. Za tento upgrade zaplatíš za každého bojovníka dvojnásobný rozdíl v ceně mezi cenou základní BJ a cenou silnější BJ.

Věž kouzel (Magic guild)

má celkem 5 úrovní (level). Každou dokoupenou úrovni se zvyšuje počet kouzel, které můžeš používat. V příloze číslo 5 je uveden přehled všech kouzel včetně údaje, na které úrovni příslušná kouzla dostaneš a kolik magické energie na dané kouzlo použiješ. Pokud hrdina nemá Knihu kouzel (týká se barbara a rytíře, ostatní mají kouzelnou knihu ve výbavě), může si ji zde zakoupit za 500 zlaťáků. Pokud hrdina nemá speciální schopnost rozum (wisdom), je schopen se naučit jen kouzla prvních dvou úrovní. Vyšší úrovně je schopen se naučit postupně se zvýšením schopnosti rozum. Pokud hrdina zůstane v hradu s věží kouzel do začátku dalšího dne, doplní se mu magická energie na maximum.

2000 zlaťáků + 5 ks kamenů + 5 ks dřeva (1. úroveň)
1000 zlaťáků + 5 ks kamenů + 5 ks dřeva + 4 ks od ostatních surovin (2. úroveň)
1000 zlaťáků + 5 ks kamenů + 5 ks dřeva + 6 ks od ostatních surovin (3. úroveň)
1000 zlaťáků + 5 ks kamenů + 5 ks dřeva + 8 ks od ostatních surovin (4. úroveň)
1000 zlaťáků + 5 ks kamenů + 5 ks dřeva + 10 ks od ostatních surovin (5. úroveň)

Putyka (Tavern)

zvyšuje odvahu posádky (BJ, které zůstávají v hradu jako jeho ochrana). Dále každý týden se zde dozvíš nějaké klepy, někdy tak lze získat cennou informaci. Putyku nelze postavit v hradu Nekromancera - nemrtví nepotřebují zvyšovat odvahu.

500 zlaťáků + 5 ks dřeva

Sídlo špiónů (Thieves guild)

dává ti informace o tvém postavení vůči ostatním lordům. Zjistíš zde tvoje pořadí v počtu obsazených hradů, měst, počtu hrdinů, množství zlata a dalších surovin. Dále lze zde zjistit informace o posádkách hlídajících cizí hrady, o nejsilnějších hrdinech nepřátel a jejich nejsilnějších BJ. Čím více máš těchto staveb v různých hradech postaveno (v 1 hradě 1 stavba), tím více informací dostáváš (5 sídel ti dá kompletní informace).

750 zlaťáků + 5 ks dřeva

Přístav (Shipyard)

vyrábí lodě. Přistav lze postavit jen ve městech, která jsou na břehu moře nebo široké řeky. V přístavu může být jen jedna loď, pokud chceš postavit další, musíš nejdříve původní loď přesunout na jinou část břehu. Pokud je loď v přístavu, uvidíš ji v obrazu hradu.

2000 zlaťáků + 20 ks dřeva
1000 zlaťáků + 10 ks dřeva

Socha (Statue)

zvyšuje příjem z hradu o 250 zlaťáků denně.

1250 zlaťáků + 5 ks kamenů

Tržiště (Marketplace)

dovoluje směnit jeden druh surovin za jiný(např. síru za krystaly apod.). Čím více máš tržišť k dispozici, tím dostáváš lepší směnný kurz, nejlepší je při vlastnictví 9 tržišť, pak se už nemění.

500 zlaťáků + 5 ks dřeva

Studna (Well)

velice užitečná stavba. Zvyšuje u každé BJ počet narozených bojovníků o 2. V případě např. rolníků to není mnoho, ale u silnějších BJ, kde se za týden rodí 1-3 bojovníků, je to zřetelně znát. Pomocí této stavby lze také přehledně kontrolovat, kolik nové populace máš k najmutí ve všech postavených obydlích v daném hradě.

500 zlaťáků

Obydlí mas (Horde Building)

pro každý typ hradu je rozdílná, ale se stejným efektem. Umožňuje zvýšení míry růstu nejslabší jednotky v hradu o 8 bojovníků týdně (goblins, peasants, skeletons, sprites, centaurs, halfings).

1000 zlaťáků

Speciální budova

pro každý typ hradu je rozdílná s různým účinkem:

Obraz hradu

vpravo nahoře je zmenšený obraz hradu.

Kapitán stráže (Captain’s Quarters)

pod obrazem hradu je ikona kapitána stráže. Po najmutí kapitán nahrazuje v hradu hrdinu. Má k dispozici všechna kouzla dostupná ve věži kouzel v hradu a může zvolit, zda posádka chránící hrad bude v rozptýlené nebo v sevřené formaci. Kapitán je věrný obraně příslušného hradu, takže po dobytí daného hradu jiným lordem, bude bránit hrad proti dalším lordům. Cena je 500 zlaťáků.

Najmutí hrdiny (Recruit Hero)

pod ikonou kapitána jsou ikony dvou hrdinů k najmutí. Každý hrdina stojí 2500 zlaťáků. Pravým tlačítkem na ikoně získáš informace o daném hrdinovi, levým si ho můžeš najmout. Hrdinu nelze najmout, pokud už v hradu je jiný hrdina.
Přehled surovin - v pravém dolním rohu je v okně zobrazen počet jednotlivých surovin k dispozici na nákup staveb a hrdinů.

Informace o hrdinech:

Ve hře existuje 6 typů hrdinů :barbar, rytíř, kouzelník, čaroděj, nekromancer a mág. Každý z nich začíná s odlišnými schopnostmi, které jsou níže popsané:

   A   B   C   D  speciální  
Barbar 3 1 1 1 pokročilý Hledač cest bez knihy kouzel 
Rytíř 2 2 1 1 základ Balistika a základ Vedení bez knihy kouzel
Kouzelník 0 0 2 3 základ Rozum a pokroč. Navigace  kouzlo Svatý 
Čaroděj 0 0 3 2 základ Rozum a pokroč. Rozhled kouzlo Kletba
Nekromancer 1 0 2 2 základ Rozum a základ Nekroman kouzlo Spěch 
Mág 0 1 2 2 pokročilý Rozum kouzlo Kamenný štít

Po dvojitém stisknutí levého tlačítka myši na hrdinovi, objeví se bližší informace o jeho síle a vybavení. Informace o hrdinovi se skládá z následujících položek:

A - Útočná síla

přičítá se k útočné síle všech BJ, které hrdina vede.

B - Obranná síla

přičítá se k obranné síle všech BJ, které hrdina vede.

C - Síla kouzel

určuje sílu a délku působnosti bojových kouzel použitých během boje.

D - Znalosti

určuje maximální množství magické energie, kterou hrdina může najednou použít. Každý bod znalosti dává hrdinovi zvýšení max. množství magické energie o 10 jednotek. Magickou energii potřebnou ke kouzlení je možné najednou obnovovat v hradu s věží kouzel nebo v magické studni, jinak se obnovuje sama rychlostí 1 bod energie/den.

Odvaha

odvaha udává, že BJ s větší odvahou (zlatý orel s křídly nahoru) mají šanci se během boje pohnout 2x během kola, s malou odvahou (zlatý orel s křídly dolu) občas během boje ztuhnou strachem a během daného kola nevykonají pohyb. Čím je těchto orlů více, tím je tato šance pravděpodobnější. Neutrální odvaha (velký oranžový orel) značí, že nenastane ani jedna z těchto situací.

Štěstí

štěstí udává, že BJ, které dostanou štěstí (duha) během boje mají pro daný úder dvojnásobnou sílu. Neštěstí (mrak bouře) značí, že BJ, které dostanou neštěstí během boje způsobí nepříteli jen poloviční škody. Neutrální štěstí (duha na vahách s kamením) značí, že tyto situace nenastanou.

Formace

určuje, jestli BJ hrdiny během boje budou v rozptýlené nebo sevřené formaci.

Zkušenost

sbírání zkušenosti zvyšuje celkovou úroveň (level) hrdiny. Zkušenosti se dají sbírat v bojích, z truhel s pokladem, z vybraných míst (viz příloha číslo 1). Po dosažení další úrovně zkušenosti, zvedne se o jeden bod některá schopnost hrdiny (útočná síla, obranná síla, síla kouzel nebo znalosti) a získá zvýšení nebo novou speciální schopnost. Nelze navolit, která schopnost se bude zvyšovat, je to náhodně řízeno podle tabulky šance získání základní schopnosti (strana 10).

Magická energie

ukazuje množství magické energie, které má nyní hrdina k dispozici / maximální množství magické energie, do které si ji může doplnit v hradu nebo magické studni.

Bojové jednotky

políčka pro umístění BJ, které hrdina vede. Hrdina může mít minimálně 1 a maximálně 5 BJ. V pravém dolním rohu každého políčka je číslo, které udává, kolik bojovníků daná BJ obsahuje. Platí zásada, že čím více bojovníků obsahuje daná BJ, tím je tato jednotka schopná zadávat mnohem větší ztráty i silnějším protivníkům. V pozadí ikony BJ je vidět terén, podle kterého se odlišují jednotlivé typy jednotek. Pokud hrdina vede všechny BJ stejného typu dostává bonus odvaha +1, u BJ dvou typu nic, u BJ 3 typů odvaha -1, u BJ 4 typů odvaha -2 atd.

Speciální schopnosti

se zvyšováním zkušenosti hrdina se učí novým speciálním schopnostem. Může se naučit maximálně 8 schopnostem, u každé z nich může dosáhnout tří úrovní - základní, pokročilý a expert. Kliknutí myši na ikonce nějaké schopnosti ti dá o ní bližší informace.

Propuštění hrdiny (tlačítko Dismiss)

1 hráč může mít maximálně 8 hrdinů. Toto tlačítko ti umožňuje propustit např. slabého hrdinu, abys mohl najmout jiného. Hrdina nikdy nezahyne, vždy se vrací do řady hrdinů, kteří čekají na najmutí.

Kapsa

posledních 14 políček ukazuje, jaké předměty hrdina nese. Zde je uložena Kniha kouzel a všechny artefakty, které hrdina sebral. Dvojité kliknutí na ikoně předmětu vypíše o něm informace, u Knihy kouzel informuje, jaká kouzla má hrdina k dispozici.

Šipky

umístěné ve spodu obrazovky - pomocí nich se lze přepínat mezi jednotlivými hrdiny.

Speciální schopností hrdinů:

Postupně se získáváním zkušeností hrdina získává některé speciální schopnosti. Tyto schopnosti umožňují rychlejší pohyb, učení se náročnějších kouzel apod. Každý hrdina se může naučit maximálně 8 schopnosti z celkového počtu 14, každý z nich má 3 úrovně znalostí: základní (1. úroveň), pokročilý (2. úroveň) a expert (3. úroveň). Všechny speciální schopností jsou popsané v následující tabulce:

Český Anglický Popis Úroveň Účinek
Balistika Balistics Zvýšení účinnosti katapultu během obléhání základní: 1 střela + extra škody
    pokročilý: 2 střely + extra škody
    expert: 2 střely + max. škody
Diplomat Diplomacy Dovoluje hrdinovi připojit část bojovníků slabší neutrální BJ. základní: 25% připojení
    pokročilý: 50% připojení
    expert: 100% připojení
Hledač cest Pathfinding Sníží zpomalení rychlosti pohybu hrdiny po obtižném terénu. základní: sníží obtížnost o 25%
    pokročilý: sníží obtížnost o 50%
    expert: sníží obtížnost o 100%
Logistika Logistics Zvyšuje rychlost pohybu hrdiny po zemi. základní: pohyb +10%
    pokročilý: pohyb +20%
    expert: pohyb +30%
Mystika Mysticism Zvyšuje rychlost obnovy zásoby magické energie. základní: 2 body mag.en./den
    pokročilý: 3 body mag.en./den
    expert: 4 body mag.en./den
Navigace Navigation Zvyšuje rychlost pohybu hrdiny po vodě. základní: rychlost +1/3
    pokročilý: rychlost +2/3
    expert: dvojnásobná rychlost
Nekroman Necromancy Při vítězství vzkřísí část zabitých bojovníků a přidá ti je jako Skeletons. základní: 10% zabitých bojovníků
    pokročilý: 20% zabitých bojovníků
    expert: 30% zabitých bojovníků
Orlí oko Eagle Eye Dává hrdinovi šanci naučit se kouzlo, které proti tobě použije jiný hrdina. základní: 20% kouzel 2.úrovně
    pokročilý: 30% kouzel 3.úrovně
    expert: 40% kouzel 4.úrovně
Peníze Estates Hrdina ti bude dodávat každý den určitou sumu zlata. základní: 100 zlata/denně
    pokročilý: 250 zlata/denně
    expert: 500 zlata/denně
Rozhled Scouting Zvyšuje poloměr viditelnosti. základní: + 1 pole
    pokročilý: + 2 pole
    expert: + 3 pole
Rozum Wisdom Dovolí hrdinovi naučit se kouzla vyšších úrovní. základní: kouzla 3. úrovně
    pokročilý kouzla 4. úrovně
    expert: kouzla 5. úrovně
Střelec Archery Zvyšuje škody, které způsobí střelecké BJ. základní: + 10% škod
    pokročilý: + 25% škod
    expert: + 50% škod
Štěstí Luck Zvyšuje štěstí všech BJ, které vede hrdina. základní: + 1 štěstí
    pokročilý: + 2 štěstí
    expert: + 3 štěstí
Vedení Leadership Zvyšuje odvahu všech BJ, které vede hrdina. základní: + 1 odvaha
    pokročilý: + 2 odvaha
    expert: + 3 odvaha

Rozvoj schopností hrdiny:

Schopností hrdiny jsou zvyšovány postupně, vždy když se hrdina dostane na vyšší úroveň (level) zkušeností. Pak dostane zvýšení jedné ze základních schopností (útočná síla, obranná síla, síla kouzel, znalosti) a výběr mezi dvěmi speciálními schopnostmi. Jedna z nich nebo obě už mohou být schopností, které hrdina už má, pak dojde k jejich zvýšení o jednu úroveň, nebo je to nová schopnost, pak ji hrdina dostane na základní úrovni. Tyto základní a speciální schopnosti se vybírají náhodně podle typu hrdiny.

Základní schopnosti:

Následující tabulka procentuálně vyjadřuje šanci jednotlivých typů hrdiny získat zvýšení své základní schopnosti po postoupení na vyšší úroveň zkušenosti. Pro hrdiny od 2 do 9 úrovně je vyšší šance získat bojové schopnosti u barbara a rytíře, u ostatních typů je větší šance se zlepšit v kouzlech. Pro hrdiny od 10 úrovně výše se tento poměr zmenší.

Typ česky Typ anglicky Útok Obran. Kouzel Znalosti
Barbar 2-9 Barbarian 2-9 55% 35% 5% 5%
Barbar 10+ Barbarian 10+ 30% 30% 20% 20%
Rytíř 2-9 Knight 2-9 35% 45% 10% 10%
Rytíř 10+ Knight 10+ 25% 25% 25% 25%
Nekromancer 2-9 Necromancer 2-9 15% 15% 35% 35%
Nekromancer 10+ Necromancer 10+ 25% 25% 25% 25%
Kouzelník 2-9 Sorceress 2-9 10% 10% 30% 50%
Kouzelník 10+ Sorceress 10+ 20% 20% 30% 30%
Čaroděj 2-9 Warlock 2-9 10% 10% 50% 30%
Čaroděj 10+ Warlock 10+ 20% 20% 30% 30%
Mág 2-9 Wizard 2-9 10% 10% 40% 40%
Mág 10+ Wizard 10+ 20% 20% 30% 30%

Speciální schopnosti:

Každá ze speciálních schopností má rozdílnou šanci být nabízena různým typům hrdiny. Níže uvedena tabulka vyjadřuje šanci jednotlivých typů hrdiny naučit se novým schopnostem. Vyšší číslo vyjadřuje vyšší šanci naučit se danou dovednost, nižší číslo nižší šanci, nula znamená, že daná schopnost určitému typu hrdiny vůbec nebude nabídnuta.

Schopnost Barbar Rytíř Nekroma. Kouzelník Čaroděj Mág
Balistika 3 4 3 3 3 3
Diplomat 2 3 2 2 2 2
Hledač cest 4 3 3 2 2 2
Logistika 3 3 2 2 2 2
Mystika 1 1 3 3 3 4
Navigace 3 2 2 4 2 2
Nekroman 0 0 5 0 1 0
Orlí oko 1 1 3 2 3 3
Peníze 2 3 2 2 2 2
Rozhled 4 2 1 1 4 2
Rozum 1 2 4 4 5 5
Střelec 3 2 1 3 1 1
Štěstí 2 1 1 3 1 2
Vedení 3 5 0 1 1 2

Pohyb hrdinů:

Hrdinové se pohybují po zemi rychlostí nejpomalejší jednotky ve své armádě. Pokud jsou v lodi, rychlost všech hrdinů je stejná, nezávisí na rychlostí jejích BJ. Rychlost hrdiny se dá zvyšovat speciálními schopnostmi - Logistika zrychluje pohyb hrdiny po zemi, Navigace pohyb hrdiny po vodě. Hrdiny dále zpomaluje pohyb po obtížném terénu, toto zpomalení lze snížit schopností Hledač cest. V následující tabulce je uveden vliv terénu a schopnosti Hledač cest na pohyb hrdinů (100% znamená pohyb hrdiny normální rychlostí, 200% znamená pohyb hrdiny poloviční rychlostí).

česky anglicky nemá základní pokročilý expert
poušť desert 200% 175% 150% 100%
močál swamp 175% 150% 125% 100%
sníh snow 175% 150% 125% 100%
prasklá zem cracked 125% 100% 100% 100%
pláž beach 125% 100% 100% 100%
láva lava 100% 100% 100% 100%
voda water 100% 100% 100% 100%
země dirt 100% 100% 100% 100%
tráva grass 100% 100% 100% 100%
cesta road 75% 75% 75% 75%

Informace o bojových jednotkách:

Po klepnutí na nějakou BJ uvidíš následující informace o síle dané BJ­:

Útočná síla

udává, s jakou silou daná BJ zaútočí na nepřítele.

Obranná síla

udává, jaké ztráty způsobí nepřítel dané BJ.

Střely

počet střel, které má daná BJ k dispozici (vypisuje se jen u střelců).

Škody

udává základ škody, které způsobí BJ při útoku na jinou BJ. Škoda dá se vylepšit nebo pohoršit kouzly (např. svatý nebo kletba) nebo štěstím.

Energie

udává energií u jednoho bojovníka dané BJ. Podle tohoto údaje se pak počítají ztráty bojovníků dané jednotky.

Zbývá energie

ukazuje se jen během boje. Udává částečné poškození jednoho bojovníka BJ - kolik mu ještě zbývá energie, než BJ daného bojovníka ztratí.

Rychlost

rychlost BJ. Rychlejší BJ mají větší pohyb během boje a útočí dříve než pomalejší. Rychlosti BJ mohou být následující: lezoucí (crawling), velmi pomalá (very slow), pomalá (slow), průměrná (average), rychlá (fast), velmi rychlá (very fast), ultra rychlá (ultra fast), blesková (blazing) a světelná (instant).

Odvaha

promítá se sem odvaha hrdiny.

Štěstí

promítá se sem štěstí hrdiny.

Výpočet škod, které způsobí BJ nepříteli:

Výpočet celkových škod je následující. Položka škody se vynásobí počtem bojovníků v dané BJ. Získáme základ celkové škody. Nyní od útočné síly útočící BJ odečteme obrannou sílu bránící BJ. Pokud je rozdíl kladný, celková škoda se zvyšuje o 10% za každý bod rozdílu, maximálně na trojnásobek základu celkové škody (300%). Pokud je rozdíl záporný, celková škoda se snižuje o 5% za každý bod rozdílu, maximálně na 30% základu celkové škody. Takto vypočtenou závěrečnou škodu vydělíme energií bránící BJ a vyjde výsledek, kolik bránící BJ ztratí bojovníků. Zbytek ze závěrečné škody, která nestačí na zabití 1 bojovníka, se zapíše od položky zbývá energie a při dalším úderu na tuto BJ jeden její bojovník bude mít takto zmenšenou energii. Celý tento výpočet si pro názornost ukážeme na příkladu:

BJ 3 Rocs (útok 7, obrana 7, škody 4-8, energie 40) zaútočí na BJ 5 Pikemen (útok 5, obrana 9, škody 3-4, energie 15). Nejdříve násobíme škody BJ Rocs (4-8) počtem bojovníků (3). Dostaneme základ celkové škody 12 až 24. Nyní od útočné síly Rocs (7) odečteme obrannou sílu Pikemen (9). Rozdíl činí -2 body, takže základ celkové škody 12 až 24 snížíme o 10% (2 krát 5%). Výsledek je 11 až 22. Takže celková škoda, kterou Rocs způsobí BJ Pikemen může být v rozmezí 11 až 22 bodů. Jestli to bude 11 nebo 15 nebo 20 nebo 22 je určeno náhodně. Náhodě se dá pomoci použitím některých kouzel např. Svatý (způsobí max. škod - v tomto případě vždy 22). Nakonec se spočítá, kolik v bránící BJ zahyne bojovníků. Celková škoda (11 až 22) se vydělí energií Pikemen (15). Pokud bude minimální, nezahyne žádný bojovník, ale 1 Pikemen bude mít do dalšího kola sníženou energii na 4 (15 minus 11), toto číslo 4 bude uvedeno v položce zbývá energie. Pokud bude maximální, zahyne jeden bojovník a 1 Pikemen bude mít do dalšího kola sníženou energii na 8 (15 minus(22 minus 15)), toto číslo 8 bude uvedeno v položce zbývá energie. Pokud bude průměr, řekněme 16, zahyne 1 bojovník a dalšímu se sníží energie na 14.

Nyní BJ Pikemen vrací úder BJ Rocs. Násobíme škody Pikemen (3-4) počtem bojovníků (4). Základ celkové škody bude 12 až 16. Od útočné síly Pikemen (5) odečteme obrannou Rocs (7), dostaneme -2, takže základ se snižuje opět o 10%. Výsledná celková škoda bude náhodně v rozmezí 11 až 15. Jelikož Rocs má energii 40, žádného bojovníka v tomto kole neztratí, jen u 1 bojovníka poklesne energie pro další kolo.

Výsledný součet škod se dá velice výrazně ovlivňovat kouzly, které zvyšují útočnou nebo snižují obrannou sílu, mění velikost škod apod. Dále škody může ovlivnit štěstí (dvojnásobek položky škody) nebo neštěstí (poloviční položka škody) nebo odvaha (při druhém úderu bránící se BJ nevrací úder - kromě některých vyjímek).

Množství bojovníků v BJ:

Před útokem na neutrální BJ nebo hrdinu, můžeš orientačně zjistit počet bojovníků, proti kterým budeš bojovat. Klepnutí pravého tlačítka myši na nějaké neutrální jednotce ti dá informaci, kolik bojovníků asi můžeš očekávat. Množství bojovníků v těchto jednotkách je následující: málo (a few) (1-4), několik (several) (5-9), skupinka (a pack of) (10-19), houf (lots of) (20-49), horda (a horde of) (50-99), zástup (a throng of) (100-249), dav (a swarm of) (250-499), spousta (zounds) (500-999), legie (legion)(1000 a více). Pozor! Málo draků je mnohem silnější než horda rolníků, takže spíše než podle množství se rozhoduj podle síly BJ. Stejně jako u neutrálních jednotek lze odhadnout množství bojovníků v BJ u hrdiny, ale pozor na zásadní rozdíl oproti neutrálním jednotkám - hrdina může mít nějaké zkušenosti a mít v knize ničivá kouzla, která ti zadají těžké ztráty.

Popis boje:

Při střetu dvou nepřátelských vojsk probíhá boj mezi jednotlivými BJ na speciální obrazovce. Cílem každého boje je pozabíjet BJ nepřítele. Průběh boje se liší podle dvou situací: boj na rovině a dobývání hradu. U klasického boje na rovině stojí proti sobě dvě skupiny BJ, u stran, kde je hrdina, je navíc hrdina na koni, u kterého je možné zapínat speciální funkce (na tohoto hrdinu nelze útočit). Stejně jako klasický boj probíhá dobývání a obrana měst, hřbitovů a lodí. Odlišnost je při dobývání a obraně hradu. Posádka (BJ jednotky v hradu) je chráněná hradbou, která zabrání všem pozemním BJ dostat se k obráncům (létacím BJ hradba nevadí) a částečně chrání posádku před střelci. V hradě je padací most, kterým může posádka kdykoli projít a zaútočit na útočníka. Dále posádka je vybavena speciální střílnou, která střílí jednou za kolo po nejnebezpečnějším útočníkovi (většinou střelci) a kterou útočník může zničit až po zničení všech hradeb. Síla výstřelu střílny se nastavuje automaticky podle počtu postavených staveb v hradu a podle velikosti věže kouzel. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na střílně dostaneš informaci o síle střílny. Naproti tomu útočníci jsou automaticky vybaveni katapultem, který jednou za kolo zničí část hradeb (pokud se trefí!) a který nelze zničit. V hradu lze navíc vybudovat levou a pravou strážní věž, které mají stejný účinek jako střílna, ale jsou o polovinu slabší a lze je zničit během ničení hradeb. Dále lze v hradu postavit hradní příkop, který zpomalí útočící pozemní jednotky. BJ zastavené v příkopu jsou zranitelnější. Dále hrad může koupit kapitána stráže, který plní stejnou funkci jako hrdina v hradu - zvyšuje sílu svých BJ a umožňuje kouzlit.

Průběh boje je následující:

během 1 kola se pohne každá BJ, pokud není blokovaná kouzlem. Jako první se pohybují BJ, které mají rychlost světelnou, pak bleskovou, ultra rychlou, velmi rychlou, rychlou, střední, pomalou, velmi pomalou a poslední jsou lezoucí. Pokud jsou na obou stranách BJ se stejnou rychlostí, na tahu jsou střídavě první a druhá strana; pokud má některá ze stran více rychlejších BJ, táhne všemi svými rychlejšími BJ, pak teprve je na tahu druhá strana. Pořadí tahu stejně rychlých BJ se určuje postupně podle jejich umístění (na obrazovce boje odshora dolu). Příklad:

Výše uvedené pořadí platí pro běžný boj, pořadí tahů se může změnit prohozením pořadí BJ, zabitím nějaké BJ během boje nebo použitím kouzel (spěch, lep, slepota, vzteklost apod.).

Znaky při boji

Pohyb vykonává aktivní BJ (pozná se podle blikajícího žlutého okraje). Jakou akci chceš provést si určuješ podle změny ikony kurzoru a pak potvrdíš levým tlačítkem myši. Pravé tlačítko na jakékoliv BJ ti zobrazí informaci o BJ a můžeš tak zjistit, kolik je v ní bojovníků a její sílu. Kurzor se ti mění podle toho, na co s ním najedeš, může nabývat následujících tvarů (je doprovázeno příslušným textem v komunikačním řádku dole na obrazovce):

Chodec

ukazuje, kam může dojít aktivní chodící BJ bez boje.

Letec

ukazuje, kam může doletět aktivní létací BJ bez boje.

Meč

BJ může zaútočit na BJ, na kterou ukazuje meč. BJ bude útočit ze směru, který ukazuje meč. To je velice důležité v případě blokování střelců - viz dále. Zasažená BJ nepřítele ti vrátí úder, pokud není blokována kouzlem nebo neútočíš BJ, která to nepovoluje (sprites, rogues, atd.). Když na stejnou BJ nepřítele zaútočíš další BJ, tak už další úder nevrací (kromě griffins).

Šíp

BJ (střelec) může vystřelit na BJ, na kterou míří šíp. Když o 1 pole u střelce stojí nepřátelská BJ, střelec nemůže střílet, může jen bojovat dýkou - v tom jsou střelci vždy slabší! BJ zasažena šípem úder nevrací.

Zlomený šíp

tento kurzor se ukáže jen tehdy, když útočící střelec střílí přes hradby na posádku - BJ zasažená tímto šípem bude mít jen poloviční ztráty. Schopnost hrdiny střelec nebo artefakt zlatý šíp ruší toto snížení škod.

Červené X

aktivní BJ nelze posunout nebo s ní bojovat na tomto místě. Buď tam nedojde (až v dalším kole), nebo se tam nevejde (BJ je moc velká - některé BJ zabírají 2 pole (cavalry, phoenix, griffin, hydra atd.) a do některých míst se nedostanou - buď je blokuje jiná BJ nebo jim vadí přírodní překážka - strom, bažina, kus hradby apod.).

Otazník

vypíše informace o BJ, na které stojí kurzor. Číslo v závorce u útočné a obranné síly určuje reálnou útočnou a obrannou sílu, se kterou bude BJ bojovat (součet síly BJ + síly hrdiny + vlivu kouzel).

Přilba

přilba se objeví, když najedeš na svého hrdinu na koni nebo kapitána stráže. Pokud bojuješ bez hrdiny (obrana města nebo hradu) nebo nemáš koupeného kapitána, tuto volbu nemáš k dispozici. Po odklepnutí levým tlačítkem myši se objeví informace o schopnostech hrdiny nebo kapitána a 4 následující volby:

Kouzlící ruka

umožňuje hodit bojové kouzlo. Záložky nahoře u stránek knihy umožňují nalistovat další kouzla. Číslo u kouzla uvádí, kolik magické energie budeš potřebovat na hození kouzla. Pokud nemáš dost magické energie na hození některých kouzel, bude popis daného kouzla napsán šedivou barvou. Po vybrání kouzla, vybereš si BJ, na kterou ho chceš hodit, a použiješ levé tlačítko myši. U složitějších kouzel (např. teleport) se vyplatí sledovat komunikační řádek, kde se ti vždy vypisuje, co se zrovna volí. Síla a délka trvání kouzla závisí na síle kouzel hrdiny nebo kapitána. Pokud nepřátelský hrdina použije protikouzlo, může tvoje kouzlo zrušit okamžitě. Stejným způsobem můžeš rušit kouzla nepřítele. Každá BJ může být současně zasažena několika kouzly, pokud se vzájemně neruší.

Útěk

když zvolíš volbu utíkat, boj okamžitě končí tvoji prohrou. Utíkající hrdina ztrácí všechny své BJ, ale neztrácí svoje zkušenosti, schopnosti a artefakty. Po této volbě je hrdina ihned propuštěn, zmizí z mapy a je možné ho opět najmout v jakémkoliv hradě. Najmout takového hrdinu musíš hned v daném kole, protože v dalším kole je k dispozici i nepříteli a ten si ho může najmout i se všemi jeho zkušenostmi. Pokud daného hrdinu nikdo nenajme do konce týdne, zmizí z nabídky - zařadí se na konec řady hrdinů, kteří čekají na najmutí.

Bílá vlajka

vzdát se můžeš pouze jinému hrdinovi; pokud bojuješ jen proti posádce bez hrdiny nebo neutrálním jednotkám, tato volba není přístupná. Cizí hrdina požaduje po tobě výkupné, které je zvoleno podle síly BJ hrdiny. Pokud hrdina má schopnost diplomat, výkupné bude nižší o 20% za každou úroveň této schopnosti. Pokud zaplatíš, prohraješ bitvu a hrdina zmizí z mapy. Můžeš si ho znova najmout - další postup je stejný jako když hrdina uteče. Rozdíl je jen v tom, že utíkající hrdina ztrácí všechny své BJ, zatímco když se vzdáš, BJ zůstanou u hrdiny. Při najímání hrdiny získáš ho zpět se všemi BJ za běžnou cenu 2500 zlaťáků.

Žluté X

návrat zpět do boje bez žádné akce.

Dole po stranách komunikačního řádku jsou ještě tři volby:

THE END


Příloha číslo 1: Přehled míst na mapě

Český název Anglický název Účinek
laboratoř Alchemist Lab po obsazení dostáváš denně 1 sklenici rtuti.
důl Mine po obsazení dostáváš denně 1 ks dané suroviny (u kamenů 2 ks).
důl zlata Gold Mine po obsazení dostáváš denně 1000 zlaťáků.
opuštěný důl Abandoned Mine po zabití duchů (ghosts) a obsazení dostáváš denně 1000 zlaťáků.
pila Sawmill po obsazení dostáváš denně 2 ks dřeva.
maják Lighthouse po obsazení zrychlíš pohyb všech svých lodí.
bóje Buoy zvýší odvahu +1 hrdiny pro 1 následující bitvu.
oáza Oasis zvýší odvahu +1 hrdiny pro 1 následující bitvu.
jezírko Watering Hole zvýší odvahu +1 hrdiny pro 1 následující bitvu.
chrám Temple zvýší odvahu +1 hrdiny pro 1 následující bitvu.
houby Faerie Ring zvýší štěstí +1 hrdiny pro 1 následující bitvu.
fontána Fountain zvýší štěstí +1 hrdiny pro 1 následující bitvu.
soška Idol zvýší štěstí +1 hrdiny pro 1 následující bitvu.
tvrz Fort zvýší obrannou sílu +1 hrdiny.
tábor žoldáků Mercenary Camp zvýší útočnou sílu +1 hrdiny.
kamenný kruh Standing Stones zvýší sílu kouzel +1 hrdiny.
chatka bylinářky Witch Doctor's Hut zvýší znalosti +1 hrdiny.
chata vědmy Witch's Hut hrdina zde získá základní znalost náhodné speciální schopnosti.
palác Xanadu zvýší o 1 základní schopnosti hrdiny (útok, obrana, síla kouzel, znalosti), pokud hrdina má schopnost diplomacie na úrovni expert.
magická voda Magic Well doplní hrdinovi magickou energii na maximum.
artézský pramen Artesian Spring hrdinovi dá dvojnásobek mag. energie, než je jeho max. Jedním hrdinou lze čerpat 1x týdně.
moderní slévárna Freeman's Foundry zadarmo provede upgrade pikemen, swordsmen a golems.
pevnost Hill Fort zadarmo provede upgrade orcs, ogres a dwarves.
kostra Skeleton buď boj se skeletons nebo najdeš artefakt nebo nic.
altán Gazebo dostaneš 1000 bodů zkušenosti (1 hrdina 1x za hru).
strom zkušeností Tree of Knowledge dostaneš zvýšení zkušeností o 1 level - náhodně zadarmo, za 2000 zlaťáků nebo za 10 drahokamů.
kaple 1. úrovně Shrine First Circle najdeš zde popis jednoho kouzla 1. úrovně.
kaple 2. úrovně Shrine Second Circle najdeš zde popis jednoho kouzla 2. úrovně.
kaple 3. úrovně Shrine Third Circle najdeš zde popis jednoho kouzla 3. úrovně.
obelisk Obelisk každý obelisk ti ukáže kousek mapy zakopaného pokladu.
vodní mlýn Waterwheel každý týden zde najdeš 1000 zlaťáků.
větrný mlýn Windmill každý týden zde najdeš 2 ks nějaké suroviny.
zahrádka Magic Garden každý týden najdeš 500 zlata nebo 5 ks nějaké suroviny.
obchodní mise Tranding Post jednou týdně zde můžeš vyměnit nějaké suroviny za jiné.
krmelec Lean-To první hrdina zde najde nějaké suroviny nebo nic, další nic.
vagón Wagon první hrdina zde najde nějaké suroviny nebo artefakt nebo nic.
dům Peasant Peasant Hut zde zadarmo najmeš peasants (rolníky).
dům Archer Archer's House zde zadarmo najmeš archers (lukostřelce).
dům Sprite Tree House zde zadarmo najmeš sprites (víly).
dům Dwarf Dwarf cabin zde zadarmo najmeš dwarves (trpaslíky).
dům Goblin Goblin Hut zde zadarmo najmeš goblins.
dům Orc Watch Tower zde zadarmo najmeš orcs.
dům Halfling Halfling Hole zde zadarmo najmeš halflings (hobbity).
jeskyně Cave zde zadarmo najmeš cantaurs (kentaury).
vykopávka Excavation zde zadarmo najmeš skeletons (kostlivce).
město víl Tree City lze zde koupit víly (sprites).
tabořiště Wagon Camp lze zde koupit zloděje (rogues).
stan Desert Tent lze zde koupit kočovníky (nomads).
trosky Ruins lze zde koupit meduzy (medusas).
město Town po obsazení dostaneš denně 250 zlaťáků.
Dračí město Dragon City nabídka boje, pokud ji příjmeš bojuješ proti 5 drakům: 1 černému, 1 rudému a 3 zeleným. Po vítězství může zde kdokoli kupovat draky, napoprve 2 draky, potom 1 drak týdně.
město mrtvých City of the Dead nabídka boje, pokud ji příjmeš bojuješ proti 10 vampire lords, 40 zombies a 5 power liches. Po vítězství může zde kdokoli kupovat power liches, napoprve 6 bojovníků, potom 3 bojovníky týdně.
jeskyně démona Daemon Cave nabídka boje proti démonovi nebo jeho služebníkům. Náhodná odměna při boji proti démonovi, když ho porazíš (náhodná šance), nebo zaplacení výkupného 2500 zlata při prohře. Při boji proti jeho služebníkům je odměna za klasický boj 2500 zlata.
pyramida Pyramid nabídka boje, pokud ji příjmeš bojuješ proti 20 vampire lords a 30 royal mummies. Po vítězství získáš znalost jednoho kouzla 5. úrovně - pokud máš odpovídající schopnost rozum.
trolí most Troll Bridge nabídka boje, pokud ji příjmeš bojuješ proti 8 war trolls a 12 trolls. Po vítězství může zde kdokoli kupovat trolls, napoprve 5 bojovníků, potom 3 bojovníky týdně.
hřbitov Graveyard po zabití mutant zombií najdeš zlato, artefakt nebo nic.
vrak lodě Shipwreck po zabití duchů (ghosts) najdeš zlato nebo nic.
opuštěný vrak Delirelict ship po zabití kostlivců (skeletons) najdeš zlato.
teleport Stone Liths přemístí hrdinu do jiné oblasti mapy k dalšímu teleportu stejného typu.
vodní vír Whirlpool přemístí loď do jiné oblasti oceánu, zahyne přitom pár slabších bojovníků.
mapa námořníka Magellan's map když zaplatíš 1000 zlaťáků, odkryje ti oblast všech oceánů.
rozhledna Observation Tower ukáže oblast o průměru 20 políček.
loď Boat slouží k převozu hrdiny přes oceán nebo širokou řeku.
pramen Oracle dostaneš informace o jiných lordech.
sfinga Sphinx možnost hádat hádanku, 4000 zlata po správné odpovědi, jinak smrt.
ukazatel Sign ukáže ti nějakou zprávu.
poušť Desert zpomaluje pohyb hrdinů (200%).
močál Swamp zpomaluje pohyb hrdinů (175%).
sníh Snow zpomaluje pohyb hrdinů (175%).
prasklá zem Wasteland zpomaluje pohyb hrdinů (125%).
pláž Beach zpomaluje pohyb hrdinů (125%).
láva Lava normální povrch.
země Dirt normální povrch.
tráva Grass normální povrch.
květiny Flowers ozdobný povrch
cesta Road zrychluje pohyb hrdinů (75%).
voda Water po vodě lze cestovat pouze lodí.
křoví Mandrake, Shrub nedostupné místo, nelze na ně vstoupit.
jezero, dehet Lake, Tar Pit nedostupné místo, nelze na ně vstoupit.
mrt. strom, sopka Dead Tree, Volcano nedostupné místo, nelze na ně vstoupit.
kámen, násyp Rock, Mound nedostupné místo, nelze na ně vstoupit.
kráter, kaktus Crater, Cactus nedostupné místo, nelze na ně vstoupit.
hory Mountains nedostupná oblast, nelze na ní vstoupit.
les, stromy Trees nedostupná oblast, nelze na ní vstoupit.
okraj Border okraj hrací plochy, nelze na něj vstoupit.

Příloha číslo 2: Přehled artefaktů

Český název Anglický název Účinek
Kniha kouzel Magic Book umožňuje kouzlit
SUPER Meč nadvlády Ultimate Sword of Dominion +12 útočná síla
SUPER Ochranný plášť Ultimate Cloak of Protection +12 obranná síla
SUPER Kouzelná hůlka Ultimate Wand of Magic +12 síla kouzel
SUPER Kniha znalosti Ultimate Book of Knowledge +12 znalosti
SUPER Štít Ultimate Shield +6 útočná síla, +6 obranná síla
SUPER Berla Ultimate Staff +6 síla kouzel, +6 znalosti
SUPER Koruna Ultimate Crown + 4 útok, obrana, síla kouzel, znalosti
Zlatá husa Golden Goose +10.000 zlata denně
Velký cep nadvlády Giant Flail of Dominion +1 útočná síla
Palcát nadvlády Thunder Mace of Dominion +1 útočná síla
Sekera nadvlády Power Axe of Dominion +2 útočná síla
Dračí meč nadvlády Dragon Sword of Dominion +3 útočná síla
Obrněné ochranné rukavice Armored Gauntlets Protection +1 obranná síla
Ochranná přilba obránce Defender Helm of Protection +1 obranná síla
Silný ochranný štít Stealth Shield of Protection +2 obranná síla
Ochranný platinový pancíř Divine Breastplate Protection +3 obranná síla
Špičatá přilba Spiked Helm +1 útočná síla, +1 obranná síla
Špičatý štít Spiked Shield +2 útočná síla, +2 obranná síla
Kouzelný prsten mága Mage's Ring of Power +2 síla kouzel
Kouzelný náramek Caster's Bracelet of Magic +2 síla kouzel
Kouzelná spona Witch's Broach of Magic +3 síla kouzel
Kouzelný náhrdelník Arcane Necklace of Magic +4 síla kouzel
Malý svitek znalosti Minor Scroll of Knowledge +2 znalosti
Střední svitek znalosti Major Scroll of Knowledge +3 znalosti
Velký svitek znalosti Superior Scroll of Knowledge +4 znalosti
Nejznámější svitek znalosti Foremost Scroll Knowledge +5 znalosti
Bílá perla White Pearl +1 síla kouzel, +1 znalosti
Černá perla Black Pearl +2 síla kouzel, +2 znalosti
Prsten síly Power Ring obnovuje mag. energii denně o 2 jednotky navíc
Medaile účasti Medal of Valor +1 odvaha
Medaile odvahy Medal of Courage +1 odvaha
Medaile cti Medal of Honor +1 odvaha
Medaile vyjímečnosti Medal of Distinction +1 odvaha
Fizbino prokletí Fizbin of Misfortune -2 odvaha
Kraličí pacička Lucky Rabbit's Foot +1 štěstí
Zlatá podkova Golden Horseshoe +1 štěstí
Mince stěstí Gambler's Lucky Coin +1 štěstí
Čtyřlístek Four-Leaf Clover +1 štěstí
Plať daň Tax Lien - 250 zlata denně
Bezedná tobolka zlata Endless Purse of Gold +500 zlata denně
Bezedná taška zlata Endless Bag of Gold +750 zlata denně
Bezedný měšec zlata Endless Sack of Gold +1000 zlata denně
Boty kočovníka Nomad Boots of Mobility rychlejší pohyb po zemi
Boty rychlého cestovatele Traveler's Boots of Mobility rychlejší pohyb po zemi
Přesný kompas True Compass of Mobility rychlejší pohyb po zemi a vodě
Námořníkův astrokompas Sailor's Astrolabe of Mobility rychlejší pohyb po vodě
Pohyblivý katapult Ballista of Quickness katapult vystřelí dvakrát za kolo
Přesýpací hodiny Enchanted Hourglass prodlouží trvání všech kouzel hrdiny o 2 kola
Klobouk mága Wizard's Hat prodlouží trvání všech kouzel hrdiny o 10 kol!
Oko zla Evil Eye sníží na polovinu cenu kouzel prokletí
Čepička Skullcap sníží na polovinu cenu kouzel ovlivňujících mysl
Prsten-had Snake-Ring sníží na polovinu cenu kouzel posvěcení
Prsten živlů Elemental Ring sníží na polovinu cenu kouzel přivolání živlů
Ledový kabát Ice Cloak sníží na polovinu účinek ledových kouzel nepřítele
Ohnivý kabát Fire Cloak sníží na polovinu účinek ohnivých kouzel nepřítele
Přilba blesků Lightning Helm sníží na polovinu účinek bleskových kouzel nepřítele
Rampouch ledu Evercold Icicle zvyšuje o polovinu účinek tvých ledových kouzel
Horké kameny lávy Everhot lava rock zvyšuje o polovinu účinek tvých ohnivých kouzel
Hůl blesků Lightning Rod zvyšuje o polovinu účinek tvých bleskových kouzel
Stopky Gold Watch zdvojnásobí účinek tvých kouzel hypnózy
Kříž Ankh zdvojnásobí účinek tvých kouzel vzkříšení a oživení
Kniha živlů Book of Elements zdvojnásobí účinek tvých kouzel přivolání živlů
Svatý přívěsek Holy Pendant tvoje BJ budou imunní proti kouzlům prokletí
Přívěsek svobody Pendant of Free Will tvoje BJ budou imunní proti kouzlům hypnózy
Přívěsek života Pendant of Life tvoje BJ budou imunní proti kouzlům smrti
Přívěsek klidu Serenity Pendant tvoje BJ budou imunní proti kouzlům vzteklosti
Přívěsek vidění Seeing-eye Pendant tvoje BJ budou imunní proti kouzlům slepoty
Přívěsek pohybu Kinetic Pendant tvoje BJ budou imunní proti kouzlům paralýzy
Přívěsek smrti Pendant of Death tvoje BJ budou imunní proti kouzlům posvěcení
Hůlka negace Wand of Negation tvoje BJ budou imunní proti kouzlům zrušení magie
Zlatý luk Golden Bow ruší 50% snížení účinku střel přes překážky(hradby)
Teleskop Telescope zvyšuje poloměr viditelnosti hrdiny o 1 pole
Pero diplomata Statesman's Quill když se vzdáš, sniží cenu výkupného na 10% ceny
Střelivo Ammo Cart dává nekonečný počet střel všem střelcům hrdiny
Maska příšer Hideous Mask zabrání přidat se k tobě všem neutrálním BJ
Bezedná mošna síry Endless Pouch of Sulfur dává 1 ks síry denně
Bezedná baňka rtuti Endless Vial of Mercury dává 1 ks rtuti denně
Bezedný váček drahokamů Endless Pouch of Gems dává 1 ks drahokamů denně
Bezedný sáh dřeva Endless Cord of Wood dává 1 ks dřeva denně
Bezedný vozík kamenů Endless Cart of Ore dává 1 ks kamenů denně
Bezedný váček krystalů Endless Pouch of Crystal dává 1 ks krystal denně

Příloha číslo 3: Přehled vojenských staveb

Český název Anglický název Lze koupit Cena stavby
       
Rytíř:      
Chalupa Thatched Hut peasants 200 zlaťáků
Střelnice Archery Range archers 1000 zlaťáků
    rangers 1500 zlaťáků + 5 ks dřeva
Kovárna Blacksmith pikemen 1000 zlaťáků + 5 ks kamenů
    veteran pikemen 1500 zlaťáků + 5 ks kamenů
Zbrojnice Armory swordsmen 2000 zlaťáků + 10 ks dřeva + 10 ks kamenů
    master swordsmen  2000 zlaťáků + 5 ks dřeva + 5 ks kamenů
Bojová aréna  Jousting Arena  cavalries 3000 zlaťáků + 20 ks dřeva
    champions 3000 zlaťáků + 10 ks dřeva
Katedrála Cathedral paladins 5000 zlaťáků + 20 ks dřeva + 20 ks krystalů
    crusaders 5000 zlaťáků + 10 ks dřeva + 10 ks krystalů
       
Barbar:      
Dům Hut goblins 300 zlaťáků
Domek Stick Hut orcs 800 zlaťáků + 5 ks dřeva
    orcs chiefs 1200 zlaťáků + 5 ks dřeva
Doupě (Dpe) Den wolves 1000 zlaťáků
Pueblo Adobe ogres 2000 zlaťáků + 10 ks dřeva + 10 ks kamenů
    ogre lords 3000 zlaťáků + 5 ks dřeva + 5 ks kamenů
Most Bridge trolls 4000 zlaťáků + 20 ks kamenů
    war troll 2000 zlaťáků + 10 ks kamenů
Pyramida Pyramid cyclopes 6000 zlaťáků + 20 ks kamenů + 20 ks krystalů
       
Kouzelník:      
Chatka Treehouse sprites 500 zlaťáků + 5 ks dřeva
Chata Cottage dwarves 1000 zlaťáků + 5 ks dřeva
    battle dwarves 1500 zlaťáků + 5 ks dřeva
Střelnice Archery Range elves 1500 zlaťáků
    grand elves 1500 zlaťáků + 5 ks dřeva
Kamenný kruh  Stonehenge druids 2500 zlaťáků + 10 ks kamenů
    greater druids 1500 zlaťáků + 5 sklenic rtuti
Ohrada Fenced Meadow  unicorns 3000 zlaťáků + 10 ks dřeva + 10 ks drahokamů
Rudá věž Red Tower phoenix 10000 zlaťáků + 30 ks kamenů + 20 sklenic rtuti
       
Čaroděj:      
Jeskyně Cave centaurs 500 zlaťáků
Hrobka Crypt gargoyles 1000 zlaťáků + 10 ks kamenů
Hnízdo Nest griffins 2000 zlaťáků
Bludiště Maze minotaurs 3000 zlaťáků + 10 ks drahokamů
    minotaur kings 2000 zlaťáků + 5 ks drahokamů
Močál Swamp hydras 4000 zlaťáků + 10 ks síry
Zelená věž Green Tower green dragons 15000 zlaťáků + 30 ks kamenů + 20 ks síry
Rudá věž Red Tower red dragons 5000 zlaťáků + 5 ks kamenů + 10 ks síry
Černá věž Black Tower black dragons 5000 zlaťáků + 5 ks kamenů + 10 ks síry
       
Nekromancer:      
Vykopávka Excavation skeletons 400 zlaťáků
Hřbitov Graveyard zombies 1000 zlaťáků
    mutant zombies 1000 zlaťáků
Pyramida Pyramid mummies 1500 zlaťáků + 10 ks kamenů
    royal mummies 1500 zlaťáků + 5 ks kamenů
Sídlo Mansion vampires 3000 zlaťáků + 10 ks dřeva
    vampire lords 4000 zlata + 5 dřeva + 10 krystalů + 10 drahok.
Mauzoleum Mausoleum liches 4000 zlaťáků + 10 ks dřeva + 10 ks síry
    power liches 3000 zlaťáků + 5 ks kamenů + 5 ks krystalů
Laboratoř Laboratory bone dragons 10000 zlata, 10 dřeva, 10 kamenů, 5 ks od ostat.
       
Mág:      
Domov Habitat halflings 400 zlaťáků
Ohrada Pen boars 800 zlaťáků
Továrna Foundry iron golems 1500 zlaťáků + 5 ks dřeva + 5 ks kamenů
    steel golems 1500 zlaťáků + 5 sklenic rtuti
Hnízdo Cliff Nest rocs 3000 zlaťáků + 5 ks dřeva
Bílá věž Ivory Tower magi 3500 zlata, 5 dřeva, 5 kamenů, 5 ks od ostat.
    archmagi 4000 zlaťáků + 5 ks dřeva + 5 ks kamenů
Hrad Oblaka Cloud Castle giants 12500 zlata + 5 dřeva + 5 kamenů + 20 drahok.
    titans 12500 zlata + 5 dřeva + 5 kamenů + 20 drahok.

Súvisiace hry: Might & Magic Heroes VII - Trial by Fire
Might & Magic Heroes VII
Heroes of Might & Magic III HD Edition
Might & Magic Heroes VI: Shades of Darkness
Might & Magic Heroes VI: Complete Edition
Might & Magic Heroes VI: Gold Edition
Might & Magic Heroes VI: Danse Macabre
Might & Magic Heroes VI: Pirates of the Savage Sea
Might & Magic Heroes VI
Might & Magic: Clash of Heroes
Might & Magic: Heroes Kingdoms
Heroes of Might & Magic Online
Heroes of Might & Magic 5: Tribes of the East
Heroes of Might & Magic 5: Hammers of Fate
Dark Messiah of Might & Magic
Heroes of Might & Magic 5
Heroes of Might & Magic 3.5: In the Wake of Gods
Heroes of Might & Magic 4: Winds of War
Heroes of Might & Magic 4: The Gathering Storm
Heroes of Might & Magic 4
Heroes of Might & Magic 3: Shadow of Death
Heroes of Might & Magic 3: Complete - Collector's Edition
Heroes of Might & Magic 3
Heroes of Might & Magic 3: The Restoration of Erathia
Heroes of Might & Magic 3: Epic Battles of Strategy and Honor
Heroes of Might & Magic 3: Armageddon's Blade
Heroes of Might & Magic 2: Gold
Heroes of Might & Magic 2: The Price of Loyality
Heroes of Might & Magic: Compendium
Heroes of Might & Magic 2: The Succession Wars
Heroes of Might & MagicDiskusia Príspevkov: 0 Hodnotenie
813 hlasov

100
60
20

80
40
0
48
Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2019 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |