HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
18855
5449
5063
1423
1599
6957
5104
10502
1687

Online 31155 uživatelů

Návody > Pharaoh


Zobrazení:34606

Budování egyptské říše není jen tak - snad tedy při něm nepohrdnete snůškou tipů a triků. Uspořádal jsem je sice tématicky do jakýchsi odstavců, ve skutečnosti je však lepší pročíst všechno - všechno totiž se vším souvisí...

Stavění obecné

V podstatě každou úroveň začínáte na holé pláni, kterou protkává jedna jediná dopravní tepna. Vřele doporučuji na začátku zpomalit čas tak na padesát procent - nebudete se muset rozhodovat tak rychle a budete všechno v pohodě stíhat (naopak na plných sto procent čas nastavte, až bude všechno fungovat k vaší plné spokojenosti). Rozvrhněte si zhruba budoucí rozložení města, zvláště s ohledem na řeku a silnici - tento krok je nevratný a je nepříjemné začínat po několika hodinách úroveň znovu jen proto, že jste to na začátku odbyli.

Důležité je uvědomit si několik základních věcí:

1. Průmyslu se nejlépe daří u řeky a co nejdál od domků. V podstatě jakákoliv průmyslová budova snižuje atraktivitu prostředí a brání tak domkům ve vývoji, tento vliv lze ale poměrně jednoduše zvrátit zkrášlováním města (bude o něm řeč později). Je třeba pochopit dvě zákonitosti - čím blíže jsou domy k výrobnám, tím horší je prostředí k bydlení, ovšem čím jsou dále, tím těžší je výrobny plně obsadit dělníky. Pochopitelně se od vás očekává kompromis v podobě obydlených zón nedaleko od průmyslu.

2. Bydlící zóny by měly být základem vašeho města - nahromaďte na co nejmenší ploše co nejvíce domků, přičemž dejte pozor na vhodné rozmístění ulic (mezi domkem a ulicí smí být maximálně jeden čtvereček). Křižovatky nechejte rozhodně volnější - později na nich vystavíte zábavní záležitosti. Ideálním tvarem je silnice do písmene "S", která obkličuje dva pásy zástavby čtyři čtverečky široké (další dva užší jsou po jejích okrajích). Těsně na kraj, malinko odděleně od zástavby, postavte na obou koncích všechny potřebné "instituce" - bazar s jídlem, hasičárnu, architekta, policejní stanici, doktory a pochopitelně nesmíte zapomenout na vodní rezervoáry (na obyčejné studny se rovnou vykašlete).

3. Řádně oddělte průmysl a bydlení - stačí pár čtverečků volného místa. Nejlepší je mít několik velkých průmyslových zón uprostřed a bydlícími zónami je obklíčit - tak to mají dělníci všude docela blízko, a přitom je neotravují výrobny v době volna.

Stavění konkrétní

Uvědomte si, že stavíte v podstatě pět druhů budov - obytné domky (ty vlastně nestavíte, jen rozmisťujete), užitné budovy (požární nebo policejní stanice, trhy s jídlem, atd.), průmyslové budovy (výrobna piva nebo papíru, různé sklady a továrny, taneční školy,...), užitečné městské stavby (palác, soudy, ale třeba i chrámy, svatyně nebo zábavní střediska), a konečně stavby zkrášlovací (sochy, zahrady,...), přičemž všechny druhy se zásadně liší v tom, jak je třeba je rozmísťovat.

O průmyslu i bydlení jsme už mluvili, ztraťme tedy pár slov o užitných budovách. Užitné budovy, hned jak je postavíte, vypustí do oběhu jednoho človíčka, zajišťujícího to, co byste od budovy čekali - hasiče, dbajícího na požární ochranu, architekta, kontrolujícího statiku domů, policistu, snižujícího kriminalitu, atd. Človíček vyrazí někam po cestě a chodí v podstatě nazdařbůh, přičemž moc nebere v potaz, kdeže jeho rodná bouda vlastně stojí. Přítomnost užitných budov snižuje atraktivitu prostředí (kdo bydlí v Praze v Bartolomějské, ví, o čem mluvím), takže mezi nimi a domky nechejte trošku místa. Stavte jich spíš víc než míň - hlavně později se hodí k uspokojování pracovních choutek obyvatelstva.

Zvláštní kategorií užitných budov jsou vodárna a bazar - jsou totiž nejdůležitější. Vodáren postavte co nejvíc, chlapíci s džbány musí procházet městem křížem krážem. Bazar by měl také stát na každém rohu a je třeba ho pravidelně zásobit jídlem - pokud ve scénáři nemůžete stavět pole, určitě jídlo dovážejte, jinak budou lidé permanentně trpět hladem.

Městské stavby stavte kdekoliv s tím, že třeba palác nebo vaše rezidence okolí zatraktivňují - můžete tedy jimi vylepšit reputaci nepříliš populárních čtvrtí. Chrámy stavte s rozmyslem a rovnoměrně - ideální je, když to má každý občan blízko alespoň ke dvěma bohům. Pozor na svatyně - slouží jen k oslavě božstev a lidé je pro svou duchovní útěchu využívat nemohou.

Zvláštní kategorií je "Beautification", tedy zkrášlování prostředí. Jakmile se z cesty obyčejné stane cesta dlážděná (a jakmile na to máte peníze), udělejte z ní plazu - velice to zatraktivní okolí. Pokud se některé domy nerozvíjejí, protože je poblíž nepříjemná stavba, prskněte někam sochu nebo v okolí vysázejte zahrady - účinek bývá okamžitý. Máte-li někde mezi domy mezeru (třeba mezi dvěma pásy domků), kam nemůžete umístit žádnou běžnou stavbu (třeba protože tam není silnice), zahrádkou, roztomilou soškou nebo svatyní nic nezkazíte.

Poslední speciální stavbou je "roadblock" - pravidelní roznášeči čehokoliv přes něj nesmějí, tak toho jak se patří využívejte a stavte jej jednak na okraj měst (aby se slouhové nerozprchli po krajině), jednak tam, kde jejich služeb nevyužijete. Také můžete pomocí roadblocků oddělit jednotlivé části města od sebe (roznášeči pak nebudou pendlovat všude, ale jen tam, kam je pustíte), což se mnohdy velice hodí a značně to může zpřehlednit správu města.

Vydělávání

V podstatě máte dva základní druhy příjmu - daně a obchod. Nevěřte tomu, že si s daněmi vystačíte, vaše investice budou tak vysoké (a tak časté), že všechny peníze zmizí dříve, než se nadějete. Co nejdříve postavte rezidenci, abyste mohli pobírat osobní plat, výběrčí daní rozmísťujte strategicky a hustě, jinak občané vyváznou bez placení. Platí jednoduchá úměra - čím lépe se občan má, tím lépe bydlí a tím lépe platí. Takže až budou všichni bydlet v palácích, nebudete vědět, co s penězi. Není na škodu občas kliknout na nerozvíjející se domek a zjistit tak, proč že jeho majitelé nebohatnou. Věřte, že investice do pohodlí vašich obyvatel se vám mnohokrát vrátí.

Obchod je věc veskrze zajímavá a veskrze fungující. Zaměřte se na některé odvětví "těžšího" průmyslu (výroba papíru nebo látek, vaření piva), zaměstnejte v něm opravdu mraky lidí a výsledek exportujte, co vám síly stačí - za chvíli budete mít po starostech s penězi.

Při obchodování dejte pozor, ať neprodáváte všechno - u strategických surovin stanovte určité minimální množství, které musí zůstat ve skladu. Hodí se to v okamžiku, kdy se faraón zblázní a bude po vás chtít "příspěvek".

Pokud jste v mínusu, pečlivě rozvažujte další kroky. Dlouhodobé bytí na mizině velmi uškodí vašemu Kingdom ratingu - a ten se setsakramentsky špatně vrací zpátky. Raději omezte investice a vyhoupněte se alespoň pár stovek nad nulu, bude se vám dýchat mnohem líp.

Válčení

O válčení se toho moc říct nedá - je ve Pharaohovi tak trochu do počtu. Většinou bude už z instrukcí pro ten který scénář jasné, bude-li se válčit, či nikoliv, v prvním případě tedy postavte všechny potřebné věci. Občas se vyplatí postavit výrobnu zbraní, i když válčit nebudete - pokud se najde ochotný kupec, jste za vodou.

Když už dojde k boji, jednejte rychle. Nejprve na případné nájezdníky automaticky zaútočí policisté, obvykle ale dlouho nepřežijí. Lučištníci bojují na překvapivě veliké vzdálenosti, zadejte jim tedy klidně rovnou povel k útoku, sami si dojdou, kam potřebují. Pěšáky používejte zásadně k obraně lučištníků - jakmile se jim totiž nepřítel dostane na tělo, je zle.

Náboženství

O náboženství by se dalo mluvit dlouho, ale vezmeme to stručně. Pořádně si prozkoumejte (v helpu, v tabulce u recenze nebo přímo ve hře) vliv jednotlivých božstev a chovejte se podle toho. Bohy uctíváte jednak stavěním chrámů a svatyň (svatyně lze postavit kamkoliv - nemusejí být u cesty), jednak pořádáním festivalů. Náměstí pro festivaly postavte kamkoliv, ale co nejrychleji (je potřeba velká volná křižovatka) a pamatujte - rok bez festivalu je ztracený rok. Předcházejte si hlavně toho boha, kterého v daném scénáři nejvíce potřebujete, alespoň malý festiválek uspořádejte občas všem (kontrolujte u poradců, který bůh je momentálně nakrknut).

Uvědomte si ještě jedno - obyvatelé chtějí bohy uctívat a z každého chrámu vyjde kněz, který ťape po okolí stejně, jako hasič nebo policajt. Tak dejte pozor a chrámy rozmisťujte strategicky.

Nezaměstnanost

Nezaměstnanost je problém v pozdějších částech hry - zprvu budete naopak pociťovat nedostatek pracovních sil. Jak proti ní bojovat? Těžko. Jakmile přesáhne určitou mez (okolo třiceti procent), lidé se naštvou a začnou vaše město hojně opouštět - nechejte je jít, však zase přijdou.

Pravidelně nezaměstnanost kontrolujte (stačí najet kurzorem na palác) a investujte - stavte nové výrobní řetězce, nové továrny, pracovní tábory, zábavní centra, prostě cokoli, co lidi zaměstnává. Provoz těchto zařízení vás vlastně nic nestojí (vyjma platby při stavbě) a skoro všechna vám zprostředkovaně vydělávají peníze. Při vytyčování prostoru pro domky nechávejte "volná místa" - později na ně můžete umisťovat nové stavby. Poslední záchrana pro zaměstnání dalších lidí jsou základní užitné budovy (policejní nebo požární stanice, atd.), kterých můžete rozmisťovat po městě kolik chcete. Pracovní tábor navíc také nikomu neuškodí - a zaměstná dvacet lidí.

Kingdom Rating

Kingdom rating je velice ošidný ukazatel, který velice rád klesá. Nejhorší je, jste-li dlouhodobě finančně v mínusu - klidně pak spadne i na nulu a dostat ho zpátky je kumšt (a může to zabrat i roky). Kingdom rating se zvyšuje nejlépe tak, že vyhovujete faraónovým požadavkům ("dej mi tolik a tolik toho a toho"), potřebujete-li nutně rychle zabodovat, můžete dávat dary i z vlastní aktivity (z menu poradců). To ovšem nedělejte moc často - maximálně jednou do roka, jinak darování ztratí na účinnosti.

Posledním východiskem z nouze je snížení (nebo úplné zrušení) vašeho osobního platu - pracujete-li zadarmo, zvýší se váš Kingdom rating o kousek každý rok.

Jídlo

Jídlo může být také problém, zvláště v těch scénářích, kde nemůžete obhospodařovávat pole. Lov vám vystačí tak tak, rybolov skoro vůbec - v každém případě stavte loveckých chýší nebo rybáren opravdu hodně (na třítisícové město je potřeba mít desítky rybářů!). Později lidé rozmazleně požadují více druhů jídla - tak jim něco nechejte dovézt. Máte-li dost peněz, importujte jídlo už dříve - najedení se rychleji vyvíjejí a rychleji bohatnou.

Dejte pozor na sýpky - jsou veliké a lidé neradi bydlí poblíž. Na druhou stranu by to k nim neměly mít daleko ženštiny z tržnice, tak je stavte (jako všechno) strategicky - třeba někam doprostřed.

Závěrem

Pharaoh je hra zajímavá a komplexní - a dalo by se o ní mluvit dlouho. Přesto vám poradím jediné - hrajte, hrajte, hrajte. Na mnoho zákonitostí prostě přijdete až během hry, tak je pak využívejte. Pusťte si raději nějakou lehčí obtížnost, zvláště nemáte-li s podobnými hrami moc zkušeností. Držím palce.

Súvisiace hry: Pharaoh: Cleopatra
Pharaoh's Revenge
Pharaoh: Campaign Walkthrough
FaraoDiskusia Príspevkov: 15 Hodnotenie
1544 hlasov

100
60
20

80
40
0
40
Zobraziť všetky Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2019 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |