HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
19280
5452
5063
1426
1599
7062
5253
10942
1687

Online 1228 uživatelů

Návody > Quake Deathmatch

 Hra 
Návod

Zobrazení:8968

V tomto článku se budu komplexně věnovat strategii pro Quake - deathmatch a to téměř výhradně pro hru dvou proti sobě. Přesto si troufám tvrdit, že většina triků se dá použít i při hře více hráčů, pokud ovšem nehrají Teamplay. Vše je dáno mými zkušenostmi, kdy povětšinou hraji pomocí sériového kabelu či modemu a k síti se dostanu jen zřídkakdy. Teamplay jsem hrál přibližně třikrát a za zhruba 60 minut mi nijak neučarovala. Opět můžete tento článek doplnit svými poznatky třeba právě pro ni.

Různé typy hry

Jakou zvolit strategii

Volba strategie je velice důležitou věcí. Nejdůležitější je znát soupeře. Dobré je si pa matovat z minulé hry jeho styl. Nikdy však nikoho nepodceňujte. Za jediný týden mohl soupeř nahrát třeba 20 hodin a zlepšit se třeba o 200%. Přestože jste i tak lepší, ani se nenadějete a má 10 fragů. A to jenom kvůli podcenění, tedy zbytečně. Další důležitou věcí je znát strukturu levelu do posledního záhybu, včetně všech tajných oblastí, protože hlavně ty obsahují často cenou munici a zbraně. Zejména jsou důležitá strategická místa se zbraněmi, Quad Damage nebo Ring of Shadow. Pokud si perfektně prozkoumáte obsah úrovně, můžete tomu přizpůsobit herní styl. Další důležitou věcí je znalost všech Dmatch startů. Podle nich můžete lehce vydedukovat, kde že se to právě hráč nachází. Specielně v prvních, ne zrovna velkých úrovních můžete během několika sekund "oběhnout" všechna tato místa a bez větších problémů soupeře opět poslat do věčných lovišť. Dokud si nesebere lepší zbraň, dokud si nevezme brnění, je to pro vás lehký terč a je třeba toho využít. Jakmile to stihne, šance se vyrovnávají ...

Je také nezbytné upravovat strategii v průběhu hry, v reakci na stav fragů (při velké ztrátě je nutné začít riskovat, naopak při velké převaze musí být aktivní soupeř a můžete tedy očekávat více či méně bezhlavý útok), a podobně. Při volbě strategie je však nejdůležitější poznat soupeře a kompletně mu přizpůsobit hru. Například je vhodné odhadnout oblíbené zbraně či místa souboje a nepovolit mu k nim přístup (např. záměrně sbírat raketomety i když vám nevyhovují. Důležité je, že vezmete soupeři jeho ?zbraň").

Základní strategie aneb podvědomé činy

Všechno co bude uvedeno v této části, dělají ti nejlepší automaticky. Začátečníci bohužel tyto základy často považují za nedůležité, nebo je vůbec neznají. Proto bych, i přesto že asi většina čtenářů bude číst to co již dávno zná, je zde rád uvedl. Jedná se totiž o základní reflexy, bez kterých nemá cenu Dooma nebo Quaka hrát. V Quaku nestačí jen vidět, musíte i slyšet. Pokud máte kvalitní zvukovou kartu - jedno jestli 8bit či 16bit, hlavně musí být stereo, používáte sluchátka a soupeř má jen mono Soundblaster, jste o několik kroků napřed. Podle zvuku poznáte skutečně mnoho a hlavně i to co v dané chvíli nevidíte. Samozřejmě rozpoznáte, že například soupeř někde za rohem z nudy střílí do zdi. Poznáte ale také, na jaké straně a v jaké zhruba dálce se soupeř nachází. Z toho lze poměrně přesně vydedukovat jeho polohu a zařídit podle toho další postup (schovat se, nebo vystřelit do průchodu raketu apod.). Každý ?čin" má v Quaku jiný zvuk. Jiné typy dveří vydávají jiný zvuk, naučte se je rozpoznávat. V Quaku však nestačí jen vidět a slyšet. Musíte i předvídat. Předvídat úplně vše ! V dálce slyšíte zvuk charakteristický pro výtah (soupeř se nachází v prostoru u výtahu), nebo zvuk dopadu na zem (soupeř právě seskočil z nějaké výšky). Pokud hrajete volbu, kdy e předměty určitou dobu po sebrání znovu objevují, musíte předvídat znovuobjevení zbraní, munice či energie. Všechny tyto předměty se narozdíl od Doomu, kde se obnovovaly vesměs po 30 sekundách (kromě neviditelnosti a nesmrtelnosti), obnovují v několika různých časových intervalech (viz. tabulka). Samozřejmě si nemůžete postavit před monitor budík a stopovat si, kdy se znovu objeví brokovnice. Můžete však dobu přibližně předvídat a také si pomoci následujícím způsobem. Tak například vezmete v jedné místnosti brokovnici a ihned vedle "sedící" raketomet. Poté se vrátíte do místnosti s brokovnicí (teď tam samozřejmě není) a ve chvíli kdy se objeví brokovnice, by se měl raketomet objevit ve stejném časovém intervalu v jakém vám před chvílí trvala cesta od brokovnice k raketometu. zkušení hráči si tak mohou vytvořit stálou cestu a zajístí si tak, že vždy budou mít čím střílet.

brnění20 sec.
energie20 sec.
zbraně30 sec.
ammo30 sec.
biosuit60 sec.
quad damage60 sec.
neviditelnost5 min.
nezranitelnost5 min.

Malý dodatek: Megahealth se obnovuje 20 sekund od okamžiku, kdy jeho poslední držitel buď zemře nebo jeho zdraví klesne zpět na 100%.

Pokud atakujete hráče, velmi častou školáckou chybou je, že vystřelíte pár raket a čekáte nebo zkoumáte, zda to soupeř přežil. To je nesprávné. Využijte své momentální převahy a radši obětujte další munici a nebo, pokud si nejste tak docela jisti úspěchem střelby, radši ihned vykliďte prostor a nedejte mu šanci na odvetu. Kromě toho, že soupeře zastřelíte existuje ještě jedna cesta k získání fragu. Totiž pomocí teleportu (tzv. "telefrag"). Stačí když se přenesete na místo, kde ještě stále nepřítel stojí (buď to stihnete ihned po něm a nebo se z neznalosti nehýbá). V tu chvíli automaticky umírá hráč, který byl na místě jako první. Je úplně jedno, zda má 200% zdraví a 200% armor, či jen 15% zdraví - prostě zemře. Tento fígl naštěstí (bohužel) není možné provést v několika málo úrovních, kde nejsou žádné teleporty. Přesto se vám to může přihodit i zde - a sice pokud stojíte na místě, kde se obnovují mrtví hráči a zrovna se jeden z nich obnoví na vámi ?obsazeném" místě. Všichni hráči se podvědomě ihned po obživnutí rozeběhnou sbírat zbraně. To je také chyba. Zkušený Quaker má totiž v hlavě vypočítanou dobu, za kterou se dostanete odněkud někam a s předstihem tam pošle raketu. Proto se vždy někde trochu ?zdržte" aby soupeř neměl šanci předvídat pohyb. Toto platí také z druhé strany. Pokud nepřítel tuto obranu nezná a stále utíká, za chvilku si v hlavě propočítáte potřebný čas a máte bod téměř zadarmo.

Pohyb a ovládání

Asi nemá cenu připomínat, že musíte používat , tedy neustále běhat, používat , tedy uhýbat před střelami do stran a zvládnout střelbu v pohybu. To jsou úplné základy, bez kterých vás porazí každý. Ideální ovládání je klávesnice+myš. Pomocí myši se veškeré pohyby několikrát zrychlí. Zpočátku je velmi obtížné si na ní zvyknout, ale naučí se to každý. Základní pohyb na myši je otočka o 180 stupňů. Sice stačí trhnout do strany, ale mnohem efektivnější a hlavně s minimální potřebou prostoru je postup se shiftem, klávesou pro stranu a oblouk na myši. Je to obtížné vysvětlit, ale tento manévr je jednoduchý. Mnohem těžší je se naučit tzv. Circle strafe, což je v podstatě obíhání kolem nepřítele, aby nemohl zamířit a efektivně vystřelit. Dá se zvládnout i na klávesnici, ale ne tak precizně a lehce jako s myší. Tímto manévrem začátečníka úplně vyvedete z míry a bez problémů ho fragnete.

Pokud je nepřítel podstatně lépe vyzbrojen, pochopitelně před ním unikáte. Pokud máte alespoň kulomet či brokovnici, nejlépe je couvat. Máte tak dvě výhody oproti klasickému ústupu. Za prvé se alespoň můžete pokusit soupeře zranit (výborné je použít nailgun - znesnadní mu pohyb a částečně i výhled) a za druhé máte přehled o soupeřově postavení. V tuto chvíli však musíte ještě uvažovat, kam vlastně couváte. Couvejte k munici, zbraním, energii, či místům vhodným pro obranu. Velký rozdíl oproti Doomu nastal v možnosti volného pohybu do stran. Je toho potřeba využívat a to nejen při pozorování, ale také při zaměřování v tuhém boji. To si vyžaduje velmi přesné ovládání, které vám bude opravdu vyhovovat. existuje několik verzí. Věřte mi, opravdu stojí za to si udělat čtrnáctidenní výcvik v ovládání myší - bude to stát za to.

Obranná hra

V tomto způsobu hry vám asi moc neporadím, protože ho nesnáším. Pro některé úrovně je vyloženě nevhodná, ale pravdou je, že místa kde se může člověk schovat a útočit jsou všude. Obranná hra je vhodná na místech s velkými výškovými převýšeními, či na místech, kde vás sice nemůže soupeř překvapit ze zálohy, nicméně kde máte nějakou ústupovou cestu. Mnoho lidí si myslí, že podstatou obranné hry je vyčkávat na dobře ozbrojeném a strategickém místě na soupeře a pak ho sejmout. Jistě, mají pravdu, ale před těmito lidmi je lehká obrana. Kromě toho vyčkávání musíte takticky soupeře dostat tam, kam chcete, případně alespoň odříznout přístup k elitním zbraním (raketomet, granátomet a Thunderbolt). Důležité je pochopit, která to místa jsou vlastně strategická. Pochopitelně ta, která jsou frekventovaná (pokud to není zrovna láva:-)). Ale nejen ta. Dále je dobré vyčkávat v temných místnostech či chodbách, kde vás soupeř vidí až z té nejbližší blízkosti, nicméně vy ho vidíte (spíše jeho stín) do této temné oblasti vstupovat. Také si můžete pro vyčkávání vybrat prostory blízké zbraním. Obranná strategie se na rozdíl od útočné podstatně liší úroveň od úrovně, takže je k jejímu zvládnutí potřeba konkrétní znalost všech levelů a jejich secrets. Taktika se také podstatně liší v závislosti na počtu spoluhráčů či protihráčů.

Pokud máte obrannou hru rádi, zkuste se zamyslet nad jejím smyslem. Quake se hraje na fragy, ne na přežití. A pokud vás někdo zabije, konto zůstává pořád stejné. Z toho vyplývá, že se vyplatí riskovat a při několika prohrách získat více fragů než přežít a získat třeba jen několik málo bodů. Zapomeňte i na "sniping" a "camping" - dostanete pár soupeřů a jsou to levné fragy, ale místo čekání na levný cíl jste mohli pozabíjet "těžkých" cílů třeba deset.

Minulý odstavec samozřejmě neplatí při hře 1on1, kde má přeci jen obranná hra jistý smysl. Když zemřete, soupeř získá bod. Počty jsou jednoduché.

Útočná hra

Když se sejdou dva (či více) dobří hráči, kteří hrají útočným stylem, pak má Quake největší kouzlo a zažijete nejvíce zábavy. Opět však platí pravidlo nepodceňovat soupeře a nepřeceňovat sebe. Protože munice není nikdy nazbyt, snažte se jí šetřit, ovšem nikdy na lepších hráčích. Ty raději zasypejte raketami, než je rozvážně bombardovat jednu po druhé. I když zde záleží na vašem umu mnohem více než v předchozím odstavci, i tady je potřebná znalost mapy. Velmi častou chybou je doplňování zbraní a munice hned po zabití nepřítele. Tím mu totiž dáváte šanci na totéž a poté je již souboj oboustranně vyrovnaný. Pokud máte jen trochu munice a stále vám ?slouží" zdraví, zapomeňte na zbraně a vydejte se za soupeřem. Využijte tak jeho neškodnosti. Aby byla útočná hra efektivní, je potřeba mít dostatek kvalitních zbraní a munice do nich. Síla Quaka je v tom, že každá zbraň má unikátní vlastnosti a hodí se pro trochu jinou situaci. Níže naleznete popis zbraní a to včetně velmi přesných srovnávacích tabulek...

Posledními odstavci jsem nechtěl říci, že existuou obranáři a útočníci. Prakticky každý hráč je unikátní i když se dají rozdělit do několika škatulek.

Triky a fígle

 1. I když budete hrát jeden proti jednomu, může být zábavné zapnout TEAMPLAY. Dosáhnete tím totiž jedné změny v pravidlech - vlastní rakety a granáty vás za zádných okolností nezraní.
 2. Za žádných okolností se nezastavujte. Budete tak lehkým cílem, že to snad soupeři neudělá ani radost :-). I když zrovna na někoho čekáte, musíte být pořád ve střehu a je-li třeba jen minimální nebezpečí překvapení ze zálohy, pohybujte se.
 3. Thunderbolt má velmi zajímavý efekt když ho použijete ve vodě :-). Stačí jedna střela a všichni, včetně vás, jsou mrtvi. Má to dvě výhody - zaprvé můžete v případě velké přesily všechny soupeře během zlomku vteřiny zničit a zadruhé je dobré jej ve vodě používat po sebrání Pentagram of protection :-). Má to okamžitý efekt. Málo se ví, že je takto možné dokonce zabít i nepřítele mimo vodu, a to tehdy, když pomyslná spojnice mezi vámi a jím není přerušena zdí.
 4. Okamžitě po zabití nepřítele zaberte jeho batoh. Jsou v něm všechny jeho zbraně i náboje, takže se tento malý dáreček může proměnit v obrovskou, často rozhodující, výhodu.
 5. Při hře více hráčů často dojde k situaci, kdy jsou všíchni na jednom místě a bezhlavě do sebe střílí. Pokud se do takové bitky dostanete, samozřejmě dělejte totéž a nejlépe s raketometem, pokud však sleduejte souboj zpovzdálí, není odvěci nenápadně do hloučku přihazovat granáty.
 6. Když máte na mušce běžícího nepřítele, nestřílejte tam kde právě je, alébrž tam, kde bude ve chvíli, kdy tam raketa, hřebík nebo granát doletí. To neplatí v případě obou brokovnic a Thunderboltu, což jsou zbraně okamžitého účinku.
 7. Představte si situaci, kdy běžíte dlouhou chodbou, která se najednou točí do prava. Pokud půjdete normálním způsobem, soupeř, který bude čekat za rohem vás spatří dříve než se k němu otočíte čelem a bez potíží vás zabije. Proto se nejprve otočte čelem k novému směru chodby a teprve potom úkrokem vkročte do ní. Tím budou šance vyrovnány a dokonce bych řekl, že jste ve výhodě, protože jste ve střehu, zda za rohem někdo nečíhá, kdežto soupeř čekající za rohem takto dává "pozor" třeba už minutu a to jeho soustředení značně oslabí (ano, i takto musíte uvažovat). Celý tento manévr je samozřejmě nutné učinit ve spěchu ...
 8. Další zajímavou vlastností Thunderboltu, o které se moc neví je její dosah. Kupodivu nestřílí až do zdi, ale pokud stojíte v nějaké delší chodbě nebo rozlehlejší místnosti, jeho dosah je omezen (přesnou vzdálenost si vyzkoušejte). Proto na to nezapomeňte a i zde raději používejte Rocket Launcher či jinou v tomto směru účinou zbraň.
 9. Mezi málo známé, ale v prostředí pokročilých hráčů hojně používané triky patří tzv. rocket jump. Rocket jump provedete tak, že se přepnete na raketomet, skloníte svůj pohled k zemi, co nejvíc to jde, a pak současně zmáčknete Fire a Jump. Pokud se rocket jump povede, je výsledkem skok,a to o dost vyšší, než skok normální. Lze se takto dostat i na místa, která jsou jinak nedostupná a nebo se k nim musí jít oklikou. Věřte tomu nebo ne, ale například megahealth (lékarnička 100%) v první úrovni E1M1 je dosažitelná nejen zdlouhavým a opatrným klasickým postupem, ale i rocket jumpem.
 10. Máte málo prstů a příliš důležitých tlačítek na klávesnici ? Snadná pomoc, udělejte si pomocí konzole vlastní konfiguraci, která vám umožní udělat nějakou operaci namísto 5ti tlačítkami stisknutím jednoho jediného.
 11. Existují tři tipy brnění. Nazveme je zeleným, žlutým a červeným. Na první pohled se liší pouze svou hodnotou (100, 150 a 200), ale skutečnost je jiná. Ve skutečnosti je totiž odlišná i jejich absorpce - znamená to,ž e při nejslabším zeleném brnění se bude 30% zranění absorbovat do brnění a 70% do energe (tj. při zranění 50 bodů půjde 15 na úkor brnění a 35 na úkor energie). U žlutého brnění je poměr 60 ku 40ti ve prospěch energie a u nejkvalitnějšího červeného je to 20 ku 80ti pro brnění (tzn. že stejná 50ti bodová střela vezme 10 bodů z energie a celých 40 z brnění). Samozřejmě to znamená supervýhodu pro červené brnění, ale na druhou stranu se "vyplácá" nejdříve, zatímco to zelené alespoň vydrží.
 12. Pokud si se soupeřem na dálku z očí do očí vyměňujete rakety, dobřče víte, že není až tak velký problém mezi nimi uhýbat. Zkuste někdy vystřelit do země blízko něj. Jak známo, raketa má plošný efekt a pro zabití nebo alespoň zranění, nemusí být zasažen přímo cíl.
 13. Vždy, když někoho zabijete, seberte jeho batoh (backpack). Ten obsahuje nejen všechny náboje, ale také zbraň, která byla aktivní (používaná) ve chvíli úmrtí hráče. A u raketometu nebo thunderboltu to může být celkem výhodný "kauf".
 14. Koukáte se rádi na soupeře škvařícího se v kyselině? Příště ho raději pozdravte raketou, kromě skvělého požitku získáte i frag. A to úplně zadarmo :-).
 15. Pokud máte prázdné ruce, nemáte čím střílet a protivník vás bombarduje raketami? Zkuste se dostat přímo k němu. Přinejmenším ho zraníte, přinejlepším ho vezmete s sebou.
 16. Pokud opět nemáte příliš šancí, málo energie, žádná munice a přesto se ještě v batohu najde něco do thunderboltu, můžete získat celou kupu fragů když vystřelíte ve vodě, pokud tam zrovna pribíhá souboj. Málokdo však ví, že i síla této akce není pevná. Vše je nečekaně ovlivněno počtem cellů, které máte v držení. Pokud jich je více než dvacet, máte pramalou šanci na přežití i se skvělým brněním a energií (stejně tak pochopitelně nepřítel). Pokud však střílíte jeden z posledních nábojů, nebo dokonce ten úplně poslední, je pravděpodobné, že to všichni řpežijete jen s malým zraněním a šokem :-).
 17. Snažte se využít časových intervalů, ve kterých se znovuobjevují quady, energie, brnění nebo další artefakty. Buď jste tak geniální, že Vám v mozku tikají hodinky a minutu máte v malíčku, nebo si pořiďte budík. Další variantou je nová vlastnost QuakeWorldu - u jednotlivých jmen se objevuje čas, jak dlouho jsou "on-line". Poslední věci, kterou můžete učinit je "cestování". Je to jednoduché - na jednom místě vezmete kupříkladu granátomet, uběhnete do druhé místnosti a seberete raketomet. Až se po půl minutě vrátíte a seberete opět granátomet, víte, že raketomet se objeví přesně za tu dobu, kterou Vám před chvílí trvalo uběhnutí té cesty. V některých úrovních se dá udělat i celý okruh mezi těmito artefakty a nejen že jste obrněni, ale navíc tím z boje vyřadíte soupeře, kteří nemají brnění ani zbraně :-).
 18. Pokud si vezmete Megahealth a získáte max. 200% energie (tak jak známo sama ubývá až do hodnoty 100%). Není to ještě konec. Pokud seberete další megahealth, můžete energii navýšit až na 250%. Nutno podotknout, že levelů se dvěma "tuplovanými lékárničkami" (můj vlastní výraz:) zrovna moc není.
 19. Používejte uši ... naučte se veškeré zvuky ze hry - snadno pak odvodíte, kde se soupeř nachází. Používejt raději sluchátka než klasické reproduktory, stereo pak lépe vynikne a lépe odhadnete, odkud se linou ty smrtelné střely.
 20. Boj pod vodou podléhá úplně jiným pravidlům než ten jak ho známe z pevniny. Fakt, že se hráč pohybuje značně pomaleji je všem dobře známý, stejně tak všichni víme, že je zde jisté omezení, maximálně můžeme ez úbytku a zdraví strávit pod vodou něco kolem 11-ti sekund. Následně se úbytek energie odvíjí opět od délky pobytu pod vodou, dvanáctou sekundu ztratíte 4%, ale o pár vteřin později již 10%. Jistě jste si také všimli horšího výhledu - ten ovšem lze odstranit příkazem "r_waterwarp 0.", což vřele doporučuji, protože poté vidíte soupeře mnohem jasněji. Velmi nepříjemné jsou také zvuky, které pod vodou hráč vydává. Pokud chcete stoupat, namísto klávesy "jump" využijte "swim-up", pokud chcete zůstat neodhaleni při vstupu do vody, pak doporučuji při kontaktu s vodou stisknout klávesu "jump" (i to vydá jistý zvuk, ale menší než obvykle!). A poslední podvodní tip je spíše perličkou - jste-li neviditelní, nebude slyšet polykání vody.
 21. Dostat se z vody je občas docela problém. Vedou-li daným místem schody, není to žádný problém, ale jinak se doporučuje spolustisk "swim-up" a "forward". Pokud použijete místo "swim-up" tlačítku "jump", výsledek bude stejn, ale hráč vydá hlasitý zvuk.
 22. Zbraně dostávají pod vodou poněkud jiné vlastnosti, odvíjející se především z již vyjádřených změn chování hráče. Vzhledem k značně pomalejšímu pohybu hráče se doporučuje double-shotgun a především Super-Nailgun, která pod vodou převyšuje i raketomet. U něj je totiž v normálním prostředí běžné střílet spíše než do hráče do podlahy, zdi či stropu. To ale pod vodou odpadá - kontakt s pevnými stěnami zde není tak obvyklý.

Zbraně

 1. Axe, sekera - O možném použití sekery v Deathmatchi se nemá cenu dlouze rozepisovat. Jediné použití se skrývá ve spojení sekery s Quad-damage.
 2. Single-barrered Shotgun, brokovnice - Zbraň vhodná k použití na dlouhé vzdálenosti a na okamžiky, kdy již nezbývá mnoho munice.
 3. Double-barreled Shotgun, medvědice - Medvědice je naopak vhodná na menší vzdálenosti a její účinnost už je celkem slušná.
 4. Nailgun, kulomet - "Hřebíkomet", ač se to na první pohled nezdá, je výborná zbraň, která najde použití v mnoha situacích. Cíl totiž dokáže zpomalit, oslepit a znesnadnit jeho přímý útok. Oproti superkulometu nežere tolik munice, takže vydrží s plnými zásobníky velmi slušnou dobu. Nevýhodou je dosti malá účinnost, srovnatelná s jednoduchou brokovnicí.
 5. Super nailgun, super-kulomet - Opět výtečná zbraň se zhruba stejnými výhodami, ale s dvojnásobnou účinností a spotřebou než nailgun. Při použití s Quad-damege se jedná o jednu z nejlepších zbraní a předčí pak dokonce i raketomet.
 6. Grenade Launcher, granátomet - Když se ví jak na to, můžete s granátometem slavit nevídané úspěchy. Tím chci říci, že je, narozdíl od ostatních zbraní, potřeba se s ním naučit zacházet. Další jeho výhoda je v tom, že se jako jediný může použít na soupeře za rohem apod. Částečnou nevýhodou může být destrukční doba, ale i z toho se dá udělat výhoda.
 7. Rocket Launcher, raketomet - Pro většinu deathmatch profesionálů jasně nejlepší zbraň. Oproti granátometu má okamžité účinky a s trochou cviku dosáhnete obrovské přesnosti. Stejně jako v případě granátu je účinek jedné střely až 120% energie (to při čistém zásahu z optimální vzdálenosti, který se moc často nepodaří).
 8. Thunderbolt - Tato zbraň, ačkoliv to id Software v manuálu uváděl opačně, JE v shareware verzi. Sice jí nenajdete v normálních úrovních, ale můžete si jí vyvolat cheatem. V každém případě se jedná o jakousi mutací mezi Plasma Fire a BFG z Doomu. Vzhledově by se určitě přiřadila k plasmě, ale její účinek je naopak "děsivý" :-). Používejte opatrně, neuvěřitelně to žere. Vzhledem k menšímu výskytu nábojů se moc nepoužívá a podle mne je to dobře, protože mezi ostatní zbraně jaksi nezapadá. Za jedinou sekundu může ubrat až 300% energie, což sice může být na první pohled dost, ale sekunda je dlouhá doba a málokdy se podaří (V Internetové hře ještě hůře) mít někoho na mušce celou vteřinu.
serazeno podle zbranínicivostrychloststrel/secnicivost/secspotreba
axe20okamžitý úcinek240n/a
shotgun-min4okamžitý úcinek281 shell
shotgun-prumerne14okamžitý úcinek2281 shell
shotgun-max24okamžitý úcinek2481 shell
super shotgun-min4okamžitý úcinek1.462 shells
super shotgun-prumerne30okamžitý úcinek1.4432 shells
super shotgun-max56okamžitý úcinek1.4802 shells
nailgun93.15451 nail
super nailgun183.15902 nails
grenade launcher1201.91.652001 raketa
rocket launcher1203.11.251501 raketa
thunderbolt30okamžitý úcinek103001 cell
hrác chodící-0.6---
hrác bežící-1.0---

Z této tabulky můžete vyčíst účinnost jednotlivých zbraní. Pro lepší strovnání je uvedena i rychlost chůze, takže můžete vidět, že raketa letí zhruba třikrát rychleji než hráč běží.

Velmi zajímavé je porovnání hodnot shotgun a super shotgun - jejich hodnoty jsou rozděleny do tří částí, neboť je velmi důležité, jak se přesně trefíte a z jaké vzdálenosti střílíte (broky mají ve větší vzdálenosti větší rozptyl).

Súvisiace hry: WRATH: Aeon of Ruin
Quake Champions
Quake Live
Quake 4
Quake 3: Gold
Ultimate Quake
Quake 3: Team Arena
Quake 3: Arena
Quake 2 Mission Pack: Ground Zero
Quake 2 Mission Pack: The Reckoning
Quake 2
Quake Mission Pack 2: Dissolution of Eternity
Quake Mission Pack 1: Scourge of Armagon
Deathmatch Maker
Quake
Urban Terror
Toolkit for Quake: 2nd Edition
Toolkit for Quake: 1nd Edition
Quake: The Nehara Project
Quake: Shrak
Quake: Malice
Quake: Aftershock ToolBox
Quake: Aftershock
Quake DEAATCH - Demo Verzia
Quake 3: Bid For Power
Quake 2: Strategy Master
Quake 2: Juggernaut
Quake 2 Netpack 1: Extremities
Qoole - Quake 2 Level EditorDiskusia Príspevkov: 0 Hodnotenie
801 hlasov

100
60
20

80
40
0
49
Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2019 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |