HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
18845
5446
5063
1423
1599
6952
5100
10494
1687

Online 10915 uživatelů

Návody > Septerra Core: Legacy of the Creator


Zobrazení:18119
Autor návodu:Page 07 (Abecedaher.cz)

Část první, Oasis

Shlédněte celé intro, načež si vezměte z lednice chleba. Prozkoumejte Downtown Oasis (lokace, v níž se objevíte po odchodu ze strýcova bytu). Jsou zde tři obchody a bar, můžete se do nich podívat, ale zatím máte málo peněz, takže asi nic moc kupovat nebudete. Promluvte si ale se všemi lidmi, které potkáte, tj. třemi chlápky v baru, ženou a dětmi na náměstí, mužem v modrém oblečení a šerifem. Vyjděte ven a opusťte i oblast Oasis. Na mapě světa se vydejte do části zvané Badlands. Tam vás čeká prvních pár soubojů, nic obtížného, ale životy si hlídejte. Po projití Badlands zamiřte do Azziz´s Temple, kde vás čeká jednak lekce, kde se dozvíte něco víc o magii v Septeře (dokonce dostanete i kartu Water). Také tam na vás čeká nepříjemné zjištění, že Tori nepřišel na pravidelnou hodinu. To samozřejmě nemůžete nechat jen tak, takže se vraťte zpátky do Oasis a zburcujte strýce (nedbejte na Toriho, který se snaží zachránit si kůži a chce po vás, abyste mu pomohli to utajit). Poradí vám, že Toriho nejspíš najdete v lokaci Water Pumping Station (tato se nachází směrem na jih po cestě od Oasis). Ještě než se tam vydáte si ale zdřímněte v pohodlné postýlce v místnosti vlevo a osomrujte strýce o další chleba.

Ve Water Pumping Station vás čeká nepříjemné překvapení. Tori je oním pašerákem zbraní, kterého šerif hledá! Budete však vyrušeni strážemi a Tori zbaběle zdrhne. Boj je tedy na vás. Vítězstvím získáte i kartu Heal, která se určitě bude velmi hodit. Následně se vraťte do města. Vchod hlídají Grubbovi roboti, ale po krátkém rozhovoru vás dovnitř pustí. Samozřejmě jděte za strýcem a opět mu všechno bonzněte. Vyšle vás za Torim do Outlaw Canyon. Po námitce, že je to přeci jen dosti daleko, vám poradí, abyste šli za Grubbem - mohl by pomoci. Nu, po krátkém spánku se za ním vydejte (Grubb´s Workshop, západně od Water Pumping Station) - přidá se k vám i se svým robopsem. Grubb je rychlý, ale slabý, má ovšem jednu vynikající vlastnost - umí opravovat přátelské mechanické postavy za 5 Core Energy. To samozřejmě používejte jak to jde a léčte si Runnera (tak se robopes jmenuje). Tuto vlastnost lze použít i na roboty nepřátelské, těm ovšem životy nepřibudou, ale spíše rapidně klesnou. Runner je Grubbovým pravým opakem. Je pomalý, ale silný - jeho laser má tu skvělou vlastnost, že zasáhne všechny ve své dráze. Navíc Runner umí krást, ovšem v obchodech pozor - když vás chytnou, tak příště zdraží. V Grubbově dílně se ještě nezapomeňte vybavit Core Generatorem. Pokud si chcete své svěřence trochu vytrénovat, pobijte pár psů v Badlands, jinak se vraťte do Oasis. Nejdříve se vraťte ke strýci, osomrujte ho o další chleba a vyspěte se. Pak zamiřte do lokace Junk Heap. Z vraku letadla tam totiž Grubb vyhrabe Power Armor, a ten se jistě hodí. V obchodech ve městě prodejte nepotřebné věci a nakupte lepší výbavu. Zapomenout nesmíte ani na zásobu chlebů.

Nastal čas vydat se zachránit Toriho. Cesta do Outlaw Canyonu vede pouze přes Water Pumping Station, takže tam zamiřte. Napravo od konstrukce seberte drát a jděte nahoru po potrubí. Nahoře narazíte na větrák. Když ho prozkoumáte, Grubb řekne, že by se dal zkratovat. No a k tomuto účelu se perfektně hodí drát, který jste prozřetelně sebrali dole. Připojte s jeho pomocí k ovládacímu panel Power Generator a můžete projít nahoru. Hurá po cestě dolů a směr Outlaw Canyon. Cestou budete muset projít lokací Desert Pipes.

V lokaci Desert Pipes vás čekají souboje, souboje a zase jenom souboje. V zásadě se potkáte se třemi typy nepřátel - černými krabopavouky, kteří jsou docela pomalí, takže se nebojte útočit tvrdšími útoky, dávejte si ovšem pozor na vylepšenou verzi krabopavouka, který má na zádech oranžový emblém - umí nepříjemné masově zraňující kouzlo. Dál vás čekají trapní zelení brouci, jejichž zabití by vám nemělo činit větší problémy, a krabi. Kraba nikdy nezraníte za víc než za 1HP, takže se snažte útočit jakmile to jde těmi nejslabšími útoky. Jinak pokud se vám chce, probojujte se do levého horního rohu této lokace, najdete tam bednu s pár docela zajímavými věcičkami. Ještě jedna glosa: pokud bojujete s více nepřáteli, vždy se zaměřte na jednoho a toho mlaťte všemi svými postavami - lepší jeden živý a jeden mrtvý nepřítel, než dva polomrtví, kteří dávají stejné zranění, jako by byli živí.

Doporučuji před vstupem do Outlaw Canyonu navštívit vesnici Galdon, která se nachází o něco více na jihu. Oběšené potvory můžete obrat o užitečné kořínky přidávající 250HP. Dále si promluvte s ne moc vstřícným domorodcem a vlezte do saloonu. Nejprve budete muset porazit tři otravné roboty, kteří dělali oplzlé narážky na Mayu, pak si ale budete moci pronajmout pokoj na noc, nakoupit zásoby a všeobecně si odpočinout. Ve městě už toho moc zajímavého není, takže se vydejte směrem k Outlaw Canyonu.

Zabloudit v Outlaw Canyonu v podstatě nejde, takže si jen probereme nepřátele, kteří vás budou obtěžovat. Bude to bandita, kterého jste potkali v saloonu. Umí kouzlit štít a okrádá. Dále je to bandita s růžovým brněním, který je slušným bojovníkem, ale co já vím, tak nemá žádnou zvláštní schopnost, takže si ho nechávejte až na konec. Dále ještě potkáte jeho vylepšenou verzi, která má brnění nazelenalé. To už je hodně slušný bojovník, na kterého se vyplatí dát si pozor. Až dorazíte na samý konec Outlaw Canyonu, objevíte Toriho vyčkávajícího na příchod pašeráků. Jako první ale přijde velitel stráže, který chtěl Mayu zatknout už ve Water Pumping Station. Bude ovšem zabit neznámými čaroději, kteří se zde objeví. Následně pašeráci poděkují Torimu za dobrou práci a odejdou. Když Maya zjistí, co Tori provedl, rozhodne se, že se musí vydat do Wind City a varovat jeho obyvatele. Tori je vyslán zpět k otci. Vaše parta nasedá na vznášedlo, je ale vcucnuta lodí Chosen. Ta vás vysadí na třetím kontinentu, Wind City.

Část druhá, Wind City

Povšimněte si věže na sever od vás, tam pro vás zatím nic zajímavého není, ale ještě se sem podíváte. Zaznamenejte též lesy na jihu, ale dovnitř ještě nelezte - obsahují totiž opravdu silné nepřátele, na které zatím nemáte.

Jako první navštivte vesnici Southfarm, kterou poznáte podle charakteristického pětiúhelníkového tvaru. Mluvte se všemi lidmi, dozvíte se zajímavé informace. Ve vesnici se nachází také obchod se zbraněmi, kde si můžete vylepšit výbavičku. Naleznete zde také farmu na Helgaky, létající zvířata. Ty jsou v Southfarm pěstovány a prodávány na World Bazaaru dvěma městům z pátého kontinentu, která proti sobě bojují. Ženě obklopené husami může Grubb spravit kazeťák z World Bazaaru, za což vás dotyčná odmění 10x Bird Seed. V obchodě u Carvera si určitě kupte Acid Vial, můžete i doplnit zásoby chleba (pokud to potřebujete). Důležitou budovou, kterou byste určitě měli navštívit, je hostinec Helgak´s Head. Můžete si tu promluvit se dvěma opilci, číšnicí, mužem v modrém a hospodským. Pokud chcete, můžete si i pronajmout pokoj na noc. Odpočatí, vyléčení a informovaní můžete vyrazit na hřbitov severozápadně od vesnice.

Když se budete držet co nejvíce vpravo, uvidíte díru v zemi. Když ji prozkoumáte, vyleze z ní zombie, kterou samozřejmě neprodleně zbavte (ne)života. Na kyselinu, která po ní zbude, použijte Acid Vial. Všimněte si dále také bezhlavé sochy v levém horním rohu lokace. Dále se vydejte do majestátního Wind City na severu.

Ve Wind City se projděte, promluvte se všemi obyvateli - čas od času narazíte na někoho, komu může Grubb něco spravit a vy tak získáte zadarmo pár užitečných věcí. Až budete mít dost i nakupování, vejděte do budovy Capitol. Tam se nezdržujte u recepce, ale rovnou zamiřte do knihovny. Tam najdete spoustu informací - legendy, fakta - určitě si počtěte, bude se vám to hodit. Většina mnichů drží "bobříka mlčení", ale najde se mezi nimi i jeden, který mlčenlivost nedodržuje. Určitě si s ním promluvte, dozvíte se zase něco nového a budete se lépe orientovat ve světě Septerry. V knihovně dále najdete rozbitý model Septerry, který Grubb nemůže spravit. Od něj se vydejte doprava. Na podstavci stojí hlava, ale je k němu přitavená. Přišel čas použít kyselinu, kterou jsme si nabrali na hřbitově. Oddělte hlavu a vraťte se s ní na hřbitov.

V tuto chvíli si určitě uložte hru! Čeká vás totiž velmi obtížná bitva s Draxxem a čtyřmi zombiemi, které si přivolá. Nešetřete manou a ničte Draxxe co to jen jde, ovládá totiž nepříjemná kouzla. Nicméně odměnou vám bude kromě velkého množství zkušeností i karta Earth. Otevřela se vám cesta do katakomb, takže tam neváhejte vejít. Čeká vás tam řada zombií, taktika boje proti nim je jednoduchá - vždy se snažte zabít tu, která je nejblíže některé z vašich postav. V ideálním případě si ani neškrtnou, protože jsou příšerně pomalé. Lze také použít trik, kdy na ně zakouzlíte uzdravovací kouzlo, které je za příslušný počet HP zraní.

Po prvním souboji jděte doleva. Na křižovatce, kde vidíte nahoře páku, zahněte doprava. Přejděte mostík a zmáčkněte páku. Na severozápadě se vám otevřely dveře. Vlezte do nich, pobijte zombie a vydejte se podél pravé zdi. Po chvíli dorazíte k nestabilní stěně, kterou ale zatím nemáte jak probourat. Jděte jižně, až narazíte na začátek úzké chodby. Na jejím konci vystoupejte po schodech a sledujte cihlovou cestu. Na jejím konci uvidíte osvětlené schodiště, po jehož vystoupání se ocitnete v katedrále sedmi větrů (Cathedral of the Seven Winds), kde potkáte Holy Guard. Když řeknete Bowmanovi o Duganových plánech, nebude vám věřit, ale po chvíli se objeví další člen stráže s poplašnou zprávou. Bowman padne, když získává ostatním čas. Skupina Holy Guardů se rozdělí, přičemž vy ztratíte Runnera a získáte Corgana. Utíkejte ven z katakomb, potkáte pronásledovatele Duka a Arayma. Útočte nejprve na Duka, jelikož je silnější. Po krátkém in-game videu se objevíte na hřbitově. Jděte po cestě a na první křižovatce zahněte doprava. Obejděte kostel a najděte další vysokou budovu. Poznáte ji podle toho, že před ní budete bojovat se šesti zombiemi vyrovnanými do řady. Za touto budovou se nachází páka, kterou samozřejmě přepněte a neprodleně zamiřte k bráně ven, která se vám otevřela.

Za branou potkáte znovu Laylu, které vypoví Corgan vše o Bowmanově smrti, Dukovi a Araymovi a Doskiasových plánech o ovládnutí Wind City. Nakonec z toho vyleze, že se budete muset pokusit získat vojenskou pomoc měst z pátého kontinentu. Předtím musíte ale navštívit Corganovo rodné město Armstrong. Cesta vede přes hory, ale naštěstí ji Corgan zná.

Ve stanu napravo od Layly si můžete odpočinout zadarmo, takže tak učiňte. Pak se vydejte na sever a dále už je jen jedna možná cesta. Tu vám znepříjemní nepřátelé. Vesměs jde o psy, je tu základní slabá varianta, pes, který si umí tyto příruční psíky přivolat, a pes obrněný, ze kterého vám potom vypadne pár docela slušných věciček. Vesměs platí, že stačí ty nejslabší útoky, většinou mají psi málo životů, ale jsou rychlí, takže se nevyplatí vyčkávat.

Až se objevíte na mapě světa, samozřejmě zamiřte do Armstrongu. Ten byl právě totálně zničen Doskiasovými silami, kterým velela Selina. Ta nechtěla takový masakr, ale když uvidí rozzuřeného Corgana, nezbude jí, než zachraňovat holý život. Poté, co porazíte ji i její dvě stráže (doporučuji neprve se soustředit na stráže a pak dorazit Selinu), získáte kromě velkého množství zkušeností také velmi užitečnou Barrier kartu. Po souboji se držte směrem severozápadním, až naleznete bednu se zásobami. Až je poberete, vraťte se skrze všechny Selininy stráže a psy v horách zase k Layle. Té dejte zásoby. Abyste se dostali na pátý kontinent, musíte využít Helgak Portu. Cesta k němu vede opět přes hřbitov, který můžete s klidem proběhnout.

Helgak Port se nachází od hřbitova směrem na západ, musíte přejít přes takový dlouhý most. Uvnitř uvidíte dva Doskiasovy přisluhovače. Dřív než se tam objevíte, zmizí. Od ženy za přepážkou se dozvíte, že potřebujete pas, abyste mohli letět. Za účelem jeho získání se vydejte do Southfarm. V obchodě se zbraněmi si promluvte s tlustým mužem, Corgan v něm pozná přítele a vám se následně otevře podzemní chodba do knihovny, kterou také neprodleně použijte. V knihovně si promluvte s Abbotem, dostanete od něj tolik potřebný pas. Můžete si s Abbotem promluvit, až vás to omrzí, použijte opět tajnou chodbu, vyjděte z vesnice a využijte jej pro projití kontrolou v Helgak Portu. Sestřelením vaší lodi a pádem na pátý kontinent končí druhá část hry.

Část třetí, Ankara a Jinam

Objevíte se v domečku přívětivých obyvatel města Ankara, kteří vás jako jedinou zachránili ze ztroskotané dopravní lodi. Ostatní členové jsou zřejmě zajati v hlavním městě, takže se vydejte je hledat, poté, co se trochu zásobíte věcmi z domku. Situace venku je ale zlá. Vojáci z Jinamu nečekaně zaútočili a Ankařany téměř ochromili. Venku je co chvíli slyšet výbuchy, obyvatelé hromadně prchají z města ven, těch pár, kteří zbyli, se třese strachy ve svých nevalných krytech. Snad jedině tajemné cosi zvané Doomsday Weapon by mohlo zvrátit výsledek náhlé a nečekané války na stranu Ankary. Můžete se i vyspat. Když vylezete z domku a dáte se vpravo, můžete obšťastnit ptáka semínky, odměnou vám bude to, že ulítne… :-)

Když sejdete z terasy dolů po schodech a zahnete doleva nahoru, najdete muže v zelené košili, který vám po krátkém rozhovoru předá Corganův meč. Samotného Corgana najdete v ohradě poblíž stráženého dvěma roboty. Corgan se k vám opět přidá poté, co porazíte dva roboty strážce. Jsou sice silní, ale mají jen 51 životů, takže to do nich šijte jak to jde, aby vám nestihli dát mnoho zranění. V ohradě ještě prozkoumejte hromadu pomerančů, najdete tam pár užitečných věciček. Promluvte si se všemi přeživšími, dozvíte se, že Grubb pomáhal zachraňovat uprchlíky a dozvíte se něco o Doomsday Weapon. Pak už vyjděte ven na mapu světa.

Další lokací, kam se podíváte, budou Mesa Canyons. Na první křižovatce se dejte vpravo a po boji s vojákem a nepříjemně silným zahnědlým psem se vydejte po rampě nahoru. Dále už nemáte na vybranou, takže přejděte jeden most, vyhrajte další boj, přejděte další most, vyjděte po krátké rampě ještě o patro výš, ihned přejděte další most a vyhrajte nepříjemný souboj se dvěma vojáky (jeden z nich je veterán - trochu silnější). Dále sejděte po rampě dolů a vyjděte z lokace. Objevíte se na velkém Mesa Bridge. Na konci sice objevíte velkou díru, přes kterou se nelze dostat, kousek od ní na pravé straně mostu je ovšem malá lávka, po které se samozřejmě vydejte. Na první křižovatce zahněte doleva, po lehké bitvě s "koníkem" najdete v oranžově světélkující popelnici prsten Fire Guard chránící proti ohnivým útokům. Vydejte se dále cestou od lávky vpravo, časem byste měli minout druhou část rozbitého mostu. Tam můžete lokaci opustit, vy se ale vydejte ještě na sever, kde po dvou drsných bitkách (pozor, "koníci" umějí nepříjemné kouzlo Berserk) najdete ptáčka, kterého můžete odměnit podobně jako toho ve městě. Ještě o kus dál pak budete odměnění další popelnicí s opravdu užitečnými předměty. Teď už ale urychleně z lokace pryč.

Objevíte se v další části Mesy (s Half-Life nic společného). Po uvítacím boji s vojákem a psem se vydejte jedinou možnou cestou, sestupte po rampě a jděte směrem na sever. Stanete se svědky boje mezi vojáky Ankary a Jinamu, takže je nechte se pokosit a postřílejte ty úspěšnější… :-) Dále jděte po rampě nahoru a doprava, dále sledujte cestu až k rampě dolů. Tam pokoste poslední dva roboty a vylezte ven na mapu světa.

Cesta vás dále povede na sever do lokace Jinam Battleship. Tam vás čeká několik soubojů s roboty, pozor na ně, navzájem se léčí. Z centrální místnosti nejprve zahněte směrem dolů. Po docela tuhém souboji s trojicí minirobůtků (nejdříve ničte ty šedé, ten hnědý totiž neumí léčit) přehoďte páku v rohu místnosti a vraťte se zpět do centrální místnosti. Z ní tentokrát zahněte nahoru, opět vás čeká souboj se třemi roboty, tentokrát jsou to ale ti větší. Nezapomeňte přehodit páku. Teď už se vám otevřely oboje dveře vedoucí z centrální místnosti dál, takže jimi projděte. Po dalším boji zamiřte chodbou dolů, najdete tam Grubba, který se k vám přidá. Našel nějakou zprávu, ale neví, jak ji přehrát. Opusťte loď a vydejte se do základny Ankaranů (Ankaran Base).

V ní najdete Runnnera a dívku Led, která ho zřejmě podle všeho zachránila. Můžete si ho vzít znovu do party. Povšimněte si počítače vpravo nahoře. Použijte na něj zprávu. Je třeba se dostat do hlavního města, ale aby Led opravila loď, potřebuje A-53 Power Converter. Promluvte si s vojákem Ankaranů. Poté, co odejde, vybrakujte s klidným srdcem popelnici za ním, nachází se v ní totiž další karta - Air. Opusťte tábor a vraťte se zpět do jinamské lodi.

Po vstupu dovnitř a prvním boji ihned odbočte nahoru do místnosti s tmavou podlahou a dojděte až na konec k zamčeným dveřím. Na ovládací panel kousek od nich použijte Jinam Dogtags, které jste dostali od ankarského vojáka. Projděte až do další lokace. Miňte první odbočku doprava dolů a zahněte až do druhé. Po krátkém boji projděte chodbou až dozadu a přepněte páku. Otevřou se vám dveře naproti první odbočce doleva, takže se do nich bryskně vraťte. Na první křižovatce neodbočujte, cesta vlevo vede jen do laboratoře, kde nic zajímavého není. Vejděte do dveří, které stráží dva jinamští roboti. Jediná cesta vede dál chodbou vpravo, měli byste se dostat do další laboratoře. Po boji prohledejte severozápadní část, měli byste najít kýžený A-53 Power Converter. S ním se vraťte do tábora a předejte ho Led.

Led opraví letadlo, načež se na něj podívejte. Vaše parta by se měla změnit na Mayu, Led a Runnera a měli byste odstartovat… a letět… a letět… a "přistát" v hlavním městě. Neprodleně po strohém rozhovoru s hlídacím robotem vejděte do hlavního stanu ankarských bojových sil. Bohužel, generál Campbell tu není, byl vyslán na důležitou misi. Má spustit Doomsday Device, strašlivou zbraň, která vyzvedne kontinent Jinam natolik, že se srazí s vyšší vrstvou a veškerý život na Jinamu bude zničen. Neví, že Chosen manipulují jinamskými lidmi, aby setrvali ve válce, což je třeba mu dokázat pomocí nahrávky. Naše trojice se proto vydává varovat jej a zabránit spuštění Doomsday Device.

Cesta dál je prostá, držte se stále směrem na jihozápad. Šneci jsou pomalí, takže platí stejná taktika jako proti zombiím - vždycky jděte po tom, kdo je nejblíže někomu z vaší party. Boj s nimi by neměl být velkým problémem. Po chvíli dorazíte do části s bílou podlahou. Tam zahněte do chodby vpravo a po několika soubojích s roboty (doporučuji využívat Lediny schopnosti Repair) opusťte tuto lokaci po schodech nahoru. Čeká vás ještě krátká cesta severovýchodním směrem po cestě, kterou stráží tři roboti, poté byste se měli ocitnout na mapě světa. Cesta vás dále zavede do Ankaran Reasearch Lab.

Tam potkáte generála Campbella, který ovšem nebude chtít zastavit spuštění Doomsday Weapon a ani jeho vlastní dcera (Led) ho nepřesvědčí. Naštěstí se v příhodnou chvíli objeví Selina, která zradila svého milence Doskiase. Na své lodi vás převeze k lodi Campbellově a vysvětlí vám, že Chosen nejsou jednotným národem a Doskiasovy síly jsou jen částí z vojenských sil prvního kontinentu. Cílem vaší trojice teď je zastavit Campbella než bude pozdě.

Přes stráže se budete muset probít, pozor na jejich otravná kouzla. Až dorazíte ke generálu Campbellovi, stanete se svědkem katastrofy. Spuštění Doomsday Weapon již nelze zabránit a tisíce lidí z Jinamu zahynou rozprášeni o čtvrtý kontinent. Led přehrává generálovi zprávu, ten upadá v zoufalství. Není ale všemu zlému konec - Doskias posílá výsměšnou zprávu a útočí na Campbellovu loď. Maya, Led, Runner a Selina unikají, generál zůstává v lodi a očekává svůj osud. Končí třetí část hry a my se přesouváme na čtvrtý kontinent, World Bazaar.

Část čtvrtá, World Bazaar

Nacházíte se v baru a nevěstinci. Doporučuji nechat si Selinu v partě - umí jak dobře bojovat, tak kouzlit. Vaším úkolem, který jste dostali od pravé ruky císaře Chosen, je dostat se na sedmý kontinent a přerušit Doskiasovy dolovací práce. A najít Arayma je první z postupných cílů, kterak dosáhnout cesty na tento kontinent.

Až si vyberete tři členy své party pro tento kontinent, můžete se vyspat v pronajatém pokoji a vyrazit ven. Promluvte si s mužem, který čeká na příjezd lodi. Zjistíte, že po pádu Jinamu a Ankary oblohu nesnesitelně terorizují piráti. V této lokaci si můžete naspořit slušné množství zkušeností, protože v každém domě s otevřenými dveřmi jsou nějací nepřátelé, které můžete pobít a získat i slušné množství peněz. Doporučuji nakoupit zásoby a dovybavit své postavy pěknými věcičkami (lepší brnění, boty, atd.). Nahoře nad barem najdete Locha, lovce lebek, a tři prostitutky. Můžete s ním zkusit bojovat, je na vás sice moc silný, ale po první ráně zdrhne. Určitě také nepřehlédněte balík výbušnin před barem. Vezměte si do party Led nebo Grubba. Prozkoumejte bednu a sloup, ke kterému vedou dráty od ní. Led (nebo Grubb) spustí bednu dolů. Teď přišel čas vypořádat se s Lochem. Vyprovokujte další souboj a nechte Mayu střelit do bedny. Od mrtvého Locha získáte klíč umožňující vstup do lokace Bounty Hunters Hideout.

Až budete mít tohle všechno hotovo, opusťte lokaci východem, který se nachází v levém horním rohu. Vejděte do lokace Bounty Hunters District. Tam jděte na jihozápad, promluvte si s mužem v zeleném, miňte jedny schody a sejděte po rampě dolů. Na křižovatce rovně směrem na jihozápad, po několika změnách směru, kdy ovšem nemůžete sejít z cesty, ježto je jenom jedna, dorazíte až k trubce s nagraffitěnou lebkou. Tady se vám bude hodit Lochův klíč, takže ho použijte na ovládací panel kousek vpravo po cestě nahoru a otevřete si cestu.

Vejděte do trubky. Cesta dále je prostá a ztratit se nemůžete, znepříjemní vám ji ovšem nepřátelé. Nebojte se je mlátit útoky s plnou silou, léčte, když je třeba. Po čase byste měli dorazit k další trubce, tentokrát trochu menší. Po vstupu do ní se ocitnete v lokaci Bounty Hunters Hideout. Jděte cestou na severozápad, pak zabočte doleva na jihozápad, cesta se zase stočí. Po souboji se držte u severní stěny, ale nezabočujte do první odbočky na severovýchod, nýbrž pokračujte a vystoupejte po první rampě, na kterou narazíte. Po boji přejděte most na jihovýchod a přepněte páku. Ve vězení se tak otevřely dveře cely. Neprodleně tam zamiřte a zabijte dvě stráže. Promluvte si s vězněm, zjistíte, že to je hledaný Araym. Ten ovšem bleskem zmizí. Totéž byste měli udělat i vy, jakmile totiž vyjdete do stok, rozezní se alarm a Bounty Hunteři vám budou v patách. Nezapomeňte se po každém souboji léčit, využívejte kouzel - můžete třeba zkoušet komba se Summon + Water, Earth a Air (velmi silná kouzla, bohužel též velmi náročná na Core, nakoupili jste si ale doufám dost run a doplňovadel v obchodech v Red Light Districtu). Snažte se Runnerem útočit tak, abyste zasáhli více nepřátel najednou (občas to ale nejde). Přednostně zbavujte životy malé bandity, kteří umějí vyrobit štít.

Až se vám povede opustit stoky, trubka se za vámi zavře, takže se již dalšího pronásledování bát nemusíte. Pokračujte tedy do Red Light District a po dalších nákupech - je-li nutno - do bordelu. Dočkáte se další cutscény, jejíž hlavními hrdiny budou Araym, Selina a Corgan. Araym nejdřív bude vyprávět o tom, že neposlouchal příkazy Doskiase ve Wind City, o svých končetinách, o které přišel a které nahradil zbraněmi, a nakonec se zmíní o tom, že zná jednoho kapitána, který by naši partu mohl odvézt na sedmý kontinent. Následně se Corgan pohádá se Selinou a ta zdrcena opouští vaši partu s tím, že Doskiase zastaví sama, bude-li muset. Vy sestavte novou trojici s Mayou, Araymem a někým třetím, mně se osvědčila Led, ale můžete si vzít i kohokoli jiného. Ještě než opustíte Red Light District, kupte si troje náušnice (Earplugs), které vás chrání před sonickými útoky, věřte mi, budete je potřebovat. Nakupte také co nejvíce run a přidávačů many a nezapomeňte na zásoby chleba a životabudičů obecně. Po nákupu se vydejte do lokace Shipping Transport.

V Shipping Transport jděte po cestě na jihozápad, ta se stočí na severozápad, minete chlapíka v zeleném, cesta se stočí na jihozápad a vy sestupte po prvních schodech na jihovýchod. Čekají vás ještě jedny schody, pod kterými najdete muže v červené košili. S ním si můžete promluvit, můžete si i projít přístav a vylepšit vybavení. Důležitá je ale postava kapitána na můstku směrem jihovýchodním od Gema, který vás vezme - budete-li chtít - na sedmý kontinent. Nezapomeňte - Araym musí být v partě. Jelikož Mayu z ní vyhodit nemůžete, můžete si zvolit už jen posledního člena.

Ještě než vyrazíte na sedmý kontinent, můžete si zaletět do Wind City. Led může spravit rozbitý model v knihovně, za což obdržíte Soul Stone. Můžete se také podívat do věže, kde se hromadí ptáčci, kterým jste dali zob. Jeden z nich se nachází i na World Bazaaru v lokaci Bounty Hunters District. V lokaci Catacombs pak můžete najít další kartu - Ressurection. Pak už nezbude než odletět na World Shell 7, čímž končí čtvrtá část.

Část pátá, Mold Forest

Mold Forest je bezesporu nejpodivnější část hry vůbec. Černá a tmavěmodrá barva i občasné záření indikující následky katastrofy jako v Černobylu jsou tu všudypřítomné. Po přistání opusťte přistávací plošinu cestou na jihozápad a na mapě světa vejděte do lokace Bone Circle Village. Zatím tu toho moc dělat nemůžete, takže se vraťte na mapu světa a vydejte se na sever do East Mountain Caverns. Po vstupu vás čeká nepříjemný souboj se dvěma kraby, ovládají kouzla Berserk a Stun, takže se je snažte zabít co nejdříve (doufám, že vaše třetí postava je dostatečně rychlá, ideální jsou Led nebo Grubb). Po souboji jděte dál na jihovýchod a po rampě dolů. Dále pokračujte po souboji s pavouky na severozápad přes kamenný můstek a po další rampě dolů na jihozápad. Otočte se na východ a podejděte kamenný mostík, po kterém jste před chvilkou přecházeli. Čeká vás souboj se dvěma pavouky, po jeho vyhrání pokračujte na severozápad, ale držte se jižně od rampy, kterou vidíte na západní straně prostory, ve které se nacházíte. Pokračujte na západ a na jih, sejděte dolů další kamennou rampou a pokračujte až k východu z první části jeskyní.

Měli byste se objevit v další části jeskyní. Sejděte po rampě dolů a pokračujte směrem na severozápad, pak na západ. Měli byste dojít do otevřenější prostory, z ní vyjděte na jih, kde sejděte po rampě ještě jednou dolů. Východ z druhé části jeskyní je už nedaleko, takže se ujistěte, že máte nasazeny náušnice (ty, co jste si měli koupit na World Bazaaru, vzpomínáte si? Pokud jste tak neudělali, máte docela problém). Pak teprve opusťte tuto část jeskyní a uložte si hru.

Čeká vás totiž doposud nejtěžší souboj s lávovým bossem. Na první pohled se může zdát nesmrtelný, protože si svá tři chapadla jednak léčí, jednak obnovuje, když už mu je ustřelíte (což vzhledem k jejich těžké zbroji není žádná legrace). Vtip je v tom ustřelit všechna chapadla najednou tak, aby si je nestihl obnovit. Každé chapadlo má 100 životů, takže se snažte snížit počet životů každého z nich tak na 90 - 95 a potom je zničte útoky třetího stupně. Můžete si pomoci několika triky. Vzhledem k tomu, že stvoření je svou podstatou ohnivé, používejte proti němu kartu Water a hlavně kombinaci Summon + Water, která by měla zraňovat asi tak okolo 40 - 50, což přesně potřebujete. Já jsem situaci řešil tak, že Led a Maya kouzlily a Araym polykal lektvary a runy doplňující manu a životy.

Po tomto vyčerpávajícím boji se vám dostane odměny v podobě hromady zkušeností a skvělé Fire karty. V jeskyních už dále nic co do činění není, takže je promptně opusťte (musíte opustit lokaci s lávou, vrátit se do úplně prvních jeskyní a vyjít nejzápadnější chodbou na mapu světa). Dalším cílem pro vás budou Mining Ruins na severu.

Po vstupu jděte na severozápad, najdete jednak popelnici s výbušninami, které se určitě budou hodit, jednak muže v oranžové košili, se kterým si promluvte. Dozvíte se, že kdysi byl tento důl využíván Ankarou a Jinamem k těžbě Coritu. Poučíte se též o těžbě této suroviny a jejím využití a dozvíte se pár důležitých informací. Vraťte se na rozcestí na začátku této lokace a vydejte se na druhou stranu. V bedně se nachází Biolum Lantern. Teď už v této lokaci nic zajímavého není, takže ji opusťte a vyražte směrem k temnému jezeru (Dark Lake) na západě.

Teď přijde scéna, ze které by ochránci zvířat neměli zrovna velkou radost. Vyjděte na sever k jezeru a nechte Arayma, aby si jej prohlédl. Vymyslí zrůdný plán - použijte výbušniny, které jste nalezli v bývalém dole, a vytvořte most z mrtvých živočichů obývajících jezero. Kupodivu to funguje a vy máte volnou cestu dál. Přejděte po západním mostě z těl mrtvých Helgaků a zamiřte severním směrem. Dále přejděte helgakský most na severovýchod a jděte na sever před další most. Dále přejděte po mostě z kostí a vyjděte ven na mapu světa.

Další nádhernou a osobitou lokací, kam se v této hře podíváte, je Helgak´s Graveyard. Tam je vaším cílem najít úlomek helgagské kosti. Ano, jen kvůli takovému malému kousku jste podnikali celou tu výpravu a budete se zase muset vracet skrze jezero a jeskyně až na přistávací plošinu. No nenaštvalo by vás to?

Až se tedy dostanete k dopravní lodi, nechte se přepravit na třetí kontinent. S kostí zajděte do Southfarm ke Carverovi, který vám z ní vyrobí flétnu. Dále máte druhou příležitost vykrást Bowmanovu hrobku v lokaci Catacombs a získat kartu Ressurection. Pokud chcete doplnit zásoby nebo si koupit lepší zbraně, máte samozřejmě příležitost tady, nebo na čtvrtém kontinentu, kam se dostanete poté, co si v Helgak Portu promluvíte s dívkou za přepážkou. Až budete mít utrácení dost, odleťte zpátky na Shell 7, projděte jeskyněmi (otrava, co?) a vejděte do lokace Mold Forest.

Mold Forest je jedno velké bludiště, které dokáže pořádně rozladit i zkušeného pařana. Projdeme si ho tedy krůček po krůčku. Úplně na začátku jděte na severovýchod. Měli byste jít pod neuvěřitelně vysokými květinami. Udržujte směr na východ, popřípadě severovýchod, až dorazíte k velké pískovcové skále. Rostou u ní takové velké fialové houbičky. Od této skály se dejte přímo na východ, po chvíli dorazíte k cestičce lemované houbami. Tady si držte směr na jihovýchod, až narazíte na kraj mapy, tak se dejte přímo jižně. Narazíte na východ, který ovšem vede pouze do další části Mold Forestu!

Ve druhé části se držte opět co nejvíce směrem na východ až najdete místo, kde se uprostřed zelenočerného jezírka nachází červený výhonek s pupenem. Na něj použijte Helgak Flute, otevře se. Na to, co rostlina obsahuje, použijte Biolum Lantern. Naberete si tak trochu toho humusu s sebou. V Mold Forestu už kromě nepříjemných potvor nic zajímavého pro vás není, takže jej urychleně opusťte, projděte znovu ty (censored) jeskyně (nezapomeňte, že některým nepřátelům můžete utéct, hlavně se vyhněte dvěma krabům hned u vchodu, jde to, když se plížíte těsně podél skály, ale roli hraje i štěstí) a vejděte do lokace Bone Circle Village. Tam "posprejujte" oba dva totemy tím sajrajtem z Biolum Lantern. Tak by se měly rozsvítit, čímž dokážete Underlost, že je nechcete zotročit, jako to udělali Chosen, ale že chcete pomáhat. Cesta do vesnice je volná.

Jděte na sever a promluvte si s náčelníkem tohoto kmene. Kupodivu (a naštěstí) umí vaší řečí, vypoví vám příběh Underlost a zavolá k vám Badu, který se připojí do vaší party. V tuto chvíli jsem svoji partu změnil na Mayu, Selinu a Badu, vy ale volte jak chcete (Badu ve vyvolené trojici být musí). S novou trojicí se vydejte znovu přes Caverns (!!!) do Mold Forest. Opět dojděte k pískovcové skále a od ní se držte na sever. Najdete zvláštní dveře, které Badu otevře. Dále pokračujte na západ, po souboji na sever a potom co nejdříve to půjde na východ. Pokračujte dále na východ, až dorazíte k východu z této lokace.

Gratuluji, právě jste objevili tajné dolovací operace Chosen. Jděte na jihozápad a po bitvě se dvěma roboty přes most na severozápad. Dále přes most na jihozápad a po delším mostě stejným směrem. Sejděte po rampě na jihovýchod a vydejte se směrem na severozápad, až potkáte hlídkujícího robota. Toho zbavte života (ehm… spíš existence, přeci jen jde jen o kus železa) a vejděte do hlavní části dolů. Hned na začátku uvolníte tři Underlost, poté jděte po okraji na severozápad, severovýchod, severozápad a opět severovýchod, skončit byste měli u schodů nahoru, kterých také ihned využijte. Držte se směrem na severovýchod, až vejdete do úplného centra dolů. Tam vás nemine "pokec" s Kalebem, vůdcem Doskiasových dolovacích operací, který vám oznámí, že jste zase přišli pozdě a čočky jsou již hotovy. Navíc na vás pošle svého miláčka - dolovacího Helgaka. Na první pohled se i tento zdá neporazitelný, nicméně jde to vědět, jak na to. Já vám to samozřejmě řeknu, protože tohle není recenze, ale návod. Tak tedy - hned na začátku si vykouzlete obranné kruhy proti zemi (Barrier + Earth), aby vás nezasáhly nepříjemné kamenné salvy, které na vás Helgak pouští po každém svém zranění. Vtip je v tom, že je třeba střelit Helgaka pětkrát do hlavy, načež tento ji otevře a vy ho můžete zranit. Ovšem pouze jednou střelou, pak hlavu zase zavře. Doporučuji tedy nechat Mayu a vaši druhou postavu obtěžovat Helgaka rychlými útoky a s Badu zasazovat hlavě rány schopností Core Knife. Helgak má 600 životů, takže se připravte na dlouhou a pěkně únavnou bitvu.

Na lodi Chosen se nejprve držte podél pravé zdi a vlezte do prvních dveří na jihovýchod. V nich po souboji s robotem přehoďte páku, zprůchodní se vám dveře v západní části lodi. Vy ale ještě pokračujte podél pravé zdi a vejděte do další místnosti - opět je tam páka, kterou si otevřete dveře na severozápadě. Teď máte na vybranou. Buď půjdete do těch více na jihu, kde si můžete trochu vytrénovat postavy, nebo vlezete do těch severních a pohnete dále dějem. Lord Gunnar už má Doskiase plně ve své moci a chystá se ho zbavit života ve jménu císaře. V poslední chvíli se však objeví Selina, která plán překazí - její láska k Doskiasovi je ještě příliš silná. Nicméně zkáze čoček zabránit nelze - a to Selina ani nechce. Doskiasova loď padá a Maya se probírá v neznámé zemi - na šestém kontinentu.

Část šestá, pirátský kontinent

Až se Maya probere, seberte úlomek čočky, který leží přímo v této lokaci na zemi a odejděte na mapu světa. Vydejte se do Scumm City, které je od vás na východ. V něm si opět můžete (a měli byste) vylepšit vybavení a dokoupit zásoby run a chlebů. Také si kupte jednou Meat. Promluvte si s banditou před obchodem se zbraněmi, řekne vám, že se po vás někdo sháněl. Až vás přestane utrácení a zlodějské řemeslo bavit (a až se následkem vašeho kradení ceny neúnosně zvýší... :-)), opusťte tuto mírumilovnou část města a vydejte se do Shipping Docks. Hned po vstupu můžete na zemi sebrat Drill. S Araymem si promluvte s tlustým chlapem na konci cesty, zbavíte ho tak Cargo Manifestu, který bryskně předejte banditovi hlídajícímu vchod do další části doků. Dveře za ním jsou ale stejně zamčené, takže zatím tuto lokaci opusťte a vyjděte až na mapu světa. Z ní se vydejte do lokace Pirate Base na jihovýchodě. Základnu pirátů podle mapky (vyvolává se klávesou TAB) projděte co nejrychleji a vyražte do lokace Pranno - nachází se na jihozápadě, musíte přejít po dlouhém mostě. V rohu vedle domu s bednami se nachází Antidote Herb, kterou tam samozřejmě nenechte ležet. V hospodě pak potkáte všechny členy své party i se Selinou. Ta je zachránila, ale loď, kterou přijeli, už na kontinentu není, protože její kapitán odmítl zůstat ze strachu z pirátů. Zdá se tedy, že jedinou šancí je Araymova známý pirát Lobo, který loď má. Vydejte se tedy do bažinných oblastí (musíte projít opět přes základnu pirátů a potom průsmykem na jih), konkrétně do lokace South Mire. Smixujte také Antidote Herb s Bowl a použijte na to Helgak´s Flute. Projděte South Mire, uvidíte právě přistávající loď, ze které vystoupí Lobo.

Lobo býval bojovým robotem Jinamu, dokud jeho loď nespadla na tento kontinent a on nebyl opraven a přeprogramován jedním z místních pirátů, takže měl volnost rozhodování. Teď je ovšem v prekérní situaci - odmítl platit daň Connorovi - vůdci místních pirátů - a jeho posádka byla zajata v Connorově základně. Teď potřebujete tři věci - Leech, Helgak Egg a Sleeping Plant. Vydejte se proto do lokace East March. Na podivná stvoření, která najdete na úplném konci této lokace, použijte maso. Pak je teprve můžete sebrat. Několik Leechů je vašich (dost rozdíl oproti Leechům v HoMaM, že?).

Vraťte se opět do pirátské základny, tentokrát ale opusťte mapu druhým východem, dostanete se do hor. Podívejte se do mapy, červená tečka je vaším cílem, na tomto místě se totiž nachází Helgak Egg. Musíte ovšem nejprve porazit nepříjemnou ohnivou mušku. S nově nabytým vajíčkem se vydejte do lokace West Swamp v bažinách. Taky vás tak štve, že se nepřátelé respawnují? Na místě červené tečky se nachází důležitá kytička Sleeping Plant, kterou samozřejmě s klidem utrhněte. Vyvrtejte vrtačkou díru do vejce a strčte do ní kytičku. Vydejte se stále v rámci jedné lokace kousek severně, ve vodě uvidíte zvláštní nestvůru, kterou jste ještě předtím nepotkali. Použijte na ni vejce s kytičkou, usne. Potom udělejte jednu nechutnost - nechte Leeche, aby sáli nestvůře krev. Až se do vašeho vlastnictví přesunou nacucaní červíci, opusťte jak tuto lokaci, tak i oblast bažin a vraťte se do Scumm City (ten název mi vždycky připomene Monkey Island...) a vejděte do lokace Barter Mall. Děvce předejte krev a ona z vás vyrobí na chvíli prostitutku. Pokud chcete, můžete ještě nakoupit nějaké zásoby nebo zbraně.

Dále pokračujte k Lobovi do bažin. Od něj dostanete dvě nadmíru užitečné věcičky - klíč od přístavu a pušku, pomocí které Loba v kritickou chvíli přivoláte spolu s ještě jednou vybranou postavou z vaší družiny (já zvolil Selinu, ale je to na vás). Vydejte se proto do Scumm City a do Shipping Docks. Odemkněte si dveře a vejděte dovnitř.

Po docela dlouhé cutscéně a videu skončíte v cele u Connora. V bedně se nacházejí všechny vaše věci, takže si je zase pěkně oblékněte. Teď přijde trocha toho procházení a kobkaření. Z vězení se dostanete snadno, ve druhé lokaci dojděte až skoro k východu, pak ale uhněte, sejděte po jediné přístupné rampě dolů a po druhé nahoru, nachází se u ní páka, kterou přepněte, a procházení touto lokací je dále volné. Pak můžete s klidem přejít do třetí lokace. Tu proběhněte až na konec, kde se nachází páka. Tu přehoďte a projděte dveřmi, které se vám otevřely. Proběhněte chodbou až k východu z lokace, objevíte se venku. Gratuluji, právě se vám podařilo odhalit tajný vchod!

Nastal čas přivolat Loba, takže použijte světlici na oblohu. S nově nabytými dvěma členy party se vraťte do Connorovy pevnosti. Stane se pár změn, otevřou se vám některé dveře a některé zase zavřou, takže zatím projděte těmi jedinými otevřenými, ke kterým máte přístup, a přepněte páku, která se za nimi nachází. Uvolnila se vám cesta dál, takže projděte volnými dveřmi. Za nimi se nachází bedna, ve které objevíte Blue Isle Key. Ten se určitě bude hodit, takže se s ním vraťte do druhé části bludiště. Použijte ho na panel u dveří, kde svítí modré světýlko. Jděte skrze nově otevřené dveře, v popelnici najdete Red Isle Key a ještě se vám otevřou kousek jižně dveře. Prozkoumejte ještě koše okolo, v jednom byste měli nalézt Aegis. Červený klíč samozřejmě patří do panelu u červeně svítících dveří ve třetí části bludiště, takže ho tam použijte a projděte do dosud neprozkoumané části. Cesta je již prostá, dobře se připravte, než opustíte tuto lokaci, souboj s Connorem není žádná legrace.

Finta je v tom, že když třikrát střelíte do jeho kanónů, otočí se směrem k němu a vystřelí na něj. Jinak ho ani nelze zranit. Až vám uteče, vraťte se do úplně první lokace bludiště a uvolněte ženy a Lobovu posádku. Potom opusťte komplex tajným vchodem ve třetí lokaci bludiště. Z dalšího jednání na Lobově lodi vyplyne, že musíte jet do nejvyššího patra a získat pomoc Chosen, abyste mohli osvobodit Wind City.

Část sedmá, The Chosen

Dostali jste k dispozici Lobovu loď i posádku. Vydejte se s ní proto na první slupku, kde žijí Chosen. Jako první navštivte Capitol a vejděte bez dlouhého váhání do lokace West District. Tady bude vaším cílem najít Capitol Key. První odbočka vpravo vede jen k pár zajímavým věcičkám, dále po hlavní cestě narazíte na větší rozcestí, nicméně odbočky vlevo a nahoru jsou jen slepé uličky, kde se nic zajímavého nenachází. Pokračujte tedy vpravo až do další křižovatky, kde se zahnutím nahoru vyhněte zbytečnému souboji v další slepé ulici. Na konci teď už přímé cesty vás po tvrdém souboji se třemi kulometnými roboty čeká v oranžové popelnici kýžený Red Capitol Key. S ním v kapse opusťte tuto lokaci a vydejte se do East District.

V lokaci East District dojděte přímou cestou až k mostíku, za kterým je brána na červený klíč. Než budete moci použít Red Capitol Key, budete muset porazit tři nepříjemné omračující roboty. Vejděte dovnitř. Nacházíte se v celkem rozsáhlé lokaci. Když se na první křižovatce vydáte vlevo, můžete si z bedny s pomeranči nakrást něco léčidel a můžete vykonat dobrý skutek v podobě záchrany tří lidí (bohužel za to žádná zvláštní odměna kromě vašeho dobrého pocitu není). Cesta od první křižovatky rovně vede jen ke dvěma obtížným, nepříjemným a úplně zbytečným soubojům, takže se jí vyhněte. Z cesty vlevo odbočuje po chvíli menší cesta dolů. Kromě toho, že opět můžete vykonat jeden dobrý skutek, za který ale nijak odměněni nebudete, se tam nenachází pranic zajímavého. Totéž platí pro další miniodbočku, kam se dostanete po absolvování kruté bitky se dvěma kulometnými a dvěma laserovými roboty. Cesta je dále jednotvárná až do prvního volnějšího prostranství, kde můžete udělat třetí dobrý skutek (však znáte to pořekadlo - do třetice všeho dobrého). Poslední, co vás v této lokaci čeká, je bitva se dvěma roboty na mostě a nález Tank Enginu v oranžové popelnici. Tím jsme s touto lokací skončili a hurá do Central District.

Central District není příliš rozvětvená lokace, takže se držte hlavní cesty. Ve vedlejších uličkách pokud něco je, pak jsou to nepřátelé, kterým se můžete vyhnout, což doporučuji, pokud se nechcete jako já vracet uprostřed kapitoly na World Bazaar pro chleby. Po chvíli dojdete k místu, kde vám cestu dál blokuje tank. Není nic jednoduššího, než na něj použít Tank Engine. Za tankem určitě odbočte doleva, protože v popelnici ve slepé uličce se tam válí Kyra´s Tear. Ta se určitě bude hodit! Na konci vaší cesty se nachází páka, kterou přehoďte. V jiné části úrovně se vám otevřela brána, kterou projděte. Do slepé uličky tentokrát s klidnou myslí vkročte, protože v oranžové popelnici u pravého okraje se nachází nadmíru užitečná věcička - Elixir. Další slepá ulička o kousek dál skrývá další cenné překvapení - Iron Buckle. Pak už vás čeká jen setkání s Gunnarem, ve kterém se dozvíte strašlivé věci. Doskiasovi se podařilo dovést trochu světla do jádra, čímž způsobil energetický kolaps. Kontinenty se pohybují stále rychleji a rychleji a nejbližší konjunkce nastane už za několik týdnů. Co hůř, Septerra je odsouzena k zániku, protože kontinenty se budou točit stále rychleji a rychleji. Jediná šance je uloupit Doskiasovi klíče a v okamžiku konjunkce otevřít jádro a použít jeho energii k záchraně světa. Dřív než budete moci pomýšlet na záchranu celého světa je ale třeba zachránit císaře, jehož palác je pod útokem Doskiasových sil.

První lokaci, kam se dostanete po vstupu do paláce, urychleně opusťte jedinými volnými dveřmi. Povšimněte si mnoha východů na různé klíče - znamená to, že se sem - bohužel - budete muset často vracet. V další lokaci je třeba přepnout dvě páky. Takže se vydejte doprava, pobijte cestou všechny nepřátele, které potkáte. Na konci vás čeká místnůstka se třemi obrněnými psy a pákou. Totéž platí pro cestu vlevo. Absolvovat je musíte obě. Potom projděte po schodech nahoru a obejděte nesmyslně postavenou zeď. V popelnici už na vás čeká Blue Palace Key. Povšimněte si zamčených dveří - neklamné znamení toho, že se sem ještě vrátíte (a budete proklínat respawn nepřátel).

Dveře na modrý klíč se nalézají v první lokaci paláce (tam, kde je žlutá chodba), takže se k nim vraťte a otevřete si je. Modrý palác je vůbec nejšílenější bludiště, kam jste se dosud měli tu smůlu dostat. První odbočka vlevo: do místnosti napravo nechoďte, vyhnete se tak jednomu boji. Do chodby vzadu už ale určitě jděte, na jejím jižním konci se totiž nachází páka, která vám zavře jedny dveře na severu, ale otevře druhé, vedoucí do nižšího poschodí. Určitě prozkoumejte místnost po hlavní chodbě kousek dál vlevo, nachází se v ní totiž oranžová popelnice obsahující Soul Stone. Vpravo máte jedny zavřené dveře, takže sejděte do podzemí, kde na první křižovatce zahněte doprava a probijte se až k páce, která vám zavře dveře, jimiž jste přišli, ale otevře hned dvoje - ty, kterými jste nemohli projít nahoře vpravo, a jedny ve spodním poschodí. Jediná cesta dál teď vede od dveří, kterými jste přišli, doleva, takže se tam taky vydejte. Když se pokusíte promluvit si s mnichem, zaútočí na vás tři potvory, pozor! Probloudit byste se měli až zpátky do vyššího patra, takže hurá do nově otevřených dveří. Než tam ale vejdete, projděte se odbočkou vlevo, skrze dvě místnosti a jednu chodbu, v šuplíčku najdete klenot nad klenoty - Psyche Ring, který citelně vylepší možnosti kouzlení. Boží. A teď už do těch dveří. Když se budete držet tak vpravo, jak to jen jde, měli byste skončit v místnůstce se dvěma postelemi a skříňkou, ve které se nachází vzácnost nad vzácnosti - Kyra´s Tear. Nadále se držte co nejvíce vpravo, dostat byste se měli k malé místnůstce s pákou, kterou když přehodíte, otevře se vám cesta k prvnímu z mágů. Přehoďte znovu úplně první páku v této úrovni a hurá na mága. Souboj s ním není nijak obtížnou záležitostí, stačí se držet jedné zásady: NIKDY (neříkej nikdy) nestřílejte přímo do mága, ale vždy jen do koulí, které si vyvolává a které na vás posílá. Takže taktika je posunovat údery koule k němu a dobít ho tak jeho vlastními zbraněmi. Po mágovi zůstane kromě haldy zkušeností a peněz i pár léčidel, červený klíč a především další karta - Law.

Vraťte se tam, kde jste předtím našli modrý klíč - vzpomínáte si, jak jsem vám říkal, že se sem vrátíte? Ta chvíle právě nastala. Otevřete si dveře červeným klíčem a zabijte druhého mága. Ani souboj s ním není nikterak obtížnou záležitostí, používejte ta nejsilnější kouzla (Summon + Law - přivolá Marduka) a třetím členem party s nejnižší hodnotou Core polykejte runy a Core Relicy na doplnění many. Mně se podařilo ho dostat bez ztráty života. Vypadne z něj Yellow Palace Key, takže ho běžte použít do první lokace paláce. Krom toho získáte i další užitečnou kartu - Slow.

Ve žlutém paláci se držte co nejvíce vpravo až dorazíte do východního rohu mapy, kde se nachází chabě strážená páka. Tu samozřejmě přepněte a vraťte se do oblasti, kde jste si otevřeli dveře. Ve fialových chodbách napravo i nalevo se nacházejí páky, kterými si otevřete cestu k poslednímu mágovi. Porazit ho není těžké, nezapomeňte, že zranit ho můžete jen tehdy, nemá-li vyvolané žádné koule.

Z posledního mága vypadne zelený klíč, proto s ním spěchejte ke správným dveřím na konci žluté chodby. Stanete se svědky úniku císařovy dcery a zabití panovníka uprchlými Doskiasovými mágy. Těm potom ručně vysvětlete, že to nebyl dobrý nápad. Souboj JE těžký, nejprve zabijte prostředního z mágů, potom toho nahoře. Používejte Summon Marduk a jiné Summony, jednou postavou neustále přidávejte životy (Potion, Elixir) a manu (Core Relic). Ani tak to nebude jednoduché, držím vám palce. Získáte ovšem nesmírně důležitý artefakt - Core Keys.

Teď doporučuji zaletět na Shell 3 nebo 4 a doplnit si zásoby a nakoupit lepší výbavu, protože nevím jak u vás, ale moje zásoby byly po části Shell 1 totálně vyčerpány. A to jsem měl na začátku 99 chlebů a 30 kořínků! Nicméně peněz byste měli mít nastřádaných dost, protože z Chosen jich vypadává hodně. Ale dost, posuňme se zase o kousek dále v ději.

Část osmá, The Hellgod

Zaleťte na pátý kontinent, do lokace Ankaran Capitol. Jeden z pirátů přímo uprostřed lokace je trochu povýšenější - také s vámi jako jediný bude bojovat - ale po jeho zabití získáte nesmírně užitečný Research Lab Key. Lokace Research Lab se nachází na stejném kontinentu, je to přesně to místo, kde jste se marně pokoušeli zastavit generála Campbella a Doomsday Weapon. Vaším cílem zde bude získat tři Biobreather Mask a Diamond Wheel. Když si otevřete dveře do laboratoří klíčem od bandity, objevíte se v centrální lokaci, ze které vede vícero východů. Vy vyzkoušejte nejprve ten první zleva. V lokaci, kde se objevíte, se držte u pravé zdi, měli byste dojít do místnosti s několika žlutými obleky a dvěma otravnými (a vaše postavy trávícími) komáry. Za nimi se nachází bedna s první maskou. Do dalších laboratoří už neodbočuje, neb se v nich nacházejí bezcenné předměty, kvůli kterým se nevyplatí riskovat zbytečný souboj. Zato se ale určitě probluďte až do úplného středu této lokace, kde se nachází na jednom ze stolů jasně viditelné fialové Diamond Wheel. Tím jsme s touto lokací skončili, ale ještě než se vrátíte do centra laboratoří, projděte do jiné lokace východem na jihu této. V bedně se nachází další Biobreather mask. Vraťte se do centra laboratoří, které opusťte jediným východem, jenž jste dosud neprozkoumali. Projděte chodbou až na konec, najdete zavřené dveře a vedle nich dvě klece. V té napravo se nachází páka, kterou si inkriminované dveře otevřete, takže tak učiňte a vejděte dovnitř, kde naleznete jen další páku otevírající klece na začátku úrovně. Takže se do nich vraťte, prozkoumejte je - a třetí maska je vaše. Vzpomínáte si ještě na nepřístupnou lokaci v Mold Forestu? Tu, kde Maya nemohla dýchat? Tak přesně tam se teď vydejte.

Lokace, ve které jste se po nasazení Biobreather mask octli, je sice velmi rozsáhlá, ale kromě několika léčivých předmětů pro vás nic zvláště zajímavého neobsahuje, takže zamiřte co nejkratší cestou k východu, který vidíte na východě. Objevíte se v lokaci, ze které vedou tři východy, jeden na východě a dva na západě. Začněte tím východním. Lokace, do které jste vešli, není příliš rozsáhlá, ale i tak si její procházení můžete ušetřit, když hned na začátku zamíříte nahoru a do slepé uličky na severozápadě, kde se nachází oranžová popelnice obsahující klíčový předmět Red Village Key. Vraťte se do centrální pískovcovými kameny "vytapetované" lokace a opusťte ji pro změnu horním z východů na západě. Tato lokace je krátká a prostá. Najděte červené dveře a použijte Red Village Key. Za nimi najdete v popelnici Blue Village Key, se kterým se už bez velkého ostychu můžete vydat do posledního východu z centrální lokace. Otevřete si modré dveře, vybrakujte popelnici s botičkami a nezapomeňte sebrat růžový Hellgod´s Claw. Ten použijte na Core Keys a vzniklou věcičku běžte vhodit do lávy na místo, kde jste předtím zabili lávového bosse (třetí úroveň jeskyní). Získáte opravdový Core Key. Dále na tomto kontinentě navštivte muže v bývalých dolech a dejte mu Diamond Wheel a posléze Lens Shrapnel, muž vám vybrousí Corite Lens.

Přišel čas poradit se s někým moudřejším. A protože Gunnar už není mezi živými, zbývá nám senilní, ale vědomostmi oplývající stařík Azziz na Shell 2. Ukažte mu Core Keys, pošle vás do Doskiasových dolů, abyste odemkli Core a použili dar Stvořitele k záchraně světa. Dbát na rady starších se vyplácí, a proto neprodleně zamiřte do Mold Forest, kterým projděte až do dolů. Dojděte až do lokace, kde jste na začátku zachraňovali Underlost (z této lokace jste potom odešli východem výškově o rampu výš a bojovali jste s Mining Helgakem, jestli si ještě vzpomínáte) a podívejte se na mapu - v severovýchodním rohu je nový východ, který čerstvě prokopal Doskias. Samozřejmě tam neváhejte vejít. Projděte dlouhou chodbou až na konec, kde se nachází páka, kterou si otevřete jedny z dveří v ní se nacházejících. Těmi projděte a dojděte až k další páce, která vám otevře dveře hned dvoje. Projděte jimi a dírou (nebo šachtou či co to je) opusťte tuto lokaci. Dále je to prosté - vyražte doleva, seberte Red Core Key a od této chvíle už budete mít vždy jen jednu možnost jak dál. Posbírejte ještě ostatní Core klíče a vraťte se o patro výš. Vyjděte posledním neprozkoumaným východem a odemkněte si klíči všechny dveře. Za každými kromě modrých se nachází jedna páka, všechny musíte přepnout, aby se vám otevřela cesta z této naprosto zbytečné a otravné lokace ven. Tohle vůbec nechápu, proč chtít hráči takovýmto způsobem znepříjemnit život? No nic, nebudeme to rozebírat... poznáte sami.

V lokaci, kde se objevíte, přepněte dvě páky ve slepých uličkách nalevo a napravo, uprostřed se vám posunou kameny tak, že budete moc přejít. Čeká vás souboj s bossem zvaným Hellgod. Co si budeme povídat, NENÍ to jednoduché... Je to bytost ohnivá, takže používejte Summon + Water a udělejte si Barrier + Fire. I tak to bude docela hustá bitka. Přehoďte opět páky, které najdete ve slepých uličkách nalevo a napravo (mimochodem - taky vám připadá čekání na to, než se posunou ty neskutečně pomalé kamenné bloky, tak únavné?) a připravte se na konfrontaci s Doskiasem.

Po dlouhé cutscéně nakonec budete Doskiasem přesvědčeni a v zájmu záchrany světa mu předáte klíč. Doskias získá sílu, ale hned se projeví jako podrazák nejvyšší, když vás nechá shodit do propasti, což se mu naštěstí nepovede. Nicméně až se Maya probere, neprodleně opusťte doly i celý Mold Forest a připravte se psychicky i fyzicky na další náročnou kapitolu této skvělé hry, kdy budete zachraňovat Wind City z rukou uchvatitelů (konečně se tedy splní sen Corgana z řad Holy Guard).

Část devátá, Freeing Wind City

Leťte na třetí kontinent do hor, kde se potkejte s Laylou. Promluvte si s ní o všem, co se až dosud stalo, zjistíte, že přišel čas jednat a osvobodit Wind City. Bohužel, vojenské síly Holy Guard nejsou tak velké, aby toto bylo možno zvládnout. Bude tedy třeba najít a osvobodit nějaké ty "soldžry". Vaše parta od Layly obdržela Reservoir Key, začneme ale v jiné lokaci, protože na Reservoir budete potřebovat člun.

Jděte na Shell 2, do lokace Junk Heap (nachází se uvnitř města Oasis). Projděte po rampě nahoru a přes dva roboty se probijte dál. Když půjdete stále za nosem, najdete u zdi první z klíčových předmětů - Pipe. Hned kousek od něj se válí druhá velmi užitečná věcička - Grappling Hook. S touto výbavou opusťte druhý kontinent a vydejte se na Shell 7, do lokace Helgak´s Graveyard. Tam najdete cosi jako primitivní zelený organický vor (či jak to jinak popsat), který vytáhněte pomocí Grappling Hooku do Lobovy lodě. Teď máte již vše potřebné k tomu, abyste mohli navštívit Reservoir, takže to nijak nezdržujte.

Ještě než budeme pokračovat, jedno důležité upozornění - vezměte si do party Loba. Budete ho nutně potřebovat. Ale teď už dále.

Vstupní bránu si na začátku lokace odemkněte pomocí Reservoir Key od Layly a zamiřte rovnou k molu vystupujícímu do vody (ostatně tak už to u mol bývá, že?). Spusťte na jezero člun a přeplavte se na druhou stranu do lesa. Jděte až do úplného severovýchodního rohu mapy, nachází se tam páka. Přepněte ji a projděte nově otevřenými dveřmi. Pokračujte dále směrem k východu, který se nachází na severozápadě. Nacházíte se ve velké lokaci se třemi východy, jedním jste právě přišli. Zamiřte k tomu na severovýchodě, potkáte tam dva Holy Guard. Plán na odříznutí města od zdroje energie konečně začne nabývat méně mlhavých obrysů - je třeba silné čočky a zdroje energie. Vejděte proto nejbližším východem do lokace s tlustým drátem a použijte na něj Corite Lens. Opusťte tuto lokaci a následně i velkou centrální, a to posledním z východů na severozápadě. Ocitnete se v poslední lokaci lesů. Nejprve se držte co nejvíce vlevo. Kromě toho, že objevíte popelnici s Kyra´s Tear, byste měli po čase dorazit i k první páce. Asi si při animaci ukazující, které dveře se vám otevřely, všimnete druhé z pák, které je potřeba ke zdárnému opuštění této lokace přehodit, takže se k ní neprodleně vydejte.

O všem, co se od posledního setkání změnilo, si promluvte s Laylou a posléze s Abbotem (mnich v knihovně ve Wind City). Máte-li v partě Led, může pomocí svého velkého klíče spravit porouchaný model v chodbě. Po rozhovoru s Abbotem se objevíte v první lokaci budovy Capitol. Páka potřebná k otevření zavřených dveří v hlavní chodbě se nachází v místnosti přímo nad nimi. Druhá páka, po jejímž přehození už bude možno lokaci opustit, se nachází v místnosti na severovýchodě. Teď je třeba zmáčknout dvě páky, které se nacházejí v místnostech vycházejících z hlavní chodby úplně na severu a úplně na západě. Prostředních místností si vůbec všímat nemusíte, vyhnete se zbytečnému boji. Lokaci opusťte východem, který se nachází za oběma otevřenými dveřmi.

Teď jděte na chodbou až na velké rozcestí čtyř širokých chodeb. Tam zahněte doleva a prozkoumejte místnosti na severozápadě. V té nejjižnější z nich přepněte páku a projděte nejbližšími dvěma dveřmi ze tří nově otevřených. V místnosti úplně na severozápadě se nachází druhá páka, po jejímž přepnutí je cesta ze třetí a opět o něco otravnější části paláce volná. Vyjdete na střechu, kde kotví bitevní loď Chosen. Vejděte dovnitř a těšte se na další porci bloudění. Struktura této lokace je ovšem o poznání prostší. Nemusíte být bůhvíjak geniální, abyste pochopili, že v každé ze dvou slepých ulic se nachází páčka, které nám dohromady otevřou zablokovanou hlavní chodbu. Na jejím konci vás čeká souboj s Balcaamem, Doskiasovým poskokem. Používejte na něj kombinaci Summon + Earth, souboj s ním se stane vcelku snadnou záležitostí. Po jeho útěku získáte dvě nadmíru užitečné věcičky - kartu All a kartu Achilles. Hlavního cíle bylo sice dosaženo - Větrné město je opět svobodné - ale Doskias stále žije a kuje ďábelské plány. Mohl by využít Doomsday Device proti obyvatelům třetího kontinentu, a tomu je třeba zabránit.

Část desátá, The Doomsday Device

Úplně první věcí, kterou v této kapitole uděláte, bude, že se podíváte na Shell 2 do Azziz´s Temple. Potkáte tam dceru mrtvého císaře, od které dostanete Chosen Sewer Key. Dozvíte se také nové informace o Doskiasovi a o hádance, kterou jste dostali od anděla v jádře. Pokračujte úplně nahoru na Shell 1, kde vejděte do lokace Chosen Sewer Duct. Klíč se bude jistě hodit, takže jej použijte a probluďte se až do paláce. Tady to dobře známe, že? Jděte do místnosti vpravo a přehoďte páku, uvolní se vám cesta dál. Pak se držte co nejvíce severovýchodně, až se dostanete do úplného severovýchodního rohu lokace, kde se nachází další páka. Teď už můžete vyjít po rampě nahoru a opustit tuto část paláce východem do hlavní žluté chodby. Tam se vám nově otevřely dveře do světlomodré části paláce, což je další (!) otravné bludiště, které vám má znepříjemnit dohrání hry. Takže se nedejte a chrabře vyražte přehodit dvě páky uvolňující cestu dál. První z nich najdete prostě tak, že půjdete a budete se držet levé stěny, časem dojdete do místnosti s modrou podlahou, která je plná nepřátel, a kde se kýžený přepínač nachází. Druhá páka je potom situována do místnosti pro změnu úplně na západě. Odměnou za dobrou půlhodinku bloudění vám bude Green Palace Key, klíč k další části paláce, kde už se naštěstí nekoná další bloudění, ze kterého byste se asi zbláznili, ale první z velkých bossů této části - Doskiasův přicmrndávač Kaleb. Útočí pomocí různých elementů, doporučuji zakouzlit Barrier + All a často léčit, účinné samozřejmě opět bude Summon + Marduk. Po zabití Kaleba získáte Doomsday Blueprint.

V cestě za zdoláním jubilejní desáté kapitoly hry pokračujte zpět na Shell 2 poradit se s Azzizem. Předejte mu plány k Doomsday Device a poučeni vyražte na Shell 6. Tam bude vaším cílem lokace Doomsday Rift, která se nachází na sever od městečka Pranno, kde jste se před nedávnou dobou (a jak se to zdá dlouho!) potkali se zbytkem vaší party, když jste spadli z Doskiasových čoček na pirátský kontinent. První lokaci Doomsday Riftu bez nějakého otálení projděte, ocitnete se v jeskyních. První část je na procházení velmi prostá, je jen třeba si uvědomit, kterými dveřmi a zábranami projít můžete a kterými ne, pak je projití této lokace záležitostí minut. Cíl ve druhé lokaci se nachází na úplném jihu, nelezte na žádné rampy, je to zbytečné. Poslední část jeskyní vypadá sice divoce na mapě, její projití je ovšem dílem okamžiku. Opravdu na tom není nic složitého, stačí se držet severně. Souboje s Doomsday Brainem jsou obtížné, zkuste zakouzlit Marduk + All a vždy si dávejte Barrier + All. Bohužel, vaše plány na zničení Doomsday Weapon zničí Doskiasův poskok Balcaam, který položí vlastní život pro svého pána. Doomsday Weapon je spuštěna a Layla je téměř smrtelně raněna a zdá se, že není žádná šance na přežití. Útěchou vám může být snad jen nově získaná kartička Chaos. Končí neveselá desátá část.

Část jedenáctá, Ressurection

Jedenáctou část začneme na druhém kontinentu. Promluvte si s Azzizem a se strýcem o Factory a Torim, následně zformujte partu, jejímž členem je Corgan, a navštivte Factory. Potkáte Toriho, kterému se podařilo dostat se dovnitř a ukrást něco, co pomohlo Mayorovi přeprogramovat Grubbovy pracovní roboty na roboty bojové. Corgan otevře dimenzionální bránu, která vás přenese dovnitř, tam se potkáte se zástupci starobylé rasy Watchers. Ti vědí, jak oživit Laylu, musíte jim ale sehnat dva předměty a pište si, že to nebude lehká záležitost. Nicméně jako první od nich obdržíte Reformatting Disk, takže se vydejte do lokace Smelting Complex přeprogramovat roboty. Doporučuji vzít si do party Grubba nebo Led, protože vašimi nepřáteli budou v celém Smelting Complexu jen a jen roboti.

Smelting Complex je veskrze jednoduchou záležitostí - tedy až na nepřátele. Na jeho konci se nachází panel, do kterého zastrčte Reformatting Disk. Nejenže zachráníte roboty, ale především (tedy z Corganova pohledu, Grubb to přeci jen vidí jinak) získáte velmi důležitý Canal Key. S ním v kapse odleťte na Shell 4.

Tam vejděte do World Bazaaru a následně do Shipping Transport. Tam najděte vchod do stok a použijte na něj Canal Key. Než vejdete do stok, bude vás o pomoc žádat generál Campbell, vy se ale na něj teď vykašlete a opusťte tuto lokaci. Projděte dvěma prostými lokacemi stok, až se ocitnete v lokaci Lens Jungle. Když se budete držet co nejvíce vlevo, měli byste po chvilce dorazit k opravdu zajímavé kytičce. Jmenuje se Healing Plant a je to první ze dvou klíčových předmětů, které zde musíte najít. Druhým je také rostlinka, která se nachází ve slepé uličce úplně na jihu, a jmenuje se Optic Vine. Takto vybaveni můžete s klidem Lens Jungle i celý čtvrtý kontinent opustit a vydat se na Shell 6 do lokace Chosen Ruins, která se nachází na severu tohoto kontinentu.

Objevíte se v dalším slušném bludišti, což vás ovšem nemusí tolik iritovat, protože s naším návodem se v něm neztratíte. Hned na začátku narazíte na zavřenou bránu, ovšem s naším vybavením tato nepředstavuje větší problém, prostě použijte Optic Vine na panel vlevo od ní. Teď po schodech nahoru a po dalších zase dolů, lokaci opusťte východem na severu. Lokace, ve které jste se objevili, je nepříliš vítanou vzpomínkou na Core nebo na Mold Forest. Je to totiž bludiště jak má být. Na začátku běžte rovně až na konec chodby a přepněte páku, která vám otevře hned tři brány. Projděte prostřední z nich a jděte dlouhou a zahnutou chodbou až do velké místnosti, na jejíž severní straně se nachází další páka. Opět se vám otevřou troje dveře, všimněte si ale, že dvoje z nich vedou jen do malých místností, kde se krom trochy toho léčení nic zajímavého nenachází, takže projděte dveřmi vedoucími z hlavní chodby na severozápad. Cesta zde je opět jen jedna, na jejím konci se nachází bedna a v ní Red Temple Key. Jeho objevení odstartuje řetěz událostí, přičemž se troje dveře otevřou a jedny, kterými jste přišli, zavřou. V posledních nově otevřených dveřích se nachází jen popelnice s nějakými těmi léčidly, takže se vraťte o lokaci zpět.

Sejděte po nejbližších schodech, které máte přímo před nosem, použijte Red Temple Key na panel u brány a přepněte páku, která se za dveřmi nachází. Stane se spousta věcí, jejichž výsledkem ale bude především volná cesta ke druhému východu na jihu, kterým tuto zapeklitou lokaci opusťte. Jděte jedinou možnou cestou k první rampě nahoru, ale ještě než po ní vylezete, přepněte páku, která se nachází v místnosti pod ní. Teď teprve vyjděte nahoru a po další rampě na stejné plošině zase dolů, projděte nově otevřenými dveřmi a vydejte se ke druhé bráně, kterou vám páka otevřela. Vyjděte nahoru až po jižnější rampě a opět přepněte páku (ať žije stereotypní design lokací!). Sejděte dolů a vyjděte po severnější rampě. Zahněte doprava a oběhněte si kolečko za účelem získání naprosto výtečné karty Cloak a veledůležitého předmětu, bez kterého byste se dále nehnuli, Ancient Talismanu. Tím jsme s touto zrůdnou lokací nadobro skončili, takže ji opusťte a vraťte se na druhý kontinent do továrny.

Watchers vám oznámí, že Talisman k léčbě potřeba není, ale že ho ještě použijete. Zatímco oni se pokusí vyrvat Laylu z náruče smrti, vy máte továrnu opustit a jít do katedrály ve Wind City. Nevyplácí se neposlouchat moudré, takže tak učiňte. Uvidíte davy lidí. Corgan jako člen Holy Guard se ovšem dostane dovnitř. Setkání s Laylou je ovšem úplně jiné, než si kdy představoval. Jak říkali Watchers - nikdo, kdo prošel smrtí, už nikdy nebude jako dřív. A Layla vskutku není - jediná šance, jak alespoň část z ní zachránit, byla, aby se stala jedním z této starobylé rasy. Ačkoli co se týče sex-appealu si Layla značně pohoršila, získala nesmírnou moudrost nejstarší rasy světa. Teď není čas na milostné románky, zkáza světa se blíží pomalu, ale jistě, a je třeba napnout všechny síly ku jeho záchraně. Končí jedenáctá část, jedna z posledních ve hře.

Část dvanáctá, Stopping the Doomsday Device

Zformujte partu, jejímž členem bude Lobo, a navštivte bar v lokaci South Farm na Shell 3. Najdete tam umírajícího generála Campbella, který vám poví o protizbrani Jinamu, která měla za cíl zastavit Doomsday Device a může být použita proti Doskiasovi. Protože Jinam teď leží přilepený zespodu pod Wind City, je možné se k protizbrani dostat skrze katakomby. Nejdřív je ale potřeba získat identifikační kartu. Jediné místo, kde by se taková věc mohla nalézat, je lokace Jinam Battleship na Shell 5, kam také neprodleně zaleťte.

Uvnitř opusťte první lokaci východem na severu a chodbou, kde se objevíte, projděte až k zamčeným dveřím. Mechanismus rozpozná Loba jako robota Jinamu a pustí vaši partu dál. Lokace, kde se objevíte, je malá a prostá, takže jen oberte mrtvého vojáka o Jinam Security Pass. Než se ovšem vrhnete do katakomb, budete potřebovat další balík výbušnin. Získáte jej od muže v dolech na Shell 7 výměnou za Mold Antidote. Teď už vám nic nebrání ve vstupu do lokace Catacombs.

Čeká vás jedno z posledních bludišť, které tak trochu připomíná Diablo. Ujistěte se, že máte v partě Arayma, jen on totiž dokáže vyhazovat věci do vzduchu dynamitem. Jděte od Bowmanova hrobu severně a probourejte se skrze dvě zdi. Potom jděte po rampě nahoru, na jihu se nachází páka, kterou přehoďte. Zvedly se vám tři můstky, přes které přejděte a do dolního patra slezte až na konci nově otevřené cesty. Východ směrem na jih je již jen pár kroků od vás. Neprodleně jej použijte, ocitnete se v další lokaci. V místnosti úplně na jihu se nachází bedna s potěšujícím obsahem - Red Catacomb Key. S ním se vraťte zpět, vyjděte po plošině nahoru, po druhé sejděte dolů a zamiřte do prostor, které jste si prve otevřeli zmáčknutím páky na jihu. V místnosti na východě se nachází důležitá páka, která vám uvolní cestu dál. Použití Red Catacomb Key na červené dveře a opuštění lokace schody vedoucími kamsi do hlubin je již dílem okamžiku.

V následující lokaci si s pákami opravdu užijete. Sejděte po schodech dolů, ve východní místnosti se nachází první z nich, která změní status asi šesti dveřím. Cesta dále je pořád jen jedna, takže se vraťte až k prvním schodům nahoru. V horním patře se vám otevřela cesta k další páce. Na dvou místech se vám teď otevřela cesta dolů. Začněte vpravo, dostanete se do malé oblasti s jednou pákou otevírající dveře na severozápadě. Schody vlevo potom vedou k další páce otevírající dvířka poblíž, kterými projděte jako poslední možnou cestou do dosud nenavštívených prostor. V místnosti za nově otevřenými dveřmi na vás čeká bedýnka s nadmíru užitečnými kartičkami Curse a Vampyre. Dále přepněte páku ve třetí z malých místností na východ od schodů, kterými jste sešli do této oblasti, otevřou se vám další dveře na severu. Promptně vyjděte schody nahoru a znovu přepněte páku uprostřed vyvýšené oblasti. Sejděte jižnějšími z dvojice schodů na severu a naberte jižní směr skrze vámi právě otevřené dveře. Dorazíte k dalším schodům nahoru, ty vyjděte a přejděte po vyvýšeném prostranství až k dalším schodům dolů. Tady již stačí jen prorazit stěnu dynamitem a cesta dál a z této otravné lokace pryč je volná.

Teď si můžete vybrat mezi třemi lokacemi k prozkoumání. Nicméně rozhodně se doporučuje začít v Control Lab. V severní části lokace přepněte páku (copak ve Valkyrie Studios nemohli projevit aspoň trochu invence?). Další páku najdete v lokaci s mnoha mrtvými těly. Teď už je volná cesta do úplně nejzápadnější místnosti v lokaci, kde se nachází světle modrá popelnice s Red Jinam Lab Key. Tím jsme tady skončili, takže se vraťte zpět do centra Jinamu a vejděte do lokace Research Lab.

V místnosti vlevo se nachází červený panel, na který použijte Red Jinam Lab Key. Otevřou se vám hned troje dveře. Projděte nejbližšími dveřmi na jih a držte se stále vlevo, ve velké místnosti úplně na jihu se nachází páka. Přehodit a hurá na sever. Druhá páčka se totiž nachází v nejsevernější místnosti lokace. Přepněte ji a cesta do západní části je volná. V popelnici v nejzápadnějším výběžku se nachází Blue Jinam Lab Key. S ním v kapse tuto lokaci s klidným srdcem opusťte a hurá do centra jinamských laboratoří.

Na otevření první překážky, modrých dveří, se bude určitě hodit Blue Jinam Lab Key. Projděte dále a zahněte na jih. Projděte několik místností, skončit byste měli u páky otevírající dveře uprostřed velké chodby. Druhá páka se nachází směrem severním. Cesta do nitra laboratoří bude po jejím zmáčknutí volná. Na zavřené dveře použijte Jinam Security Pass a projděte dále. Čeká vás souboj s nekromancerem Draxxem, dalším z bossů. Nemusíte se ho nijak zvlášť bát, protože trpí podobným neduhem jako většina nemrtvých - léčivé předměty a kouzla jej zraňují. Můžete na něj proto použít různé chleby, elixíry, Summon Kyra a podobné zrůdnosti. Po jeho zabití naleznete Secret Weapon. Opusťte úplně tuto lokaci a vydejte se do katedrály ve Wind City.

Stane se několik důležitých věcí a mimo jiné uvidíte i další video - Doskiase iritují neúspěchy jeho nohsledů a rozhodne se chopit se situace sám. Generál Campbell definitivně umírá a vy víte, že konec hry už se blíží.

Promluvte si s Laylou a dejte jí Secret Weapon. Vaše parta se teď rozdělí na skupiny. Pokud jste zatím nesplnili vedlejší questy (viz závěr tohoto článku), nedávejte k sobě Led a Loba, popřípadě Selinu a Corgana. Cesta vás dále povede na Shell 6, ale ještě než tam vyrazíte, seberte Paint Spray - nachází se v lokaci Wind City.

Na Shell 6 zajděte do Scumm City a Shipping Transport. Promluvte si s mužem vzadu, dostanete od něj loď, ale musíte si nejprve sehnat palivo. Získáte od něj ještě Treasure Lair Key. S ním jděte do lokace Mountain Pirate Base West, kde vyjděte po rampě nahoru a východním východem do hor. Ty projděte a opusťte jediným východem na severu. Projděte až k zavřeným dveřím, na které použijte Treasure Lair Key. Za nimi se nachází neviditelný nepřítel, jeho neviditelnost však rychle ukončíte pomocí Paint Spray. Za ním vybrakujte popelnici obsahující Pump Key a vraťte se do hlavní lokace Pirate Base. Tu opusťte východem na západě, následující prostou lokaci projděte až na konec. Ocitnete se u pumpy, kterou nejprve spravte pomocí Pipe a následně odemkněte pomocí Pump Key.

Vraťte se do Shipping Docks a promluvte si s mužem. Odmítne pilotovat přislíbenou loď, nicméně alespoň dostanete Dock Key. Vydejte se teď na Shell 4 do lokace Bounty Hunters District. Tam najdete dva ochotné piloty, kteří vám pomohou s evakuací. To nastartuje řetězec událostí, kdy na Corganovu skupinu zaútočí Markham a Maya bude muset bojovat s Alisou. Vaše skupina tím získá Royal Seal a velmi užitečnou kartičku Joker. Na Royal Seal použijte neprodleně Ancient Talisman. Získáte Talisman Seal. Vraťte se k Layle.

Část třináctá a poslední, Kyra´s Mirror

Svou pouť začněte na Shell 5 ve městě Gregor. Na severu této lokace se nachází muž, od kterého získáte Ankaran Subway Key. S ním jeďte do lokace Old Mountain Higway, kterou opusťte východem do Work Area. Z toho vyjděte prvním východem vpravo a dojděte k jedinému východu na konci dlouhé chodby. Dveře jsou zamčené, ale Ankaran Subway Key vše vyřeší.

Nacházíte se v lokaci Connors Secret Hideout. Nejprve přehoďte páku na východě, následně vyjděte východním východem (to je sloh, což?). Tato část je sice velká, ale prostá. Proto přepněte páku v místnosti, která je z místností přístupných nejseverozápadnější a projděte nově otevřenými dveřmi. Další páka se nachází v místnosti na jihu. Dojděte až do chodby úplně na západě ve tvaru podkovy, kde se nachází popelnice s Red Prison Key. Vraťte se do centra Connors Hideout a vyjděte východem na západě. První páka se nachází v největší místnosti s mnoha červenými objekty (bráno podle vzhledu na mapě). Další najdete v místnosti vlevo od ní (stačí projít dveřmi na západ). Projděte nově otevřenými dveřmi a vybrakujte bednu, ježto obsahuje Blue Prison Key. Vraťte se do centra a otevřete si červené a modré dveře. Za nimi už vás čeká Connor, po jehož smrti objevíte Kyra´s Mirror Frame. Co se souboje s Connorem týče, doporučuji kouzlit Cloak + All a používat ty nejtvrdší útoky. Ani tak jeho zničení není žádná procházka růžovým sadem.

Pokračujte na Shell 7 a jako jednoho člena party dejte Badu. Vejděte do lokace West Mountain Caverns, hned u vchodu se nachází kousek skály, který můžete prozkoumat. Nechte Badua, aby se na něj podíval, a následně na něj použijte krumpáč (Pick Axe). Získáte Doric Ore. S ním jděte do lokace Bone Circle Village. Stařešinovi dejte postupně Mirror Frame, Doric Ore a Corite Lens. Získáte Lens with Doric Ore, které dejte muži v dolech na tomtéž kontinentu. Získáte Mirror Surface, které zkombinujte s Mirror Frame. Voila! Kyra´s Mirror je kompletní a funkční!!!

Poraďte se s Laylou, zjistíte, že je třeba si s pomocí Kyra´s Mirror otevřít cestu do Babylonu, ztraceného Mardukova města. Vyražte tedy na Shell 4, World Bazaar, Red Light District. Zde si kupte Terrarium. S ním jděte přes Shipping Transport, rouru a několik dalších lokací do Lens Jungle, kde najděte místo s paprskem světla. Použijte Terrarium na strom, následně na díru a celou akci završte použitím Kyra´s Mirror na sloup světla. Hurá, cesta dál do nitra džungle je volná. Projděte až k jedinému zatím přístupnému východu a ocitnete se v nádherné lokaci Marduk´s Lost City.

Pořadí elementů, kterými musíte projít, je Water, Earth, Air a poslední je Fire. Začneme tedy vodou. Tento chrám není tak složitý. Nejprve se probijte až ke schodům nejjižněji a nejvýchodněji, kde přepněte první z pák. Druhou najdete, půjdete-li na západ od těchto schodů. Cesta k prvnímu strážci je volná. Používejte samozřejmě především ohnivá kouzla (Summon + Fire) a mějte zapnuty ochranné bariéry či lépe Cloaky. Po jeho zabití získáte mimo jiné první Temple Key. Cesta zpět vede přes plošiny a je prostá.

Hurá do Earth Temple. Nejprve jděte jedinou možnou cestou k páce přesouvající několikero můstků, následně vystupte o úroveň výše a všimněte si slepé ulice s tvarem písmene U. V levém rameni se nachází druhá klíčová páka. Tyto dvě páky budete muset přehodit i cestou zpět. Jděte teď do severní oblasti až na místo se dvojitými dveřmi vedoucími k Sentinelovi. V minichodbičkách vedle nich jsou páky, které je otevírají, takže je přepněte a připravte se na setkání s Earth Sentinelem. Taktika je stejná jako pro vodního kolegu, jen je třeba používat kouzla vzdušná (Summon + Air).

Třetím na řadě je Air Temple. První páka se nachází v nejvýchodnějším místě přístupném v lokaci. Po jejím přepnutí projděte nově otevřenými dveřmi a přepněte páku na jihu. Vyjděte po rampě nahoru na plošinu a přepněte další páku na jihovýchodě. Tuto budete muset přepnout i cestou zpět. Dále jděte až do úplného severozápadního rohu na rampě a přepněte páku otevírající dveře pod třetí, dosud neprozkoumanou rampou dolů. Tím se vám uvolní cesta k Air Sentinelovi, kterého zabijete jednoduše a prostě pomocí kombinace Summon + Earth.

Posledním chrámem elementů je Fire Temple, kde se mimochodem nachází další ptáček. Jděte jedinou možnou cestou na jih k rampě, po ní nahoru, po další zase dolů. Na první křižovatce typu T jděte na sever a přepněte jednu páku, pak do slepé uličky na jihu, kde se nachází druhá. Projděte přes plošinu dveřmi, které vám otevřela první páka, a vylezte nahoru po schodech za nimi. Ve slepé ulici se nachází páka, která vám uvolní cestu k další, která otevírá dveře vedoucí k Fire Sentinelovi. Teď se vraťte nahoru, přepněte znovu předposlední páku a projděte posledními otevřenými dveřmi. Nemusíte být obzvláště geniální, abyste přišli na to, co bude na Fire Sentinela platit - ano, opravdu se vyplatí Summon + Water…

Nastal čas navštívit Marduk´s Temple. Vejděte dovnitř a pomocí Temple Key si odemkněte čtvery dveře. Následně použijte Talisman Seal na bránu chrámu. Uvnitř uvidíte Mardukova ostří, která se vám neúspěšně pokusí odebrat Connor. Bude to jeho konec, protože boj je v chrámu přísně zakázán. Vy popadněte dva Daemon Swordy a vyjděte celou tu šílenou štreku zpátky na světlo zemské. Těšte se, den zúčtování je blízko!

Doporučuji teď nakoupit nějaké ty zásoby a vybavit všechny své postavy těmi nejlepšími zbraněmi. Promluvte si s Laylou, zjistíte, že se Doskias připravuje na Shell 2 k finálnímu pohnutí zemí. Tomu je třeba zabránit, zajmout Doomsday Device a naplnit sami proroctví. Leťte na Shell 2 a do lokace Doskias Battleship. Maya rozdělí postavy do tří týmů.

V první skupině je Grubb, Badu a Runner. Je to sice nejslabší skupina vůbec, ale s tím se už nějak vypořádáme. První lokaci opusťte jediným přístupným východem. V následující lokaci přepněte páku v místnosti úplně na severu, projděte dveřmi, které se vám otevřely, a přepněte další. Pokračujte nově otevřenými dveřmi do místnosti úplně na severozápadě, kde se nachází třetí přepínač. Skrze další dveře projděte do místnosti s předposlední pákou otevírající cestu k poslední v prostřední chodbě. Uvnitř naleznete robota, který u sebe má Red FS Key. Zbavit ho jej můžete jen zabitím, takže se o to postarejte a spěchejte použít červený klíč do příslušných dveří v hlavní chodbě. Lokace za nimi je prostá - na konci každé z cest skrze kulaté místnosti se nachází páka. Až si otevřete dvoje dveře uprostřed, připravte se na souboj, po jehož vyhrání získáte Blue FS Key. Tím jsme s první skupinou skončili.

Se druhou skupinou obsahující Led, Loba a Arayma začněte tím, že si otevřete modrým klíčem modré dveře a vejdete do lokace za nimi. Jděte dlouhou chodbou až úplně na jihovýchod, přepněte páku otevírající místnosti na severu. Druhá z nich obsahuje další páku, takže hurá do nově otevřených dveří. Na křižovatce typu T zahněte na sever a dojděte až na úplný konec chodby, kde přepněte páku. Cesta k další páce na jihu, kam se dostanete přes poslední téčko, je volná, takže ji přepněte a vybojujte v nově otevřené místnosti Yellow FS Key. S ním se vraťte do centrální chodby a otevřete si poslední lokaci. Na mapě si povšimněte třech červených čtverců. Dojděte k jedinému přístupnému a pákou si otevřete dveře k ostatním dvěma, kde také přepněte páky. Uvolní se vám cesta do oblasti kruhových místností. Porazit druhý generátor a uvolnit tak cestu Mayině skupině už bude jen dílem okamžiku (no… spíš několika okamžiků… :-)).

Mayina skupina už poběží jen přímo skrze místo, kde bývala bariéra. Nejprve vás čeká souboj s Kalebem, tvrdý, neúprosný, leč férový. Používejte to nejsilnější, co máte, ale pozor - stále ještě je na co šetřit. To nejtvrdší, souboj se samotným Doskiasem, přijde až potom. Nebudu vám radit, měli byste být už natolik zkušení, abyste si se závěrečným soubojem poradili sami, a chci také, abyste měli na dohrání hry nějakou zásluhu. Jen pozor na Multiple Doskias…

A jak to celé dopadne? Nechte se překvapit, ale stojí to za to.

Hlavní příběhovou linii máme za sebou, ovšem Septerra Core obsahuje ještě řadu skrytých a bonusových questů a předmětů. Projdeme si proto ty, které se mi podařilo objevit.

Deset ptáčků

Po dlouhém bádání jsem přišel na to, k čemu jsou ti ptáčci. Ve hře se jich nachází celkem deset na různých místech (viz dále). Když je všechny najdete a nakrmíte pomocí Bird Seed, odletí a shromáždí se ve věži na Shell 3. Tím se vám otevře vstup dovnitř, a jakkoli je to náročná procedura, doporučuji vám ji absolvovat, protože uvnitř se nachází zřejmě to nejlepší vybavení ve hře vůbec.

Lokace všech deseti ptáčků:

Shell 2, Outlaw Canyon, poblíž místa, kde jste našli Toriho
Shell 3, Graveyard, severní část
Shell 4, Lost City of Marduk (toho objevíte až jako posledního)
Shell 4, World Bazaar, Bounty Hunter District (na opačné straně od vězněného Arayma)
Shell 5, Gregor Town, v severní části
Shell 5, Mesa Canyon, v lokaci s velkým mostem
Shell 6, Pranno, v severní části
Shell 6, East March, v jedné ze slepých uliček
Shell 6, Chosen Ruins, v první části, takové té se spoustou ramp a schodů
Shell 7, Dark Lake, projděte pečlivě všechny mosty a najdete jej

A co tedy přesně získáte?

Heaven Plate, brnění pro lidi, stejně kvalitní jako Knight Mail
Tiamat Skin, brnění pro Underlost, ale Medium Bone je lepší
IronMan, brnění pro roboty
Orion Blades, zbraň pro Underlost
Glamding, zbraň pro Led (tedy ta narážka na Tolkiena je opravdu trapná…)
Gilgamesh, meč pro Corgana nebo Selinu (no, říká se, že Gilgameš měl čtyřmetrový pohlavní úd, ale o jeho meči jsem nic neslyšel…)
Bahamut, střelná zbraň (nejlepší z řady Core Engine)

Jak dosáhnout smíření mezi Corganem a Selinou?

Jděte do Outlaw Canyonu, kde se nacházejí na samém konci, kde jste potkali v prvním aktu Torioho, neotevřené dveře. Selina je umí odemknout, takže vejděte dovnitř. Až projdete tuto lokaci, získáte Seal of Armstrong. Jděte na Shell 3 do města Armstrong, na hřbitov, kde budete bojovat s nemrtvým bossem. Léčivá kouzla myslím zapůsobí celkem pozitivně ve váš prospěch. Až budete s potvorou hotovi, použijte Seal of Armstrong na oltář a Corgan a Selina už se nebudou nikdy víc navzájem kosit v soubojích. Jak prosté.

Poklad navíc na Shell 3

Na tomto kontinentu se nachází místo označené popiskou "???". Až budete trochu silnější (asi tak někdy v době, kdy získáte Lobovu loď), tak se tam vydejte. Najdete zde strom s pěti kameny. Po kliknutí na každý z nich budete muset vyhrát souboj se skupinou monster. Pozor, některá jsou opravdu tuhá. Až je všechny pobijete, získáte pěkný poklad obsahující 2x Soul Stone, Quick Gem, Earth Prism a Spirit Guard.

Další milostný příběh (Led + Grubb)

V lokaci Ankaran Capitol se nacházejí jedny nehlídané zamčené dveře. Led a Grubb je společnými silami otevřou, načež Maya odběhne. Mezitím na Led zaútočí piráti a Grubb se musí rozhodnout, zda jí pomoci. Samozřejmě jí pomožte, protože získáte nejen pěkný Force Blitzer, ale hlavně - Grubb a Led budou moci společně provádět jedno velmi silné kombo.

Shell 5

V jihozápadní části tohoto kontinentu se nachází ostrůvek označený popiskem "???". Přistaňte zde a získáte Mind Barrier, která chrání před Berserkem.

Jak získat více zkušeností?

Stačí najít předmět Touch Stone, který se nachází v lokaci jižně od horského masívu na Shell 6. Nést ho může pouze Maya a jeho efekt je jednoduchý - zvyšuje zkušenost získávanou družinkou v bojích.

Jak získat více zlata?

I pro to se ve hře nalézá předmět, a to na Shell 1 na skrytém ostrůvku kousek od jezírka. Jmenuje se Luck Charm a jeho jediným problémem je, že jej stejně jako Touch Stone může nosit jen Maya a vy si tak musíte vybrat, jestli chcete více zkušeností nebo peněz.

EnkiduBell

Další skrytý předmět se nachází na Shell 4 v lokaci západně od World Bazaaru. Bedna, kde na vás čeká, je nepřístupná, dokud nezmáčknete správné tlačítko. Mělo by jít o to, které svítí jinak než ostatní.

Restore Ring

Tento prstýnek se také nachází na Shell 4, a to v lokaci pro změnu severně od World Bazaaru. Hlídají ho tři nepříjemní nepřátelé, ale několik Summon + Marduk by je mělo spolehlivě složit na zem.

Aqua Guard

Tento předmět se objeví v lokaci "???" na Shell 3 poblíž Helgak Portu poté, co společně s Doskiasem uvidíte anděla v jádře. Hlídají ho dva krabi.

A jeden bug

Výborně se dá využít zlodějských dovedností Runnera a Arayma. V každé oblasti kraďte jen v jednom obchodě, protože pak ceny ostatních zůstanou stejné. Co je ale nejlepší - spolu s cenami prodejními se zvednou i ceny nákupní, takže budete moci prodávat kořist za více peněz. Toho určitě využijete…

A druhý bug

Ve strýcově domě se stále objevuje chleba, takže jestli na to máte chuť, můžete se takto zásobit a dokonce si i něco vydělat.
Diskusia Príspevkov: 34 Hodnotenie
949 hlasov

100
60
20

80
40
0
52
Zobraziť všetky Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2019 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |