HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
20345
5454
5063
1434
1599
7274
5669
12053
1687

Online 48471 uživatelů

Návody > Black & White


Zobrazení:44747
Autor návodu:Sup

Vesnice a vesničani

Vesničani

Bez nadsázky si povězme, že vesničané jsou ten nejdůležitější prvek celé vesnice. Bez nich se skutečně nic neděje. Naštěstí vám samovolně nevyhynou, takže klid. Nezapomeňte, že vesničané jsou ekvivalent vaší moci. Čím více jich míte, tím jste silnější. Jejich víra vám umožňuje sesílat kouzla.

Vlastnosti

Každý vesničan má tři základní vlastnosti, jsou to věk, život.síla a únava (a ženy ještě ukazatel těhotenství). Zatímco s věkem toho moc nenadělají, o další dvě se postarají samostatně (krmením, spánkem...).

Věk

Dítě je při narození staré 1 rok. Každé 3 minuty uplyne jeden rok a vesničan se dožije tak 70-80 let. Takže průměrně přežije vesničan asi 3-4 hodiny reálného času, za předpokladu, ovšem, že neskončí jako potrava pro Kreatůru nebo jako oběť.

Dětem (pod 16) nelze určit profesi a důchodci (nad 55) nějak ztrácí vůli pracovat, ale obě tyto skupiny rády křepčí (tančí). Takže hoďte nějaký kámen do středu vesnice, aby měly okolo čeho tančit.

Když člověk zemře (z jakýchkoliv důvodů) na zemi zůstane mrtvolka, byť krátce. Pokud máte hřbitov, kostra zmizí a na hřbitově se oběví náhrobek. Než mrtvola zmizí, můžete ji obětovat, aniž byste se lidem jevil jako zlý Bůh.

Životní síla

Životní síla je reprezentována procentuelně a snižuje se zejména po nějaké katastrofě (ačkoliv práce ji též snižuje, byť minimálně). Životníé síla se regeneruje spánkem, nejlépe pod střechou. Porod lehce snižuje životní sílu. Pokud se životní síla člověka sníží pod 30%, začne mít problémy s chůzí. Pod 10% už se jen plazí a kašlou a brzy podlehnou smrti, pokud je nedáte domů nebo nevyléčíte kouzlem Heal, což vám přidá na váženosti. Když životní síla spadne na 0%, člověk zemře. Pokud nejde o nadpřirozenou smrt, stane se to až ve vysokém věku. Mrtví se za několik okamžiků vypraví na hřbitov, jejich zbytky zmizí. Pokud je uchopíte do ruky, zůstanou v ní po neomezenou dobu.

Únava

Práce je únavná - to ví každý. Když není člověk unaven, má únavu na 100% (divné, že?). Když je únava už neúnosná (tedy malá) vesničan se vypraví hledat potravu, po jejímž požití únava zcela zmizí. Pokud je vesničan zcela (0%) unaven, nezemře, ale není schopen pracovat. Toto se naštěstí moc často nestane, protože je jistě zásobíte dostatkem jídla.

Těhotenství

Žena může otěhotnět, pokud je ustanovena jako množitelka (breeder) nebo ji navštíví množitel. Těhotná žena si zaleze do domu a spí, než porodí. Pokud dům nemá, spí venku. Pokud chcete, můžete ji poslat do práce, aniž by to ohrozilo její zdraví. Čerstvě narozené děti jsou automaticky umístěny ve školce (creche). Při porodu si žena lehne na zem a vedle ní se objeví jeden rok staré, oblečené dítko (Zázrak!). Žena pak nějakou dobu neotěhotní, pokud není určena jako množitelka.

Nicnedělání x Zevlování

Pokud nějaký vesničan zevluje, nemá dočasně co dělat (např. tesař, protože se nic nestaví ani neopravuje). Tento stav netrvá věčně, po určité chvíli zevlování si človíček najde jinou práci.
Nic nedělající vesničané nejsou určeni jako řemeslníci a jsou připraveni dělat cokoliv, v momentě, kdy to bude jejich vesnice potřebovat. Tito nemakačenkové se účastní tance kolem artefaktů nebo Kreatůry.

Tanec

Pokud jsou vesničané okouzleni Vaší Kreatůrou, přestanou v práci a uctívají ji. To generuje malé množství víry, ale pořád lepší než nicnedělání. Tančící jsou zpravidla děti a důchodci.
Pokud je Kreatůra potěšena činy vašich vesničanů, může gestem přivolat další a sama vést tanec. Pokud do centra vesnice dáte kámen, nic nedělající kolem něj můžou tančit (hlavně při soumraku/úsvitu). Tento kámen se po určitém čase stane artefaktem (vsakuje se do něj víra tanečníků). Artefakt může uskladněnou víru uvolňovat, pokud ho třeba přemístíte na náměstí neutrální vesnice.

Vesničané často tančí kolem objektů, s kterými jste pohybovali, ať už je to cokoliv - například kus plotu, míč...zkrátka cokoliv.

Touhy

Touhy vesničanů poznáte podle vlajek, jež vlají na skladišti (village store). Čím je vlajka výše, tím silnější je touha. Zlý Bůh si nemusí dávat příliš pozor na toto, neboť lidí se zpravidla udrží naživu sami, ale je lépe občas provést kontrolu. Dobří Bohové by se měli snažit udržet vlaječky pod polovinou jejich dráhy, ale rozhodně nejsou povinni snížit všechny na nulu. Pokud, totiž, budete neustále plnit požadavky svého lidu, zleniví a budou chtít ještě víc. Zlí Bohové mohou snížit touhy tím, že obětují pár chudáků. Obě cesty (zlá i dobrá) potřebují dostatečnou populaci a tudíž není od věci mít dostatek množitelů, aby jste si například neobětovali celý národ. Pokud jste zlý a vaše Kreatůra vás obtěžuje svým hladem, pak ji naučte jíst vesničany. Obecně, být dobrý, znamená mnohem víc práce. Výjimkou budiž modlící se u vašeho oltáře. tito se umodlí až k smrti hlady, a tudíž jim vedle oltáře nasypte nějaké to obilí a oni se nakrmí.

Vesnice

Kliknutím pravého tlačítka na střechu budovy zjistí, kolik lidí v domě (domech) žije. Pokud seberete vesničana, modrý symbol nad domem značí, že tam přebývá. Hřbitov nestavte uprostřed vsi, spíš na okraji.

Řemeslníci

Řemeslník se z člověka stane tak, že ho vezmete a dáte do blízkosti objektu jeho budoucí živnosti (dřevorubce ke stromu, farmáře k poli, rybáře k moři) a poté, co se objeví ikona živnosti, ho pustíte. Pokud nebudou mít co dělat, pravděpodobně se půjdou modlit. Lidé budou pracovat na svoji obživu i pokud z nich neuděláte příslušné řemeslníky, ale takhle je to, abychom tak řekli, jistější.

Množič

Množiči "vyrábí" děti. Dokud je v nějakém domě místo, probíhá množení. Těhotenství není vždy úspěšné, záleží na věku, i když občas i 70ti letá dáma má dítě. Pokud chcete jistý úspěch, vybírejte jedince mezi 20-30 lety. Množička si vždy nechá udělat dítě, pak je 9 měsíců těhotná (asi 2 minuty) a pak hned může znova. Je ale lepší, určit jako množiče muže, protože jim není proti srsti sjet třeba půlku vesničanek a to je pak teprve ten správný kolotoč. Je tedy lepší nastavit 1-2 muže jako množiče, čímž dosáhnete pozvolného nárůstu populace.

Farmář

Můžete myslet, že výroba jídla je stejně důležitá jako výroba dětí, ale to není pravda. Jídlo můžete vyrobit kouzlem, děti jdou stvořit pouze jedním způsobem. I když nikoho jako farmáře neurčíte, někdo vždy na poli makat bude. Pro jistotu udělejte tak 3-4 farmáře, aby se vesnice nestala závislou na vašich kouzlech. Farmářům můžete pomoci kouzlem Water, že jim zalejete pole. Nebo ještě lépe, naučte to Kreatůru, ať taky něco dělá.

Rybář

V mořích okolo ostrova jsou ryby. Můžete je svou Božskou rukou vytahovat a dávat do skladu, je však lepší, určit pár rybářů, ať to dělají sami.

Stavitel

Pokud je budova poškozena nebo se staví nová, většinou to dělá stavitel. Nemůžete přímo postavit budovu, jen určit, kde bude stát a čekat, než ji stavitelé vyrobí. Je dobré přinést jim dostatek dřeva, aby si pro něj nemuseli chodit. Přebytečné dřevo pak odnesou dřevorubci. Stavitelé se, pokud nemají co dělat, ujmou jiné práce, takže na ně nemusíte dohlížet.

Řemeslník

Pokud člověka upustíte poblíž dílny, stane se z něj řemeslník. Tito se zabývají tím, že do dílny nosí dřevo a pak vyrábí polotovary budov.

Misionáři a obchodníci

Pokud chcete, aby sousední vesnice věřila ve vás, použijte misionáře či obchodníka. Vezměte vesničana a přeneste ho do sousední vesnice, žlutá ikona vám napoví, kdy ho pustit.

Ostatní

Víra

Víra je jeden ze základních kamenů hry. Musíte si přiklonit víru prostého lidu, abyste pro sebe získali vesnici. Také musíte zajistit, aby věřili ve vás ve vašich vlastních vesnicích. Jsou tisíce způsobů, jak si zajistit víru. V této sekci vám poskytneme pár tipů.

Konvertování

Váš úspěch při konvertování bude do značné míry rozhodovat, zda se vám podaří dohrát poslední tři země této hry. Nezapomeňte, že pokud budete ten samý zázrak opakovat donekonečna, lidi to omrzí a vy ho budete dělat zbytečně. Každého nebaví sledovat, jak okolo letí už 26 člověk nebo kámen. Tak teď těch pár tipů, jak dostat víru nevěřících:

Posilování víry vašich věřících

Není to jen o tom, jak odloudit nepřátelskému Bohu lidi, je to i o tom, jak zabránit jim udělat to vám. Pár rad:

Kouzla

Kouzla jsou vaší prodlouženou rukou na (Z)zemi. Můžete jimi trestat nevěřící, odměňovat věřící a jiné, podobné kratochvíle. Naleznete zde všechna kouzla s krátkým popisem. Nezapomeňte ale, že ne všechna jsou dostupná na každé úrovni.

Jídlo

Toto kouzlo naplní váš sklad chutným obilím. Můžete tudíž přesměrovat činnost vašich lidiček jinam. Hodí se též ke konvertování nevěřících - ukradněte jim všechno jídlo a pak, až budou hladovět jim vykouzlete. Japonský zázrak (wonder) snižuje chuť vašich poddaných - budou tedy méně jíst a Norský zázrak zvyšuje účinnost tohoto kouzla.

Dřevo

Skvělé kouzlo, neboť dřeva není nikdy dost. Pokud můžete do skladu dostat 200 000 jednotek dřeva, učiňte tak, ono se to celkem rychle zužitkuje. Keltský a Norský zázrak zvyšuje účinnost tohoto kouzla.

Léčení

Léčete své nemocné, je to bonus k víře a ještě vám nezemřou. Naučte svou kreaturu toto kouzlo, bude sama léčit vaše věřící nebo dokonce konvertovat nevěřící. Japonský zázrak zvyšuje účinnost tohoto kouzla.

Voda

Hodí se k zalévání polí a stromů (rychleji rostou) a k hašení požárů. Nezapomeňte si jich někde pár schovat, pokud byste museli hasit něco většího (les).

Fireball

Útočné kouzlo - zapaluje budovy a lidi. Vrhání po nepřátelských budovách vřele doporučeno. Házená fireballů za noci NAD (ne na) vaší venicí zvyšuje víru. Existují 2 silnější varianty: silnější (fireball increase) a extrémní (fireball extreme).

Blesk (Lightning)

Užitečný jako útočné kouzlo nebo na posílení víry poddaných. V druhém případě si uvědomte možné škody a minimalitujte je (např. deštěm uhaste ohně). Indiánský zázrak zvyšuje sílu bleků, dále existují 2 silnější varianty: silnější a extrémní .

Bouře

Bouře vytváří déšť (tedy vodu), blesky a občas některá i tornádo.

Fyzický štít

Ochrání váš lid před fyzickým útokem (včetně meteorů a fireballů). Vaši věřící mohou držet štít vztyčený, ačkoliv nemůžete čekat, že by vydržel delší metání fireballů. Pokud štítem chráníte neutrální vesnici, zvýší to víru ve vás. Tibetský zázrak zvyšuje účinnost štítu.

Spirituální štít

Vadí vám cizí kreatura ve vaší vsi? Nebo jak vám počítač krade jídlo, dřevo a víru vašich lidí? Vztyčte spirituální štít a zamezte veškerým nadpřirozeným věcem ve vstupu na váš "pozemek". Tibetský zázrak zvyšuje účinnost štítu.

Les

Na určeném místě začnou růst malé stromečky, postupně vznikne hustý les. Mnohem méně efektivní než kouzlo dřebvo, ale pokud dřevo nemáte, pak je to lepší než nakopat.

Okřídlená mrcha (winged creature)

Jedno z nejzajímavějších kouzel hry a nejlepší na strhávání víry bezvěrců. Sice je celkem drahé, ale za každé zakouzlení dostanete až 100 víry. Použijte generátory kouzel v 2. a 5. zemi a naučte svoji malou (velkou) mršku toto kouzlo. Egyptský zázrak zvyšuje účinnost tohoto kouzla.

Vlčí smečka (pack of wolves)

Jakýsi protiklad okřídlené mrchy.Vyvolává též velkou víru ve vás a vaše schopnosti, ale na druhou stranu se může stát, že poté, co vesnicí smečka projde, nezůstane nikdo, kdo by věřil. Ideální pro zlé hráče.

Teleport

Přenos mezi dvěma místy. Používejte k urychlení práce vesničanů nebo k přenesení vaší kreatury přes potenciálně nebezpečná místa. Egyptský zázrak snižuje cenu kouzla.

Megablast

Nejrychlejší způsob demolice čehokoli. Toto kouzlo zlikviduje prakticky vše ve svém dosahu. Pokud chcete skutečně hodně zapůsobit na bezvěrce, sekněte megablast na náměstí, pokud možno s velkým počtem diváků. Zlým hráčům se doporučuje zacílit školku (creche). Aztécký div zvyšuje sílu megablastu.

Váš mazlíček

Výběr zviřátka

Zde je seznam (snad) všech zvířátek, které můžete pojmout za svého mazlíčka. Některá jsou na výběr na začátku hry, některá po splnění určitého úkolu a některá musíte odblokovat stažením upgrejdu.

Interakce

Zvíře reaguje na dotek ruky. Najeďte nad něj a stiskněte pravý čudlík myši a můžete se podívat, jak je na tom, případně ho odměnit či potrestat. Odměna či trest by měla následovat okamžitě po akci zvířete, později by nevědělo zač to je.

Vodítka

Vodítka pomáhají řídit zvíře a formovat jeho osobnost a chování. Dokud není zvíře skutečně dobře vycvičeno, pak navrhuji ho z vodítka raději ani nepouštět.

Pokud s vodítkem někam kliknete, zvíře se tam vypraví. Pokud vodítko k něčemu připevníte, bude se váš mazlík pohybovat vlastně kamkoliv, tedy pokud vodítku ručně neupravíte délku. Máme k dispozici 3 vodítka:

Súvisiace hry: Black & White 2: Battle of The Gods
Black & White 2
Black & White: Creature Isle
Black & White: Next GenerationDiskusia Príspevkov: 26 Hodnotenie
1216 hlasov

100
60
20

80
40
0
51
Zobraziť všetky Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2022 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |