HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
19270
5452
5063
1426
1599
7056
5246
10931
1687

Online 12974 uživatelů

Návody > Knights & Merchants: The Peasants Rebellion


Zobrazení:67200
Autor návodu:Ixce-t-X

Úvodem

KaM:TPR je pokračování středověké strategie u nás známé pod názvem Rytíři a Kupci. Návod, který je zde popsaný se může některými detaily lišit od přesných názvů jednotek, zejména se jedná o ty nové, já jsem měl totiž k dispozici pokračování pouze v dánské verzi, tak prosím omluvte případné nesrovnalosti s novými názvy jednotek. KaM:TPR je datadisk a jako takový se i jeví, nové jednotky, příběh, 14. misí, myslím si, že to je úctyhodné pokračování. Jsem celkem rád, že se hra moc nezměnila, protože kdyby byl styl hry jiný, už by to nebylo ono. Nesmíme opomenout, že v této hře se klade největší důraz na strategii a to nejen na bitevním poli, ale i v hospodářství, protože bez funkční vesnice nemůže pochopitelně existovat ani vojsko.Nové jednotky a budovy


Obléhací stroje

Katapult/útok+4
Katapult je težký obléhací stroj, který ničí nepřátelské jednotky a budovy s velkou razantností, najednou vrhá 3 kameny, které dokáží trefit více lidí zaroveň, nevýhoda katapultu je ta, že jeho výroba je velmi nákladná, potřebujete spoustu dřeva a železa. Navíc se někdy stává, že kameny které katapult vrhá, trefí spolu s nepřáteli i vaše jednotky, v tom je právě možná lepší balista, který ničí opravdu jen nepřátelské jednotky.

Balista-střela/útok+6
Na nepřátelé vrhá obrovskou střelu, která když se trefí zaručeně usmrtí, je to něco jako strážní věž(na jednu střelu dokáže zabít, jde o to jenom se trefit, tedy jako u strážní věže). Nevýhody jsou samozřejmě nákladnost výroby. Jak střela tak katapult se velmi pomalu pohybují, což je ovšem pochopitelné, jsou to přece obléhací stroje.


Útočné jednotky

Rebell
Rebell je něco jako druhá domobrana, ale má tu výhodu, že má vidle, takže může sloužit jako pomoc kopiníkům proti nepřátelskému jezdectvu, nemá ovšem žádné brnění.

Vagabung
Je to vlastně domobrana na koních, takže se pohybuje celkem rychle, nemá také žádné brnění, hodí se zejména k rychlým výpadům proti nepřátelským střelcům.

Barbar/Válečník
Tyto dvě jednotky jsou jedno a to samé, liší se jenom vyzáží. Jedná se o velmi silnou pěchotní jednotku. V podstatě má nejsilnější útok ze všech(pokud nepočítáme obléhací stroje).

Práče(panoš)
Patří do střeleckých jednotek, nepotřebuje žádné brnění a na své nepřátele střílí tvrdé šutry z praku. Má celkem velký dostřel, takže se dobře hodí jako návnada k vylákání nepřítele z úkrytu.


Budovy

Rybárna
Tuto budovu obývá kdo jiný než rybář, i když většinu času tráví mimo ní. Ze svého domu vezme prut a kýbl a jde posedět k vodě, kde chytá ryby. Ty jsou poté jako jídlo dodávány do hostince.

Radnice
Radnice je v podstatě něco jako škola, s tím rozdílem, že se tu necvičí civilní jednotky, ale vojenské. Stejně jako u školy i zde jsou potřeba zlaté truhlice, ovšem mnohem více. Cvičí se zde jednotky jako domobrana, rebelové, práčata, vagabundi, válečníci. Pro jejich výrobu nepotřebujete nic, kromě spousty zlata. Cena jednotek se liší v závislosti na její síle. Nejlepší z nich je jistě válečník, oplývá největší silou, se svojí dvoubřitvou sekerou rozseká všechno co mu příjde do cesty, ovšem to se odráží na jeho ceně. Pokud tedy budete více investovat do speciálních jednotek z radnice, stavte hodně uhelných a zlatých dolů, v neposlední řadě také zlatnické dílny(mincovny). Výroba jednotek z radnice je značně jednoduší, hlavně máte- li hodně zlata a také rychlejší, jak je ale už mnohokrát zdůrazněno je potřeba mít velké množství zlata.

Výrobna obléhacích strojů
Další z velmi nákládných budov, tedy na dodávky surovin pro výrobu. Tesař zde vyrábí těžké obléhací stroje. Ty se sice pohybují velmi pomalu, ale razantnost jejich střel je opravdu velmi drtivá. K výrobě balisty, nebo katapultu je zapotřebí mnoho železa a dřeva. Pokud zároveň vyrábíte železné zbraně, uzavřete dodávku do těchto budov, pokud to neuděláte, výroby jednoho obléhacího stroje se snad ani nedočkáte. Tyto stroje mají velkou sílu, nezapomínejte je tedy stavět, určitě se stanou důležitým taktickým prvkem do vaší bitvy.Návod

1. mise
Tak jak už to u Knights and Merchants bývá, první mise neslouží se seznámením, od toho tu je opět tutorial. Tak že jste jako v jedničce hezky vrženi do bitvy, tentokrát nepřítel ovšem neútočí na vás, ale na vaše spojence, které musíte jako správný král chránit. Tak tedy vzhůru do boje! K dispozici máte menší opevněné město a pár budov, ovšem v této misi o budování vůbec nejde. Jedinné dvě budovy se kterými budete mít ňáké to dočinění jsou kasárny a škola, lépeřečeno dvě školy protože budete potřebovat hodně rekrutů do kasáren, takže neotálejte s výcvikem. Vezměte všechny vaše kopiníky a halapartníky a spojte je do jednoho praporu, který by měl mít dvě nebo tři dlouhé řady. Až se seřadí(nesmí to být neuspořádaný shluk) pošlete je kupředu k první vesnici, kterou napadli převážně jezdci. Jako zálohu proti sekerníkům jim tam taky pošlete vaši jednotku zvědů. Vaše bojovníky s mečem rovněž pošlete směrem k této vesnici, ovšem více na západ, aby stáli na rozcestí mezi oběma vesnicemi a chránily vaše kopiníky z boku proti nepřátelským sekerníkům. Až se bitka v severní vesnici trochu uklidní, pošlete vaše bojovníky s mečem, směrem k druhé vesnici. Mezitím už byste měli mít v kasárnách ňáké ty rekruty. Vycvičte v kasárnách tedy několik dalších bojovníků s meči a až vám dojdou železné zbraně, tak budujte hlavně zvědy. Vaše malá pěchotní jednotka bojující v západní vesnici tento boj zcela jistě prohraje, no, co se dá dělat. Vaši kopiníci co zůstali stát v první vesnici, zaujmou obranná postavení, protože na ně přijde další vlna jezdců, převážně vagabundů a zvědů. Vaše nově vycvičené jednotky přesuňte na střed mapy. Počkejte až vaši kopiníci dobojují s jezdci a zaútočte společně na nepřítele obléhající západní vesnici. Musíte zaútočit ve velké formaci, protože nepřítel má mnohonásobnou převahu vojáku, ovšem k jeho smůle, nemá železný ekvivalent, narozdíl od vás. Pusťte se sním do bitky a povolávejte další posily z kasáren. Uf, zase jsme jednou ubránily naše poddané.

2. mise
Další fáze hry, která se řadí mezi ty bitevní. Opět nepočítejte s tím, že zde budete budovat. Cílem této mise je opět odrazit nájezd nepřítele od okolních vesnic. K dispozici máte celkem početnou armádu a co hlavně, lučištníky. Ty vám tuto bitvu pomůžou vyhrát. První co udělejte je, že vemte vaše kopiníky a udělejte z nich dlouhou řadu, můžou být i dvě(nesmí to být shluk). S vašimi předními sekerníky uhněte kousek doprava, aby za kopiníky mohli přijít střelci, které sjednoťte do jednoho praporu. Vaše jezdce umístěte kousek doleva, aby mohli rychle zneškodnit nepřátelská práčata, která přijdou hned po jízdě. Vaše halapartníky opět přesuňte dopředu, ale více na východ, odtud přijde totiž další vlna jezdců. Vaše sekerníky zatím ponechávejte v záloze. Až se hlavní pole bitvy trochu uklidní a vaše jednotky rozpráší nepřátelská práčata, zaútočte vašimi sekerníky za zálohy. Zbytek nepřátelských sekerníků rozstříli vaši střelci.

3. mise
Tak tato mise vám nezabere moc času ani námahy, slouží spíše se seznámením jako takovým a to i když proti vám stojí dva nepřátelé. Váš spojenec, kterého musíte samozřejmě chránit, má malou vesnici na západ od vás. Ten si bude vklidu užívat vesnický život pod vaší ochranou, žádnou armádu ani další budovy totiž nebude stavět. Vaši nepřátele leží na severu za průsmykem, který vás od nich dělí. Jeden je na středozápadu mapy, těsně nad vašim spojencem a ten druhý má rozrostlou vesnici od středovýchodu až po konec rohu mapy. Vybudejte vesnici a začněte stavět armádu, nikam nemusíte spěchat, nepřítel má totiž velmi málo vojáků a trvá mu dost dlouho než vybuduje nové. Hned na začátku si můžete misi značně zjednodušit tím, že jedním zvědem proniknete do nepřátelského území a proskoumáte tak celou mapu, je to celkem jednoduché, protože padouch ještě ani nemá střelivo ve strážních věží. Až budete mít menší armádu(stačí 10 sekerníků a 10 lučištníků) zaútočte na nepřítele, který má vesnici nad vaším spojencem. Má velmi málo vojáků, takže by neměl být problém ho zlikvidovat(použijte taktiku návnady). Až zničíte jeho hlavní vojsko(pozor na jeho lučištníky), ničte a pleňte jeho vesnici až se dostanete k jeho kasárnám, které jsou chytře chráněné věžemi. Zničte jeho vesnici, hlavně školy a hostince(ty nejdříve) a vklidu počkejte až celé město pochcípá, včetně strážců ve věžích. Doplňte stavy, vklidu si dál budujte a připravte se na útok na druhého padoucha. Ten je podstatně lépe opevněný a má také více vojáků, převážně zvědy, sekerníky a hodně lučištníků, sem tam ňáké ty kopiníky. Doplňte armádu tak aby jste měli zhruba 20 sekerníků a tak 15-20 lučištníků, pokud máte ještě zvědy, budou jako záloha krýt lučištníky. Na padoucha zaútočte ze severu přes dobytou vesnici, je tam hůře opevněn a má tam také menší armádu. Vaše sekerníky postavte do dvou dlouhých řad a rozdělte do dvou skupin, které stojí těsně za sebou, to proto až na vás bude útočit nepřítel aby za ním nešli všichni o jeho destrukci se postarají lučištníci, které umístěte za vaše sekerníky. Opět zaútočte s jedním střelcem na nepřátelské věže aby jste vylákali armádu, která se skrývá za nimy. Až vám padnou do léčky, postupně takto vybíjejte celou armádu. Až mu dojdou zásoby vojska, dejte povel střelcům ke zničení strážních věží. Po té už jen pleňte nepřátelskou vesnici(pozor na hrad je také kryt věžemi). Až zničíte hlavní budovy, čeká vás zasloužené vítězství.

4. mise
Zde vás čeká poněkud zvláštní úkol, i když se zde bojuje normálně jako v každé jiné misi, nesmíte zničit žádná nepřátelská skladiště, jakmile to uděláte, končí pro vás hra. Důvodu by mohlo být hned několik, ale vzhledem k jazykové bariéře kterou tato hra oplývá, nevím ani jeden z nich. Zkrátka nesmíte zničit žádné skladiště, na oplátku, nebude nepřítel také ničit vaše skladiště, asi aby to neodnesly civilisti nebo nevim co. Ostatní budovy můžete ničit s libostí jak chcete, podmínkou pro vyhrání v této misi je ochránit vesnici která leží na jihu od vás za brodem, který vás od ní dělí. Také musíte pobýt všechny nepřátelské jednotky a co hlavně, zničit všechny hrady. No, tolik k podmínkám a teď už se vrhneme rovnou do hry. Nepřátel je velmi mnoho a jsou rozprostřeny všude na kraji mapy, mají ohromné zásoby a dá to ňákou práci než je vydrtíte. Vybudejte vesnici, pamatujte že budete potřebovat hodně jídla a hodně dřeva na výrobu zbraní. Na východ od vás leží skladiště, nachází se v něm značné zásoby uhlí a zlata. K čemu vám je to ale platné, když ve vašem základním skladišti máte zlatých truhlic na výrobu nevolníků dost. Nezdržujte se tím, že budete vaše vzdálené skladiště hned spojovat cestou, je to zbytečné, protože kromě zlata toho moc potřebovat nebudete, možná až později pokud by vám mise trvala přeci jen déle. K dispozici máte dokonce obléhací stroje, je to přímo úžasná věc s velkou silou, pamatujte ale, že katapulty nemají žádné brnění nebo nejsou nijak jinak chráněny, stačí když do nich jenom jednou střellí nepřátelský lučištník, nebo někdo jiný a váš stroj se hned rozpadne. Mějte je tedy v doztatečné vzdálenosti od vašich nepřátel. Zpočátku by jste měli prozkoumat mapu, aby jste viděli co se na vás chystá. Tak tedy první nepřítel je nad vámi, od něj vás dělí lesy a sklalnaté pohoří, další nepřítel navazuje na něj a je na východu od vás. Vesnice jsou spolu spojené a tvoří je několik navzájem nezávislých osad, takže se vám může stát že zničíte prvního a ejhle on tu má další hrad. Protivníci mají velké zásoby, takže investujte hlavně do střelců. Pokud si chcete na chvíli zařádit můžete vyplenit zelenou vesnici která leží zhruba severovýchodně od vašeho druhého skladiště, klidně ji zničte celou, nepřítel tam nemá žádné jednotky a nikdo mu nepříjde na pomoc, opět ale nezapomínejte že skladiště musíte nechat stát, jinak to šeredně odskáčete. Až vypleníte tuto vesnici, soustřeďte se na nepřítele nad vámi, v případě hrozícího útoku jste proti němu nejhůře bráněni. Postavte armádu okolo 20 lučištníků a 20 sekerníků a jdětě žlutého nepřítele nad vámi vyprovokovat jedním lučištníkem. Svojí armádu rozestavte do dlouhých řad dostatečně daleko od nepřítele. Pokud jste vybudovali ještě pár dalších sekerníků, nechte je někde stranou, aby mohli zneškodnit přicházející nepřátelské lučištníky. Postupně ničtě žlutého padoucha a doplňujte armádu posilamy. Katapulty zničte strážní věžě a vypleňte nepřátelskou vesnici. Váš protivník má všude plno věží a lučištníků tak je ničte z dostatečné vzdálenosti nebo náhlým útokem. Až se dostanete do pravého horního rohu mapy, tak se připravte na pěknou bitvu, čeká vás totiž dost hustá řež. Nepřítel který je právě pod vámi má tak neskutečné zásoby vojáků, že vám chvíli potrvá než ho vyklepnete. Syslete výzbroj a až ji budete mít dost, naplánujte svůj útok. Buďto ho budete postupně vylákávat střelcem daleko od jeho vesnice. Nebo se rozhodnete že to sním skoncujete jednou provždy. První taktika je jasná tak jako žádní začátečníci se vrhneme na tu druhou. Postavte armádu ze všeho co máte, alespoň 40 sekerníků a 40 lučištníků, jestli se vám to zdá hodně tak jsem celkem zvědav jestli uspějete s menším počtem, ale jistota je jistota. Na padoucha zaútočte ze severu, zaprvé to nebude čekat a tudíž tam není nijak chráněný a zadruhé z útesu nad ním ho klidně můžete kosit střelci z dálky. Vaše sekerníky rozestavte do čtyř skupin po deseti lidech, je to proto aby útok odrážely postupně a ne všichni najednou. Vaše střelce pošlete na již zmíněný útes a začněte nepřítele ničit z dálky, po chvíli se přivalí se svojí armádou, ale největší problém pro vás znamenají nepřátelští střelci tak je ničte přednostně. Až se ten velký chumel uklidní opět zničte vesnici(bez skladiště). A to už na vás čeká zelený padouch pod jakousi vyhaslou sopkou. Možná se už potuluje po celé mapě(to je z toho že už nemá ty jednotky kam dávat). Na něj vám bude stačit něco okolo 20 sekerníků a 20 lučištníků, samozřejmě musíte stále doplňovat své vojsko posilamy. Vyprovokujte nejblíže stojícího vojáka a nalákejte ho do pasti. Až na vás zaútočí i jeho střelci, pokuste se je zničit nějak ze zálohy protože jich je celkem hodně. Až uvidíte, že za věžemi nikdo nestojí, znamená to, že nepřátel je bez vojáků. V tu chvíli zničte věže a až se dostanete do jeho pidi osady. Rozsekejte mu ten zpropadený hrad ať ví, ským má tu čest.

5. mise
Pokud je vám tato mapa povědomá, tak už jste ji jednou hráli, nejedná se o chybu programu ale váš nepřítel, kterého jste porazily se vzmohl a rozhodl se, že zaútočí na vaše spojence. Tato bitva vyžaduje rychlé naplánování a trochu štěstí. Své jednotky musíte posílat do boje co nejrychleji, jinak na to váš bezbranný spojenec pěkně doplatí. Nepřítel jej totiž napadl a vy musíte ubránit alespoň skladiště. Problém je v tom, že nepřátelští lučištníci střílející na tuto budovu, stojí chytře ukryti daleko za útesem. Nečekejte na nic a hned posílejte své kopiníky směrem k vesnici na západě. Narazí na zvědy které celkem rychle zničí. Vaše sekerníky pošlete proti těm nepřátelským kteří ničí spojenecké budovy. Zbytek vašich sekerníků umístěte mezi kopiníky a vaše druhé sekerníky kteří bojují dole s nepřítelem. Ty by měli zničit nepřátelské kopiníky a střelce. Vaši větší jednotku zvědů ponechejte v záloze, protože příjde další vlna útoku a stou by jste se měli vypořádat pokud možno mimo vesnici, protože jinak jim příjde značná posila z levého dolního rohu mapy, tam totiž padouch taky plení vesnici. Až tento útok odrazíte vrhněte se na jednotky plenící vesnici, nejdříve ničte lučištníky a pamatujte na taktické posílání jednotek do boje, to znamená, sekerníky proti kopiníkům, zvědy proti sekerníkům, atd. Mezitím co vaše jednotky tvrdě válčí, pošlete vaši malou jednotku zvědů, kterou jste si nechali v záloze, směrem na sever podél hor. Bojujete totiž nejenom s nepřítelem ale také s časem, jestli vám všechno bude trvat moc dlouho, střelci zničí spojenecké skladiště, což znamená konec hry. Nahoře narazíte na nepřátelské kopiníky a sekerníky, pokud vám z boje nepřežije alespoň 20 vojáků, radši si pusťte misi znova, zvědy kteří dychtivě čekají na váš rozkaz rozdělte tak, aby jste měli jednoho zvěda mimo a zbytek jednotky pohromadě. Vaši jedotku pošlete aby stála kousek pod kopiníky a přesto nevyprokovala útok. A vašeho jednoho zvěda pošlete před sekerníky tak aby je vyprovokoval. Stačí když poběží okolo, nebo se zastaví kousek před nimy. Až se za ním rozběhnou, většinou všichni, pošlete vaši jednotku zvědů směrem ke střelcům. Stím vaším jedním zvědem klidně utíkejte po mapě, moc daleko ho pronásledovat nebudou(každý voják se hodí). Pobijte střelce a koukněte jak dopadla vaše armáda dole. Jestli vám přežil alespoň takový počet s kterým se dá stavět útok, přesuňte se k severu. Napadněte kopiníky sekerníky, zbytek vašich jednotek pošlete na sekerníky a zezadu je taky napadňete vašimi zvědy. A je dobojováno.

6. mise
Nenechte se zmást počáteční hordou kterou máte k dispozici, brzo zní totiž zbyde pouze hrstka vyvolených. Na jihovýchod od vaší hlavní pozice je skladiště s velkými zásobami. Ale pokud nejste blesk tak zněj asi nic mít nebudete, protože za dobu než tam dojdete už bude napadeno nepřátelskou armádou. Ta sice není nějak početná a celkem snadno by se dala s vaším vojskem porazit, ovšem po ní příjde další a další, a to už na vaší horní pozici nahoře útočí nepřátelští vojáci. Takže váš hlavní postup, by měl být asi takto. Vaše vzdálenější skladiště nechte ležet ladem a počkejte až ho nepřátelští vojáci zničí. Máte početnou arnádu tak se připravte do obraných pozic. Nejvíce útoku příjde z jihu podél kamenných skal. Tak tam sformujte většinu vaší armády. Z východu směrem na skladiště příjde další útok, který lze snadno odrazit pomocí kopiníků a vašich střelců. Ti vám musí bezpodmíněčně přěžít, protože střelců je málo a pokud nepřežijí, dost si tím zkomplikujete další fázi hry. V přední línii od východu střídejte postavení prvních jednotek, protože nepřátelé chodí celkem s odstupem a rozdílnými typy jednotek, takže pokud na vás jdou halapartníci, šoupnětě do předu sekerníky, pokud na vás jde jízda, vaši kopiníci na ně musí být připraveni. Největší riziko pro vás představují nepřátelští střelci, protože jich je zatraceně mnoho a než je všechny pobijete tak vás příjdou dorazit jejich spolubojovníci, nicméně se nechte někde stranou vaše zvědy a s jejich pomocí nepřátelské střelce ničte, zákeřně zezadu, po té co překousnete hlavní útoky (poznáte to snadno protože nikdo další už nepříjde, všichni jdou víceméně naráz). Začněte budovat vesnici. Zkontrolujte co vám zbylo. Vaše armáda by se měla nacházet ve stavu kdy má všechny lučištníky. Několik zvědů a kopiníků a hrstku sekerníků. Pokud to tak neni, nevim nevim, jestli by jste si to neměli dát znova. Nepřátelské vesnice jsou tři. Z toho jednu můžete považovat za nebezpečnou. Přímo pod vámi je zelený padouch, který má celkem malou armádu a proto ho můžete hned ze začátku zlikvidovat zbytky vaší armády. Je hned několik způsobů jak ho můžete zničit. První z nich je, že ho napadnete podél skal, kde má malou skulinu a jednu jednotku sekerníků. Celkem lehce ho tak můžete pobít, ovšem jak mu budou jeho vojáci z vesnice chodit na pomoc, vaše armáda se rychle začne stenčovat, takže bych spíše doporučil druhý způsob, který spočívá v tom že použijete taktiku návnady a vyprovokujete ho jedním střelcem, nepřítel bude chodit postupně a vy ho lehce dorazíte. Po té z dálky zničte strážní věžě a rozsekejte jeho vesnici. V této fázi by jste měli mít již něco vybudováno a pokud si chcete výrobu jednotek značně zjednodušit, musíte dolovat hodně zlata a uhlí, aby jste mohli postavit radnici, s které vám budou chodit vaši nebojácní barbaři. Po té co jste zničily tohoto padoucha je na čase zničit druhého, pokud si myslíte, že je to moc narychlo, šeredně se pletete, protože je až neuvěřitelné jak málo má vojáků. Jeho vesnice se rozkládá v pravém horním rohu mapy. Jeho armáda se skláda z několika zvědů, kopiníků a lučištníků. Vám bude stačit pokud máte všechny vaše střelce, tak 6-8 zvědů a tak 2-3 kopiníky, pokud se okolo této sestavy zhruba nějak pohybujete, můžete te si to sním rozdat na bitevním poli. Zaujměte obranné postavení a jděte ho vyprovokovat jedním lučištníkem, až zautočí, vašich pár střelců by se o něj mělo postarat, dávejte si ovšem dobrý pozor na nepřátelské lukostřelce, kteří ho budou následovat, neni jich mnoho, ale je jich určitě víc než těch vašich, takže by vám mohli nepříjemně zničit vaši malou armádu. Pokud vám tento útok nevyšel, můžete zkusit pobít nepřátelské střelce zezadu, protože nejsou nijak chráněni. Poté co už nepříteli nezbyde nikdo, zničte strážní věže, hrad, atd. S posledním padouchem už to nebude tak jednoduché, jeho vesnice leží v pravém dolním rohu mapy, je sice také celkem malá, zato jsou vní ohromné zásoby vojáků s železným ekvivalentem. Takže počítejte stím, že budete bojovat jenom s halapartníky, rytíři, bojovníky s meči, kušíníky, no prostě se všemi zástupci železné síly. Aby jste je porazily budete potřebovat velmi mnoho střelců a velmi mnoho barbarů, ty jsou sice velmi silní, ovšem nepřátel je opravdu velmi mnoho, svoje vojáky rozprostřete dál od nepřátelské vesnice a jděte je vyprovokovat, když budete mít štěstí tak bude vysílat pouze malé jednotky a vy ho tak budete vklidu ničit. V opačném případě vyrazí se vším najednou a vy s největší pravděpodobností tuto bitvu prohrajete a nejspíš na tom budou mít zásluhy i nepřátelští kušiníci, tak si na ně dávejte dobrý pozor. Až se nepřítelova armáda bude postupně stenčovat, zničte jeho věže a v jeho vesnici nemějte slitování.

7. mise
Už se to stává pomalu pravidlem, že na začátku každé mise, musí být nutně bitka. I tady tomu není jinak. Vemte vše co máte a přesuňte se ke skaliskům na jihu, jsou jenom malý kousek od vás. V první linii musí stát barbaři(vlevo) a kopiníci(vpravo). Za ně dejte střelce a katapulty. Vaše zvědy nechte zatím mimo. Nepřítel zaútočí poměrně brzo a poměrně rychle by jste se sním měly vypořádat, protože hned jak dobojujete tak se přeuňte nahoru směrem ke skladišti, zaútočí totiž na něj nepřátelští halapartníci, střelci a další železné jednotky. Pokud se snimy utkáte čelně, s největší pravděpodobností budete mít velké ztráty, lze tomu ale předejít poměrně jednoduchou taktikou, která vyžaduje rychlou koordinaci. Přesuňte se s vašimi jednotkami pod skladiště ale ne moc blízko, aby jste nevyprovokovali útok na vaše jednotky, nechte nepřítele, aby zaútočil na vaše skladiště, ten bude vklidu ničit tuto budovu a vy ho můžete kosit střelci, ty nepřátelské pobijte barbary. Pokud vaše skladiště na tom bude hodně špatně (poznáte to tak že bude celé v plamenech), zaútočte barbary. Poté dělníky opravte budovu a je po počáteční bitce. Tuto taktiku lze použít jenom v tom případě, pokud jste stihly postavit školu a donesly tam nějaké ty truhlice zlata, protože nepřítel vaše nevolníky pobije a bez nich nemůžete existovat. Vybudujte vesnici a prouzkoumejte okolí. S jedním zvědem lze poměrně snadno prouzkoumat mapu daleko za nepřátelskými liniemi, protože má celkem velké skuliny v obraně. Na jihu pod vámi leží zelená vesnice, tu můžete napadnout s vaší počáteční armádou prakticky kdykoli, protože nepřítel má sice celkem hodně vojáků, ale naprosto žádné železné jednotky. Jeho vojsko tvoří převážně jezdci tak si snimy poraďte pomocí taktiky s předsunutým střelcem a rozsekejte je vašimi kopiníky. Doporučuji tento útok vést dál od vesnice, protože pokud váš střelec bude prchat jenom kousek, tak vaše zbylé jednotky vyprovokují celý nepřátelský houf, takže jej raději ničte dál od vesnice ať na vás jdou postupně. Dávejte si dobrý pozor na nepřátelské věže, jsou totiž i ve vesnici. Až ji zničíte, dejte si chvíli oddech a zase prozměnu něco vybudejte. Dolujte hlavně hodně zlata a uhlí ať můžete cvičit další jednotky z radnice a konečně v této misi můžete stavět i katapulty tak nezapomeňte těžit i nějakou tu železnou rudu. Až postavíte střední armádu, tak kolem 10 barbarů+nějaké další jednotky co vám zbyly z předchozích bojů, vrhněte se na žlutého ničemu, nezapomeňte, že aby jste ho porazily, budete potřebovat hodně střelců, tak je tedy vyrábějte co to dá. Nepřítelova vesnice je poměrně velká, má tam dvoje kasárny, ale nové jednotky začíná budovat poměrně pozdě, takže máte dost času na to abyste ho vydrtily. Díky tomu, že jeho vesnice je poměrně rozlehlá, má své vojsko rozmístěno postupně po malých skupinkách, což je jistě dobře, protože se na něj bude lépe útočit. Největší hrozbu pro vás opět představují nepřátelští střelci, takže pokud můžete něco obětovat, doporučil bych tak 5 vagabundů, kteří se nenápadně dostanou do vesnice a pak následně pokosí střelce zezadu, je to sice podlé ale válka žádá oběti. Vaše hlavní vojsko mějte na jihu u bažin, je tam jenom malá skulina, kterou projde pár vojáků, takže to využijte jako zúžené místo, toto vojsko by jste měli zezadu podporovat střelci a taky balisty, katapulty jsou sice dobré, ale s nepřátelskými vojáky vemou na onen svět i pár vašich, takže bych doporučil podporů pouze balistů, kteří ničí přesně to, co mají. Až se nepřátelská armáda bude pomalu vilidňovat, měli by jste rychle zničit spodní hrad, abyste si ušetřily pár bitev navíc. V horní části vesnice, by pořád měl mít padouch celkem početnou armádu, kterou tvoří železné jednotky z řad halapartníků, jezdců a dalších vojáků. Pokud ještě nemáte dost vojáků na to aby jste si troufli na horní útok, můžete si pomoct k tomu, aby nepřítel už žádné další vojáky nevyráběl, docílíte tomu tak, že mu zničíte všechny školy které má. Postupně vesnici ničte až narazíte na druhý hrad, mimo jiné jej také stráží několik věží, pokud na něj zaútočíte vyprovokujete útok vojáků, stojících na severu, takže si na to troufněte pokud už máte dostatečnou armádu, než to ale uděláte, můžete zničit pár nepřátelských lučištníků, kteří stojí pod skálou, sejměte je vašimi střelci a utíkejte se schovat za vaše jednotky, postupně na vás půjdou houfy, ale pokud máte podporu střelců, neměl by to být problém. Po té zničte hrad a vůbec nemějte slitování s ostatními budovami.

8. mise
Kratičký boj, který vám nezabere více jak pár minut. Nepřátelští vojáci na vás útočí ze dvou stran, takže musíte udělat formaci, aby jste byly tak napůl čelem k oboum stranám. Vaše kopiníky a halapartníky seskupte dohromady a udělejte znich dvě řady které budou stát bokem kousek od skal kde stojí vaši zvědi, to samé udělejte i s vašimi střelci a balisty, které postavte v dvojřadu za ně. Vaše zvědy nechte na křídlech a středu, až už to vaši kopiníci neustojí aby je vystřídali. Bojovníky s meči nechte tam kde jsou a v případě nouze je pošlete na útok proti rytířům. Vaši střelci a balisti by se měli o zbytek postarat, možná se ale ještě dobelhají později nějací střelci tak je zničte.

9. mise
Nečekejte že zde budete těžit masy železné rudy a budovat hordy katapultů, žádná ruda zde totiž není a proto si budete muset vystačit s obléhacími stroji, které máte na začátku. Snažte se tedy abyste o žádný znich nepřišly. Vaše počáteční armáda a trocha taktiky by Vám měli stačit ke zničení vesnice na západ od Vás. Ta druhá leží přímo na jihu a má celkem početné zásoby železných jednotek takže na tu se vrhněte až budete mít pořádnou armádu. Budujte vesnici a vklidu můžete zničit hořící skladiště které leží kousek od Vás. Na vesnici která leží na západě byste měli zaútočit co nejdříve, abyste to měli později jednodušší. Má celkem dost vojáků, ale jsou to jenom slabší jednotky bez železného ekvivalentu. Vaše obléhací stroje představují značnou převahu, takže by neměl být problém nepřítele porazit, záleží ale na dobrém rozložení vašich jednotek. Takže asi takhle: Vaše katapulty přesuňte na převis který je nad vesnicí, měli by být co nejblíže nepřátelským sekerníkům, na které stejně nedostřelí ale jsou tam proto, aby snížily stavy se kterými se budete muset utkat na severu, tam postavte k úzkému průvalu vaše balisty, ty bezpečně níčí jenom nepřátelské vojáky a ne ty vaše jako katapulty, vaše vagabundy rozdělte do dvou skupin, první postavte do průvalu na severu před balisty a druhou polovinu někam stranou, ale ne na převis, musí být úplně někde mimo, to proto aby mohli zničit nepřátelské střelce, kteří by vám mohli zničit vaše cenné stroje. Po té vezměte jednoho vagabunda a jeďte vyprovokovat útok, uděláte to tak že se budete pohybovat v příme blízkosti nepřátelských jednotek, né zas moc abyste se hned nepustily do boje, až za vámi vyšle nepřítel své jednotky (zpočátku buď kopiníky nebo sekerníky) utíkejte se schovat za vaše jednotky u severního průvalu. Až pudou nepřátelští vojáci kolem, něco pokosí katapulty a o zbytek se postaráte vy. Pokud vše dobře načasujete, tak tímto způsobem pokosíte celou nepřátelskou armádu, bude stačit když vám zbydou tak dva vagabundi ale hlavně všechny stroje, poté zničte nepřátelskou vesnici, začněte u školy, pak veže, hrad, no a i ten zbytek srovnejte se zemí. Jeďte domů a dobudujte vesnici. Hlavní je postavit radnici, která bude rojit válečníky co to dá. Prozkoumejte zbytek mapy, až narazíte na pevnost fialového zloducha. Je to šmejd a ti bývají dobře opevněni, takže se na něj vrhněte až budete mít tak 12 barbarů, kteří by měli snížit jeho stavy, taky budete potřebovat ňáke to práče které vyprovokuje útok. Nejlépe se na něj útočí přes hradby, na které se lze dostat ze západu. Postupně jak budete provokovávat útoky, bude se nepřítelova armáda stenčovat, ale má celkem dost vojáku, takže to chvíli potrvá, až u západního vchodu do jeho pevnosti nebudou žádní vojáci, znamená to, že doplňuje stavy, nejásejte ale předčasně protože vás čeká tuhá řež, takže nejlépe bude, když jedním střelcem zaútočíte na nějakou budovu, měli by se na vás vrhnout nepřátelští kušiníci, kteří musí za každou cenu zemřít, pokud je pobijete všechny (což asi těžko, protože jsou celkem dobře rozmístěny) tak zničení ostatních jednotek je jenom formalita. Snažte se ničit ty nepřátelské střelce, kteří obývají hradby, protože přávě tam musí být vaše taktické postavení. Až vyčistíte tak ten střed vesnice, bude na vás nepřítel čekat u hlavního vstupu do pevnosti, můžete zničit také nějakou tu budovu a on přece bude jak tupec stát na místě, tak toho využijte. Nejlépe na něj zaútočíte pokud umístíte všechny vaše střelceké jednotky na hradby blízko u něj a vaší pěchotu ke vstupu na hradby, lze ho tak celkem snadno zlikvidovat, zní to jednoduše ale není to tak, protože největší starosti vám opět pudou tropit ti střelci, tak se je snažte zničit nějak ze zálohy, jde to těžko, ale věřte mi že to jde. Potom už vám nic nebrání zničit hrad a celou vesnici. Ale ouha, jistě jste si všimli že v této pevnosti je těch vesnic víc, ta druhá je za mostem, ale její dobití se dá rychle zvládnout pokud na ni zaútočí opět z hradeb, až půjdou ti tupý vojáci kolem tak vaše katapulty se postarají o zbytek, ale dávejte si pozor na kušiníky, o ty byste se měli postarat co nejdříve, protože jinak stačí jeden dobře mířený šíp a po vašich obléhacích strojích nezbyde nic. Až pobijete tuto armádu, tak vás už jen čeká zničit zbývající budovy.

10. mise
Hned na začátku vás čeká bitva, takže na nic nečekejte a začněte seskupovat. Nepřítel příjde ze západu od váší pozice podél hor (ano, přesně na opačné straně než je otočeno vaše vojsko :-), jeho vojsko tvoří převážně jezdci a kopiníci, sem tam nějací ti lučištníci a domobrana. Vezměte všechny vaše sekerníky a seskupte je tak do dvou na sobě nezávislých řad (dva prapory) a postavte je kousek od skladiště mezi průsmyk. Vaše halapartníky seskupte do jedné řady tak, aby pokryly co největší pole. Někde mezi sekerníky a halapartníky postavte dvojřad lučištníků (za ně), vaše zbývající jezdce umístěte pod halapartníky, ještě než je tam ale šoupnete tak vezměte tři jezdce a přesuňte je tam kde byly na začátku ale těsně k horám, to proto že podél těchto hor zaútočí několik domobranců ale z druhé strany, bude jich málo takže tři jezdci by je měli rozsekat. Zatímco se vaše vojsko formuje dejte postavit školu. Pamatujte ale, že vaši halapartníci by měli být postaveni na západ od skladiště před ostatními jednotkami (něco jako vysunutá jednotka), je tam takový úval skal před kterým by měli držet pozici. Je to zněkolika důvodů, ten první je že útočí převážně jezdci, vašim střelcům se bude lépe mířit no a asi to hlavní těm nepřátelským vůbec, pokud tedy dáte nepřátelským střelcům prostor, utrpíte značné ztráty. Až na vás nepřítel zaútočí, z touto formácí vojáků, by jste se měly být schopni ubránit s minimálními ztrátami. Toť počáteční útok. Zhruba tak na severo-východ od vaší pozice, leží spřátelená vesnice, ale co hlavně, konečně buduje jednotky, takže se těšte na pořádnou spolupráci, a ne že vašeho spojence budete muset chránit jako usmrkané děcko jako vždycky. Začněte budovat vesnici, budete potřebovat hodně nevolníků, protože ložiska kamene leží celkem daleko od vás. Nejvíce se soustřeďte na dolování zlata, protože ho budete potřebovat k výrobě jednotek z radnice. Železná ruda je v této misi dostupná, ovšem leží celkem daleko od vás, takže bych se s její těžbou nezdržoval. Pokud vám počáteční bitva jakžtak vyšla (všichni střelci, většina sekerníků a nějací ti zvědi), můžete se pustit do vymlácení vesnice která je v levém horním rohu mapy. Nepřátelé jsou jinak celkem tři. Modrý padouch je nad vámi za horami, toho bych doporučoval zničit nejdřív, protože i když prouzkoumáte mapu tak jeho případný útok poznáte špatně, má totiž vesnici na ledě (díky barvě svých jednotek splývá s pozadím minimapy). Další dva nepřátelé jsou za mostem, ten fialový má dost početnou armádu železných jednotek, ale lze jeho počty snížit nalákáním do spřátelené vesnice. Poslední hnědý padouch je pod tím fialovým v pravém dolním rohu mapy. Ale zpátky k tomu modrému. Jeho vesnice je celkem rozlehlá a má taky celkem dost jednotek, ale vzhledem k velikosti jeho vesnice, má postavené řady vojáků dál od sebe, takže když nalákáte jednu jeho skupinu tak než mu dorazí na pomoc ta další, bude už dávno rozprášena vašimi střelci. Zaujměte tedy obranné postavení mezi lesíkem který je pod nalezištěm železné rudy a uhlí, tam jste celkem daleko od jeho vesnice, ale dost blízko na to aby váš lučištník stihl úprk za vaše jednotky. Rozestavte tedy vaše sekerníky do dvou řad a za ně umístěte lučištníky. Vaše zvědy postavte nad hory tak aby nebyly v cestě příchozím nepřátelským jednotkám. Až vyprovokujete střelcem útok, tak vaši střelci by se měli postarat o zbytek. To by neměl být velký problém. Ten představují jako vždycky nepřátelští střelci, tak je zničtě vašimi připravenými zvědy ze zálohy. Až to všechno rozsekáte tak zničte vesnici a dejte si oddych a pro změnu zase něco budujte. Nechte vaše výrobce zbraní budovat jenom luky a kožená brnění, aby jste měli dostatečnou zásobu střelců. Pěchotní jednotky budou představovat válečníci z radnice. Až budete mít tak 20 lučištníku a tak 15-20 barbarů jděte do útoku proti fialovému padouchovi. Zaujměte postavení v severní části spřátelené vesnice, rozestavte vaše barbary a střelce tak aby jste byly mezi spojeneckými jednotkami. Vyšlete jako vždycky provokovat střelcem (už to začíná být trochu stereotyp :-) a bežte se schovat za vaše jednotky. Pokud vám ješte zbyly nějací zvědi tak je dejte někde stranou aby mohli ničit nepřátelské kušiníky. Nejsem si zcela jist jestli tuto bitvu dáte hned na poprvé, ale rozhodně by jste měli ve spolupráci se spřátelenou vesnicí podstatně snížit nepřátelské stavy. Až těchto útoků podniktete víc, mělo by se nepřátelské vojsko snižit na únosnou mez, protože staví jednotky celkem dost rychle a má je rozestavené všude možně po vesnici, navíc má dvoje kasárny které chrlí vojáky co to jen dá, musíte rychle zničit jeho hrady (případně školy), aby vás už dále nemohl ohrožovat novými jednotkami, musíte klást velký důraz na ničení nepřátelských střelců a na budování těch vašich, protože v tom dost často rozhoduje kdo se postaví jako vítěz. Až zničíte tohoto nepřítele je na čase skoncovat s vesnicí která se tak zbabělé skrývá za průsmykem. V době kdy na ni budete útočit by měla mít celkem dost vojáků, i když je to vesnice hodně malá. Její jednotky se skládají z kopiníků a sekerníků a velmi velkého počtu střelců. Naštěstí Vám hraje do karet terén jako dělaný na bitvu. Nejdříve postavte armádu o 20-25 lučištnících, ti jsou dost podstatní, takže pokud jich budete mít víc, určitě ničemu neuškodíte, možná tak nepříteli, rozhodně by ale jejich počet měl přesahovat 20, neboť tato bitva je vlastně jenom o nich. Dále pak vycvičtě tak 10 barbarů, když to budou sekerníci taky dobrý. Vaše střelce umístěte nad průsmyk. Je tam takový, celkem rozlehlý prostor kde se můžou dobře umístit, budou velmi blízko nepřítele, ale aby se k nim dostal, musel by projít celým průsmykem čemuž vy musíte zabránit, takže vaše střelce nechte na této plošině. Připravte si vaše pěchotní jednotky a umístěte je nakonec průsmyku, rozdělte je do několika řad vedle sebe, protože je budou s jistotou otravovat ti nepřátelští střelci tak aby vám nepochcípali všichni najednou, do toho průsmyku se vedle sebe vejdou nanejvíš tři vojáci a to by mělo stačit, zbytek nechte v záloze. Běžte do nepřítele zaprudit střelcem a jděte zpátky, až bude padouch procházet průsmykem tak utrpí značné ztráty, takto byste ho měli zničit, ovšem pokud by tropili nějaké problémy nepřátelští střelci, tak se prostě trochu dál stáhněte a oni vás budou následovat a vaše pěchotní jednotky se o ně postarají. Až nebude v dohledu žádný cizí voják znamená to že cesta do vesnice je volná, věže zničte z dálky, pobijte nepřátele a zničte hlavní budovy.

11. mise
Tak tato bitva je poněkud zvláštní protože si vše nevybojujete jedním rychlým bojem ve středu mapy, ale musíte postupně se svojí armádou dobývat různé nepřátelské pozice, kde jsou cizí vojáci chytře (jak kde) rozmístěni, aby jste jim vpadly do léčky. Vy jste ovšem chytřejší a proto čtete tento návod, takže vzhůru do boje!!! Vaše počáteční vojsko má asi takovouto sestavu: celkem početná jednotka střelců (dá se říct), potom jedna jednotka kopiníků, zvědů a hlavně válečníků. Začínáte průchodem rokle (chcete-li průsmykem či kaňonem), která je celkem hodně zúžená takže není moc velký prostor pro boj a záleží na postavení jednotek v prvních řadách. Vezměte vaše válečníky (barbary) a postupujte dále až narazíte na nepřátelské kopiníky a sekerníky. Zastavte vaše jednotky a umístěte za ně střelce co nejblíže k nepříteli. Vaše ostatní jednotky nechte na začátku, jenom by se zde zbytečně pletly, až vaši střelci vystřelí, tak pochopitelně vyprovokují nepřátelský útok který v čele s vašimi barbary, byste měli přežít bezeztrát. O pár kroků dál vás čeká další bitvička, ale už proti nepříjemně postaveným střelcům. Zaujměte pozici, opět v čele s vašimi válečníky a postavte je tam, kde stál váš první nepřítel a nasměrujte je směrem k cizím kopiníkům. Za ně postavte vaše lučištníky a vezměte jednoho, který půjde opatrně provokovat útok. Musíte jít podél severní stěny tak aby na vás nezaútočily nepřátelští střelci, až budete dostatečně blízko, nechte vašeho střelce vystřelit, připravení kopiníci se vrhnou za ním a vy se půjdete samozřejmě schovat. Vaši střelci by se o ně měli rychle postarat, až pochcípají tak to už se k vám budou valit ti nepřátelští, tak je zlikvidujte náhlým útokem vašich barbarů. Dalším průsmykem není dobré procházet najednou celou armádou, neboť na úpatí jsou rozestaveny velké hordy práčat, takže byste utrpěly značné ztráty. Na konci tohoto průsmyku je jedna jednotka zvědů a vagabundů. Tak to by vás hned mělo trknout: kopiníkama na ně, ale omyl než byste tam došly tak by celé vaše vojsko vyhladovělo a vy byste ztratily cenný čas. Nejlépe bude když tyto dvě jednotky vyprovokujete, ale ne střelcem, nýbrž zvědem. Cože? Že jste to ještě nedělali? Tak je to velice snadné. Prostě s vaším zvědem přiklusáte k málé cestičce která vás dělí od těchto jezdců a práčat, dalo by se tam sice proklouznout ale vy chcete zničit tyto jezdce, jakmile se začnete ochomýtat dostatečně blízko nich vydají se za vámi. Vy samozřejmě utečete na konec průsmyku kde čekají vaši kopiníci se střelci. Jen málokdy za vámi vyrazí obě tyto jezdecké jednotky, takže budete muset tento postup ještě jednou zopakovat. Až je nalákáte zpátky na konec průsmyku kde už budou čekat vaši kopiníci, kteří se o ně zcela jistě postarají. Je na čase skoncovat s těmi osadníky, kteří tak zbaběle kempují na úpatí průsmyku, k jejich destrukci by vám měli stačit tak tři zvědi, kteří práčata rychle napadnou zezadu. Až tyto střelecké jednotky zničíte, máte volný průchod k cestě na vrcholek. Kousek od pozice, kde přebývali střelecké jednotky je umístěna další jednotka kopiníků, která by vám neměla činit problémy, k jejich zničení se budou hodit nejlépe barbaři. Až tuto skupinu pobijete, pokračujte dál až dorazíte k mostu, který mají v obležení nepřátelští sekerníci a práčata. Vybudujte obranu kousek dál od mostu, do prvních pozic umístěte válečníky a za ně střelce, jděte vyprovokovat malými krůčky nepřátelský útok, bylo by vhodné kdyby jste někde mimo trasu ale přece jen blízko umístily pár zvědů tak aby monli zničit příchozí nepřátelské střelce, sekerníky kteří půjdou za vámi byste měli zlikvidovat snadno, až pobijete nepřátelská práčata, pokračujte s vaší armádou dál na sever a poté na východ, dorázíte až k rozcestí. Zde nejvíce využijete vaše kopiníky a zvědy. Pokud se dáte směrem dolů, narazíte na vagabundy a střelce, pokud se dáte doleva, narazíte na zvědy a také na střelce, nejlépe bude pokud zaútočíte naráz a to asi takto. Vaše kopiníky pošlete k nepřítely k němuž vede cesta nalevo od vás, až narazíte na zvědy tak seskupte vojsko tak aby jste byly nepříteli čelem. Vaše barbary umístěte na rozcestí a vaše zvědy kousek vedle nich. Zaútočte vašimi kopiníky na zvědy. Nepřátelští vagabundi jim půjdou přes rozcestí na pomoc, kde by je měli odříznout vaši válečníci, vaše zvědy pošlete co nejrychleji směrem dolů tam, odkud přišli nepřátelští vagabundi, měli byste narazit na nepřátelské lučištníky kteří se vrhají na pomoc svým jezdcům tak je zneškodněte. Nebude to bezeztrát ale vy závodíte také s časem, protože vaše jednotky pomalu ale jistě umírají hladem, takže bych zde nedoporučoval využívat zdlouhavě střelce jako návnadu, tu budete muset použít na nepřítele který brání další průsmyk. Jeho jednotky se skládají z kopiníků a sekerníků a za nimy je opět celkem velký houf práčat, takže použijte taktiku návnady a pobijte je. V této části už jde opravdu o minuty, takže se snažte dobojovat co nejrychleji a pokračujte dál průsmykem až narazíte na jednotku vagabundů, není moc početná takže ji zničte zbytkem vaší armády a pomocí střelců. No a konečně se dostáváme do finální bitvy kde na vás čekají opravdu značné síly nepřátelských zvědů, takže utvořte co nejvhodnější formaci z toho co vám zbylo a připravte se na boj, je bezpodmínečně nutné k tomuto boji aby jste měli většinu vašich střelců, jinak je tento boj předem prohraný. Pokuste se nepřítele lákat postupně, on je také hladový stejně jako vaši vojáci, takže pokud bude chodit na vaše provokační útoky postupně, vítězství vás určitě nemine.

12. mise
Už z počáteční velikosti vaší armády by vás mohlo napadnout, že se bude brzo bojovat a taky že ano. Nepřítel zaútočí kolem druhé nebo třetí minuty takže času je poměrně málo. K dispozici máte celkem slušně vybavené vojáky takže vyhrát by neměl být problém pokud ovšem zapojíte trochu taktiky. Vaše halapartníky seskupte do jedné dlouhé řady a umístěte je před vaše jednotky co nejblíže ke skalám, právě tam povede nepřítel svůj útok, vaše kopiníky také seskupte do jedné řady a umístěte je za halapartníky. Spojte vaše střelce a udělejte z nich dvě řady které půjdou za kopiníky. Zbylé jednotky nechte stranou, takže vaši bojovníci s meči najdou své uplatnění asi spíše na jihu jako případná záloha. Dejte povel vašim zvědům aby se přemístily trochu na západ, aby viděli až půjde nepřátelský útok, pokud je umístíte více k jihu mapy, měl by je příchozí útok nepřítele minout, což je životně důležité k výhře bitvy, ale o tom až za chvíli. Teď když máte trochu času, tak dejte postavit hostinec, víc už asi nestihnete protože by se měl blížit nepřítel v čele s velkou jízdou rytířů, dále pak bojovníky s meči a kušiníky, kterých se musíte za každou cenu zbavit jinak utrpíte značné ztráty, takže až půjdou kolem tak je vašimi zvědy které máte umístěné dál od vašich jednotek napadněte, pár jich pobijete ale neměli byste se zaplést s jinými jednotkami, protože by jste s největší pravděpodobností prohráli takže napadněte jenom střelce. Až se vše začne odehrávat nejvíce u vaší vesnice tak dejte povel vašim zvědům aby se vrátily a zneškodnily ten zbytek střelců co se tam ochomítá, jinak další fáze bitvy už by neměla být těžká. Může se ještě vyskytnout taková nepříjemnost, že střelci kteří unikly vašim zvědům, byť i třeba jenom dva, můžou natropit pěknou paseku v řadách vašich střelců takže když uvidíte že nepřátelští kušiníci se chystají k palbě tak se s vašimi střelci stáhněte. Jinak postačí když vám zbyde většina střelců, bojovníků s meči a zvědů. Ten zbytek to jsou už nevyhnutelné ztráty bez kterých se asi neobejdete. Jakmile dobojujete tak začněte budovat vesnici, brzo by jste měli prozkoumat mapu, aby jste zjistily, že nepřátelé jsou celkem tři a rozmístěni vedle sebe jsou podle jejich náročnosti dobytí. Takže ten úplně nejsilnější je na severo-západě od vaší pozice, jeho vesnice je opevněna hradbami takže nějaké to záškodnické proklouznutí nebude žádná hračka, ten druhý světle modrý je hned vedle něho zhruba na středu mapy, aby jste se dostaly k tomu nejsilnějšímu, budete muset zničit právě tuto světle modrou vesnici, je malá ale jsou tam celkem značné zásoby převážně bojovníků s meči, halapartníků a střelců z kuše, takže si tuto vesnici nechte na vašem bitevním plánu jako druhou v pořadí, ta první vesnice kterou byste měli bezprostředně zničit je ta úplně nejvíce na východě, jsou tam velmi slabé jednotky a se zbytky vaší armády by jste ji měli snadno dobýt, takže dejte najíst vašim jednotkám a vrhněte se na slabšího nepřítele se zbytky vašeho vojska, i tak by to mělo představovat přesilu. Stačí když s vašimi bojovníky s měči utvoříte dlouhou řadu, za ně šoupnete střelce a vedle do zálohy vaše zvědy (podle toho kde budete útočit). Jděte střelcem vyprovokovat útok a nechte vyjít všechny nepřátele z poza strážných věží, až přijdou lučištníci tak se oně postarejte zvědy. Do vesnice teď můžete středem přes led, věže zničte z dálky a následně rozsekejte vesnici a pak se vraťte domů. Pokud jste vše zvládly jako profík, stále by vám měla zbývat podstatná část armády. Pro změnu zase začněte něco budovat, ať máte nějaké ty nové jednotky. Nejlepší bude když vybudujete zlaté a uhelné doly, aby jste mohli postavit radnici, až ji budete mít, tak vybudujte alespoň 5 barbarů, kteří doplní vaši armádu, i po předchozích útocích by jste měli mít alespoň 8 lučištníků, 6 bojovníků s meči a 6 zvědů, pokud máte nejméně tuto sestavu + barbaři, můžete si troufnout na světle modrého nepřítele. Svoje obranné postavení vybudujte dál od vesnice, nejlépe se k tomu bude hodit prostranství které odděluje střed mapy. Je to dost daleko od jeho vesnice aby mu nechodily na pomoc další jednotky, jinak na vás půjdou všichni a vy zcela jistě prohrajete, pak už jen obvyklým způsobem nepřítele vyprovokujte a postupně ho takto ničte. Až uvidíte že u věží nestojí žádné jednotky, máte zelenou k dobytí této vesnice. Opět si dejte na chvíli oddych a připravujte útok zhruba o síle 20 barbarů, 20 lučištníků + nějaké ty balisty, pokud jste začli dolovat železnou rudu. Svoji pozoci rozmístěte u obvyklého průvalu, tedy celkem blízko vaší vesnice, lesík který je zde bude sloužit jako málá obrana proti velkému houfu nepřátel, kteří na vás půjdou. Seskupte vaše barbary do dvou na sobě nezávislých řad a umístěte je před vaše střelce. Jděte klasicky vyprovokovat útok a běžte se schovat. Vzhledem k tomu že jste od nepřátelské vesnice poměrně daleko, bude nepřítel chodit sice postupně, ale v kratších intervalech, to dává prostor vašim střelcům ke zničení nepřátelských nájezdů. Váš protivník má široké spektrum vojenských jednotek, ale mezi ty nejčastější kteří na vás půjdou jsou rytíři, bojovníci s meči a halapartníci. Pokud se vám tato akce napoprvé nepovede, tak si nahrajte misi (je dost důležité před každým útokem uložit hru) a budujte balisty, kteří by se měly postarat o podstatnou část nnepřátelských jednotek. Výroba takového stroje je sice dosti nákladná, ale pokud tento útok plánujete delší dobu, mohli byste těchto strojů mít okolo 4 až 6. S nimy se hned hraje lépe. Až vyhrajete tuto bitvu, zničte strážní věže a vtrhněte do vesnice, jako první byste se měli zaměřit na zničení škol, kterých je hned několik, pokud budete cestou ničit nevolníky, dost všemu pomůžete. Váš protivník bojuje do posledního muže, takže počítejte stím že se tak snadno nevzdá a bude budovat stále nové jednotky, které vám budou znepříjemňovat postup. Po zničení škol, si buďto vklidu ničte vesnici, nebo pokud toho už máte dost, tak se postarejte o zbývající věže, které kryjí hrad a skoncujte sním.

13. mise
V pořadí 13 mise, tedy mise předposlední. Opět vás zde čeká bitva, ale na můj vkus mi přišla, až s podivem jednoduchá, od předposlední mise bych totiž obvykle čekal nějaký zásek nebo něco podobného, často se mi stává, že když si čtu nějaký návod, tak mi připadá že jeho autor se spíše chlubí než radí, tak jak by měl, např. "tak teď vás čeká bitva, máte k dispozici tři jezdce a jednoho střelce a s nimy bojujete proti celé pěchotě, ale je to úplně jednoduché, to dáte hned na poprvé", musím přiznat že jsem zde přidal trochu ironie, ale ta právě vystihuje podstatu, autor nad tím stráví několik hodin, ale výsledek shrne v pár větách jak je to jednoduché, to mě dokáže opravdu rozesmát, ale jinak tato mise mi přišla na můj vkus opravdu lehká, neustále jsem čekal že se někde objeví další skupina nepřátel ale pořád nic. Dle mého skromného názoru, zde není největší problém obrovská velikost nepřítelovi armády, ale ta vaše, zní to možná nesmyslně ale máte tolik vojáků s kterými musíte na začátku rychle manipulovat, že se to pomalu nedá ani stihnout a dostanete se do úzkých. Ale přejdeme radši k návodů. Začínáte natlačeni v průsmyku s vaší opravdu početnou armádou, v jejích řadách stojí rytíři, barbaři, kušiníci a halapartníci, možná jsem zapomněl na obléhací stroje, ale ty jsou zpočátku spíše na obtíž, později za ně ale budete vděčni. Na konci průsmyku stojí nepřítel, ten má v prvních řadách převážně jezdce a postranách na útesech jsou rozmístěni střelci, nesmíte dlouho otálet, neboť na útes nad vámi dorazí nepřátelští střelci, vy se k nim nemáte jak dostat takže musíte utéct, nebo budete přihlížet jak vaši vojáci bezmocně umírají. Nestihnete utéct včas, protože lučištníci obsadí útes poměrně brzy, tak se aspoň s vašimi jednotkami, které stojí nejblíže levému útesu pokuste přesunout co nejvíce doprava. Právě tam je cesta kde můžete shromáždit vaše jednotky a připravit se k útoku. Až své vojsko sformujete nedaleko nepřítele, zaútočte na severní pozici, tam jsou střelci na útesu, tak je zničte zezadu, nikdo jim nepříjde napomoc, neboť proti vám stojí několik různých nepřítelů. Až dobojujete tak zaujměte pozici na útesu s vašimi střelci, vedle nich postavte vaše barbary a bojovníky s meči, až vaši střelci začnou střílet z útesu, vyčkejte až k vám dojde protivník. Po krátké bitvě, by ještě podstatná část nepřítelovi armády měla zůstát na místě, vezměte tedy jednu jednotku vašich rytířů a umístěte je na útes nad střelce kteří tam stojí, vyprovokujte útok a vyčkejte na pozici, nezapomínejte na vaše katapulty, kteří by vám měli značně pomoct, až se k vám nepřítel rozběhne, dejte povel stojícím jezdcům ke zničení nepřátelskách střelců, až dobojujete tak máte takřka vyhráno, teď už vám stačí projít průsmykem a zezadu napadnout střelce, kteří se nacházejí zhruba ve středu mapy, až tyto střelce pobijete tak vyhrajete misi, dívíte se jakto? Dyť na začátku tam ještě byly další střelci, to ano, ale k vyhře této mise, se jejich zničení nevyžaduje.

14. mise
Ani to dlouho netrvalo a dostali jste se až sem. Určitě jste zvědaví jak to všechno dopadne. Prozradím Vám, že autoři si na nás připravily jedno malé překvapení v poslední misi. Na začátku jsem byl naštvaný když jsem si uvědomil co se vlastně děje, pak jsem ale pochopil, že to je jen chytře udělaný prvek, který má ztížit hru, asi jim už přišlo stereotypní posílat na nás hordy nepřátel hned v druhé minutě. Abych se dostal k jádru věci, nejdříve prozkoumejte skladiště, je tam toho kupodivu hodně, že ano? Nevolníky a dělníky máte tak co se děje? Pořád nic, tak já vam to tedy řeknu, až začnete s ukrutnou rychlostí stavět, takticky budovat a čekat na rychlý útok nepřítele, tak se nejprve rozhlédněte kolem sebe, všude samý led a žádný kámen. No a to je ono, kde nic tu nic. Bez kamene jste úplně nahraní, těch 60 kamených kvádrů vám přece nemůže stačit k vybudování vesnice. Tento problém, který může vypadat jako velmi zásadní a měl vás zřejmě poslat na kolena a k návštěvě psychologické poradny, lze velmi snadno vyřešit a to ne pomocí cheatů jak by se mohlo zdát, ale jakýmsi fíglem, který je plně s pravidly hry. Pokud začínáte stavět jakoukoli budovu tak k ní musí vést samozřejmě cesta a dělník musí také vytyčit území, zarovnat zem a následně postavit přístupové políčko o jednom kameni, ale k jeho vytvoření žádný kámen nepotřebuje, výsledek je pak ve finále naprosto stejný a pokud vytyčené území následně zbouráte, tak ten jeden kámen vám nikdo neodpáře. Touto formou lze takřka zadarmo stavět cesty, nejlépe se k této fintě hodí nějaká malá budova např. vež, nebo rybárna. Ke stavbě samotné budovy už kámen samozřejmě potřebujete, ale pokud budete stavět budovy s rozumem, měl by vám stačit ten základní počet co již máte ve skladišti. A teď něco o poloze nepřítele. Malá vesnice se ukrývá na severu od vaší pozice. Padouch je schovaný za hradbami a ledem, jeho vesnice je vskutku malá takže by neměl být problém ho zničit. Pokud chcete zjistit o něm něco navíc tak jdětě s vaším zvědem prozkoumat jeho vesnici, nemá ani střelivo ve strážných věží a pokud dokážete obratně ovládat vašeho zvěda, můžete také pobýt pár kušiníků. Druhý nepřítel je na severo-východě od vás. Jeho vesnice je celkem velká a je tam i početná armáda. Já jsem tohoto nepřítele shrnul jako jednoho, ale v podstatě je tam několik na sobě nezávislých vesnic a každá se slušnou armádou, ale pomocí taktiky návnady by jste měly uspět. Útok lze vést jak ze severu tak z jihu. Nejlepší je to asi z právého dolního rohu mapy, neboť právě tato vesnice, je ze všech nejmenší v této obrovské osadě. Pak už se jen probíjejte skrz dal a další vesnice až dorazíte k útesu, kde se skrývá poslední hrad.

Chtěl bych ještě upozornit ještě na jednu věc. Může se totiž stát, že právě v poslední misi se vyskytne systémová chyba. A to v té podobě, že nepřátelští vojáci mají špatně nastavené atributy útoku. Ve výsledku to vypadá tak, že vy zuřivě ničíte nepřátelskou vesnici a padouch tomu vklidu přihlíží. Má s vámi nastavené spojenectví, ovšem vy sním ne, tudíž nepřátelé neútočí a poslední mise se díky tomu stává jakýmsi bezhlavým ničením, pokud se vám toto stane (jako mě-doufám že to není úmyslná součást hry :-), tak předchozí návod pro vás nemá absolutně žádný význam a vy jen musíte zničit bezbraného nepřítele. Tento problém by měl vyřešit patch, který si můžete zdarma stáhnout např. na www.knightsandmerchants.de, pokud by i přes tento patch hra působila stále problémy, zkuste se domluvit a administrátory oné stránky, hovoří anglicky a německy.

Súvisiace hry: Knights & Merchants: The Shattered KingdomDiskusia Príspevkov: 36 Hodnotenie
614 hlasov

100
60
20

80
40
0
54
Zobraziť všetky Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2019 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |